خزندگان

درمان یبوست در ایگوانا

برای درمان یبوست در ایگوانا، روش های زیادی وجود دارد که با راهنمایی دامپزشک می توانید برای رفع این وضعیت، تلاش کنید. اگر یک ایگوانای سبز یا مارمولک دیگری دارید که در دفع مدفوع مشکل دارد یا به علت ابتلا به یک بیماری عصبی، اصلا نمی تواند مدفوع کند، ادامه این مقاله را بخوانید.

در این مقاله، نکات مهمی درباره دفع مدفوع در ایگوانا، ناتوانی در اجابت مزاج و روش های رفع این مشکل، ذکر شده است. اگر سوالات بیشتری درباره مشکلات گوارشی در ایگوانای خانگی تان دارید، می توانید با یک ‌دامپزشک با تجربه تماس گرفته و با او مشورت کنید.

بررسی محیط برای درمان یبوست در ایگوانا

اگر خزنده شما مدفوع نمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید سطح رطوبت، دما، رژیم غذایی و شرایط محفظه نگه داری، برای خزنده شما مناسب است. ممکن است مراقبت نامطلوب، به علل مختلف، منجر به بروز استرس و یبوست شود.

اگر شرایط نگه داری خزنده خانگی شما مناسب نبود، بعد از اینکه اصلاحات انجام شد، ولی مارمولک شما هنوز نتوانست مدفوع تولید کند، ابتدا باید با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید. در صورت نیاز، شاید نیاز باشد که به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

به طور کلی، اکیداً توصیه می شود که مارمولک خود را نزد دامپزشکی ببرید که به طور مرتب، خزندگان را معاینه کرده و تجربه کافی در این زمینه دارد. اگر حیوان خانگی شما علاوه بر یبوست، علائم دیگری از بیماری را نیز بروز می ‌دهد، مراجعه به کلینیک دامپزشکی، اجباری است.

مهم است که قبل از اتخاذ روش های تهاجمی تر، علت اصلی مشکل خزنده خود را مشخص کنید. پس از آن که علت اصلی مشکل خزنده خانگی تان را تشخیص دادید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

پس باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که خزندگانی مانند ایگوانا، می توانند دفع مدفوع و ادرار را برای مدت زمان بیشتری به تعویق بیندازند. به همین علت، تنها در صورتی که علائم هشدار دهنده ای مشاهده کردید، باید نسبت به رفع مشکل ایگوانای خانمی تان، اقدام کنید.

حمام گرم برای درمان یبوست در ایگوانا

درمان یبوست در ایگوانا | دام و پت

اگر ایگوانای خانگی شما نمی تواند یا نمی خواهد مدفوع کند، اولین اقدام تا حدودی واضح و کم تهاجمی ترین روش، این است که اجازه دهید خزنده خانگی تان در یک حمام گرم، غوطه ور شود. استحمام دوره ای و منظم، حتی به علل غیر درمانی نیز مفید است. حمام گرم، به خزندگان گرمسیری در محیط ‌های خشک ‌تر کمک می‌ کند تا پوست اندازی کنند. همچنین، این روش می ‌تواند برای حرکت روده‌ های خزندگان، بسیار مفید باشد.

فقط باید مطمئن شوید که حمام، ولرم است. حمام نباید داغ بوده و از ارتفاع سر ایگوانا بیشتر شود. اکثر ایگوانا ها عاشق اجابت مزاج در آب هستند، بنابراین اگر برای خزنده تان حمام آماده کرده اید ولی ایگوانای شما مدفوع نمی کند، احتمالا مشکلی وجود دارد.

بسیاری از صاحبان ایگوانای خانگی، ادعا می کنند که با استفاده از حمام گرم، می توان به دفع مدفوع این خزنده، کمک کرد. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این روش دفع مدفوع به دست بیاورید، با یک دامپزشک تماس گرفته و سوالات خود را از او بپرسید.

علاوه بر حمام، بسیاری از دامپزشکان توصیه می ‌کنند که مارمولک ‌هایی که دارای یبوست احتمالی هستند، ماساژ داده شوند. این ماساژ، اغلب «از جناغ سینه تا دریچه» در امتداد قسمت زیرین حیوان انجام می شود. به نظر می رسد که این کار، روش موثری برای رفع مشکل ایگوانا باشد.

این یک ناحیه مهم برای دستکاری برای تحریک اجابت مزاج در ایگوانا ها است.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی ایگواناها چیست؟

استفاده از داروهای ضد درد برای یبوست ایگوانا

اگر ایگوانای شما پس از آسیب یا ضربه، دفع مدفوع را متوقف کرده باشد، این احتمال وجود دارد که به علت درد، دفع مدفوع آن ها متوقف شده باشد. گزارش رادیولوژی یک ایگوانا، بیان می کرد که ” مدفوع ممکن است به علت درد یا نقص عصبی اولیه، در روده ساکن باشد”.

اگر خزنده خانگی شما، مشکوک به آسیب ستون فقرات باشد، دامپزشک شما ممکن است متاکم را تجویز کند. این دارو، یک مسکن ضد التهابی و ضد درد است که باعث کاهش ناراحتی و همچنین کاهش التهاب بالقوه می ‌شود. این شرایط می ‌تواند به رفع مشکل ایگوانا کمک کند.

ترامادول، یکی دیگر از داروهای مسکن است که ممکن است قوی تر باشد، اما متاسفانه یبوست یکی از عوارض جانبی بالقوه مصرف این دارو است.

لطفاً ابتدا روش های کم تهاجم را امتحان کنید، به خصوص اگر نمی توانید به دامپزشک مراجعه کنید. برخی از راه حل های زیر، دارای ریسک در نظر گرفته می شوند. این مسئله در مورد توصیه های دامپزشکان واجد شرایط صدق نمی کند، با این حال، توجه داشته باشید که در مورد برخی از این روش ها، حتی در بین متخصصان، اختلاف نظر وجود دارد.

استفاده از ملین ها

درمان یبوست در ایگوانا | دام و پت

ملین های مختلفی وجود دارند که استفاده از آن ها، هم به صورت عرفی و هم توسط دامپزشکان، توصیه می شوند. ایمن ترین آن ها، میوه ها و سبزیجاتی هستند که به طور معمول، مصرف آن ها برای خزندگان، بی خطر تلقی می شود.

کدو تنبل، یک غذای عالی برای رفع مشکلات گوارشی است که به حجیم شدن مدفوع، در حیواناتی که اسهال داشته و یا مشکلات گوارشی دارند، کمک می کند. کدو تنبل تا زمانی که در درازمدت به مقدار زیاد مصرف نشود، برای ایگوانا بی ‌خطر است. همچنین، نشان داده شده است که مصرف آلو خشک در انسان و حیوانات، اثر ملین دارد.

مصرف سس سیب و روغن زیتون نیز توسط برخی از صاحبان حیوانات خانگی، توصیه می شود. روغن معدنی یکی دیگر از داروهای محبوب در بین صاحبان خزندگان است، اما برخی افراد مصرف آن را خطرناک می دانند.

داروهای تجویز شده توسط دامپزشک

دامپزشک شما ممکن است یک داروی محرک روده را تجویز کند تا ببیند که آیا این دارو مؤثر است یا خیر. در صورتی که این داروی تجویز شده موثر نباشد، دامپزشک روش های دیگری را برای رفع مشکل خزنده خانگی شما تجویز خواهد کرد. داروهایی که برای رفع مشکل دفع مدفوع ایگوانا تجویز می شود، نباید به صورت خودسرانه استفاده شوند.

به طور کلی، در مورد استفاده از هر نوع دارویی برای رفع مشکل خزنده خانگی تان، ابتدا با یک‌ دامپزشک مشورت کنید. در صورتی که مشکلی درباره مصرف دارو وجود نداشته باشد، طبق دستور دامپزشک، درمان با آن دارو را آغاز کنید.

القاء دستی دفع مدفوع در ایگوانا

به نظر می رسد که ایگوانا ها، همیشه اول ادرار می کنند. به نظر می رسد ایگوانای سبز در یک توالی خاص مواد زاید را دفع می کند، به این معنی که سیگنال دهی شامل آزاد شدن مثانه است. سپس روده بزرگ تحریک می شود تا خالی شود. همچنین، استفاده از حمام گرم، می تواند به القا دفع مدفوع در ایگوانا کمک کند.

ایگوانا و ویژگی های رفتاری و نحوه نگهداری آن را بشناسید.

استفاده از مایعات برای رفع یبوست ایگوانا

برای رفع مشکل ایگوانا، دامپزشک می تواند مایعات را تجویز کند. اما صاحبان حیوانات خانگی نیز می توانند با سرنگ زدن آب به دهان حیوان خانگی خود (مراقب باشید خزنده شما آب را نفس نکشد) یا تغذیه با غذاهایی مانند هندوانه، میزان آب مصرفی ایگوانا را افزایش دهند. این روش، یک درمان کمتر تهاجمی است که می تواند قبل از سایر روش ها امتحان شود.

تنقیه

درمان یبوست در ایگوانا | دام و پت

برخی از دامپزشکان ممکن است انجام تنقیه را برای القای دفع مدفوع در ایگوانا توصیه کنند. اما ظاهراً این روش، بحث برانگیز است. بعضی از دامپزشکان توصیه می کنند که صاحبان حیوان خانگی، تنقیه را انجام ندهند. دامپزشکان، معمولا تنقیه را به علت وجود احتمال آسیب رساندن، توصیه نمی کنند. همچنین، عده ای معتقدند که تنقیه، در ایجاد احساس اجابت مزاج، اثر خوبی ندارد.

آسیبی که مورد بحث قرار می گیرد، احتمال برگشت مدفوع به داخل مثانه است. دامپزشکان انجام و تکرار تنقیه را توصیه نمی کنند. زیرا می تواند آسیب بیشتری نسبت به فواید احتمالی اش داشته باشد. این کار، می تواند منجر به وارد شدن مدفوع به داخل مثانه شود. به طور کلی، سعی نکنید بدون کمک دامپزشک، تنقیه را انجام بدهید.

استفاده از طب سوزنی الکتریکی

این روش مانند طب سوزنی، سنتی غیر مبتنی بر شواهد نیست و شباهت بیشتری با درمان TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست) دارد. این روش، شامل استفاده از پدهای نازک برای انتقال تحریک الکتریکی به نواحی مختلف، با امید بهبود مشکل موجود زنده است.

استفاده از این روش روی خزندگان، بسیار تازه بوده و شواهد محدودی درباره موفقیت این روش در انسان و سایر حیوانات وجود دارد. با این حال، خطر کمی وجود دارد. با مراجعه به یک‌ کلینیک دامپزشکی معتبر، می توانید درباره این روش، اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنید. همچنین می توانید با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

ایگوانا چه مدت می تواند بدون مدفوع زندگی کند؟

درمان یبوست در ایگوانا | دام و پت

به طور کلی، ایگوانا می ‌تواند زمانی بسیار طولانی ‌تر از انسان و سایر پستانداران، بدون دفع مدفوع یا ادرار کردن، به زندگی خود ادامه دهد. ایگوانا ها بر خلاف سایر گونه های مارمولک، دارای مثانه هستند. گربه‌ های نر، گاهی اوقات به شرایطی مبتلا می‌ شوند که توانایی ادرار کردن آن ها دچار مشکل می شود. این شرایط می ‌تواند در عرض 24 ساعت، به علت وجود سموم مختلف در ادرار، باعث مرگ گربه شود. با این حال، این مسئله در خزندگان متفاوت هستند.

یک ایگوانا ممکن است تا یک ماه بدون دفع مدفوع، به زندگی ادامه دهد. علاوه بر این، مارمولک‌ ها می ‌توانند محتویات مثانه خود را، دوباره جذب کنند. به طور کلی، مثانه یک اندام دفعی در مارمولک ‌ها نبوده و به ‌عنوان مخزن آب عمل می ‌کند. به این ترتیب، مایعات از آن باز جذب می‌ شوند.

سخن آخر

به طور کلی، ایگوانا ها می توانند بیشتر از پستانداران، مدفوع و ادرار را نگه دارند. به همین علت، فقط در شرایطی که هر گونه علامت هشدار دهنده در ایگوانا خود مشاهده کردید، باید به فکر درمان خزنده خانگی تان باشید. روش های مختلفی برای رفع مشکل دفع مدفوع خزنده خانگی تان وجود دارد.

در صورتی که متوجه شده اید خزنده خانگی تان با مشکلی در دفع مدفوع خود رو به رو شده است، ابتدا با یک دامپزشک تماس گرفته و در صورتی که مشکل حیوان خانگی تان با روش های خانگی رفع نشد، باید سریعا به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

منبع
https://pethelpful.com/reptiles-amphibians/Iguana-Cant-Poop

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا