سگ ها

غذای گیاهی برای سگ

غذای گیاهی برای سگ

در سال های اخیر غذای گیاهی برای سگ به دلیل سلامتی، محبوبیت فوق العاده ای یافته است. طبیعی است که صاحبان حیوانات خانگی با خود فکر کنند که آیا سگ آنها می تواند غذای گیاهی بخورد یا نه. یکی از مزایای اصلی رژیم گیاهخواری برای سگ ها درمان آلرژی های غذایی خاص است. اگر سگ شما به یک یا چند پروتئین حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ حساسیت دارد، رژیم غذایی گیاهی می تواند به تسکین علائم کمک کند. تعدادی منبع پروتئینی گیاهی وجود دارد که می تواند در رژیم غذایی حیوان خانگی شما گنجانده شود.

در این مقاله با مزایا و معایب رژیم گیاه خواری برای سگ ها و تجزیه منابع پروتئینی گیاهی موجود در غذاهای گیاهی برای سگ آشنا شوید.

سگ چقدر پروتئین نیاز دارد؟

سگ ها مانند انسان ها به پروتئین در بدن خود نیاز دارند تا بدون مشکل زندگی کنند. هنگامی که پروتئین در مقادیر مناسب مصرف شود، به ساخت و ترمیم ماهیچه ها، رشد و حفظ بافت ها و فعالیت های بدن سگ کمک می کند. اگرچه میزان دقیق مصرف پروتئین برحسب نژاد و وزن متفاوت است، اما ضروری است که پروتئین در رژیم غذایی سگ گنجانده شود.

برای پیشگیری از کمبود پروتئین، مصرف پروتئین 4.5 گرم/100 کیلو کالری، برای سگ های بالغ و 5.63 گرم/100 کیلو کالری، برای سگ های باردار یا شیرده و توله سگ توصیه می شود.

پروتئین کافی قدرت ماهیچه ها، پوست و خز را در سگ تضمین می کند. همچنین نقش مهمی در مدیریت هورمون ها و آنزیم ها برای عملکرد بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. آمینو اسید که سازنده پروتئین ها است برای سگ ها ضروری است. سگ ها به طور معمول از منابع پروتئینی مانند مرغ، گوشت گاو و… تغذیه می کنند. این پروتئین ها به راحتی قابل هضم و همیشه در دسترس هستند.

عوارض کمبود پروتئین در سگ ها چیست؟

توجه به این نکته ضروری است که همه منابع پروتئینی یکسان ایجاد نمی شوند. مصرف کم پروتئین می تواند برای سلامتی حیوان خانگی مشکلاتی ایجاد کند. وقتی سگ پروتئین کافی دریافت نمی کند، دچار کاهش وزن، گرسنگی سیری ناپذیر، بی حالی و گاهی استفراغ و اسهال شود. اگر فکر می کنید سگ شما دارای کمبود پروتئین است که در هر رژیم غذایی ممکن است رخ دهد، سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید. معمولاً با یک آزمایش خون ساده می توان کمبود پروتئین را تشخیص داد.

از سوی دیگر، مصرف بیش از حد پروتئین، هیچ اثر مضری بر سلامتی سگ نخواهد داشت. بدن سگ، پروتئین بیش از حد را تجزیه کرده و از طریق ادرار از بین می برد. سگ های مبتلا به بیماری کلیوی یا کبدی نباید پروتئین زیادی مصرف کنند، زیرا باعث تشدید این بیماری می شود.

آیا سگ می تواند گیاهخوار باشد؟

غذای گیاهی برای سگ | دام و پت

سگ ها همه چیز خوار هستند و تا زمانی که منابع پروتئینی و سایر نیازهای تغذیه ای برآورده شوند می توانند گیاه خوار باشند.

اکثر سگ های سالم، پروتئین کافی را در رژیم غذایی گیاهی حفظ می کنند. برخی از سگ ها نمی توانند پروتئین های خاصی را به خوبی هضم کنند. اما در مورد اینکه آیا سگ ها می توانند رژیم گیاهی داشته باشند، سردرگمی وجود دارد. سگ ها به دلیل ساختار دندان و طول روده اغلب به عنوان گوشتخوار طبقه بندی می شوند، در حالی که از نظر فیزیولوژیکی همه چیز خوار هستند. سیستم های گوارشی آنها در کنار انسان تکامل یافته است و غذاهای ما مانند غذا های نشاسته دار را می خورند.

در حالی که پروتئین گیاهی می تواند بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را تأمین کند و در ابتدا به کاهش کلسترول، کاهش وزن و رفع مشکلات کبدی کمک کند، اما جذب مناسب برای عملکردهای طبیعی بدن سگ را شامل نمی شود.

اگر سگ شما به گوشت و تخم مرغ و یا به غذای دیگری حساسیت دارد، می توانید با دامپزشک مشورت کنید. یک دامپزشک به شما کمک می کند تا بهترین رژیم غذایی گیاهی را برای حیوان خانگی خود انتخاب کنید یا یک دستور العمل خانگی تخصصی ایجاد کنید تا مطمئن شوید که حیوان خانگی شما از تمام مواد مغذی مورد نیاز برای زندگی طولانی و سالم استفاده می کند.

فواید و خطرات غذای سگ وگان چیست؟

غذای گیاهی برای سگ | دام و پت

مزیت اصلی غذای گیاهی برای سگ، درمان آلرژی غذایی است که به شکل التهاب و عفونت های پوستی و گوش بروز می کند. غذای گیاهی برای سگ دارای آلرژن های معمولی کم است و می تواند خارش پوست و گوش را برطرف کند. مزایای دیگر غذای گیاهی ممکن است شامل پوست سالم و براق، بهبود هضم و حفظ وزن راحت تر باشد.

رژیم گیاهخواری برای سگ ها ممکن است با بیماری قلبی سگ که به کاردیومیوپاتی اتساعی غیر ارثی (DCM) معروف است مرتبط باشد، اگرچه در حال حاضر اطلاعات قطعی کافی وجود ندارد. ارتباط بالایی بین DCM (غیر ارثی) با رژیم های غذایی با غلظت بالای نخود یا عدس است. رژیم های غذایی مرتبط با DCM در سگ نشان داد که نخود فرنگی بیشترین ارتباط را با ترکیباتی دارد که می توانند با این بیماری مرتبط شوند .

رژیم های گیاهی می توانند دارای کمبود اسیدهای آمینه از جمله لوسین، متیونین، متیونین-سیستین و تائورین باشند که همه برای حفظ سلامتی مورد نیاز است. توصیه می شود که با یک دامپزشک مشورت کنید تا بتوانید یک رژیم غذایی کامل و متعادل برای پیشگیری از عوارض جانبی ناشی از رژیم غذایی برای سگ تهیه کنید.

منابع پروتئین گیاهی برای سگ ها کدامند؟

غذای گیاهی برای سگ | دام و پت

اکثر پروتئین های گیاهی آمینو اسیدهای کامل نیستند. در عوض، آنها حاوی آمینو اسیدهای محدود کننده مانند لیزین، ترئونین، متیونین و تریپتوفان هستند. این منابع پروتئینی به منظور مصرف با پروتئین گیاهی متفاوت که غنی از اسید آمینه مکمل برای جذب است مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای حاوی اسیدهای آمینه محدود کننده شامل لوبیا، غلات، ذرت، نخود فرنگی، سیب زمینی و حبوبات است.

در اینجا هفت منبع گیاهی پروتئین که در غذاهای سگ گنجانده شده است آورده شده است:

سویا

پروتئینی است که از سویا گرفته می شود و معمولاً در غذاهای سگ یافت می شود. سویا جایگزین گوشت غنی از پروتئین دارای فیبر غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی زیادی است. نصف فنجان پروتئین سویا با بافت پخته دارای 11 گرم پروتئین است.

کینوا

کاسه کینوا یک غله است که معمولاً در رژیم غذایی گیاهی سگ استفاده می شود. با وجود اینکه اغلب به عنوان یک دانه از آن یاد می شود، کینوا یک دانه غنی از مواد مغذی است. کینوا، امن ترین پروتئین کامل گیاهی سگ شما است که از نظر حجم، پروتئین کمتری در مقایسه با حیوانات مشابه دارد. یک فنجان کینوا پخته 8.14 گرم پروتئین را تأمین می کند.

گندم سیاه

گندم سیاه با وجود نامش گندم نیست. گندم سیاه در واقع یک دانه بدون گلوتن است که حاوی آهن، مس، پتاسیم و منیزیم است. اگرچه گندم سیاه به اندازه کینوا پروتئین ندارد. اما منبع دیگری از پروتئین کامل گیاهی است. یک فنجان پخته شده گندم سیاه، 3.38 گرم پروتئین را تأمین می کند.

نخود

غذای گیاهی برای سگ | دام و پت

این حبوبات که با نام لوبیا گاربانزو نیز شناخته می شود، به راحتی قابل هضم است. حتی سرشار از کربوهیدرات و پروتئین و فیبر است. یک فنجان نخود پخته دارای 20 گرم پروتئین است.

جو

در حالی که جو به اندازه کینوا پروتئین ندارد، اما منبع خوبی از پروتئین است (با 3.55 گرم پروتئین در هر فنجان). این دانه، غلاتی است که دارای کلسترول کم و فیبر زیاد است.

جو دوسر

جو دوسر، که غلات از گیاه غلات، Avena Sativa هستند، منبع خوبی از فیبر و پروتئین است. جو دوسر جایگزین مناسبی برای گندم هستند. یک فنجان جو دو سر دارای 10 گرم پروتئین است.

نخود سبز

نخود فرنگی منبع عالی پروتئین، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است. یک فنجان نخود فرنگی نزدیک به 8 گرم پروتئین را تأمین می کند. در حالی که کارشناسان می گویند هیچ دلیلی برای پرهیز کامل از غذاهای سگ که حاوی مقادیر زیادی نخود هستند در این زمان وجود ندارد. اما تا زمانی که محققان علت دقیق DCM را مشخص نکنند، باید احتیاط کرد.

سخن آخر

رژیم های گیاهخواری اغلب برای طراحی و فرموله کردن چالش برانگیز هستند. اگر بدون مشورت متخصص تغذیه دامپزشک انجام شود، ممکن است همه نیازهای غذایی سگ را برآورده نکند.

شما ممکن است به دلایل زیادی غذای گیاهی برای سگ را در نظر بگیرید. رژیم های گیاهی نسبت به غذاهای گوشتی پایدارتر هستند. زیرا برای تولید آنها به انرژی و آب کمتری نیاز است. با این حال، اگر رژیم غذایی خاص برای سگ شما با مشورت دامپزشک تنظیم نشده باشد، می تواند مشکلات بهداشتی مهمی ایجاد کند.

پیشنهاد می شود که فهرست مواد غذایی موجود در رژیم غذایی حیوان خانگی خود را بررسی کنید تا ببینید آیا حبوباتی مانند نخود یا عدس، دیگر دانه های حبوبات و یا سیب زمینی به عنوان یکی از مواد اصلی ذکر شده است. قبل از بروز هرگونه مشکلی با دامپزشک مشورت کنید.

اگر سگ شما به غذا حساسیت دارد و نمی تواند پروتئین های حیوانی خاصی مصرف کند، با دامپزشک خود بهترین رژیم غذایی را انتخاب کنید. تا مطمئن شوید که سگ تمام مواد مغذی، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی را دریافت می کند.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/dog-nutrition/vegan-dog-food-protein-sources-to-know

/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا