پرنده ها

نگهداری از اردک ها به عنوان حیوانات خانگی

نگهداری از اردک ها به عنوان حیوانات خانگی

نگهداری از اردک ها به عنوان حیوانات خانگی می توان برای بسیاری از افراد سرگرم کننده و حتی دردساز باشد. اما نگهداری از اردک و مرغابی نیاز به اطلاعات خاصی دارد. در فصل بهار، اغلب شاهد هستیم که جوجه اردک ها را برای فروش در فروشگاه های حیوانات خانگی عرضه می کنند. متأسفانه، بسیاری از این مخلوقات کوچک زندگی تلخ و کوتاهی دارند. در حالیکه با یک برنامه ریزی خوب، جوجه اردک هایی که به عنوان حیوانات خانگی خریداری می شوند می توانند بزرگ شده و به یک حیوان خانگی شاد و سالم تبدیل شوند. اگرچه بسیاری از افراد نگهداری از اردک ها را به عنوان حیوانات خانگی ترویج می دهند، اما در واقع این کار بسیار غیرمسئولانه و بی رحمانه است.

اردک ها موجوداتی اجتماعی هستند، یعنی دوست دارند با اردک های دیگر معاشرت کنند. اردکی که به عنوان حیوان خانگی تنها در خانه نگهداری می شود زندگی کوتاه، ناخوشایند و تلخی خواهد داشت. علاوه بر این، اردک ها را نمی توان برای دستشویی کردن در باغچه یا حیاط آموزش داد، به همین علت این حیوانات برای زندگی در خانه مناسب نیستند.

آیا می توانیم اردک را در خانه نگهداریم؟

قطعا نه! اردک ها برای زندگی نیاز به فضای باز دارند. یک اردک اگر در حیاط خانه با یک استخر و یک پناهگاه امن نگهداری شود می تواند تا 20 سال با خوشبختی زندگی کند. اردک، آفات باغچه را از میان می برد. کود لازم برای گیاهان باغچه را فراهم می کند. و حتی می تواند برای صبحانه تخم بگذارد.

چرا اردک را برای حیوان خانگی انتخاب می کنند؟

نگهداری از اردک ها | دام و پت

دلایل زیادی وجود دارد که برخی افراد به جای سگ یا گربه، اردک را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند. فردی که به خز و موی حیوانات خانگی حساسیت دارد، ممکن است به جای حیوانات خزدار، اردک را به عنوان حیوان خانگی نگه دارد. اردک ها ساکت تر از سگ ها هستند و ممکن است همسایگان شما نسبت به نگهداری از این حیوانات اعتراض نکنند. حتی اگر نژادی آرام انتخاب کنید ممکن است بتوانید اردک ها را از همسایگان خود پنهان کنید.

اردک ها منفعت زیادی برای باغچه شما دارند. این حیوانات مفید تخم، و کود تولید می کنند. علف های هرز، حشرات، حلزون و سایر آفات باغ را می خورند.

اردک ها رفتاری دوستانه دارند. اردک ها به عنوان حیوانات خانگی یاد می گیرند رفتاری کاملاً شبیه حیوانات خانگی داشته باشند. اردک ها با دیدن شما می دوند. این حیوانات یاد می گیرند که با اسباب بازی های خود بازی کرده و دستورات ساده را دنبال کنند. اردک ها خم می شوند تا نوازش شوند و ممکن است از نشستن در دامان شما لذت ببرند. با این حال اگر تصمیم دارید اردک را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید باید حداقل سه اردک خریداری کنید. چون اردک ها موجودات اجتماعی هستند و دوست دارند در جمع زندگی کنند. اردک ها اگر به تنهایی نگهداری شوند دچار افسردگی خواهد شد. به همین دلیل یک یا دو اردک کافی نیست. برای جامعه پذیری و خوشبختی اردک حداقل سه اردک لازم است.

تشخیص اردک های نر از اردک های ماده

تشخیص جوجه اردک های نر و ماده ممکن است دشوار باشد. اردک ها معمولاً بدون در نظر گرفتن جنسیت فروخته می شوند. به این معنی که هیچ کس نمی داند کدام اردک نر و کدام اردک ماده است. اگر ترکیب مناسب جنسیت برای شما مهم است، می توانید اردک را از یک پرورش دهنده اردک سفارش دهید. یکی از راههای تشخیص نر و ماده بودن اردک ها توجه به رنگ پر ها است. رنگ پرها در اردک های ماده قهوه ای مایل به خاکستری است. در حالیکه اردک های نر دارای پرهای سفید و خاکستری هستند.

برای مراقبت از اردک در خانه به چه چیز نیاز دارید؟

نگهداری از اردک ها | دام و پت

اردک ها به یک ظرف غذا و یک ظرف آب نیاز دارند. همچنین اردک ها خیلی علاقه دارند که سر خود را در آب فرو ببرند. اما جوجه اردک ها نباید در ماه اول وارد آب شوند زیرا شنا را به خوبی بلد نیستند. خیس شدن پرها می تواند باعث لرز و در نتیجه بیماری و مرگ جوجه اردک ها شود. وقتی جوجه اردک ها تقریباً یک ماهه شدند، اگر هوا گرم نبود، می توانند به بیرون از لانه منتقل شوند. با این حال باید دائما جوجه اردک ها را زیر نظر داشته باشید تا از خطر گربه ها  در امان باشند.

هنگامی که جوجه اردک ها از لانه به فضای باز منتقل می شوند باید دور تا دور محیط زندگی آنها را با حصار بپوشانید.  با این حال حصار نمی تواند اردک ها را از خطر پرندگان شکاری مانند شاهین ها حفظ کند. بنابراین ممکن است لازم باشد قسمت بالایی حیاط را با سیم بپوشانید. کف لانه اردک ها را با تراش های کاه یا چوب پر کنید.

همچنین کاغذهای باطله هم برای پوشاندن کف لانه بسیار مناسب است. لانه جایی است که اردک های ماده در آنجا تخم می گذارند. بنابراین لانه باید مرتب باشد تا بتوانید یک طرف سقف را بلند کرده و تخم ها را جمع کنید. تخم اردک ها نسبت به تخم مرغ مغذی تر است.

تغذیه اردک های خانگی چگونه باید باشد؟

بسیاری از افراد اردک های خود را با غذای مرغ تغذیه می کنند. در حالیکه این کار کاملا اشتباه است. اردک های نیازهای تغذیه ای متفاوتی دارند. غذای اردک ها در مقایسه با غذای مرغ ها باید دارای نیاسین بیشتری باشد. بنابراین اگر به اردک خانگی خود غذای مرغ بدهید نیازهای تغذیه ای اردک برطرف نمی شود. همانطور که نمی توانید سگ ها را  با غذای گربه تغذیه کنید، به همین ترتیب، اردک ها هم نباید منحصراً از غذای مرغ تغذیه شوند. غذای اردک ها را می توانید بصورت آنلاین سفارش دهید.

اردک ها عاشق خوراکی ها هستند! غذاهای سالم همراه با مکمل های غذایی بهترین گزینه برای اردک ها است. می توانید از سبزیجات تازه مانند هویج، گوجه فرنگی رسیده، کدو تنبل، جو دوسر، توت برای تغذیه اردک ها استفاده کنید. همچنین میان وعده هایی مانند ذرت، لوبیا سبز و کلم بروکسل هم برای تغذیه اردک ها بسیار مفید است.

جوجه اردک ها در اولین ماه زندگی خود به غذای مقوی نیاز دارند. این غذا به جوجه اردک ها کمک می کند تا بزرگ و قوی شوند. اردک ها دندان ندارند و مانند مارمولک ها غذای خود را خرد می کنند. به همین علت غذای اردک ها باید با کمی شن، سنگ آسیاب شده یا پوسته صدف همراه باشد. شما می توانید یک مشت شن ریز به غذای اردک ها اضافه کنید.

اردک ها در خانه به چه مقدار آب نیاز دارند؟

نگهداری از اردک ها | دام و پت

اردک ها هم مانند همه موجودات دیگر برای زنده ماندن، به آب تازه و تمیز نیاز دارند. آب آشامیدنی اردک ها را هر روز کاملاً عوض کنید. یک حوض کوچک در محل زندگی اردک ها قرار داده و اجازه دهید هر روز آب آن سرریز شود. با این کار آب كثیف از حوض خارج شده و آب تمیز جای آن را می گیرد. یک سنگ بزرگ را در نزدیک لبه حوض و دیگری در خارج حوض قرار دهید تا اردک ها بتوانند به راحتی وارد استخر شده و از استخر خارج شوند.

اگر فضای داخل حیاط شما کوچک بوده و حوض ندارد می توانید از یک استخر پلاستیکی استفاده کنید که در فروشگاه های اسباب بازی وجود دارد. اجازه ندهید که آب استخر بیش از حد کثیف شود. همچنین می توانید از آب کثیف استخر برای آبیاری باغچه یا زمین چمن  استفاده کنید تا از هدر رفتن و اسراف آب پیشگیری کنید.

آیا اردک ها نیاز به دامپزشک دارند؟

اردک ها در مقایسه با مرغ ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. اردک ها هم مانند همه حیوانات خانگی دیگر، باید به طور سالانه توسط دامپزشک چکاپ شده و واکسن های توصیه شده را دریافت کنند.

اردک ها به چه فضایی نیاز دارند؟

اردک ها به فضای زیاد برای پرسه زدن نیاز دارند. یک اردک بالغ باید حداقل دو متر مربع فضا داشته باشد. اگر  اردک های شما در جمع سه تایی بوده و فضای مناسب و بزرگی در اختیار داشته باشند، زندگی شادی خواهند داشت. اردک ها دوست دارند در یک استخر یا حوضچه شنا کنند. در زمین های خیس راه بروند. روی علف های تازه و بوته ها نوک بزنند و به طور کلی در میان سبزه ها جست و خیز کنند. اردکهایی که در خانه، به صورت تنها نگهداری می شوند، به زودی سلامتی خود را از دست می دهند. تنهایی باعث افسردگی و در نهایت مرگ اردک ها می شود.

نکاتی در مورد نگهداری از اردک ها

نگهداری از اردک ها | دام و پت

اردک ها پرندگانی مقاوم و نسبتا ارزان هستند و مراقبت از آنها نیز آسان است. اردک ها می توانند تا 20 سال زندگی کنند. با این حال، قبل از انتخاب اردک به عنوان حیوان خانگی، چندین نکته مهم برای یادآوری وجود دارد:

  • هرگز اردک را به خاطر متفاوت بودن با دیگران به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب نکنید. به نیازهای حیوان اهمیت بدهید. به این فکر کنید که چگونه می توانید زندگی سالم و راحتی را برای حیوان خانگی خود فراهم کنید.
  • اردک ها را نباید در داخل خانه نگه دارید. اردک ها برای زندگی در محیط داخل خانه مناسب نیستند. اگرچه ممکن است نگه داشتن اردک در خانه کودک شما را خوشحال کند، اما باید بدایند که این کار رفتار بی رحمانه ای با یک اردک است، زیرا اردک ها به زندگی در فضای باز نیاز دارند.
  • اردک ها حیوانات اجتماعی هستند که بسیار خوب با یکدیگر کنار می آیند. این پرندگان بندرت با هم دعوا می کنند. اردک ها موجودات اجتماعی هستند و در صورت تنها ماندن به راحتی غمگین و افسرده می شوند. ابتلا به افسردگی به سلامت اردک آسیب زیادی می رساند. زیرا اردک ها هم مانند انسان ها احساس تنهایی، انزوا و اندوه می کنند. تنها گذاشتن اردک به مدت طولانی در داخل محیط یا یک قفس کار درستی نیست. هرگز یک اردک تنها را در خانه خود نگه ندارید. این کار بی رحمی بزرگی در حق این حیوان است. اردک ها حیواناتی کاملا اجتماعی هستند و این بدان معناست که آنها برای زندگی به اردک های دیگری نیز احتیاج دارند. اگر شرایط نگهداری از چند اردک را ندارید، اکیداً توصیه می شود که حداقل دو اردک تهیه کنید. هر چند که داشتن سه یا چهار اردک بهترین گزینه است.

منابع:

https://farmandanimals.com/how-to-raise-a-duck-as-a-pet

https://www.petmd.com/bird/care/can-people-have-ducks-pets

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. من دوتا اردک پکنی گرفتم و یکیش رو با سوپر استارتر تغذیه کردم و یکیشو با سبزیجات الان که بزرگ شدن اونی که سوپر استارتر خورده پا هاش بلنده و استیلش باریک هست ولی اونی که سبزیجات خورده پا هاش کوتاه تره و استیلش پهن تر هم هست ضمنا جفتشم نر هست و نژادشان یکیه
    میخواستم بدونم چرا سبزیجات برای بزرگ کردن از (دانه پرسی.سوپر استارتر.کرامبل و…) بهتر جواب میده اما هزینه این دونه ها بیشتره یا اصلا ربطی به غذا داره یا نه؟چ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا