گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها

تشخیص و درمان مشکلات بینایی در گربه ها، در اکثر موارد، باعث می شود گربه بینایی خودش را از دست ندهد. اما برای پیشگیری از بروز مشکلات بینایی در گربه ها و عوارض ناشی از آنها بهتر است که مراقب علائم آنها باشید. معاینات منظم را بر روی چشم گربه خود انجام دهید.

گربه ها در طول تکامل خود چندین ویژگی بینایی منحصر به فرد ایجاد کرده اند که به آنها امکان می دهد به وضوح داخل و خارج را ببینند.

متأسفانه، این چشم های دقیق گربه ها به نحوی تنظیم شده اند که در برابر آسیب دیدگی و انواع مختلف بیماری آسیب پذیر هستند. حتی می تواند به طور چشمگیری بینایی گربه را مختل کند و یا در بعضی موارد، گربه را نیمه یا کاملاً نابینا کند.

توماس کرن، DVM، دانشیار چشم پزشکی دانشکده دامپزشکی دانشگاه کورنل می گوید: ما گربه هایی را می بینیم که یا کور هستند یا چند بار در هفته کور می شوند. بیشتر این حیوانات به عنوان یک اختلال اولیه به بیماری چشمی مبتلا هستند. دیگر هیچ مشکلی در سلامتی ندارند. البته اکثرآنها گربه های میانسال یا مسن هستند که سالهاست مشکلات بینایی آنها پیشرفت کرده است.

هرچه مشکل بینایی گربه ها زودتر تشخیص داده شود، می توان آن را به طور موثرتری درمان کرد. بنابراین، دکتر کرن از صاحبان این حیوان خانگی می خواهد که مراقب هرگونه نشانه های رفتاری یا جسمی مبنی بر اینکه یک گربه دچار مشکل بینایی شده است، باشند و هرگونه علائمی از این دست را بدون تأخیر به دامپزشک گزارش دهند.

علائم بیماری چشم در گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها | دام و پت

گربه ها در معرض انبوهی از شرایط چشمی قرار دارند که شبیه مشکلات چشمی انسان است. مسائل مربوط به سلامت چشم گربه یکی از مهمترین دلایل مراجعه به دامپزشک است. شرایط چشم در اثر ویروس، باکتری، قارچ یا ضربه به چشم ایجاد می شود.

علائم رایج بیماری های چشم در گربه ها، عبارتند از:

 • کلافگی
 • چشمک زدن
 • ترشح از چشم
 • حساسیت چشم
 • پلک زدن بیش از حد
 • بستن بیش از حد چشم
 • تغییر در اندازه مردمک چشم
 • پلک های ملتهب یا پوسته دار
 • بی میلی به پریدن روی مبلمان
 • چشم شفافیت خود را از دست داده و کدر می شود.

اجزای اساسی چشم در گربه ها

به طور کلی، چشم گربه سانان عملکرد مشابه به چشم انسان دارد و از همان اجزا تشکیل شده اند. اجزای اصلی ساختاری و عملکردی چشم در گربه ها، عبارتند از:

 • قرنیه: پوشش خارجی شفاف کره چشم.
 • عصب بینایی: مجرایی که از شبکیه به مغز منتهی می شود.
 • مردمک چشم: غشای مدور در مرکز چشم است که اجازه ورود نور از محیط را می دهد.
 • لنز یا عدسی: سازه ای شفاف که شکل خود را در صورت لزوم برای تمرکز پرتوهای نور تنظیم می کند.
 • عنبیه: غشای رنگی و گرد است که مردمک را احاطه کرده و منقبض یا منبسط می شود تا میزان نور ورودی را تنظیم کند.
 • شبکیه: غشای حساسی است که سطح داخلی کره چشم را می پوشاند، تکانه های نور متمرکز را که از طریق لنز وارد شده دریافت می کند و آنها را به عنوان اطلاعات بصری به مغز می فرستد.
ویژگی های خاص چشم در گربه ها

گرچه از نظر جنبه های ساختاری به چشم انسان بسیار شبیه است، چشم های گربه طی هزاران سال تعدادی از ویژگی های متمایز را بدست آورده اند که شانس زنده ماندن آنها را به عنوان شکارچی و طعمه بهبود می بخشد. از جمله این ویژگی ها می توان به پلک سوم  یا “شاخ”، غشای کم رنگ و نازکی اشاره کرد که در گوشه داخلی چشم، بین پلک پایین و کره چشم قرار دارد. این پلک اضافی به مرطوب نگه داشتن سطح کره چشم گربه کمک می کند تا از خراشیده شدن توسط موهای نامنظم محافظت شود. حتی می تواند در هنگام درگیری و نزاع با گربه رقیب یا حیوان دیگر از آن محافظت کند.

گربه ها همچنین یک لایه بافتی ویژه در زیر شبکیه دارند که نور ورودی را منعکس می کند. این ساختار ( tapetum lucidum ) منعکس کننده نور جذب نشده توسط شبکیه در اولین عبور خود از چشم است. بنابراین به نور این فرصت را می دهد تا جذب و به مغز منتقل شود. به نظر می رسد که به لطف tapetum lucidum (لایه بازتابنده بافتی در پشت شبکیه) حساسیت گربه به نور حدود شش برابر بیشتر از حساسیت انسان است.

شایع ترین مشکلات بینایی در گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها | دام و پت

گربه ها در معرض انبوهی از بیماری ها هستند که می توانند به هر یا تمام اجزای چشمی آنها آسیب دائمی برسانند. این اختلالات عبارتند از:

 • آب مروارید: در آب مروارید، لنز به تدریج ابری یا کدر می شود و از ورود نور به چشم پیشگیری می کند.
 • انواع تومورها: انواع تومور های بدخیم یا خوش خیم که در داخل چشم یا مجاور آن ایجاد می شوند.
 • گلوکوم: گلوکوم وضعیتی است که با فشار مایع بیش از حد در کره چشم مشخص می شود. حتی می تواند باعث سخت شدن آن شود.
 • آتروفی پیشرونده شبکیه: در آتروفی پیشرونده شبکیه بافت شبکیه تحلیل رفته و توانایی عملکرد صحیح خود را از دست می دهد.

بسیاری از بیماری های چشم گربه ای دیگر مربوط به ویروس ها، باکتری ها و ارگانیسم های قارچی است که به طور خاص گربه ها را هدف قرار می دهد، مانند:

 • توکسوپلاسما (ارگانیسم انگلی)
 • ویروس نقص ایمنی گربه سانان (FIV)
 • ویروس سرطان خون گربه (FeLV)
 • ویروس پریتونیت عفونی گربه (FIP)
 • ویروس هرپس ویروس گربه سانان (FHP)
 • کریپتوکوکوس (قارچی شبیه مخمر که معمولاً در خاک یافت می شود).

دکتر کرن می گوید که بیشترین تشخیص اختلال چشم گربه ای، التهاب ملتحمه است. ملتحمه، غشای مخاطی است که سطح داخلی پلک و سطح خارجی کره چشم را می پوشاند. وی خاطرنشان می کند: این شرایط بسیار مسری، معمولاً از یک بیماری زمینه ای مانند بیماری تنفسی فوقانی در پناهگاه های پرجمعیت گربه دیده می شود. واضح ترین علامت این اختلال، آبریزش چشم است و در صورت تشخیص سریع آن به راحتی قابل درمان است.

شایع ترین بیماری های عامل کوری گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها | دام و پت

به گفته دکتر کرن، از بیماری های شدید در بین بیماری هایی که اغلب منجر به کوری گربه سانان می شوند، شایع ترین آن التهاب uvea (یووئیت)، ناحیه میانی چشم  که از عنبیه و اجسام مژگانی تشکیل شده (مایعات داخل چشم)، و کوروئید (که مواد مغذی شبکیه را تأمین می کند) است. این بیماری که اغلب با ویروس نقص ایمنی گربه سانان (FIV)، ویروس سرطان خون گربه (FeLV)، ویروس پریتونیت عفونی گربه (FIP) و سایر ارگانیسم ها همراه است معمولاً مزمن بوده و احتمالاً منجر به کوری تدریجی می شود. از جمله علائم آن می توان به التهاب کره چشم، ورم پلک های سوم و بزرگ شدن چشم ها اشاره کرد.

جدا شدن شبکیه

دومین اختلال شایع ایجاد نابینایی در گربه ها جدا شدن شبکیه است. وضعیتی که شبکیه از بافت زیرین آن جدا می شود. جدا شدن شبکیه به طور معمول در نتیجه نشت یا مایع بیش از حد بین دو لایه ایجاد می شود. جداشدگی شبکیه اغلب با فشار خون بالا، غده تیروئید بیش از حد فعال یا بیماری کلیوی در ارتباط است. در برخی موارد، درمان سریع و مناسب دامپزشکی می تواند دید جزئی را به گربه مبتلا برگرداند. اما در بیشتر موارد، کوری دائمی ایجاد می شود.

پارگی قرنیه

چشم های گربه ها نیز در برابر آسیب های آسیب زا و بالقوه کور کننده آسیب پذیر هستند. در این میان پارگی قرنیه (بریدگی های سطح خارجی چشم)، در گربه ها رایج است. همانطور که در مورد تقریباً همه انواع مشکلات بهداشتی گربه سانان مشاهده می شود. هرچه نقص بینایی گربه زودتر تشخیص داده شود بهتر درمان می شود. در بعضی موارد، متأسفانه، با توجه به اینکه مراقبت های دامپزشکی انجام می شود، ممکن است بینایی یا نابینایی یک حیوان غیرقابل برگشت باشد.

تشخیص بیماری چشم در گربه ها

معاینه بدنی برای تشخیص دقیق مشکل چشمی گربه همیشه کافی نیست. ممکن است سابقه پزشکی کامل و همچنین معاینه دقیق چشم، رنگی تشخیصی در چشم و آزمایش پارگی مورد نیاز باشد.

در طی یک معاینه بدنی معمول، یک دامپزشک اغلب می تواند مسئله ساده مانند ورم ملتحمه را تشخیص دهد. برای تأیید وجود گلوكوم، پزشك با استفاده از یك تونومتر، هوا را در برابر كره چشم آزاد خواهد کرد تا فشار چشم را اندازه گیری كند. پزشک برای تعیین بهتر علت اصلی ایجاد مشکل چشم ممکن است آزمایش خون را انجام دهد یا مراجعه به چشم پزشک دامپزشکی را به شما توصیه کند.

درمان مشکلات چشمی در گربه ها

مشکلات بینایی گربه ها | دام و پت

اگرچه بسیاری از مشکلات چشم در گربه ها به طور طبیعی و بدون درمان برطرف می شوند، اما آنها نیاز به نظارت منظم دارند. خوشبختانه، بیشتر موارد بیماری چشم می تواند به صورت سرپایی درمان شود. به دلایل متعدد احتمالی، درمان های مختلفی ممکن است بصورت ترکیبی از جمله جراحی، آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی و قطره چشم انجام شود.

اگر گربه شما مبتلا به آب مروارید است، دقیقاً مانند انسان، یک عمل جراحی آب مروارید برای برداشتن لنز (های) آسیب دیده انجام می شود. در بسیاری از موارد، قطره های چشمی هم درد و هم علائم بالینی گلوکوم را به طور بسیار موثر تسکین داده و استروئیدها التهاب را کاهش می دهند. کاهش تدریجی بینایی احتمالاً وجود دارد. اما با یک برنامه درمانی مدیریت شده می توان سرعت آن را کاهش داد. در شدیدترین موارد بیماری چشم که به دارو جواب نمی دهد، ممکن است جراحی روی پلک گربه یا برداشتن چشم لازم باشد.

بهبود بیماری چشم در گربه ها

در خانه، باید روند واکنش گربه به درمان را کنترل کنید. اگر مسئله مسری مانند ورم ملتحمه باشد، جداسازی گربه از حیوانات دیگر مهم خواهد بود. در طول دوره نقاهت، ممکن است گربه شما نیاز به استفاده از یقه الیزابت داشته باشد و باید فعالیت حیوان را محدود کنید. دامپزشک در مورد چگونگی انجام معاینات منظم چشم برای گربه، نحوه مراقبت از تغییرات وضعیت چشم گربه و توصیه های صحیح سبک زندگی برای گربه به شما مشاوره می دهد.

منابع:

https://www.vet.cornell.edu/departments-centers-and-institutes/cornell-feline-health-center/health-information/feline-health-topics/feline-vision-problems-host-possible-causes

https://wagwalking.com/cat/condition/eye-disease

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا