سگ ها

عفونت مثانه در سگ ها

عفونت مثانه در سگ ها

عفونت مثانه در سگ ها شایع و یک مسئله جدی است که نیاز به درمان فوری دارد. عفونت مثانه در سگ ها می تواند با علائم خاصی همراه باشد و منجر به درد در هنگام ادرار کردن، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، خون در ادرار، امتناع از خوردن غذا، دفع نامناسب ادرار و لیسیدن اندام تناسلی شود.

عفونت های مثانه در سگ ها هنگامی رخ می دهد که باکتری ها یا سایر میکروب ها در مثانه قرار می گیرند و باعث بروز علائم مختلفی می شود که بیشتر در ارتباط با ادرار هستند. سگ های ماده به احتمال زیاد به عفونت مثانه بیشتر مبتلا می شوند. این عفونت باعث تحریک مثانه می شود و در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی دیگری ایجاد کند. اگر علائم عفونت مثانه را در سگ خود مشاهده کردید، باید با دامپزشک مشورت کنید .

علائم عفونت مثانه در سگ ها

عفونت مثانه در سگ ها | دام و پت

رایج ترین علامت عفونت مثانه در سگ ها تمایل مکرر به ادرار است، حتی اگر ادرار کم باشد یا ادرار وجود نداشته باشد باز هم حیوان خانگی شما تمایل به ادرار کردن را از خودش نشان می دهد. این امر در اثر تحریک دیواره های مثانه ایجاد شده توسط عفونت ایجاد می شود.

 برخی دیگر از علائم رایج مرتبط با عفونت مثانه در سگ ها، عبارتند از:

 • تب
 • استفراغ
 • بی حالی
 • از دست دادن اشتها
 • تشنگی بیش از حد
 • تشکیل سنگ مثانه
 • لیس زدن ناحیه تناسلی
 • ادرار ابری یا بوی قوی
 • دفع مقدار کمی ادرار با خون
 • فشار مکرر برای دفع ادرار
 • درد هنگام دفع ادرار، که با لرز یا ناله احساس می شود
 • نشت ادرار هنگام خواب، گاهی اوقات هنگام بیداری

سنگ مثانه ممکن است جریان ادرار را مسدود کند. بر همین اساس سنگ مثانه و عفونت مثانه در سگ ها یک بیماری جدی است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. اگر متوجه التهاب شکم و یا درد شکم در حیوان خانگی خود شده اید و یا حیوان به هیچ وجه قادر به دفع ادرار نیست، از یک دامپزشک مشورت بگیرید.

بهتر است که بدانید این علائم می تواند نشانه یک بیماری وخیم تر از جمله آسیب، تومورهای بدخیم یا خوش خیم، بیماری پروستات و موارد دیگر باشد.

علت های عفونت مثانه در سگ

عفونت مثانه در سگ ها | دام و پت

عفونت های مثانه اغلب توسط باکتری ها، معمولاً E. coli یا Staph ایجاد می شوند که می توانند از طریق مواد مدفوع از مقعد یا باکتری های دیگر از اندام تناسلی منتقل شوند. اسهال حتی ممکن است عفونت مثانه را بیشتر کند و لیسیدن بیش از حد می تواند میکروب ها را به مجرای ادرار و متعاقب آن مثانه منتقل کند.

یکی از دلایلی که سگ های نر نسبت به ماده ها کمتر به عفونت مثانه مبتلا می شوند، فاصله زیاد مقعد از مجرای ادراری در سگ های نر است. در این شرایط باکتری ها کمتر از مقعد به مثانه منتقل می شوند. اگر سگ شما در هنگام اجابت مزاج دوست دارد خودش را کثیف کند ممکن است به عفونت مثانه مبتلا شود. بر همین اساس بهتر است به طریقه اجابت مزاج حیوان خانگی خود دقت کنید.

دیابت و همچنین داروهای خاصی را که باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شوند مانند کورتیکواستروئیدها خطر ابتلا به عفونت مثانه را افزایش می دهد. برخی از آنتی بیوتیک ها نیز ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

درمان های عفونت مثانه در سگ ها

عفونت مثانه در سگ ها | دام و پت

درمان های عفونت مثانه معمولاً شامل یک دوره آنتی بیوتیک به مدت یک یا دو هفته برای مقابله با باکتری های ایجاد کننده تحریک است. همچنین دامپزشکان برای کاهش التهاب داروهای ضد التهابی تجویز می کنند. اگر سگ شما درد داشته باشد ممکن است داروی ضد درد را تجویز کنند.

علاوه بر آن برخی درمان های طبیعی مانند مکمل های قره قاط برای عفونت مثانه وجود دارد. این درمان ها ممکن است عوارض جانبی کمتری داشته باشد. اما همیشه باید قبل از استفاده از هر نوع درمانی با دامپزشک مشورت کنید.

در مورد سنگ های مثانه، دامپزشک ممکن است تغییری در رژیم غذایی حیوان خانگی شما تجویز کند. این تغییر رژیم غذایی می تواند مواد شیمیایی موجود در ادرار سگ را تغییر داده و به حل شدن سنگ کمک کند. البته تغییر رژیم غذایی همیشه موثر نیست و حتی امکان دارد دامپزشک جراحی را برای خارج کردن سنگ تجویز کند.

تکنیک دیگر برای درمان سنگ مثانه در سگ ها شامل استفاده از یک کاوشگر از طریق مجرای ادرار است. این کاوشگر امواج صوتی را برای خرد کردن سنگ منتشر می کند، سپس آنها را بیرون می کشد. این کار معمولاً به یک متخصص نیاز دارد.

درمان های خانگی برای عفونت مثانه در سگ ها

 جدا از باکتری ها، قارچ ها، انگل ها یا سنگ ها، عفونت مثانه در سگ ها می تواند به استرس یا رژیم غذایی آنها مربوط باشد.

به محض اینکه علائم عفونت ادراری در سگ شما بوجود آمد، برای تشخیص صحیح به دامپزشک مراجعه کنید. همچنین بسیاری از درمان های طبیعی وجود دارد که می تواند از علائم حیوان خانگی را تسکین دهد و به درمان علت عفونت کمک کند. به خاطر داشته باشید که درمان های خانگی در مراحل اولیه فقط در برابر عفونت ادراری خفیف موثر هستند، برخی از درمان ها عبارتند از:

 سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان بسیار مفید برای انسان و همچنین سگ هایی است که از عفونت مثانه رنج می برند. اسید استیک موجود در آن در خنثی سازی باکتری های مضر عامل عفونت موثر است.

همچنین، سرکه سیب ماده دارای مواد مغذی دیگری است که سیستم ایمنی بدن سگ را برای مقابله با هر نوع عفونت تقویت می کند.   از سرکه سیب خام برای سگ ها مانند مصارف انسانی می شود استفاده کرد.

1 بسته به سایز سگ تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به مقداری ماست یا آب ساده اضافه کنید. برای نژادهایی با وزن حداکثر 14 پوند، فقط 1 قاشق چای خوری سرکه سیب کافی است. به مدت چند روز روزانه دو بار آن را به سگ خود بدهید.

مصرف آب فراوان

عفونت مثانه در سگ ها منجر به تشنگی زیاد می شود. بر همین اساس، همیشه مقدار کافی آب شیرین را در دسترس داشته باشید، تا سگ بتواند مرتبا مقادیر کمی آب بنوشد.

مصرف بیشتر آب به معنای ادرار بیشتر است که در نتیجه سموم مضر و همچنین باکتری های موجود در دستگاه ادرار را از بدن دفع می کند. مصرف آب همچنین در سلامت دستگاه ادراری موثر است.

اگر حیوان خانگی شما علاقه ای به خوردن آب ساده ندارد، مقداری آب مرغ را به آب حیوان اضافه کنید. برخی از حیوانات خانگی دوست دارند مکعب های یخ بخورند که این یکی دیگر از راه های عالی برای افزایش مصرف آب در حیوانات است. پس تکه های از یخ را به آب حیوان اضافه کنید.

 نقره کلوئیدی

نقره کلوئیدی یک آنتی بیوتیک قوی است که دارای خواص ضد ویروسی و ضد قارچی نیز می باشد. حتی می تواند به درمان و پیشگیری از انواع بیماری ها در سگ ها از جمله عفونت دستگاه ادراری کمک کند. ذرات نقره به سلول ها نفوذ کرده و عوامل بیماری زا را از بین می برند.

یک دستورالعمل کلی برای دوز خوراکی نقره کلوئیدی، عبارت است از:

 • 1 قاشق چایخوری 4 بار در روز برای یک سگ کوچک
 • 2 قاشق چایخوری 4 بار در روز برای سگ های متوسط
 • 3 قاشق چایخوری 4 بار در روز برای سگ های بزرگ

می توانید آن را به غذا یا آب سگ خود اضافه کنید، یا آن را با سرنگ به حیوان خانگی خود بدهید.

ابریشم ذرت

عفونت مثانه در سگ ها | دام و پت

یکی دیگر از داروهای موثر و مفید برای درمان خانگی عفونت مثانه در سگ ها، ابریشم ذرت است. این ماده، غنی از پلی ساکاریدهای تسکین دهنده برای کمک به تسکین درد و التهاب است. بنابراین آن را به یک درمان ایده آل برای عفونت مثانه تبدیل می کند. همچنین میزان ادرار سگ را افزایش می دهد. افزایش حجم ادرار برای مبارزه با عفونت لازم است. علاوه بر این، ابریشم ذرت ماده حاوی پروتئین، ویتامین، فیبر و مواد معدنی مفید برای سلامت سگ ها است.

ابریشم را از روی ذرت برداشته و در 1 فنجان آب جوش قرار دهید. روی آن را بپوشانید و اجازه دهید به مدت تقریباً 15 دقیقه نرم شود. مقدار مصرف آن به وزن سگ شما بستگی دارد. به ازای هر 20 پوند، دو بار در روز یک فنجان آب با ابریشم ذرت به حیوان بدهید. در روش دیگر، تنتور یا پودر ابریشم ذرت را تهیه کنید و آن را طبق توصیه دامپزشک به حیوان خانگی خود بدهید.

 پروبیوتیک ها

افزودن پروبیوتیک به رژیم غذایی سگ یکی دیگر از راهکارهای درمانی مفید و موثر برای عفونت مثانه در سگ است.

پروبیوتیک ها تکثیر ‘باکتری های مفید را در دستگاه گوارش افزایش می دهند. اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تولید شده توسط پروبیوتیک ها نیز مانع رشد باکتری های مضر می شوند. این امر به نوبه خود به مبارزه با میکروب های عفونت زا کمک می کند.

برای دادن پروبیوتیک به حیوان خانگی خود، ماست ساده بهترین گزینه است.

 • روزانه به یک سگ کوچک 1 تا 2 قاشق چای خوری ماست بدهید.
 • به یک سگ با اندازه متوسط روزانه 1 تا 2 قاشق غذاخوری ماست همراه با غذا دهید.
 • به یک سگ بزرگ هر روز یک تا 2 تا 4 قاشق غذاخوری ماست بدهید.
 دی مانوز

D-mannose یک قند بی مزه است که می تواند به درمان عفونت ادراری سگ کمک کند. در این شرایط باکتری های مضر به جای پوشش مثانه و مجاری ادراری به D-mannose متصل شده و از طریق ادرار با خیال راحت از بدن دفع می شوند.

حتی شیرین بودن آن نیز تاثیری بر قند خون یا سطح pH ندارد و برای سگ هایی که دیابت دارند، بی خطر است. پودر D-mannose را می توان یک یا دو بار در روز به حیوان خانگی دارد.

 • برای سگ های بزرگ، مقدار مصرف 1 قاشق چای خوری دو بار در روز است.
 • برای سگهای متوسط ، مقدار مصرف نصف قاشق چای خوری دو بار در روز است.
 • برای سگ های کوچک، مقدار مصرف ¼ قاشق چای خوری دو بار در روز است.
 تغییر در رژیم غذایی

غذاهای تجاری خشک که سگ شما عاشق خوردن آنها است می تواند علت اصلی در تولید ادرار قلیایی و افزایش خطر عفونت مثانه باشند.

از این رو، برای پیشگیری و درمان مشکلات ادراری در سگ ها، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی آنها را تغییر دهید. یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و بسته بندی شده، یک رژیم غذایی خانگی یا یک رژیم غذایی خام که حاوی مواد مغذی لازم باشد را برای سگ خود انتخاب کنید.

همچنین می توانید پس از مشاوره با دامپزشک، به حیوان خانگی خود ویتامین B و یا مکمل ها آنتی اکسیدان بدهید.

مهم نیست که چه غذایی برای حیوان خانگی انتخاب می کنید، فقط همیشه باید غذا را به درستی نگهداری کرده تا از تشکیل یا انتشار باکتری هایی که منجر به عفونت می شوند، جلوگیری شود.

 استراحت کافی

درد ناشی از عفونت مثانه می تواند بر میزان انرژی حیوان خانگی تأثیر بگذارد. از این رو، باید به سگ خود اجازه دهید تا جایی که امکان دارد استراحت کند. استراحت مناسب به بهبود سریعتر بدن کمک می کند.

حداقل به مدت هفت روز حیوان خانگی خود را به پیاده روی طولانی نبرید. با این حال، می توانید حیوان خانگی را تشویق کنید که هر چند وقت یکبار برای مدت کوتاهی در خانه گشت بزند.

 ویتامین C

ویتامین C برای حیوانات خانگی که از عفونت ادراری رنج می برند، مفید است. حتی این ویتامین در اسیدی شدن ادرار و پیشگیری از بازگشت مجدد عفونت موثر است. این ویتامین همچنین سیستم ایمنی بدن حیوان را برای مبارزه با عفونت، تقویت می کند.

 • پودر را روی غذای سگ خود بپاشید.
 • یک قرص ویتامین C 500 میلی گرمی را خرد کنید.
 • حداکثر تا 7 روز یک بار در روز این کار را انجام دهید.

علاوه بر موارد گفته شده می توانید برای کمک به تسکین علائم عفونت مثانه در سگ های خانگی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • حیوان خانگی خود و مکان های خواب و تغذیه سگ را تمیز نگه دارید.
 • به حیوان خانگی خود کمک کنید تا قسمت تناسلی خود را تمیز نگه دارد.
 • مطمئن شوید که سگ شما به طور منظم ادرار می کند و ادرار خودش را نگه نمی دارد.
 • همیشه حیوان خانگی خود را برای پیاده روی به بیرون از خانه ببرید. پیاده روی یکی از بهترین تمرینات برای سگ ها است.

منابع:

https://dogtime.com/dog-health/53419-bladder-infections-dogs-symptoms-causes-treatments

https://www.top10homeremedies.com/pets/home-remedies-bladder-infections-dogs.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا