حیوانات خانگی کوچک

سنگ مثانه در لاک پشت ها

سنگ مثانه در لاک پشت

سنگ مثانه در لاک پشت ها، می تواند علل مختلفی مانند دوره های کمبود آب بدن یا عدم تعادل غذایی داشته باشد. گاهی اوقات، دلایل سنگ مثانه در لاک پشت ها با بیماری های زمینه ای مرتبط است. خوشبختانه سنگ های مثانه در لاک پشت را می توان از طریق جراحی برطرف کرد.

لاک پشت ها مانند هر حیوان خانگی دیگر مستعد ابتلا به برخی از بیماری ها هستند. اگرچه ابتلا لاک پشت به سنگ مثانه شاید به شما ارتباطی نداشته باشید. اما متأسفانه حیوان خانگی شما ممکن است به طور مکرر به آن مبتلا شود.

سنگ مثانه می تواند باعث تغییراتی در عادت ادرار و مدفوع لاک پشت شود. اگرچه کاهش تعداد دفع در لاک پشت ها تا حدودی ضرری برای حیوان ندارد، اما می تواند علائم سنگ مثانه باشد، که در این صورت نگران کننده است. سنگ مثانه می تواند بسیار دردناک باشد و در صورت عدم درمان حتی کشنده هم است.

اما چرا لاک پشت ها به سنگ مثانه مبتلا می شوند؟ آیا می توان از آنها پیشگیری کرد؟ از همه مهمتر، آیا اگر لاک پشتی قبلاً با سنگ مثانه مبتلا بوده است، می توان آنها را درمان کرد؟ ما در این مقاله سعی کرده ایم به این سوالات پاسخ دهیم.

چرا لاک پشت ها به سنگ مثانه مبتلا می شوند؟

سنگ مثانه در لاک پشت ها | دام و پت

لاک پشت ها به دلایل مختلف دچار سنگ مثانه می شوند. گاهی اوقات علت آن می تواند طرز نگهداری از لاک پشت باشد. یا به دلیل اینکه گونه های خاص لاک پشت بیشتر در معرض ابتلا به آنها هستند یا مراقبت از آنها دشوارتر است.

برخی از دلایل احتمالی ایجاد سنگ مثانه در لاک پشت ها، عبارتند از:

کمبود آب بدن

کمبود آب بدن یکی از مهمترین دلایلی است که لاک پشت ها به سنگ مثانه دچار می شوند. عدم نوشیدن آب کافی می تواند منجر به این مسئله شود. زمانی که به لاک پشت آب کافی نرسیده باشد. یا غذایی با محتوای آب کافی داده نشود، کمبود آب بدن در آنها رخ می دهد.

متأسفانه، بسیاری از مردم تصور می كنند كه لاك پشتها به آب نیازی ندارند و آنها تمام آب مورد نیاز خود را از غذای خودشان تامین می کنند. در حقیقت یک لاک پشت باید همیشه به آب شیرین، حتی بیشتر از غذا دسترسی داشته باشد.

هنگامی که لاک پشت ها ادرار یا مدفوع می کنند، یک ماده سفید خمیری تولید می کنند که به عنوان اورات شناخته می شود، که در اصل همان ادرار در انسان است.

ادرار در نتیجه هضم پروتئین در خزندگان ایجاد می شود. اگر مقدار آن زیاد باشد، ممکن است در قسمت بالاتر دستگاه ادراری لاک پشت متبلور شود. در نتیجه ممکن است سنگها شروع به شکل گیری و رسوب کنند.

هیدراته شدن کافی به شما اطمینان می دهد که اورات های لاک پشت شما رقیق شده و کمتر در معرض تشکیل بلور قرار می گیرند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب همچنین می تواند منجر به سنگ مثانه شود. بیشتر اوقات، لاک پشت ها از گیاهان و سبزیجات استفاده می کنند. در اصل این دو باید قسمت عمده ای از رژیم غذایی آنها باشد. با این حال، اگر آنها پروتئین زیادی در رژیم غذایی خود داشته باشند، تولید اورات افزایش می یابد. بنابراین احتمال ایجاد سنگ مثانه نیز در حیوان خانگی شما افزایش می یابد.

بخاطر داشته باشید که اکثر گونه ها فقط به مقدار بسیار کمی پروتئین نیاز دارند که از گیاهانی که می خورند بدست می آورند. تنها گونه هایی که معمولاً نگهداری می شوند و به مقدار کمی پروتئین حیوانی نیاز دارند، لاک پشت های قرمز پا (یا پای زرد یا سر گیلاس) هستند. حتی در آن صورت، فقط کرم خاکی گاه به گاه یا موش کوچک برای تامین پروتئین مورد نیاز آنها کافی است.

گونه های خاص لاک پشت ها

سنگ مثانه در لاک پشت ها | دام و پت

برخی از گونه ها بیشتر از گونه های دیگر در معرض سنگ مثانه هستند. به عنوان مثال، لاک پشت های سازگار با بیابان، اسید اوریک بیشتری به عنوان ماده زائد تولید می کنند و ممکن است آب کمتری بنوشند. این شرایط حتی احتمال ابتلا به سنگ را نیز در آنها ایجاد می کند.

اگرچه هر گونه لاک پشتی ممکن است به سنگ مثانه مبتلا شود، اما گونه هایی از مناطق خشک مانند لاک پشت سونوران، لاک پشت پلنگی و لاک پشت آفریقایی (لاک پشت سولکاتا) از جمله گونه هایی هستند که با حذف سایر عوامل خطر، به احتمال زیاد به این شرایط مبتلا می شوند.

بیماری ها

ابتلا به برخی از بیماری ها ممکن است که منجر به سنگ مثانه در لاک پشت ها شود. به عنوان مثال، این احتمال جود دارد که تغییرات خاصی در مشخصات کبد ایجاد شود و باعث تشکیل سنگ مثانه یا برخی از ناهنجاری های خون و بیوشیمیایی شود.

پیش بینی چنین موضوعاتی برای صاحبان و افراد بی تجربه بسیار دشوار است، اما اگر هر گونه نگرانی دارید می توانید با یک دامپزشک باتجربه مشورت کنید.

اگر مشخص شود که لاک پشت شما به نوعی بیماری مبتلا شده که امکان دارد حیوان را در معرض خطر سنگ مثانه قرار دهد، می توانید مراقبت لازم را برای پیشگیری از آن انجام دهید.

علائم سنگ مثانه در لاک پشت ها چیست؟

تشخیص علائم سنگ مثانه در لاک پشت ها به خصوص لاک پشت های که خیلی کوچک هستند، تا حدودی دشوار است. در بعضی موارد، لاک پشت ها ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند.

هنوز هم، هنگامی که بروز می کنند، علاوه بر تغییر در عادات توالت، علائم این وضعیت در لاک پشت ها شامل ترشحات بینی، بی حالی و لنگی در پاهای پشتی آنها است.

علائم دیگری که بلافاصله می تواند نشان دهنده سنگ مثانه لاک پشت باشد شامل عدم توانایی تخمگذاری، کم اشتهایی و فشار در هنگام انجام حرکات روده است.

وقتی سنگ مثانه فشار زیادی به مثانه و بافت های اطراف آن وارد می کند، ممکن است پاهای پشتی لاک پشت فلج شود. از این بدتر، مسئله می تواند پیشرفت کند. حتی برخی از لاک پشت ها به دلیل سنگ مثانه احتمال دارد بمیرند.

چگونه از سنگ مثانه در لاک پشت ها پیشگیری کنیم؟

سنگ مثانه در لاک پشت ها | دام و پت

برای پیشگیری از سنگ مثانه در لاک پشت ها باید طرز نگهداری و مراقبت از انها را بلد باشید. یک کاری که باید انجام دهید این است که برای لاک پشت خودتان یک رژیم مناسب و متعادل را تهیه کنید. رژیم غذایی باید حاوی درصد زیادی علف های هرز و گل خوراکی باشد، در حالی که سبزیجات برگ دار و سبز کمتری داشته باشد.

به این موضوع هم توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد پروتئین خطر سنگ مثانه را افزایش می دهد.

در عین حال، شما همچنین باید سعی کنید نیازهای بدن آنها را تأمین کنید. این بدان معنی است که علاوه بر غذا با محتوای آب زیاد، باید یک ظرف آب کم عمق جداگانه برای دردسترس بودن آب آنها نیز تهیه کنید. لاک پشت باید همیشه به آب شیرین دسترسی داشته باشد.

علاوه بر این باید لاک پشت خود را حداقل یک بار در هفته استحمام کنید. این امر به ویژه در لاک پشت هایی که بنظر می رسد سرسختانه از نوشیدن کافی امتناع می ورزند، می تواند مفید باشد.

به دنبال علائم ناراحتی یا تغییر رفتار لاک پشت خود باشید. اگر حرکات روده کمتری، ناتوانی یا کاهش توانایی در حرکت دادن پاهای پشت یا بی حالی مشاهده کردید، باید رژیم غذایی و نحوه مراقبت از آن را ارزیابی کنید. حتی بلافاصله تغییرات لازم را انجام دهید.

چگونه سنگ های مثانه در لاک پشت را درمان کنیم؟

سنگ مثانه در لاک پشت ها | دام و پت

برای درمان سنگ مثانه در خانه و حتی مصرف دارو نمی توانید کاری انجام دهید. متأسفانه درمان این وضعیت معمولاً به جراحی تهاجمی نیاز است.

بنابراین، وقتی فکر می کنید لاک پشت شما از سنگ مثانه رنج می دهد، باید آن را نزد دامپزشک ببرید.

دامپزشک به احتمال زیاد از اشعه ایکس ، برای تعیین وجود سنگ مثانه و دلایل بروز آنها استفاده می کند. حتی آزمایش خون و آزمایش ادرار انجام می دهد. در صورت وجود علل بیماری های زمینه ای، احتمالاً قبل از جراحی برای برداشتن سنگ باید خود بیماری زمینه ای درمان شود.

در هر شرایطی حیوان خانگی مجبور به انجام جراحی برداشتن سنگ مثانه می شود. در بعضی موارد، می توان سنگ مثانه را با دستکاری از طریق کلوآکا خارج کرد. در برخی دیگر، برشی در پوست اینگوینال ایجاد می شود. همچنین ممکن است لازم باشد قسمتی از پوسته به طور موقت برداشته شود تا به مثانه دسترسی پیدا و سنگ ها را خارج کرد.

پس از جراحی، اگر بخشی از پوسته برداشته شود، از یک وصله اپوکسی استفاده می شود تا پوسته بریده شده را برای بهبودی در محل خود نگه دارد. حتی ممکن است چندین بار تغییر یابد تا خوب شود.

با بهبودی لاک پشت، ممکن است حیوان خانگی شما نیاز به تغذیه لوله ای و مایعات تزریقی برای حمایت غذایی باشد. برای بهتر شدن لاک پشت، ممکن است برخی از داروهای تسکین دهنده درد نیز تجویز شود.

در برخی موارد، ممکن است داروی ویژه ای برای تحریک اجابت مزاج تجویز شود.

سخن آخر

درست مثل ما انسانها، لاک پشت ها به سنگ مثانه نیز مبتلا می شوند. مهم است که بدانیم برای جلوگیری و درمان صحیح آنها چه کاری باید انجام دهیم. گاهی اوقات، سنگها ممکن است ماهها یا حتی سالها پس از ابتلا به بیماری اولیه عود کنند. بنابراین، باید یک پروتکل خاص دنبال شود تا از بازگشت و عود مجدد بیماری جلوگیری کند.

ترکیبی از گزینه های درمانی آبرسانی و تغذیه مناسب می تواند از بروز این وضعیت در لاک پشت ها پیشگیری کند. دامپزشک می تواند نکات بیشتری درباره کارهایی که باید انجام دهید نیز به شما ارائه دهد.

منبع: https://tortoiseexpert.com/why-tortoises-get-bladder-stones-and-how-to-prevent-and-treat-them/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا