پرنده ها

علت فریاد زدن طوطی چیست؟

علت فریاد زدن طوطی و یا جیغ کشیدن آنها می تواند احساس بی حوصلگی، تنهایی یا توجه باشد. گاهی ممکن است طوطی شما بیمار یا مجروح شده باشد. بنابراین، یادگیری تفاوت بین فریاد نامناسب برای جلب توجه و فریاد به دلیل ترس و ناراحتی (بیماری یا آسیب) در طوطی ها و تشخیص علت اصلی جیغ آنها می تواند در پیشگیری و یا توقف آن موثر باشد. اگر وقت خود را صرف آموزش آنها کنید تا یاد بگیرند که جیغ و یا فریاد کار درستی نیست، می توان طوطی ها را طوری آموزش داد که ساکت تر باشند. تربیت طوطی ها نیاز به صبر و درک غرایز و رفتارهای طبیعی پرنده شما دارد.

طوطی ها، پرنده هایی با صدای بلند هستند که صداها و فریادهای مختلفی تولید می کنند. پچ پچ آنها ممکن است برای صاحب جدید یکسان باشد، اما فرقی بین صدای عمومی طوطی و جیغ آنها وجود ندارد.

چرا طوطی های خانگی پرواز و فرار نمی کنند؟

چرا طوطی ها اینقدر بلند فریاد می زنند؟

طوطی ها، پرندگان پرحرفی هستند، بنابراین انتظار می رود آنها پچ پچ کنند و یا آواز بخوانند. حتی فریادهای گاه به گاه نیز مشکل ساز نیستند. این فقط می تواند نشان دهد که طوطی شما هیجان زده است یا سعی می کند توجه شما را جلب کند. اگر صداهای بلند دیگری در خانه وجود دارد، طوطی شما ممکن است سعی کند با فریاد بلندتر آن صداها را از بین ببرد.

مواقعی وجود دارد که جیغ نشان دهنده ترس، مشکلات رفتاری و پرخاشگری است. باید با دقت با این موارد برخورد کرد تا اطمینان حاصل شود که طوطی شما به جیغ های خودش ادامه نمی دهد.

طبق گفته دانشگاه ایالتی آیووا ، طوطی ها در صبح، به ویژه در هنگام طلوع خورشید، بیشترین فعالیت را دارند. اگر طوطی شما قرار است فریاد بزند، احتمالاً در این زمان این کار را انجام خواهد داد.

طوطی‌های وحشی هنگام بازگشت به محل نگهداری مورد علاقه‌شان، تمایل دارند با سایر طوطی ها ارتباط برقرار کنند. پس ممکن است در این شرایط جیغ بکشند و یا فریاد بزنند.

چرا طوطی من جیغ می کشد؟

علت فریاد زدن طوطی چیست؟ | دام و پت

طوطی‌های وحشی برای برقراری ارتباط یا بازی با سایر طوطی ها در دسته های خود حرف می‌زنند. حتی جیغ می‌کشند و جیغ می‌زنند. اگر بیش از یک طوطی دارید، فریاد های گاه به گاه آنها زیاد دور از انتظار نیست.

هنگامی که خورشید غروب می کند، طوطی خانگی شما باید آرام بگیرد، و پس از غروب باید ساکت باشد. اگر طوطی شما در شب فریاد می زند، ممکن است مبهوت شده باشد. حتی ممکن است سعی در جلب توجه شما را داشته باشد. برخی از علل فریاد طوطی در شب، عبارتند از:

 • چراغ های ماشین در حال عبور
 • وسایل شما در شب صدا می کنند.
 • سر و صدای سایر حیوانات خانگی خانگی
 • خراش ها یا جابجایی های ناآشنا در خانه شما

شما می توانید طوطی خود را با پوشش یک ملحفه روی قفس برای شب آرام کنید. همچنین می‌توانید قفس آن را به اتاقی ساکت‌تر، جدا از سر و صدای بیش از حد پس‌زمینه منتقل کنید.

۲۴ میوه ای که طوطی ها آنها را دوست دارند.

طوطی برای جلب توجه فریاد می زند؟

علت فریاد زدن طوطی چیست؟ | دام و پت

طوطی شما ممکن است بی حوصله یا تنها باشد و برای جلب توجه شما فریاد می زند. این به ویژه در صورتی صادق است که از خود بپرسید: “چرا طوطی من وقتی اتاق را ترک می کنم، جیغ می کشد؟”

شما باید مراقب باشید که چگونه به جیغ آن واکنش نشان می دهید. اگر مدام عجله کنید تا طوطی خود را هر بار که فریاد می زند بررسی کنید، متوجه می شوید که این رفتار باعث جلب توجه او می شود. شما نباید به رفتار بد پاداش دهید. فریادهایش را نادیده بگیرید تا زمانی که دیگر با حضور شما تقویت نشود.

صاحب جدید ممکن است در سحر به طوطی حیوان خانگی غذا دهد تا از فریاد آنها جلوگیری کند، اما آنها یاد می گیرند تا برای غذا، جیغ بزنند و فریاد بکشند. تا 65 درصد از صاحبان طوطی‌ها پس از فریاد به آنها غذا می‌دهند. اما این کار فقط رفتار جیغ آنها را تقویت می‌کند.

علاوه بر این، طوطی شما ممکن است دچار اضطراب جدایی شود، به خصوص پس از تغییر مالک یا از دست دادن جفت ممکن است این وضعیت رخ دهد. در این صورت، می‌خواهد زمان بیشتری را با شما بگذراند تا غم خود را فراموش کند و از شما بخواهد که در نزدیکی باشید.

آیا طوطی من برای کمک فریاد می زند؟

علت فریاد زدن طوطی چیست؟ | دام و پت

اگر به طوطی خود آموزش داده اید که برای جلب توجه یا غذا، فریاد نزند، ممکن است بیمار یا آسیب دیده باشد. حتی اگر هیچ آسیب قابل مشاهده یا نشانه ای از بیماری وجود نداشته باشد، طوطی شما ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

 • بی حالی
 • سرفه یا خس خس سینه
 • پرهای بیش از حد ژولیده
 • کاهش وزن یا بی اشتهایی
 • رفتار بی قرار، به ویژه در شب
 • ترشحات اطراف چشم یا بینی آن
 • افزایش ناگهانی پرخاشگری نسبت به شما یا سایر پرندگا

اگر هنوز مطمئن نیستید، بدن آن را برای علائم بیماری یا آسیب بررسی کنید.

چرا طوطی تخم هایش را می شکند؟

چرا طوطی من از جیغ زدن دست نمی کشد؟

محیطی آرام در اطراف طوطی خود ایجاد کنید. گذاشتن ملحفه روی قفس و ساکت ماندن همه افراد خانواده اولین قدم خوب است.

اگر مشکل از محیط آن نیست، باید سایر نیازهای آنها را بررسی کنید، از جمله:

 • تامین غذای تازه و آب
 • اجازه دادن به ورزش روزانه در خارج از قفس
 • دادن اسباب بازی های طوطی برای جویدن
 • برای پیوند با طوطی خود وقت بگذارید.

چگونه طوطی را ساکت کنیم؟

علت فریاد زدن طوطی چیست؟ | دام و پت

برای مقابله با رفتار جیغ و فریاد طوطی خود باید صبر و حوصله داشته باشد. فریاد زدن اغلب نشانه استرس است و شما نباید با تقویت این رفتار یا فریاد زدن به سر پرنده خود، مشکل را تشدید کنید. در عوض علت فریاد زدن آن را دریابید.

زمان تغذیه

بسیاری از مالکان وسوسه می شوند که سر طوطی های خود فریاد بزنند یا به آرامی آنها را با آب اسپری کنند. با این حال، تنبیه در مهار رفتار ناخواسته بی اثر است.

در عوض، مجله پزشکی حیوانات عجیب و غریب نشان می دهد که تقویت مثبت در ایجاد رفتار مطلوب بهتر است. جیغ و فریاد، یک رفتار طبیعی برای طوطی ها است، بنابراین آنها متوجه نمی شوند که چرا آنها را تنبیه می کنید.

انزوای موقت

اگر طوطی شما صبح‌ها به‌ویژه صدای بلندی دارد، می‌توانید قفس آن را با ملحفه بپوشانید تا نور را مسدود کنید. برنامه خواب طوطی ها با نور خورشید مشخص می شود. می توانید طوطی خود را جدا کنید تا به او بیاموزید که به جای جیغ و فریاد، ساکت باشد. قرارگیری قفس آن در یک اتاق تاریک به مدت 5-10 دقیقه در فرونشاندن این رفتار موثر است.

همراهی یا اسباب بازی

اگر طوطی شما دست از فریاد برنداشت، بهتر است به دنبال یک طوطی دوم باشید. طوطی ها، حیواناتی اجتماعی هستند و زمانی رشد می کنند که بتوانند با پرندگان دیگر ارتباط برقرار کنند. مطالعه‌ای که توسط Applied Animal Behavior Science صورت گرفت، نشان می دهد که طوطی‌های جفت کمتر احتمال دارد که جیغ بزنند، دور بنشینند یا بیش از حد خود را تظاهر کنند.

طوطی های جفت کمتر احتمال دارد رفتار پرخاشگرانه ای را نسبت به صاحبان جدید نشان دهند. وقتی طوطی را با یک دوست جفت می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که آنها مطیع تر باشند. حتی کمتر جیغ بزنند.

می توانید اسباب بازی هایی برای جویدن آن تهیه کنید. طوطی‌ها از اسباب‌بازی‌های سخت‌تری لذت می‌برند که بتوانند منقار خود را روی آن‌ها خرد کنند، مانند:

 • استخوان دنده
 • اسباب بازی های علوفه ای
 • اسباب بازی های طناب طبیعی

هر چند وقت یکبار این اسباب بازی ها را تعویض کنید. تا طوطی شما همیشه چیزی برای سرگرمی داشته باشد. بدون انواع اسباب‌بازی‌های سخت، احتمالاً خسته می‌شود و شروع به فریاد زدن می‌کند تا آن را سرگرم کنید.

طوطی ها اغلب برای جلب توجه، سرگرمی، زمانی که استرس دارند یا می ترسند و اگر مجروح می شوند فریاد می زنند. با تشخیص علت اصلی جیغ طوطی شما، می توانید علت مشکل را حل کنید یا به او آموزش دهید که ساکت تر شود.

چرا طوطی من حرف نمی زند؟

منبع
https://www.allaboutparrots.com/what-does-it-mean-when-a-parrot-screams/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا