پرنده ها

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید!

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید!

تعداد کمی از مردم به تأثیر عطر خود بر اطرافیان خود فکر می کنند و این به ویژه در مورد تأثیر آن بر حیات وحش صادق است. اما آیا می دانستید که پرندگان یکی از حساس ترین سیستم های تنفسی جهان را دارند؟ به همین دلیل، برخی از مواد شیمیایی می توانند برای سلامتی آنها بسیار مضر باشند و حتی ممکن است منجر به مرگ آنها شوند. عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید! در این مقاله شما را با این موضوع آشنا می کنیم.

عطر و سایر بخارات برای سیستم تنفسی پرنده بسیار سمی هستند. این عمدتا به دلیل توانایی طبیعی آنها برای تبادل گازها به اکسیژن برای پرواز است. در نتیجه، سموم می توانند در مجرای هوایی آنها حرکت کنند و در بدن آنها جذب شوند و باعث بیماری یا مرگ آنها شوند.

آیا عطر برای پرندگان سمی است؟

عطر به خودی خود برای پرندگان مضر نیست، اما مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت عطر مضر است. بنابراین، اگر در اطراف پرنده خود عطر می زنید، بهتر است به این موضوع توجه کنید.

بسیاری از پرندگان اگر تنها یک بار در معرض رایحه های مصنوعی قرار گیرند، ممکن است دچار آسیب های تنفسی شوند.

تاثیر عطر برای پرندگان:

سیستم تنفسی پرندگان با ما بسیار متفاوت است.

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید! | دام و پت

سیستم تنفسی پرندگان به روشی بسیار متفاوت از دستگاه تنفسی پستانداران عمل می کند. در واقع آنقدر متفاوت است که کیفیت هوا واقعاً بر سلامت آنها تأثیر می گذارد. برای شروع، ریه های پرندگان مانند ریه های انسان ساخته نمی شوند. تفاوت اصلی این است که پرندگان به جای ریه، کیسه های هوایی در سرتاسر بدن خود دارند. آنها هفت سیستم تنفسی دارند و هر یک از این «ریه‌ها» کارآمدی بالایی دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا اکسیژن بیشتری را در هر تنفس دریافت کنند.

این برای آنها حیاتی است که بتوانند مسافت های طولانی را پرواز کنند. اکسیژن بیشتر به معنای انرژی بیشتری است که آنها برای شناور ماندن در هوا استفاده می کنند. همچنین به این معنی است که آنها می توانند بدون اعمال قدرت زیاد بیشتر پرواز کنند.

از آنجایی که کیسه‌های آن‌ها برای سوخت و ساز مؤثرتر اکسیژن طراحی شده‌اند، پرندگان به برخی مواد شیمیایی از جمله دود، مواد شیمیایی و عطرها حساس‌تر هستند.

تاثیر عطر برای پرندگان:

سموم می توانند باعث خونریزی ریه های پرنده شوند.

اگر پرنده مقدار قابل توجهی از سموم مانند عطر را استنشاق کند، ریه هایش احتمالاً شروع به خونریزی می کنند. خونریزی به خونریزی بیش از حد اشاره دارد. سپس این خون اضافی می تواند باعث پر شدن ریه های پرنده از مایع شود و منجر به خفگی شود. بنابراین، اگر پرنده خانگی دارید، ضروری است که آنها را از هرگونه سموم دور نگه دارید.  حتی اگر مقدار کمی باشد، مواجهه مکرر نیز می تواند منجر به مرگ آنها شود. برای جلوگیری از این امر، هر گونه بخار، عطر یا پاک کننده را از محل زندگی اولیه پرنده دور نگه دارید.

هنگام استفاده از عطر در خانه، سعی کنید این کار را در یک اتاق بسته و دور از حیوان خانگی خود انجام دهید. متناوباً، در هنگام خروج آن را در بیرون قرار دهید.

هنگام تمیز کردن، پرنده حیوان خانگی خود را به اتاق دیگری ببرید و مطمئن شوید که پنجره ها را باز کنید تا بخار سریعتر خارج شود.

پرندگان به مواد شیمیایی حساسند، نه بو

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید! | دام و پت

یکی از نگرانی های عمده صاحبان پرندگان این است که بوی عطر، ادکلن یا افترشیو آنها ممکن است باعث آسیب به پرنده شود. اما حقیقت این است که این بو نیست که باعث آسیب می شود. این مواد شیمیایی است. با این حال، می توانید از رایحه برای کمک به تشخیص وجود سموم در عطر استفاده کنید. به عنوان مثال، عطرهایی با بوی قوی و ذرات غبار اسپری بسیار شدیدتر از عطرهای دیگر خواهند بود. هر چه رایحه قوی تر باشد، سموم سنگین تر است.

حتی خوشبو کننده های هوا نیز می توانند مشکل ساز باشند، به خصوص اگر در هوا اسپری کنند.  البته اجتناب از سموم موجود در هوا به طور کلی تقریبا غیرممکن است. اما یکی از راه‌های کاهش تعداد سموم موجود در هوا، تهیه یک دستگاه تصفیه هوا، است.

آیا عطر می تواند مرغ عشق را بکشد؟

باجی ها به بو و رایحه ها بسیار حساس هستند. شناخته شده است که آنها بیمار می شوند و در تنفس در اطراف بخارهای قوی مشکل دارند. برخی از داستان‌های ترسناک حتی ادعا می‌کنند که طوطی‌ها ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض عطر بمیرند . به دلیل سیستم تنفسی ظریف آنها، صاحبان آنها اغلب از استفاده از عطر منصرف می شوند.

عطر می تواند طوطی را بکشد. اگر عطر در نزدیکی طوطی اسپری شود یا در جایی که به طور معمول آن را تنفس می کند باقی بماند، این می تواند کشنده باشد. بادج ها با هر نفس دو برابر انسان و دو برابر سموم اکسیژن استنشاق می کنند. مقدار قابل توجهی اسانس و چسب های الکلی در عطر آن را برای پرندگان سمی می کند.

اگر قصد استفاده از عطر را دارید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. هرگز آن را در همان اتاقی که طوطی طوطی خود دارید استفاده نکنید. آن را در بیرون، در ماشین یا در دفتر اسپری کنید و به مدت 6 تا 8 ساعت از طوطی طوطی دور بمانید. اگر باید آن را در خانه اسپری کنید، این کار را در اتاق دیگری انجام دهید که تهویه خوبی داشته باشد. قبل از اینکه طوطی تان را در آغوش بگیرید، لباس هایتان را عوض کنید و دوش بگیرید تا بوی آن کاملا از بین برود.

آیا عطر برای پرندگان باجی ها سمی است؟

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید! | دام و پت

عطر به دلیل ترکیب شیمیایی آن برای طوطی ها سمی در نظر گرفته می شود. بطری متوسط از 20 تا 40 درصد اسانس و چسب هایی مانند الکل ساخته شده است.

اسپری کردن عطر در نزدیکی پرنده می تواند منجر به ناراحتی تنفسی شود، زیرا ترکیبات فرار را در هوا آزاد می کند. اگر به طور مستقیم روی یک طوطی اسپری شود، ممکن است عطر در عرض چند دقیقه یا چند ساعت کشنده باشد.

مقدار روزانه ای که بیشتر افراد می پوشند برای کشتن فورا یک طوطی طوطی کافی نیست. با این حال، با گذشت زمان، دوزهای کوچک و ثابت آن بر سلامت طوطی شما تأثیر می گذارد.

به همین دلیل، مالکان باید مراقب محل استفاده از عطر خود باشند. اگر با طوطی شما تماس پیدا کند، ممکن است آن را به طور کامل از بین نبرد. با این حال، عطر می تواند به مرور زمان آن را بیمار کند و همیشه این احتمال وجود دارد که مرگبار باشد. این امر به ویژه در مقادیر زیاد یا عطرهای گران قیمت که رایحه قوی تری دارند صادق است.

روغن ضروری

در طبقه بندی سنتی، عطر دارای بالاترین غلظت اسانس در بین تمام عطرهای فرسوده است. به طور خاص، عطر دارای حدود 20 درصد اسانس در یک بطری است. بطری های غلیظ تر (و گران تر) می توانند تا 40 درصد باشند. بقیه بطری از الکل و مقداری آب تشکیل شده است.

الکل

محتوای الکل عطر در مقایسه با روغن های ضروری کمتر خطرناک است. به این دلیل که الکل به سرعت تبخیر می شود و بوی آن در عرض چند دقیقه از بین می رود. از طرف دیگر اسانس ها دارای ذرات بزرگ تری هستند که ساعت ها در هوا می مانند.

با این حال، حتی به خودی خود، الکل می تواند برای طوطی شما خطرناک باشد. بخارهای قوی تولید می کند که تنفس آن دشوار است. باج ها در پردازش این بخارات بسیار دشوارتر از انسان ها خواهند بود. قرار گرفتن در معرض می تواند ریه ها، گلو، سوراخ های بینی و چشم ها را تحریک کند.

سایر مواد شیمیایی مضر برای سیستم تنفسی پرندگان

عطر برای پرندگان و رازهایی که باید بدانید! | دام و پت

علاوه بر عطر، بسیاری از مواد شیمیایی مضر دیگر نیز می تواند برای پرنده خطرناک باشند، از جمله:

آئروسل ها

آئروسل ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • خوشبو کننده های هوا
  • اسپری حشرهکش
  • لهستانی
  • دئودورانت
  • اسپری مو

فهرست آئروسل ها ادامه دارد، اما فقط باید به خاطر داشته باشید که هر چیزی که از قوطی اسپری شود در هوا شناور شده و وارد ریه های شما می شود. بنابراین، اگر فکر می کنید برای شما قوی است، قطعا برای یک پرنده بسیار قوی است.

دود

دود همچنین برای سیستم تنفسی پرندگان بسیار مضر است، اما این فقط شامل دود ناشی از آتش نمی شود.

دود به هر دودی اطلاق می شود ، از جمله:

  • آتش سوزی ها
  • سیگار
  • شومینه ها
  • کباب پزهای باربیکیو
  • غذای سوخته

اگر پرنده در هر دودی تنفس کند، می تواند واکنش شدیدی داشته باشد که برای همیشه به سلامتی او آسیب می رساند.

بنابراین به خاطر داشته باشید که اگر سیگاری هستید، نیکوتین وارد سیستم تنفسی پرنده شما می شود و در نهایت ممکن است بیمار شود.

وسایل آشپزی

تفلون یک ماده معمولی ظروف پخت و پز است که به طور شگفت انگیزی برای پرندگان سمی است.  تفلون به خودی خود مضر نیست، اما ظروف نچسب پس از گرم شدن شش ماده سمی آزاد می کند. اگر پرنده ای به طور مداوم این مواد شیمیایی را استشمام کند، ممکن است مستعد بیماری باشد. پرندگانی که علائم این بیماری را تجربه می کنند به داشتن سم تفلون معروف هستند. مسمومیت با تفلون عمدتاً زمانی اتفاق می‌افتد که ظرف تفلون برای جلوگیری از سوختن خشک روشن بماند.  بنابراین، اگر پرنده خود را در نزدیکی آشپزخانه نگه می دارید، همیشه مراقب ظروف آشپزی خود باشید.

بخاری های نفتی

بخاری های نفتی برای حذف اکسیژن از هوا طراحی شده اند. اما جدای از آن، بخاری ها آلاینده هایی را منتشر می کنند که برای پرنده شما سمی هستند.  برای جلوگیری از این امر، هر بخاری نفتی را از جایی که پرنده خود قرار دارد دور نگه دارید.

آیا می توانم در اطراف پرنده ام عطر بزنم؟

استفاده از عطر در اطراف طوطی تان می تواند به سلامت آن آسیب برساند. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید به طور کلی عطرها را کنار بگذارید.

هیچ عطری برای پرندگان وجود ندارد. حتی عطرهایی که به‌عنوان «ایمن برای پرندگان» به بازار عرضه می‌شوند تا به‌عنوان خوشبوکننده هوا در اطراف خانه استفاده شوند، باید در مقادیر محدود استفاده شوند و از خود طوطی دور نگه داشته شوند.

این به این دلیل است که هیچ راهی برای از بین بردن سموم فرار یا روغن های ذاتی در عطرها وجود ندارد. علیرغم طبیعی بودن برخی از آنها، می توانند توانایی تنفس طوطی طوطی را مختل کنند. گونه های مصنوعی حتی خطرناک تر هستند.

به همین دلیل، تنها راه ایمن کردن عطر بادی این است که آن را با دقت به کار ببرید و آن را از طوطی خود دور نگه دارید.

منبع
https://www. budgiecentral. com/can-perfume-kill-budgies/https://birdgap. com/perfume-toxic-birds/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا