پرنده ها

چرا اردک تکان می خورند؟

اولین فکر شما در رابطه با شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها، ممکن است این باشد که اردکتان سردش شده است، که باعث می شود تا اردک به لرزه بیافتد. اردک‌ها آنطور که ما می‌دانیم «سرما» نمی‌گیرند. این به این دلیل است که عایق ایجاد شده توسط پرهای ضخیم اردک ها و لایه های متعدد چربی برای مقاومت در برابر دمای سرد طراحی شده است. علاوه بر این، اردک ها یک غده روغن تخصصی به نام غده پرین دارند که به آنها کمک می کند تا بیش از حد سرد نشوند.

ضخامت پر ها و غده روغن همچنین به اطمینان از انعطاف پذیری و ضد آب بودن پرهای اردک کمک می کند. ضخامت پر کمک می کند تا اردک ها هنگام سر خوردن روی بدنه آبی احساس خیس شدن نکنند. بنابراین از سرد شدن یا لرزیدن آنها پیشگیری می کند. اگر اردک شما شروع به لرزیدن کرده و پرهای آن کثیف است. در این هنگام سعی کنید آن را در آب ولرم با صابون ملایم یا مواد شوینده تمیز کنید. با این حال، باید توصیه می شود اردک‌های خود را از آب دور نگه دارید تا از احساس سردی بیشتر پیشگیری کنید.

مشکلات غدد پره در اردک چیست؟

اردک‌ها می‌توانند احساس سرما کنند. یعنی اگر مشکلی در غده پیشین یا پرهای آنها وجود داشته باشد، احساس سرما می کنند. اگر اردک ها به هر دلیلی سرد یا خیس شوند، آسیب خواهند دید. در صورتی که غده پیشین آنها عفونی یا مسدود شود یا دیگر کار نکند، همین امر صادق است. یکی از نشانه هایی که احتمالا رخ دهد این است که پرهای اردک شما شروع به تغییر رنگ کند، به خصوص اگر متوجه تغییر رنگ مایل به زرد و به خصوص در اطراف ناحیه دم شوید.

پرین بیش از حد (که ممکن است نشانه وجود انگل های خارجی نیز باشد) و کمبود مواد مغذی مناسب نیز دلایلی هستند که باعث می شوند غدد پرین اردک شما از کار بیفتند. نتیجه نهایی هر یک یا همه این دلایل مشکلات غده پرین این است که اردک ها نمی توانند به درستی خشک شوند و در نتیجه باعث سرد شدن و لرزیدن آنها می شود.

عفونت باکتریایی و هپاتیت ویروسی، یکی از شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها

شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها چیست؟ || دام و پت

انواع دیگری از عفونت ها وجود دارد که می تواند باعث سرد شدن اردک و در نتیجه لرزش شود. عفونت های باکتریایی یک مسئله بالقوه بزرگ هستند. بدیهی است که این موارد برای پوشش در یک دسته منفرد بسیار متنوع هستند. در بیشتر موارد، عفونت‌های باکتریایی که با بیوشیمی یا اندام‌های اردک به هم می‌خورند، می‌توانند بر غدد پرین آن تأثیر بگذارند و باعث لرزش این حیوان شوند.

در همین حال، هپاتیت ویروسی در اردک ها با بزرگ شدن کبد خود را نشان می دهد. وضعیتی که گاهی اوقات به عنوان هپاتومگالی شناخته می شود. این وضعیت می تواند بسیار مسری شود. بنابراین اگر اردک هایی دارید که علائم آن را نشان می دهند، باید آنها را در اسرع وقت قرنطینه کنید و از دیگران دور کنید. علائم این بیماری بلافاصله پس از شروع آن ظاهر می شود. این علائم می تواند شامل  لرزش و انقباضات سریع پا باشد.

علاوه بر این، احتمال دارد متوجه شوید که اردک اشتهای خود را از دست می دهد و کمتر غذا می خورد. اگرچه این وضعیت به سختی منحصر به هپاتیت ویروسی است. متأسفانه، اردک شما می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم وحشتناک دیگر را نیز نشان دهد که می‌تواند همراه با آن باشد،

این علائم شامل موارد زیر است:
 • اسهال
 • منافذ خونی
 • ترشحات بینی

موارد مذکور همه شرایط منحصر به هپاتیت اردکی نیستند. بنابراین باید مراقب باشید که چه تعداد از این علائم در ارتباط با یکدیگر رخ می دهند. هرچه همه این علائم همزمان بیشتر باشد، نشانه این است که اردک شما ممکن است به این بیماری مبتلا باشد.

متأسفانه، اگر اردک شما از هپاتیت رنج می برد، باید بسیار سریع عمل کنید. این وضعیت می تواند تنها در چند ساعت اردک شما را بکشد.  بنابراین باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. این امر به ویژه اگر جوجه اردک شما یک ماهه یا کمتر باشد صادق است. اگر متوجه شدید که آنها می لرزند و هر یک از علائم ذکر شده دیگر را نشان می دهند، باید دوباره آنها را قرنطینه کنید و بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید.

انتریت ویروسی، یکی دیگر از شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها

شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها چیست؟ || دام و پت

یکی دیگر از علل بالقوه لرز در اردک های شما، انتریت ویروسی است. گاهی اوقات به آن طاعون اردک می گویند. در واقع نوعی ویروس تبخال است. بار دیگر نه تنها با لرزیدن اردک بلکه با وجود علائم دیگر تشخیص داده می شود. علاوه بر ترشحات بینی، همانطور که در هپاتیت نیز وجود دارد، اردک های مبتلا به این بیماری شاید کاهش تولید تخم و ترشح بینی را نیز تجربه کنند. علاوه بر این، احتمالا دچار فتوفوبیا و همچنین تشنگی شوند. اگر شما هر اردکی که این علائم را همراه با لرز نشان می دهند را مشاهده کردید در اسرع وقت آن را جدا کنید.

خبر بد این است که هیچ درمانی برای انتریت ویروسی در اردک ها وجود ندارد. اما اردک های سالم را می توان در برابر آن واکسینه کرد. پس از انجام این کار، اردک های سالم می توانند دوباره دور هم جمع شوند. علاوه بر این، باید مراقب باشید که محیطی که اردک های خود را در آن نگهداری می کنید ضد عفونی کنید تا از گسترش عفونت مطمئن شوید. اگر اردک‌هایی دارید که آلوده باقی می‌مانند، اما از بین نمی روند و از علائم خود بهبود می‌یابند، ممکن است همچنان به این بیماری مبتلا باشند و تا یک سال هم مسری باقی بمانند، بنابراین همچنان آنها را ایزوله نگه دارید.

پنومونی اردک و عفونت های تنفسی، یکی دیگر از شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها

هر دوی اینها علل بالقوه لرز در اردک ها هستند و از استنشاق چیزی اردک شما ناشی می شود که به نوبه خود باعث ایجاد مشکلات تنفسی در آنها می شود. اینها می توانند هاگ یک قارچ، به ویژه آسپرژیلوس فومیگاتوس، یا چیزهای مشابه باشند. هنگام استنشاق، این هاگ‌ها به کیسه‌های هوایی ریه‌های آن‌ها حمله می‌کنند. با حمله هاگ ها پلاک تشکیل می‌شوند، که به نوبه خود باعث می‌شود اردک‌های شما هنگام نفس کشیدن هوا، بلرزند. علاوه بر این، اردک هایی که از انواع ذات الریه رنج می برند، می توانند کم آبی بدن، بی حالی و از دست دادن اشتها را نیز تجربه کنند.

هاگ هایی که ریشه این مشکل هستند اغلب در مناطق کپک زده، به ویژه خوراک کپک زده و بسترهای کپک زده یافت می شوند. زمانی که این خوراک ها مرطوب باشند و مرطوب بمانند، احتمال تشکیل کپک و تشدید آن بیشتر است. بنابراین، برای پیشگیری از این امر، باید مطمئن شوید که هر کاری که می توانید برای ارتقای بهداشت مناسب در مکانی که اردک های خود را در آن نگهداری می کنید، انجام می دهید.

این نیز وضعیتی است که در زمانی که اردک‌ها قبلاً از شرایط دیگری رنج می‌برند و سیستم‌هایشان از قبل ضعیف شده است، بیشتر به وجود می‌آید. بنابراین، این یک دلیل دیگر است که چرا باید اردک هایی را که از لرز و علائم دیگر رنج می برند جدا کنید تا از آنها در برابر سایر اردک ها و انتقال بیماری های بیشتر به آنها محافظت کنید.

آسپرژیلوزیس چیست؟

شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها چیست؟ || دام و پت

آسپرژیلوزیس نوعی بیماری است که از طریق عفونت های ضد قارچی قابل درمان است. درمان آسپرژیلوزیس چندین ماه طول می کشد.

عفونت ریمرلا آناتیپستیفر، یکی دیگر از شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها

این نوع عفونت به عنوان سروزیت عفونی یا بیماری اردک جدید شناخته می شود، این نوع دیگری از عفونت باکتریایی است که می تواند از طریق استنشاق یا زخم های باز در پای اردک شما ایجاد شود. عفونت ریمرلا به طور خاص توسط اردک هایی که به نظر می رسد در ناحیه سر و گردن می لرزند قابل شناسایی است. در واقع، این لرزش کمتر از سرما و بیشتر لرزشی است که ناشی از این بیماری است که موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد. این موارد، عبارتند از:

 • مغز
 • مننژها
 • عطسه
 • مفاصل
 • کاهش وزن
 • مجرای تخمک
 • پیچ خوردگی گردن
 • سیستم تنفسی اردک
 • ترشحات چشمی و بینی

بیماری نیوکاسل

این بیماری در بیشتر در اردک ها یافت می شود. بیماری نیوکاسل نوعی عفونت ویروسی است که می تواند اردک ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به طور معمول بر سیستم تنفسی اردک شما تأثیر می گذارد، اما می تواند بر سیستم عصبی آن نیز تأثیر بگذارد. علاوه بر لرز، احتمال دارد متوجه شوید که اردک ها از ترشحات بینی و تنگی نفس رنج می برند. اگر سیستم عصبی آنها آلوده باشد، ممکن است علائم زیر را تجربه کند. این علائم ،عبارتند از:

 • فلج
 • لرزش
 • چرخش
 • افسردگی

شما می توانید اردک های خود را زودتر از موعد واکسینه کنید. زیرا هیچ درمان یا درمانی برای بیماری نیوکاسل پس از ابتلا وجود ندارد.

بوتولیسم

شایع ترین علل تکان خوردن اردک ها چیست؟ || دام و پت

این عارضه توسط کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. اگر اردک شما در نزدیکی حیوان مرده یا حوضچه ای که به این باکتری آلوده شده است آب بنوشد یا غذا بخورد، اغلب می تواند به آن مبتلا شود. بوتولیسم می تواند به شدت بر سیستم عصبی اردک های شما تأثیر بگذارد و اردک هایی که تحت تأثیر قرار گرفته اند به سرعت به کما می روند.

بنابراین، این مثال دیگری است که در آن تجربه اردک های لرزان احتمالا بیشتر شبیه لرزش های شدید است. همچنین شاید دچار مشکل در تنفس شوند. بوتولیسم یک قاتل سریع در اردک ها است و اغلب در عرض 24 تا 48 ساعت کشنده است. به این ترتیب، اگر می خواهید اردک خود را نجات دهید، باید بسیار سریع عمل کنید. بلافاصله به دامپزشک مراجعه کنید و اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که عفونت را زود تشخیص دهید، ممکن است بتوانید اردک خود را نجات دهید.

ترجیحات جفت گیری

اردک ها گاهی اوقات می توانند در نتیجه جفت گیری بلرزند. اردک‌های نر گاهی بال‌ها و دم‌های خود را تکان می‌دهند که احتمال دارد مانند لرز به نظر برسد. با این حال، اگر دیدید که آنها این کار را انجام می دهند و یک ماده در اطراف وجود دارد، به احتمال زیاد آنها به سادگی می لرزند تا سعی کنند نظر اردک ماده را جلب کنند.

 اگر اردک ماده علاقه مند باشد، معمولاً سر خود را به نشانه پذیرش پیشنهاد تکان می دهد.

سخن آخر

دلایل بالقوه زیادی وجود دارد که چرا اردک احتمال دارد بلرزد. گاهی اوقات این به یک بیماری خفیف منتهی می شود. گاهی اوقات شاید فقط نشانه ای از علاقه اردک شما به جفت گیری باشد. بنابراین باید به سایر علائمی که توسط اردک شما نشان داده می شود توجه دقیق داشته باشید تا به شما کمک کند تشخیص دهید که کدام مورد است و چه کاری باید انجام دهید.

اگر اردک شما میلرزد اما یک ماده در آن نزدیکی وجود دارد، احتمالاً باید به آنها اجازه دهید به کار خود ادامه دهند. آگاهی بیشتر از علل مختلف لرز در اردک ها می تواند به شما اطمینان دهد که مهم نیست علت آن چیست.

منبع
https://furwingsandscalythings.com

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام لطفا اسهال رو جزو علائم بیماری نگید چون اردک ها اکر اسهال نداشته باشن مریض هستنند و کم ابی تو بدنشون هست (اردک ها همیشه اسهال هستند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا