سگ ها

لیسیدن کف زمین توسط سگ ها

یک سگ خانگی، چند تفریح مورد علاقه دارد. لیسیدن ظرف غذا، لیسیدن خود و لیسیدن کف زمین از موارد تفریحی و سرگرم کننده برای حیوان خانگی شما هستند. لیسیدن کف زمین توسط سگ ها، یکی از چند تفریح آنهاست. یک سگ خانگی، به لیسیدن پوشش کف اتاق، کاشی ها، فرش، و پاک کردن چوب با حرکات زبان خود، معروف است. به طور کلی، دامپزشکان می گویند که رفتار لیسیدن کف زمین در سگ ها، می تواند طبیعی باشد.

در چه زمانی لیسیدن زمین توسط سگ خانگی، طبیعی است؟

در واقع، سگ‌ های مختلف، از زبان خود برای غذا و نظافت استفاده می ‌کنند. به عنوان مثال، لمس زبان به ته کاسه غذا، لیس سریع بدن با زبان، یا دست و پاهای صاحب خود، همگی جزو رفتار های عادی سگ ها هستند. با این حال، لیسیدن، گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی سگ خانگی تان باشد.

برای تعیین اینکه آیا لیسیدن در سگ خانگی تان، یک رفتار طبیعی است یا خیر، باید به محل وقوع لیسیدن نگاه کنید. در مناطقی که ممکن است ضایعات غذا وجود داشته باشد، سگ ها ممکن است زمین را لیس بزنند تا ببینند آیا چیز خوشمزه ای به روی زمین افتاده است یا خیر.

فرکانس، شدت و مدت لیس زدن سگ ها و محل کف زمین نیز، اهمیت دارد. دامپزشکان خاطرنشان می ‌کنند که سگ‌ هایی که بدون علت خاصی، زمین یا اثاثیه، خودشان، سایر انسان ها و هوا را لیس می ‌زنند، ممکن است که به مشکلات جدی تری مبتلا شده باشند. این وضعیت را می توان به عنوان لیس زدن بیش از حد تشخیص داد. در چنین شرایطی، بهتر است که سگ خانگی تان را نزد یک دامپزشک ببرید.

زمانی که رفتار لیس زدن در سگ، بیشتر اتفاق افتاده، چندین بار در روز در مناطقی خاصی که هیچ غذایی در آن جا وجود ندارد، رخ داده، بیش از چند دقیقه طول کشیده و این رفتار نمی ‌تواند (با صدا زدن سگ یا ارائه غذا) قطع شود، شروع باید به عنوان یک شرایط غیر معمول طبقه بندی شود.

در چنین شرایطی است که شما باید برای تشخیص علت اصلی بروز این رفتار، تلاش کنید. می توانید برای انجام یک تشخیص صحیح، با یک دامپزشک مشورت کنید.

علل لیسیدن کف زمین توسط سگ ها

لیسیدن کف زمین توسط سگ ها | دام و پت

زمانی که مایل هستید علل لیس زدن زمین توسط سگ های خانگی ‌را بیابید، باید به برخی نکات مهم توجه داشته باشید. برخی از این موارد، عبارت اند از:

  • نوع غذا
  • فشار روانی
  • ناراحتی معده
  • بیماری کوشینگ

کاهش اشتها

یکی از مهم ترین عللی که باعث می شود یک سگ کف زمین را لیس بزند، خوش طعم بودن آن است. چند قطره قهوه ریخته شده بر روی زمین، کمی روغن و یا چند تکه اسپاگتی، می ‌توانند سگ شما را دچار رفتار‌ لیسیدن کف زمین کند. در واقع، سگ دوست دارد تا آخرین ذره، این مواد را بخورد. به طور کلی، اگر مقداری غذا روی زمین بریزد، مطمئناً سگ شما انگیزه خواهد داشت تا آن را لیس بزند.

وقتی سگ شما دیوانه ‌وار کف آشپزخانه، محل آماده‌ سازی غذا یا محلی را که معمولا در آن جا غذا هایش را می ‌خورد، لیس می‌ زند، به احتمال زیاد این رفتار فقط برای اطمینان از مصرف تمام غذای موجود، انجام می شود. تا زمانی که تکه ‌های مواد غذایی سمی برای سگ ‌خانگی تان، بر روی زمین وجود نداشته باشد، منطقی است که اجازه دهید سگ شما به عنوان یک حیوان، این رفتار خود را بروز دهد.

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟

ناراحتی معده

لیسیدن کف زمین توسط سگ ها | دام و پت

مشکلات شکم، یکی از شایع ترین عللی است که باعث لیس زدن کف زمین در سگ ها می شود. در واقع، یک مطالعه نشان داد که 73 درصد از سگ هایی که ELS را بروز می دهند، با مشکلات گوارشی، از سندرم روده تحریک پذیر و پانکراتیت گرفته تا ژیاردیا، دست و پنجه نرم می کنند.

با طور کلی، فرضیه اصلی برای توجیه این رفتارها، این است که لیسیدن زمین در این شرایط، یک واکنش رفتاری به احساس وجود بیماری در معده آن ها است. به نظر می رسد که حرکات مداوم دهان و زبان سگ شما برای لیسیدن زمین (و سایر سطوح) تولید بزاق را افزایش می دهد. بزاق تولیدی، در برابر اسید موجود در معده، بافر می شود. همچنین، شاید افزایش تولید بزاق، مسیر ایمنی برای استفراغ فراهم می کند.

در شرایطی که ناراحتی شکم علت اصلی بروز این رفتار است، سگ شما ممکن است زمین را لیس بزند و استفراغ کند. همچنین، ممکن است که سگ خانگی تان، زمین را لیس زده و علف بخورد، و یا زمین را لیس زده و نفس نفس بزند. دامپزشک شما می تواند آزمایشاتی را برای تعیین علت ناراحتی شکم انجام دهد. درمان مشکل سگ خانگی تان، باید به کنترل رفتار (و داشتن احساس بهتر) کمک کند.

فشار روانی

مانند همه رفتارهای تکراری، لیسیدن مداوم زمین توسط سگ می تواند نشانه یک اختلال وسواسی یا استرس باشد. به طور کلی، لیسیدن مکرر زمین توسط یک سگ، می ‌تواند یک «رفتار جا به ‌جایی» بوده و ممکن است سیگنالی باشد که نشان می دهد سگ شما، اضطراب را تجربه می ‌کند.

برای این که بتوانید علت مشکل را شناسایی کنید، به تغییرات اخیر در محیط نگاه کنید(مانند تغییر دکوراسیون خانه یا ورود یک حیوان خانگی جدید) که ممکن است سگ شما را مضطرب کنند. همچنین، بررسی کنید که آیا محرک های خاصی، مانند رعد و برق، بوق، وزوز یا صداهای بلند، وجود دارد که با لیسیدن زمین مرتبط است یا خیر.

شناختن علت و محرک اصلی، می تواند به مقابله با عامل استرس زا کمک کرده و سگ شما را از لیسیدن مداوم زمین، منصرف کند.

بیماری کوشینگ

به طور کلی، افزایش سطح کورتیزول، که به هورمون استرس معروف است، می ‌تواند باعث ایجاد استرس مزمن و نهایتا، باعث بروز بیماری کوشینگ شود. علائم شایع ابتلا به این بیماری شامل افزایش احساس تشنگی، افزایش ادرار، افزایش اشتها، نفس نفس زدن بیش از حد، سطح انرژی پایین، ریزش مو و عفونت های مکرر پوست است.

همه سگ‌ های مبتلا به بیماری کوشینگ دائماً زمین (یا سطوح دیگر) را لیس نمی ‌زنند. به طور کلی، وضعیت استرس مزمن بر خلاف مکانیسم‌ های طبیعی حفظ سلامت دستگاه گوارش، عمل می‌ کند. به این ترتیب، این نوع ناراحتی معده می‌ تواند باعث بروز بیش از حد رفتارهای لیسیدن شود.

دامپزشک شما می تواند برای تشخیص قطعی، تست خون انجام دهد. همچنین، استفاده از داروهای مناسب، می تواند به مدیریت بیماری کمک کند.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

چرا سگ من زمین را لیس می زند؟

لیسیدن کف زمین توسط سگ ها | دام و پت

یک معاینه فیزیکی جامع، در اغلب اوقات، نقطه شروعی برای تعیین اینکه چرا سگ شما به طور ناگهانی زمین را می لیسد، است. همچنین، دامپزشک شما مراقب علائم فیزیکی مانند نفخ، قوز پشت، ضعف، تب، ریزش مو و عفونت ‌های پوستی خواهد بود که می‌ توانند نشانه‌ ای از بیماری ‌هایی مانند پانکراتیت یا بیماری کوشینگ باشند.

همچنین از شما سوالاتی در مورد تغییرات اخیر در محیط یا رفتارهایی مانند استفراغ، تغذیه علف، اسهال یا کاهش اشتها می پرسد. با توجه به بررسی آن ها در طول معاینه فیزیکی، دامپزشک شما ممکن است آزمایش خون، تصویر برداری اشعه ایکس، سونوگرافی یا بررسی نمونه مدفوع را برای دریافت اطلاعات بیشتر برای تشخیص قطعی مشکل سگ خانگی تان، تجویز کند.

زمانی که لیسیدن بیش از حد زمین، با یک مشکل گوارشی یا بیماری کوشینگ مرتبط باشد، ممکن است برای درمان این بیماری، دارو تجویز شود. اگر هیچ نشانه ای از یک بیماری جسمی وجود نداشته باشد، دامپزشک شما ممکن است توصیه کند با یک رفتارشناس مشورت کنید تا مشخص شود آیا استرس یا یک اختلال اجباری، می تواند مقصر این مشکل باشد یا خیر.

درمان لیسیدن زمین در سگ های خانگی

لیسیدن کف زمین توسط سگ ها | دام و پت

با درمان پزشکی یا رفتاری، سگ شما می ‌تواند از لیسیدن وسواس ‌آمیز زمین، دست برداشته و به طور طبیعی رفتار کند. اگر دامپزشک شما پس از معاینه (و انجام آزمایش ‌های تشخیصی احتمالی) تشخیص داد که سگ شما به دلیل رفتار اجباری یا اضطراب، کف زمین را لیس می ‌زند،

برخی از محصولات آرام‌ بخش طبیعی برای رفع این وضعیت، عبارتند از:

این محصولات، شامل قطره های آرام بخش برای مخلوط کردن با آب، خوراکی های آرام بخش، یقه های فرمونی و پیراهن های مخصوص است. سرکه سیب بسیار رقیق را نیز می توان برای جلوگیری از لیسیدن، روی پوست سگ خانگی، اسپری کرد، اما ابتدا باید با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که این محصول، پوست سگ را بیش از حد تحریک نمی کند.

این محصولات طبیعی معمولاً عوارض جانبی کمی دارند و مصرف آن ها در هنگام شروع یک برنامه درمانی، بی خطر است. حفظ یک محیط کم استرس برای سگ های مضطرب نیز می تواند بسیار مفید باشد. محیط آرام، نور کم و با حرکات آهسته، محیطی ایده آل به حساب می آید.

گاهی اوقات محصولات طبیعی برای آرام سازی سگ شما و جلوگیری لیس بیش از حد، کافی نیستند. این شرایط، همان زمانی است که باید با دامپزشک خود درباره مصرف داروهای اصلاح رفتار مانند فلوکستین و کلومیپرامین صحبت کنید.

این داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. به همین علت است که معمولا، فقط برای درمان شرایط مزمن تجویز می شوند. مهم است که قبل از شروع مصرف این داروها، با دامپزشک خود در مورد همه جوانب مثبت و منفی این محصولات، صحبت کنید.

سخن آخر

در مورد حیوانات خانگی، حفظ کیفیت زندگی، مهمترین چیز است. بروز بیش از حد این رفتار می تواند به مرور زمان باعث کاهش کیفیت زندگی یک سگ شود. اگر فکر می کنید سگ شما بیش از حد زمین را لیس می زند، بهتر است این علائم را با دامپزشک خود در میان بگذارید. با همکاری دامپزشک، می توانید تعیین کنید که آیا این علائم، چیزی است که باید نگران آن باشید یا اینکه حیوان خانگی شما به سادگی در حال انجام رفتارهای روزانه خود است.

به یاد داشته باشید، لیسیدن زمین می تواند یک رفتار کاملاً طبیعی باشد، به خصوص اگر سگ شما در حالی که شما در حال آماده کردن شام یا غذا خوردن هستید، کف زمین را در جست و جوی غذا لیس بزند. اما اگر این رفتار ناگهانی شروع شده، فرکانس یا شدت آن افزایش یافته، یا در یک زمان خاص اتفاق بیفتد، باید با یک‌ دامپزشک مشورت کنید. اگر هیچ غذایی در اطراف سگ خانگی تان وجود ندارد، این می تواند نشانه وجود یک مشکل در زندگی حیوان خانگی‌ تان باشد.

افراد با تجربه پیشنهاد می کنند که در چنین شرایطی، با دامپزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند برای تشخیص علت و ارائه یک برنامه درمانی مناسب و موثر، تمام اقدامات لازم را انجام دهند. به همین علت، بهتر است که با یک‌ دامپزشک، مشورت کنید.

آیا سگ ها می توانند انبه بخورند؟ 

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/why-is-my-dog-licking-the-floor/https://www.petmd.com/news/health-science/why-dogs-lick-and-when-worry-34301

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا