اسب ها

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها

عادت جویدن چوب در اسب ها را برخی  از صاحبان اسب ها مضر نمی دانند. اما صاحبان تازه کار ممکن است با مشاهده‌ جویدن چوب توسط اسب شان، نگران شوند. عادت به این کار برای  جوان نگران کننده تر است. هیچ کس دوست ندارد که اسب اش به یک‌ جونده تبدیل شود! اکثر صاحبان اسب می پرسند که چرا یک اسب گاهی اوقات چوب می جود؟

چرا اسب های جوان چوب می جوند؟

علل مختلفی (مانند بی حوصلگی، کمبود مواد مغذی یا حتی عادت کردن) وجود دارد که می تواند باعث جویدن چوب توسط اسب شود. گاهی اوقات، اسب های جوانی که هنوز در حال درآوردن دندان هستند، عادت به جویدن چوب پیدا می کنند. این اتفاق می تواند برای صاحب اسب نگران کننده باشد.

به طور کلی، رفتار جویدن چوب توسط اسب، رفتار طبیعی نیست. شاید برای شما تعجب آورد باشد که تاکنون، رفتار جویدن چوب در اسب های وحشی مشاهده نشده است. با وجود اینکه نمی توان اسب های وحشی را به صورت شبانه روزی تحت نظر داشت، می توان پوزه و دندان آن ها را برای وجود علائم این رفتار(جویدن چوب) بررسی کرد.

با این حال هنوز هیچ موردی از جویدن چوب در اسب های وحشی پیدا نشده است. این موضوع نشان می دهد رفتار جویدن چوب فقط در اسب های اهلی وجود دارد. البته نمی توان به طور کامل، شرایط زندگی در طبیعت را برای یک اسب بازسازی کرد. اما می توان‌ با شناسایی علت بروز این رفتار، آن را برطرف کرد.

مانند سایر رفتارهای اسب، علل زیادی برای جویدن چوب در اسب ها می تواند وجود داشته باشد. به طور کلی، جویدن چوب در اسب های جوان می تواند نگران کننده تر باشد. در ادامه به برخی از علل بروز رفتار جویدن چوب اشاره می کنیم.

رشد دندان ها و جویدن چوب در اسب ها

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها | دام و پت

شایع ترین علت این حالت، رشد دندان آنها است. رشد دندان ها در اسب، مانند انسان ها، با ایجاد درد همراه است. در هنگام رشد دندان، نوزادان گریه می کنند. اسب ها برای تسکین این درد به این کار روی می آورند.

خستگی و جویدن چوب در اسب ها

اگر اسب شما در حال استراحت است یا با اسب های دیگر (یا دیگر همراهان) تماس ندارد و تنهاست، احتمالاً حوصله اش سر رفته است. در چنین شرایطی، اسب می تواند برای گذراندن وقت شروع به این کار کند. این وضعیت در شرایطی می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که اسب به جای علوفه عمدتاً کنسانتره بخورد. از طرفی هم اسب های افسرده ممکن است شروع به جویدن چوب کنند.

کمبود مواد مغذی

چوب از نظر تغذیه ای، ماده مغذی به حساب نمی آید. ولی اسب قادر به تشخیص این موضوع نیست. اگر اسب دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد، ممکن است به این کار روی بیاورد.

عادت

ممکن است یک‌ اسب با این کار احساس راحتی کرده و به این کار عادت کند. یعنی اگر شما علت دیگری برای این رفتار پیدا نکرده اید، احتمالا اسب تان فقط از روی عادت چوب می جود.

تقلید از سایر اسب ها

اسبها حیوانات بسیار اجتماعی هستند و گاهی رفتارهای یکدیگر را تقلید می کنند. یک اسب ممکن است با مشاهده این حالت توسط اسب دیگر، خود نیز این رفتار را تکرار کند.

آیا جویدن چوب در اسب ها مضر است؟

تحقیقات نشان داده است که جویدن چوب تاثیری درازمدت بر سلامتی اسب ندارد. اما این بدان معنا نیست که جویدن چوب بر اسب ها تأثیر منفی نخواهد گذاشت. از این گذشته، اگر اسب به طور مداوم چوب می جود، یعنی اینکه تکه هایی از چوب را می بلعد.

با وجود اینکه تکه های چوب در اکثر اوقات می توانند به راحتی از روده اسب عبور کنند، گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد قولنج یا کولیک در اسب شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از تکه های چوب باعث زخمی‌ شدن دیواره روده شوند. این اتفاق می تواند منجر به ایجاد عفونت و سایر عوارض جدی در سلامتی اسب شود.

گاهی اوقات، تکه های چوب در بین دندان های اسب گیر می کند. این اتفاق برای اسب دردسر ساز است. ممکن است باعث شود که اسب نتواند به راحتی غذا بخورد. جویدن چوب همچنین می تواند باعث ساییدگی غیرطبیعی و بیش از حد دندان های اسب شما، به ویژه دندان های پیشین آن ها شود.

سایش غیر طبیعی، می تواند باعث بروز اختلال در جویدن غذا شود. وجود هرگونه اختلال در نحوه جویدن غذا می تواند باعث ایجاد آسیب در سلامتی اسب شود. پس جویدن چوب ۱۰۰ درصد بی ضرر نیست و می تواند باعث بروز آسیب هایی در اسب شود.

هنگام در آوردن دندان، شایع است که یک اسب شروع به جویدن چوب کند. اسب با این کار درد خود را تسکین می دهد. اگر اسب این کار را بیش از حد انجام دهد، می تواند باعث تغییر شکل دندان های پیشین (دندان های جلوی دهان) شود. جویدن چوب ممکن است باعث شود دندان ها به بیرون رشد کنند.

پیشگیری از جویدن چوب توسط اسب

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها | دام و پت

ابتدا باید علت جویدن چوب توسط اسب تان‌ را تشخیص دهید. در ادامه روش هایی برای تشخیص و پیشگیری از بروز این‌ رفتار در اسب ها گفته شده است.

به طور مرتب دندان های اسب خود را چک کنید. رشد دندان ها شایع ترین دلیل جویدن چوب توسط اسب های جوان است. دامپزشک یا دندانپزشک اسب شما می تواند به شما بگوید آیا اسب شما به دلیل دندان درآوردن چوب می جود یا خیر. برخی از محصولات می توانند درد دندان درآوردن در اسب را کاهش دهند.

گردش و فعالیت منظم را برای اسب خود در نظر بگیرید. اگر اسب تمام مدت، در اصطبل تنها بماند، ممکن است حوصله اش سر برود. اگر حوصله یک‌ اسب سر برود، سعی خواهد کرد خود را به کاری مشغول کند. جویدن چوب یکی از این کارها است. مطمئن شوید که اسب تان به مدت کافی در بیرون از طویله وقت گذرانی می کند.

این امر در اسب های جوان اهمیت بیشتری دارد. اسب های جوان بسیار پر انرژی هستند و باید راهی برای تخلیه انرژی خود بیابند. اگر یک اسب جوان نتواند انرژی خود را تخلیه کند، ممکن است به عادت های مخربی همچون جویدن چوب روی بیاورد. با بازی و ورزش می توان ‌انرژی یک اسب جوان را به شکل صحیح و سالم تخلیه کرد.

اسب خود را اجتماعی کنید.

باید به اسب خود اجازه دهید تا در طول روز با سایر اسب ها معاشرت کند. یک اسب منزوی بیشتر از سایر اسب ها ممکن است به عادات مخرب روی بیاورد. یک‌ اسب تنها و منزوی ممکن است برای گذران وقت، شروع به جویدن اشیا چوبی موجود در اطراف خود کند.

رژیم غذایی خوب و مناسب برای اسب خود در نظر بگیرید. اگر‌ اسب دچار کمبود مواد مغذی باشد، ممکن است به جویدن اشیا مختلف رو بیاورد. گاهی اوقات، جویدن جوب نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن اسب است. به همین دلیل باید مطمئن شوید که اسب تان از یک رژیم غذایی کامل، به صورت روزانه استفاده می کند.

به عنوان‌ مثال، مکمل های غذا می توانند رژیم غذایی اسب شما را تقویت کنند. این مکمل ها سرشار از همه ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی هستند که اسب شما به آنها احتیاج دارد. این مواد به گونه ای فرموله شده اند که کالری دریافتی اسب را افزایش نمی دهند.

توجه به این‌ نکته ضروری است که چوب ماده مغذی به حساب نمی آید. البته اسب از این موضوع خبردار نیست. اسب صرفا از روی غریزه، در اثر کمبود مواد مغذی، به جویدن چوب روی می آورد.

اسب خود را سرگرم نگه دارید.

نباید اجازه بدهید که حوصله اسب تان سر برود. با تهیه اسباب بازی های مخصوص، یا اجازه دادن برای گشت و گذار، می توانید اسب خود را سرگرم کنید. اگر اسب حوصله اش سر برود، و کاری برای انجام دادن پیدا نکند، ممکن است شروع به جویدن چوب کند.

چرا برخی از اسب ها در زمستان بیشتر چوب می جوند؟

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها | دام و پت

شاید متوجه شده باشید که اسب شما در ماه های سرد (و اغلب مرطوب) زمستان بیشتر چوب می جوید. ممکن است تعجب کرده اید که چرا اسب در ماه های سرد این کار را می کند. بهتر است نگران نباشید، تحقیقات اخیر نشان داده است که این عادت در واقع بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید در میان اسب های سراسر دنیا شایع است.

چمن، خواب زمستانی ندارد. البته به دلیل سرمای هوا و نیز یخبندان و برف، چمن ها نمی توانند به خوبی رشد کنند.‌ از طرفی در آب و هوای برفی، اسب ها نیز نمی توانند به چمن مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند. این کمبود مواد مغذی به این معنی است که برخی از اسب ها در تلاش برای جبران رژیم غذایی خود شروع به جویدن چوب می کنند.

اسب گمان‌ می کند که با جویدن چوب، می تواند کمبود های تغذیه ای خود را رفع کند. حال آنکه چوب به هیچ وجه یک ماده مغذی به حساب نمی آید. یعنی رفتار جویدن چوب صرفا غریزی است و تاثیری بر تامین نیازهای غذایی یک اسب نخواهد گذاشت.

اگر اسب شما معمولاً در سایر ایام سال چوب نمی جود اما در زمستان (یا ماه های سرد و برفی) این کار را انجام می دهد، مطمئن شوید که اسب به علوفه کافی دسترسی دارد و غذای کافی برای جبران آنچه که از چرای طبیعی کم می آورد، داشته باشد. با تامین مواد مغذی، اکثرا اسب این کار را کنار خواهد گذاشت.

کمبود مواد مغذی بدن اسب باعث می شود تا اسب از روی غریزه، شروع به جویدن اشیا در دسترس بکند.‌ در واقع این رفتار روشی برای جبران کمبودهای تغذیه ای اسب خواهد بود. اسب خود قادر به تشخیص مواد مغذی نیست. به همین دلیل چوب را که فاقد مواد مغذی است، می جود.

فقط چوب نیست که یک اسب ممکن است آن را بجود. گاهی اوقات ممکن است اسب سطل آب و غذای خود را نیز بجود. البته معمولا این رفتار علت متفاوتی با جویدن چوب دارد. در ادامه به علت جویدن سطل آب و غذا توسط اسب اشاره شده است.

چرا اسب ها سطل غذا و آب خود را می جوند؟

شایع ترین علل جویدن چوب در اسب ها | دام و پت

پلاستیکی که بیشتر سطل ها از آن ساخته شده اند می تواند برای برخی اسب ها مانند یک ماده جویدنی عمل کند. یعنی اسب ها می توانند آن ها را بجوند. اما بیشتر اوقات اسب ها، وقتی که در انتظار رسیدن غذا هستند، سطل های خود را می جوند. اسب ها آموخته اند که برای به دست آوردن غذا شما باید سطل آنها را بردارید. بنابراین آنها سعی می کنند به شما “کمک” کنند، اگرچه این کار می تواند به یک عادت تبدیل شود.

سخن آخر

جویدن چوب در اسب ها یکی از عادت های مخرب در این حیوانات به شمار می آید. علل مختلفی برای این‌ رفتار وجود دارد. یکی از مهم ترین علت های بروز این رفتار در اسب کمبود مواد غذایی است. شما می توانید با تامین‌ نیازهای اسب، این رفتار را برطرف کنید.

جویدن جوب در زمستان بیشتر رخ می دهد. در زمستان‌ به دلیل در دسترس نبودن چمن، اسب به گمان‌ اینکه می تواند نیازهای تغذیه ای خود را تامین کند، شروع به جویدن جوب می کند.

منبع:

https://www.horsefactbook.com/horse-care/why-do-young-horses-chew-wood/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا