حیوانات خانگی کوچک

علت ترشح چشمی در خرگوش

علت ترشح چشمی در خرگوش چیست؟

خرگوش ها به طور طبیعی حیوانات تمیزی هستند. آنها رژیم نظافت خود را جدی می گیرند، به همین دلیل است که “ترشحات چشمی” در خرگوش ها همیشه قابل توجه هستند. این لکه های اطراف چشم خرگوش شما سرسخت هستند و با پنجه های خود پاک نمی شوند. مجاری اشک نشتی معمولاً باعث ایجاد آنها می شود.

این ترشحات ممکن است به دلیل تحریک موقت چشم یا مسدود شدن مجرای اشک (داکریوسیستیت) باشد. ورم ملتحمه (چشم صورتی) یکی از دلایل رایج گریه است. گلوکوم در خرگوش نادر است، اما بسیار جدی است. خرگوش ها نیز در اطراف چشم خود دچار آبسه می شوند.

مشکل ممکن است فیزیکی نیز باشد. برخی از خرگوش‌ها نقص‌های ژنتیکی را در اطراف پلک‌های خود تجربه می‌کنند که باعث ایجاد اشک اضافی می‌شود. رشد بیش از حد دندان ها می تواند مجاری اشکی را نیز سوراخ کند. افراد غمگین همیشه یک توضیح دارند. اگر بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشند، مشکل مزمن است و باید برطرف شود.

چرا خرگوش من ترشحات چشمی دارد؟

چشم های پوسته پوسته خرگوش شما می تواند یک مشکل موقتی باشد که خودش را برطرف می کند. چشمان آنها ممکن است به دلیل یک بار سوزش آبریزش داشته باشد. به عنوان مثال، حیوان خانگی شما ممکن است خود را با یونجه در چشم فرو کرده باشد.

اگر ترشحات ثابت شود، ممکن است بیماری داشته باشند. معمولاً این چیزی است که با یک دوره آنتی بیوتیک برطرف می شود. خرگوش ها می توانند مستعد ابتلا به مجموعه ای از عفونت های چشمی باشند.

هنگامی که بر روی پوست خرگوش خود حشرات چشمی را مشاهده کردید، آنها را تمیز کنید. هرچه بیشتر بمانند، بدتر خواهند شد. اگر مشکل تکرار نشد، جای نگرانی نیست.

اگر خرگوش شما دارای ترشحات مکرر چشمی است، باید مسائل را با دقت بیشتری بررسی کنید. هنگام بازرسی چشم خرگوش، هرگونه چسبندگی نشانه بدی است. این نشان می دهد که چرک از چشم نشت می کند و برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک نیاز است.

جسم خارجی باعث تحریک چشم می شود.

علت ترشح چشمی در خرگوش | دام و پت

همیشه مطمئن شوید که خرگوش شما در شروع ترشح چیزی در چشم خود نداشته باشد. آنها ممکن است خودشان را با غذا یا یک اسباب بازی کوبیده باشند.

تا زمانی که خرگوش قرنیه خود را خراش نداده است، این به سرعت خود را اصلاح می کند. پس از برطرف شدن تحریک، ترشح قطع می شود. این نباید بیش از 24 ساعت طول بکشد.

شاید خرگوش شما خز یا مژه ای در چشمش گیر کرده باشد. این به عنوان یک “ابر” سفید ظاهر می شود که در قرنیه خرگوش شما شناور است. خرگوش‌های کوتوله که چشم‌های بزرگ‌تر و گردتری دارند، به ویژه در معرض این مشکل هستند.

در نهایت، خرگوش ها هنگام شستن صورت خود موهای خود را از بین می برند. برای انجام این کار بهتر است حیوان خانگی خود را رها کنید. تلاش برای از بین بردن موها با موچین آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

فقط یک یا دو روز خرگوش خود را مشاهده کنید. متوجه خواهید شد که همه چیز به حالت عادی باز می گردد. اگر اینطور نباشد، یک بیماری زمینه ای علت آن است و نیاز به درمان است.

ورم ملتحمه

ورم ملتحمه به عنوان چشم صورتی یا چشم گریان شناخته می شود. این بیماری در نتیجه التهاب پشت چشم است. در خرگوش ها اغلب از غشای نشاط آور آنها سرچشمه می گیرد. این پلک سوم خرگوش است.

طبق گفته Wagwalking ، حدود 30 درصد از خرگوش ها حداقل یک بار به این وضعیت مبتلا می شوند. خرگوش‌های نهفته علاوه بر چشم‌های گریان و غمگین‌های چشم، به طور مداوم چشمان خود را می‌مالند.

به دلایل مختلفی می تواند خرگوش ها را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند واکنشی به یک عفونت محرک، آلرژی یا باکتریایی باشد. در بیشتر موارد، این بیماری به دلیل نزدیکی به یک فرد مبتلا ایجاد می شود.

ورم ملتحمه در انسان مسری است و به همان سرعت در بین خرگوش ها پخش می شود. اگر چند خرگوش دارید و یکی از آنها ضربه خورده است، برای درمان همه حیوانات خانگی خود آماده شوید. به اشتراک گذاشتن بطری های آب و اسباب بازی ها این شرایط را برطرف می کند.

مراقب سلامتی خود هم باشید ورم ملتحمه می تواند از خرگوش به انسان منتقل شود. همیشه هنگام دست زدن به خرگوش با این شرایط دستکش بپوشید. دامپزشک پماد یا قطره چشمی را تجویز می کند که علائم خرگوش شما را تسکین می دهد.

علیرغم سادگی درمان ورم ملتحمه، همچنان باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. زندگی با خرگوش ها می تواند ناراحت کننده باشد. این کار آنها را تحت فشار قرار می دهد و آنها را از خوردن دور می کند. خرگوش ها آنقدر بزرگ نیستند که بخواهند از گرسنگی بمیرند.

ملتحمه همیشه می تواند دوباره عود کند. این امر به ویژه در صورتی محتمل است که یک جفت کلبه آن را از خرگوش شما یا حتی شما بگیرد. درمان با مشکل به صورت یکباره برخورد می کند. انسان و خرگوش را ایمن نمی کند.

در حالی که خرگوش شما تحت درمان است، کلبه آنها را کاملا تمیز کنید. یونجه و ملافه آنها را عوض کنید و همه اسباب بازی ها و میله های قفس را بشویید و ضدعفونی کنید. هر گونه اثر باکتری را از بین ببرید.

نقص های فیزیکی چشم

علت ترشح چشمی در خرگوش | دام و پت

خرگوش هایی با صورت کوتاه تری مستعد انسداد مجاری اشکی خود هستند. مجاری اشک آنها (کانال های بینی اشکی) به ویژه باریک است. این منجر به انسداد، و تولید مداوم اشک می شود.

یک دامپزشک ممکن است موافقت کند که مجاری بینی اشکی را با جراحی باز کند. با این حال، این تنها در صورتی انجام می شود که کیفیت زندگی خرگوش به خطر بیفتد. درمان منظم با قطره های چشمی روان کننده ترجیح داده می شود.

ناهنجاری های اطراف پلک ها به احتمال زیاد با جراحی درمان می شوند. اگر پلک های خرگوش به سمت داخل یا خارج چرخید یا با زوایای غیر طبیعی رشد کرد، باید اصلاح شوند.

صدمات ضربه ای نیز وجود دارد. اگر خرگوش شما چشم خود را خراش دهد، ممکن است دچار زخم شود. این دردناک خواهد بود و باید با قطره چشم درمان شود

عفونت های ویروسی (اسنافل)

اگر خرگوش شما خرگوش دارد، آبریزش بینی هم خواهد داشت و زیاد عطسه می کند . اسناف در خرگوش ها با آنفولانزا در انسان قابل مقایسه است. پیش آگهی این وضعیت نیز شبیه به آنفولانزا است.

اگر خرگوش شما سالم باشد، می تواند به طور طبیعی از بیماری بهبود یابد. آنها به استراحت زیادی نیاز دارند. در خرگوش‌های مسن یا آنهایی که شرایط پزشکی موجود دارند، خرگوش‌ها می‌توانند خطرناک‌تر باشند. درمان اسنافل شامل یک دوره آنتی بیوتیک است. این در اختیار شماست که آیا این را برای خرگوش خود لازم می دانید یا خیر.

فقط توجه داشته باشید که خرگوش ها در بین خرگوش ها بسیار مسری هستند. اگر یکی از حیوانات خانگی شما به این بیماری مبتلا شود، هر جفتی به احتمال زیاد زودتر از آن پیروی خواهد کرد.

گلوکوم در خرگوش

علت ترشح چشمی در خرگوش | دام و پت

گلوکوم بیماری است که در آن چشم خرگوش مایعات زیادی تولید می کند. جدی است، اما نادر است. مشکل اصلی در مورد گلوکوم این است که علائم در ابتدا جزئی هستند. برخی از خرگوش ها حتی هیچ ناراحتی از خود نشان نمی دهند. با این حال، غش های چشم می توانند یک علامت هشدار دهنده باشند.

آب سیاه ناشی از مایع بیش از حد پشت چشم خرگوش شما است. این مایع باید جایی برود. اغلب به عنوان تولید بیش از حد اشک منتشر می شود. این به پوسته تبدیل می شود. گلوکوم باید سریع درمان شود. اگر بیش از حد طولانی بماند، می تواند منجر به نابینایی غیرقابل برگشت شود.

دامپزشک قطره های چشمی را تجویز می کند. قرار ملاقات های بعدی نیز برای بررسی پیشرفت خرگوش شما ضروری خواهد بود. ممکن است نیاز به تغییر یا تقویت دارو باشد.

درمان گلوکوم یک تعهد مادام العمر است. این بیماری هرگز به طور کامل ریشه کن نمی شود. شما باید چشم های خرگوش خود را به طور منظم تمیز کنید و علائم عفونت مجدد را بررسی کنید.

اگر خرگوش شما دوست صمیمی دارد، این کمک خواهد کرد. خرگوش ها اغلب یکدیگر را اصلاح می کنند. این بدان معنی است که اسم حیوان دست اموز شما دائماً مورد توجه قرار می گیرد و خطر عود مجدد گلوکوم را کاهش می دهد.

داکریوسیستیت در خرگوش

داکریوسیستیت زمانی رخ می دهد که مجرای اشک خرگوش با باکتری عفونی شود. شبیه آبسه است. اما داکریوسیستیت اغلب شامل تورم نمی شود. علامت کلیدی، به غیر از ترشح غلیظی که باعث تحریک چشم می شود، قرمزی چشم است. خرگوش شما همچنین در ناراحتی فیزیکی آشکاری خواهد بود.

شایع ترین علت داکریوسیستیت رشد بیش از حد دندان ها است. رشد دندان های خرگوش هرگز متوقف نمی شود. آنها باید بایگانی و مدیریت شوند. خوردن منظم یونجه و جویدن اسباب بازی ها کمک می کند.

اگر درمان نشود، ریشه دندان به رشد خود ادامه می دهد. این در نهایت می تواند مجرای اشک را سوراخ کند. درمان داکریوسیستیت ضروری است.

دو مرحله برای درمان داکریوسیستیت وجود دارد. خود بیماری باید با استفاده از قطره های چشمی کنترل شود. اینها باکتری ها را از چشم خرگوش شما پاک می کند. این فقط نیمی از مشکل را حل می کند. دندان های خرگوش شما به رشد خود ادامه می دهند و داکریوسیستیت دوباره عود خواهد کرد.

دامپزشک خرگوش شما را تحت آرامبخشی قرار می دهد. سپس با استفاده از یک ابزار دندان های خود را به اندازه کوچک می کنند. خرگوش شما وقتی بیدار می شود چیزی احساس نمی کند و مشکل آنها حل می شود.

اگرچه این یک راه حل موقت باقی می ماند. دندان های خرگوش شما دوباره رشد خواهند کرد، بنابراین ممکن است لازم باشد تغییرات سبک زندگی را در نظر بگیرید. رژیم غذایی آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که فیبر بالایی دارد. هر چه خرگوش بیشتر بجود دندان هایش سالم تر خواهد بود.

آبسه چشم در خرگوش ها

آبسه ها با زخم های سوراخ شده در اطراف چشم خرگوش ها را تحت تأثیر قرار می دهند و به باکتری ها اجازه رشد می دهند. مانند داکریوسیستیت، دندان های دراز اغلب می توانند باعث این امر شوند. گاز گرفتن نیز می تواند باعث آبسه شود، بنابراین اگر خرگوش شما با خرگوش دیگری مبارزه می کند مراقب باشید.

هنگامی که یک آبسه گرفتار می شود، ناحیه را با چرک پر می کند. این منجر به تورم می شود. در این مثال، خرگوش ممکن است برای باز کردن چشمان خود تلاش کند. این چرک می تواند به صورت ترشح نشت کند و باعث ایجاد بوی بد در چشم شود.

اولین علامت هشدار دهنده آبسه، برآمدگی است. این اغلب به لمس حساس است. در صورت مشاهده این مورد، در کنار ترشح، به یک متخصص مراجعه کنید. آبسه ها دردناک و بالقوه خطرناک هستند.

حتی یک دامپزشک باتجربه و با دانش خرگوش از درمان آبسه در چشم خرگوش می ترسد. محل آبسه در اطراف چشم ظریف خرگوش چالش را تشدید می کند.

دامپزشک با جراحی آبسه را برمی دارد. سپس ناحیه مورد نظر شسته می شود و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بازگشت آبسه تجویز می شود. خرگوش ها مستعد ابتلا به آبسه های مکرر هستند.

اگر دسترسی به آبسه خیلی سخت باشد و نتوان آن را خارج کرد، باز می شود. سپس همان درمان ادامه خواهد داشت. در این شرایط احتمال بازگشت آبسه بسیار زیاد است.

چگونه چشم های خرگوش را تمیز کنیم؟

علت ترشح چشمی در خرگوش | دام و پت

خرگوش ها در حین تمیز کردن صورت خود با لیسیدن پنجه ها و مالیدن خز خود چشم های خود را تمیز می کنند. یک خرگوش به تنهایی قادر به پاک کردن غشای چشم نیست. لکه‌های ناشی از مجرای اشک در حال اجرا می‌توانند سرسخت باشند. آبریزش مزمن چشم نیز از علائم بیماری است. به محض اینکه متوجه ترشحات شدید با استفاده از تکنیک زیر چشم های خرگوش خود را تمیز کنید:

خرگوش خود را آرام و آرام نگه دارید. شاید بهتر باشد کمک بخواهید. اگر شخص دیگری اسم حیوان دست اموز شما را نگه دارد، تمیز کردن را خیلی سریعتر انجام خواهید داد.

یک پارچه نرم را زیر مقداری آب گرم قرار دهید. پارچه مرطوب را روی ناحیه لکه دار نگه دارید. تحت فشار قرار ندهید و دست نکشید. فقط اجازه دهید آب در خز خیس شود. این باعث نرم شدن چشم ها می شود. چند ثانیه صبر کنید، سپس پاک کنید. این باید لکه را از بین ببرد. اگر نشد، روند را تکرار کنید.

در صورت لزوم، صورت خرگوش خود را به آرامی بشویید. برای این کار فقط از شامپوی خرگوش محور استفاده کنید. خرگوش ها pH پوست ظریفی دارند. محصولات طراحی شده برای انسان، سگ و گربه می تواند به آنها آسیب برساند.

هنگامی که تمیز کردن چشم های حیوان خانگی خود را به پایان رساندید، آنها را به مدت 24 ساعت بگذارید.

هر چند وقت یکبار باید چشم های خرگوشم را تمیز کنم؟

هر بار که چشم های خرگوش خود را تمیز می کنید، یک بار آن را تمیز کنید. این نباید بیشتر از یک بار در هفته باشد. اکثر خرگوش ها می توانند تمیز کردن کمتر مکرر را به راحتی تحمل کنند. آنها به طور طبیعی حیوانات تمیزی هستند. آنها از سلامت چشم خود به عنوان بخشی از روال نظافت مراقبت خواهند کرد.

هر بار که ترشحات چشم خرگوش را می بینید باید چشم های خرگوش را تمیز کنید. اگر چشم های خرگوش شما مدام آب می ریزد، دلیلی وجود دارد. تمیز کردن، رفع یک علامت است، نه یافتن درمان.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/eye-discharge-in-rabbits/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام
    خرگوش من فقط تو یکی از چشم هاش اشک ریزی داره و تو اونیکی نداره اوایل چرک های سفید هم داشت ولی وقتی چند بار تمیز کردم تمام شد الان فقط اشک میریزه من خودم آنفلانزا گرفته بودم ممکنه به اون انتقال یافته باشه؟
    نیازی هست به دامپزشکی بره؟
    یه بار با همین علایم بردمش دامپزشکی گفتن به دلیل گرد و خاکیه که وقتی می ره زیر مبل و اینجور جاها میره تو چشمش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا