اسب ها

نمک برای اسب

به طور کلی، اسب ها برای داشتن عملکرد صحیح ماهیچه ها و اعصاب خود، به مصرف مقدار کافی نمک نیاز دارند. یک اسب معمولی، به مصرف حدود 10 گرم نمک در روز نیاز دارد. با این حال، اسب هایی که مایعات بدن خود را، بیش از حد از طریق عرق از دست می دهند، نسبت به حیوانات کم تحرک، به مصرف سدیم بیشتری نیاز دارند. استفاده از بلوک های معدنی، روش ارجح برای تامین نمک مورد نیاز یک اسب نمی باشد.

برخی از صاحبان اسب ها از اصول اولیه تغذیه دور شده و از تامین نمک مورد نیاز حیوان خود، غفلت می کنند. این کار می تواند منجر به بروز مشکلات مختلف در سلامتی اسب و ایجاد اختلال در عملکرد آن شود. به طور کلی، مصرف نمک (کلرید سدیم) اسب‌ ها را تشنه می ‌کند. این شرایط باعث می ‌شود که آن ها، آب بنوشند.

در چنین شرایطی، نوشیدن آب ضروری است. این کار برای جبران ضرر و زیان‌ های احتمالی و حفظ عملکرد صحیح بدن، انجام می شود. اگر یک اسب به اندازه کافی آب ننوشد، در معرض خطر کم آبی بدن قرار می گیرد که باعث بروز مشکلات بی شماری در سلامتی آن ها می شود.

علائم کمبود نمک در اسب ها

نمک از دو ماده معدنی سدیم و کلرید تشکیل شده است. هر کدام از این مواد معدنی نقش اساسی در حفظ سلامتی اسب شما دارند. مصرف سدیم برای عملکرد صحیح عضلات و اعصاب، و نیز کمک به هضم پروتئین، ضروری است. همچنین، مصرف سدیم برای جذب مواد مغذی ضروری، بسیار مهم است. کلرید به حرکت دی اکسید کربن از بافت ها به ریه ها کمک کرده و به حفظ pH خون در سطوح مناسب، منجر می شود.

برای اینکه بدن اسب به طور مطلوب فعالیت کند، دانستن نوع نمکی که باید به اسب خود بدهید و مقدار صحیح مورد نیاز آن ها، ضروری است. همه اسب ها به مقدار یکسان، به مصرف نمک نیاز ندارند. مقدار مورد نیاز نمک، بر اساس سطح فعالیت یا نژاد اسب شما، آب و هوای منطقه نگه داری و سطح آمادگی کلی حیوان، متغیر است.

هنگامی که یک اسب، کلرید سدیم مورد نیاز خود را در اختیار ندارد، در واقع دچار کمبود می شود. این کمبود، می تواند منجر به بروز شرایط نامطلوبی در سلامتی حیوان شود. برخی از علائمی که اسب شما ممکن است در هنگام کمبود کلرید سدیم بروز دهد، عبارت اند از:

کم آبی بدن در اسب ها

نمک برای اسب | دام و پت

کم آبی  در اسب ها، با کاهش آب و الکترولیت ها، می تواند به حدی برسد که حیوان، از نظر جسمی، دچار رنج شود. این شرایط، زمانی اتفاق می‌ افتد که حیوانات، به مقدار مورد نیاز بدن، آب دریافت نمی کنند. به طور کلی، بروز کم آبی در اسب، خطرناک بوده و می تواند کشنده باشد. این شرایط باید به طور مستقیم مورد بررسی قرار گیرد.

شایع ترین علتی که به خاطر آن، اسب ها آب بدن خود را از دست می دهند، تعریق است. اسب ها برای خنک کردن بدنشان، عرق می کنند. بدین ترتیب، وقتی در هوای گرم سخت کار می کنند، مقدار زیادی از مایعات بدن خود را، از دست می دهند. عدم وجود یک منبع آب یا ابتلا به اختلالاتی مانند اسهال یا تب نیز، باعث بروز کم آبی بدن می شوند. در اغلب اوقات، می توانید با دادن آب و الکترولیت به حیوان خود، کم آبی بدن را درمان کنید.

چرا اسب ها غذا نمی خورند؟ ۱۳ علت رایج

کاهش هماهنگی عضلات بدن در اسب ها

سدیم، یونی است که با آب مخلوط شده و الکتریسیته را، از طریق اعصاب هدایت می کند. این فرآیند، به عملکرد صحیح ماهیچه ها کمک می کند. اسب‌ هایی که به مقدار مورد نیاز نمک مصرف نمی کنند، ممکن است در راه رفتن، انقباض عضلانی یا اسپاسم، مشکل داشته باشند.

این اختلال، در بیشتر اوقات پس از ورزش دیده می شود. در چنین شرایطی، اسب معمولاً سفت به نظر رسیده و ماهیچه های آن به طور قابل توجهی می لرزند. هنگامی که مقدار نمک به شدت در نسبت با محتوای آب بدن کاهش می یابد، این وضعیت به عنوان  هیپوناترمی هیپرولمیک شناخته می شود. درمان هیپوناترمی هیپرولمیک ممکن است نیاز به تزریق الکترولیت ها از طریق IV داشته باشد.

عادات غذایی غیر طبیعی در اسب ها

اسب هایی که کمبود کلرید سدیم دارند، ممکن است شروع به خوردن چیزهای عجیب و غیر معمول کنند. اگر اسب شما شروع به لیسیدن چیزهایی می کند که حاوی مقدار کمی نمک هستند، این رفتار می تواند نشان دهنده این باشد که اسب شما کمبود نمک دارد.

برخی از نمونه های این رفتارها، شامل لیسیدن خاک، سنگ یا گاز گرفتن پوست درختان است. کمبود مواد معدنی، تنها علت بروز این رفتار عجیب نیست، اما این یک علامت هشدار دهنده است که نشان می دهد، ممکن است اسب نمک کافی دریافت نمی کند.

آنهیدروز در اسب ها

نمک برای اسب | دام و پت

آنهیدروزیس، در واقع، ناتوانی اسب در تعریق است. علل مختلفی وجود دارد که باعث می شوند اسب‌ ها دچار آنهیدروزیس شوند. یکی از آن ها، کمبود مواد معدنی مورد نیاز است. این بیماری، بیشتر در اسب های ورزشکار که در آب و هوای گرم زندگی می کنند، شایع است.

اگر کمبود مواد معدنی اسب شما درمان نشود، می تواند منجر به کاهش وزن، تولید ناکافی شیر در مادیان های شیرده، بی حالی، توقف رشد و حتی بی اشتهایی شود.

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان

اسب ها به چه مقدار نمک نیاز دارند؟

به طور کلی، یک اسب معمولی، به مصرف تقریباً دو قاشق غذاخوری نمک در روز، در طول سال، نیاز دارد تا نیازهای ضروری خود را برآورده کند. با این حال، اسب ‌هایی با میزان فعالیت بالا، چون بیشتر عرق می ‌کنند، به مقادیر بیشتری از کلرید سدیم نیاز دارند. البته، مصرف کلرید سدیم، بیش از حد نیاز، می تواند برای اسب ها مشکلاتی ایجاد کند.

مسمومیت با نمک، معمولاً زمانی اتفاق می ‌افتد که اسب به اندازه کافی آب نمی ‌نوشد تا رژیم غذایی حاوی کلرید سدیم بالا را، جبران کند. این شرایط، معمولاً به این علت اتفاق می افتد که اسب، به علت وجود آب فاسد یا کمبود منبع آب در دسترس، دچار مشکل می شود.

همچنین، اسب ‌هایی که با خوراک ‌هایی با فرمول نامناسب، تغذیه می‌ شوند، و یا حیواناتی که با رژیم‌ های غذایی پر نمک سازگار نیستند، مستعد ابتلا به مسمومیت با نمک هستند. مسمومیت با نمک بر دستگاه گوارش و سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد. این اختلال، می تواند باعث کوری، تشنج و فلج شود.

شکل های نمک قابل مصرف برای اسب

نمک برای اسب | دام و پت

به طور کلی، اسب ‌ها، کلرید سدیم مورد نیاز خود را از طریق یونجه و علف ‌های مرتع، دریافت می ‌کنند. اما می توان از طریق افزودن نمک به خوراک یا آب، نیازهای غذایی این حیوانات را تامین کرد. یونجه، معمولاً مقدار کافی نمک را برای اکثر حیوانات فراهم نمی کند، بنابراین، استفاده مکمل های معدنی، ضروری خواهد بود.

استفاده از بلوک های نمک برای اسب ها

بلوک های نمک به طور گسترده ای برای تامین نیازهای غذایی اسب ها استفاده می شوند. این بلوک ها، معمولاً در غرفه اسب و یا در مکانی قرار می گیرند که اسب ها به آن جا، دسترسی آزاد دارند. همچنین می ‌توانید بلوک ‌های نمکی کوچک را روی طناب قرار داده و آن را در ارتفاعی آویزان کنید که دسترسی به آن برای اسب شما آسان باشد.

بر خلاف گاو، اسب ها زبان صافی دارند و لیسیدن یک بلوک نمک، مقدار زیادی از مواد معدنی را برای آن ها فراهم نمی کند. برای برخی از اسب ها، استفاده از بلوک های معدنی، بسیار مفید است. با این حال، اسب‌ های پر تحرک، معمولاً نمی ‌توانند با لیسیدن یک بلوک، کمبود های خود را جبران کنند.

علاوه بر این، اسب ‌هایی که در غرفه نگهداری می ‌شوند، ممکن است خسته شده و به طور مداوم، یک بلوک نمک را لیس زده و دچار مسمومیت شوند.

استفاده از نمک خرد برای اسب ها

تهیه نمک خرد، بهتری راه برای تامین نیازهای غذایی حیوانات است. افزودن این نوع نمک به خوراک آن ها، باعث می شود که از تامین نیاز های تغذیه ای اسب های تان مطمئن شوید. همچنین، می توانید میزان نمک مصرفی آن ها را، با دقت قابل قبولی، کنترل کنید.

علاوه براین، مکمل های معدنی و مکمل های الکترولیتی نیز وجود دارند که حاوی نمک آزاد هستند. قبل از استفاده از هر محصولی، از کیفیت و ایمنی آن مطمئن شده و در مورد مواد تشکیل دهنده آن تحقیق کرده و طبق دستورالعمل، آن را به اسب های خود بدهید.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

آیا بلوک های معدنی منبع خوبی از نمک هستند؟

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که بلوک های معدنی، برای تامین نمک مورد نیاز روزانه اسب ها، ایده آل نیستند. با این حال، اسب ها حیواناتی فردی هستند. به همین علت، اسب می تواند بلوک معدنی خود را داشته باشد. این بلوک، از بیش از نود درصد نمک تشکیل شده و سایر مواد معدنی ضروری دیگر را دارد، بنابراین آسیبی به اسب وارد نمی ‌شود.

فقط اسب خود را زیر نظر بگیرید تا مطمئن شوید که مقادیر لازم ویتامین و مواد معدنی خود را دریافت می کند.

اسب ها چگونه نمک نیاز خود را تامین می کنند؟

نمک برای اسب | دام و پت

اسب ها به دلیل توانایی خود در سازگاری با محیط زندگی شان، برای هزاران سال و در شرایط سخت، زنده مانده اند. در طبیعت، اسب ها بر اساس محل زندگی خود، به روش های مختلفی نمک دریافت می کنند. برخی از اسب ها در محیط های نزدیک به سواحل زندگی می کنند. در این مناطق، نمک فراوان است. اسب ها سطوح نمکی را می لیسند تا نیازهای روزانه خود را برطرف کنند.

در مکان‌ های دیگر، اسب ‌ها مواد معدنی را با خوردن گیاهانی که دارای مواد معدنی کمیاب هستند، به دست می ‌آورند. یا ممکن است مسافت ‌های زیادی را تا مکان ‌هایی که در آن نمک فراوان ‌تر است، طی کنند.

آیا اسب ها در تابستان به بلوک نمک نیاز دارند؟

اسب‌ ها در تابستان، به طور ویژه ای به بلوک ‌های نمکی نیاز دارند، زیرا دمای بالای هوا در ماه‌ های تابستان باعث می ‌شود که آن ها، مواد معدنی ضروری خود را از طریق تعریق، از دست بدهند. آن ها باید مواد معدنی از دست رفته را جایگزین کنند. به طور کلی، بلوک های نمک، منبع خوبی برای تامین نیاز های اسب ها هستند. همچنین ضروری است که اسب ها آب شیرین و مکانی برای خارج شدن از محدوده تابش نور آفتاب در طول تابستان، داشته باشند.

آیا اسب ها در زمستان به بلوک نمک نیاز دارند؟

بله، اسب ها برای حفظ تعادل شیمیایی بدن خود، در تمام طول سال، به نمک نیاز دارند. در زمستان، برخی از اسب ها از مصرف مایعات اجتناب می کنند. بنابراین در معرض خطر کم آبی هستند. مصرف نمک، اسب ها را تشنه می کند. با تشنه شدن، اسب ها آب بیشتری خواهند‌ خورد.

سخن آخر

اسب ها برای حفظ عملکرد صحیح بدن خود، به کلرید سدیم نیاز دارند. بدون مصرف مقدار لازم نمک، اسب ممکن است بی ‌حال و آب بدنش کم شود. بهترین راه برای افزودن کلرید سدیم به رژیم غذایی اسب، این است که آن را به خوراک اسب خود اضافه کنید. یک اسب معمولی، به صورت روزانه به حدود دو قاشق غذاخوری از این ماده معدنی، نیاز دارد.

منبع
https://horseracingsense.com/do-horses-need-salt-are-mineral-blocks-good/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا