چرا دام و پتگربه ها

سندرم بچه گربه پژمرده

سندرم بچه گربه پژمرده

سندرم بچه گربه پژمرده یا سندرم کم رنگ شدن بچه گربه ها (FMS) به مرگ بچه گربه ها در فاصله زمان تولد تا  زمان از شیر گرفتن اشاره دارد. مرگ و میر بچه گربه ها در هفته اول زندگی بیشترین میزان را دارد و 70-90 درصد از مرگ ها را شامل می شود. برآوردها 8.5 درصد میزان مرگ و میر را نشان می دهند. 16 درصد بچه گربه ها قبل از شیر گرفتن از بین رفتند.

اما یک مراقب با تجربه و آشنا به علائم  FKS می تواند این وضعیت را در اولین فرصت تشخیص دهد و شانس زنده ماندن بچه گربه را افزایش دهد. به عنوان مثال، بچه گربه هایی با وزن کم هنگام تولد، بچه گربه هایی با ناهنجاری های مادرزادی و بچه گربه هایی که پرستاران ضعیفی هستند در معرض خطر بیشتری برای FKS هستند. افرادی که گربه های باردار و یا بچه گربه ها را نجات داده و پرورش می دهند، باید وقت بگذارند تا علائم FKS را تشخیص دهند، زیرا فرزندان گربه های ولگرد و وحشی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. FKS بسیار رایج است.

سندرم بچه گربه ضعیف و پژمرده  یک بیماری نیست، بلکه مجموعه ای از علائم است که در بچه گربه های نوزاد ایجاد می شود. این وضعیت علل زمینه ای زیادی دارد و منجر به کاهش سریع سلامتی می شود. متأسفانه، یکی از اولین علائم، مرگ بی دلیل یک بچه گربه بسیار جوان است. به همین دلیل، FKS با سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) در نوزادان انسان مقایسه می شود.

علائم سندرم بچه گربه ضعیف و پژمرده

سندرم بچه گربه پژمرده | دام و پت

بچه گربه های در حال محو شدن همچنین نمی توانند به طور طبیعی وزن خود را افزایش دهند (یا حتی بدتر، وزن خود را کاهش دهند)، که می توان آن را با وزن حداقل یک بار در روز  بچه گربه تعیین کرد. پرستاران بچه گربه نباید منتظر بمانند تا بچه گربه دچار بحران شود تا اقدامی انجام دهد. کاروزا می گوید: “در مورد بچه گربه ها، زمان اهمیت بسیار زیادی دارد.”

اگر یک بچه گربه علائم زیر را نشان داد، بهترین کار این است که بلافاصله او را به دامپزشک ببرید، بدون اینکه منتظر بروز علائم بعدی باشید. یافتن یک دامپزشک که تجربه ای در زمینه اطفال گربه داشته باشد، شانس زنده ماندن برای یک بچه گربه در حال محو شدن را افزایش می دهد، زیرا مراقبت از بچه گربه نوزادان یک منطقه تمرکز بسیار تخصصی در حرفه دامپزشکی است.

برخی از نشانه ها وجود دارد که ممکن است به شما هشدار دهد که یک بچه گربه در معرض خطر ابتلا به سندرم بچه گربه ضعیف و پژمرده  باشد.

علائمی که باید مراقب آنها باشید، عبارتند از:

وزن بسیار کم هنگام تولد

بچه گربه هایی که دچار FKS می شوند اغلب وزن خیلی کمی دارند. آنها دارای وزن کم هنگام تولد هستند و به اندازه سایر بچه گربه ها فعال نیستند.

ناتوانی در تغذیه مناسب شیر مادر

بچه گربه های سالم تقریباً بلافاصله پس از تولد از شیر مادر خود تغذیه می کنند. بچه گربه ای که در حال محو شدن است آنقدر قوی نیست که بتواند نوک پستان گربه مادر را بگیرد و شیر بخورد. در طول 72 ساعت اول شیردهی پس از تولد، بچه گربه های سالم که به خوبی شیر می خورند، شیر خاصی به نام آغوز دریافت می کنند. این آغوز مواد مغذی و آنتی بادی های ضروری برای بدن بچه گربه ها را تأمین می کند. آغوز به بچه گربه ها اجازه می دهد تا رشد کنند. اما بچه گربه هایی که نتوانند در ساعات اولیه بعد از تولد از شیر مادر خود تغذیه کنند ممکن است آغوز مورد نیاز بدن خود را دریافت نکنند و در معرض خطر ابتلا به این سندرم قرار بگیرند.

رها شدن

گربه های مادری که احساس کنند فرزند آنها ضعیف است یا ضعفی در بچه گربه آنها وجود دارد. ممکن است آن را به نفع دیگر بچه گربه های خود رها کنند. این یک واکنش غریزی است که برای محافظت از بچه گربه های سالم طراحی شده است.

هیپوترمی (دمای پایین بدن)

 از آنجا که بچه گربه های تازه متولد شده نمی توانند دمای بدن خودشان را تنظیم کنند. آنها از نظر گرما به مادر خود وابسته هستند. بنابراین، بچه گربه های رها شده یا بچه گربه هایی که از مادر دور می شوند، به سرعت دچار هیپوترمی می شوند. بچه گربه های هیپوترمی بی حال هستند. دهان و لثه های آن بیشتر مایل به آبی هستند تا صورتی سالم. این وضعیت می تواند به سرعت کشنده باشد. مگر اینکه مراقبان و صاحبان آنها را نجات دهند.

در برخی موارد، وضعیت بچه گربه ممکن است خیلی پیشرفته باشد. کاروزا می گوید: “هر بچه گربه ای ممکن است زنده نماند.” علائم دیررس سندرم بچه گربه محو شدن ممکن است شامل علائمی مانند موارد زیر باشد:

 • تنفس غیرطبیعی
 • بی حالی شدید
 • قوس گردن
 • صداهای عجیب و غریب

در صورت وجود این علائم، یک متخصص دامپزشکی باید تعیین کند که آیا احتمال دارد بچه گربه نجات پیدا کند یا خیر.

علل سندرم بچه گربه ضعیف و پژمرده

سندرم بچه گربه پژمرده | دام و پت

الن کاروزا، تکنسین دامپزشکی دارای مجوز و متخصص بچه گربه ها می گوید: سندرم بچه گربه محو شده می تواند به دلایل مختلف، از جمله موارد زیر رخ دهد:

 • عوامل محیطی
 • نقایص مادرزادی
 • انگل ها
 • عفونت های باکتریایی یا ویروسی
 • حتی خطای انسانی در بچه گربه هایی که در خانه نگهداری می شوند.

به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بچه گربه نوزادان، حتی عوامل به ظاهر کوچک نیز می توانند باعث ایجاد بروز عوارض جانبی پی در پی شوند. به عنوان مثال، آنچه ممکن است به عنوان یک دوره اسهال کوچک شروع شده و می تواند به سرعت منجر به کم آبی و هیپوترمی و درنهایت از بین رفتن عملکردهای حیاتی بدن شود.

به طور کلی، دلایل زیادی برای FKS وجود دارد و درمان این سندرم به علت اصلی آن بستگی دارد.

برخی از شایع ترین علل سندرم در گربه ها، عبارتند از:

سندرم بچه گربه پژمرده | دام و پت

بیماری یا سوء تغذیه گربه مادر در دوران بارداری

در برخی شرایط احتمال بروز این سندرم ممکن است این باشد که گربه مادر به مقدار غذای مورد نیاز برای پرورش بچه گربه های سالم دسترسی نداشته است. بسته به محیط، یک گربه می تواند در طول یک سال حداکثر پنج بچه گربه داشته باشد. این امر از نظر جسمی بر گربه ماده تاثیر می گذارد. حتی باعث سوء تغذیه و بیماری می شود. در نتیجه میزان مرگ و میر در بین بچه گربه هایی که در دوره های زایمان انتهایی متولد می شوند، بیشتر است. حتی ناهنجاری های مادرزادی و بچه گربه ها با FKS افزایش می یابد. به همین دلیل بسیار ضروری است که یک گربه باردار مشکوک را برای معاینه قبل از تولد نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک شما راهکارها و نحوه مراقبت از گربه باردار را به شما آموزش می دهد.

بیماری های عفونی

تعدادی از عفونت های ویروسی و باکتریایی وجود دارد که به سرعت کل بستر بچه گربه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. گربه های ولگرد یا وحشی را کاملاً از گربه های خانگی خود جدا کنید.

ایزوئریترولیز نوزادان

این اتفاق زمانی رخ می دهد که گربه مادر و بچه گربه دارای گروه خونی متفاوتی هستند. گلبولهای قرمز خون بچه گربه توسط آنتی بادی هایی که از آغوز گربه مادر دریافت می کنند از بین می روند.

کک ها و سایر انگل ها

وقتی کک ها گاز می گیرند، خون را بلعیده و بزاق ترشح می کنند. بنابراین هجوم کک ها و سایر انگل ها به بچه گربه تازه متولد شده می تواند منجر به کم خونی شدید یا انتقال انگل ها شود. هر دو به طور بالقوه کشنده هستند. بچه گربه ها مستعد ابتلا به سایر عوامل عفونی از جمله عفونت های تک یاخته ای، انگل های روده ای و کنه ها هستند.

درمان و پیشگیری

سندرم بچه گربه پژمرده | دام و پت

از آنجا که FKS یک بیماری واقعی نیست، بلکه مجموعه ای از علائم است، نمی توان به طور کامل از بروز آن جلوگیری کرد. بهترین روش این است که علائم خاص این سندرم را شناسایی و در صورت بروز آنها سریعا اقدام کنید. در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی در بچه گربه تازه متولد شده، به ویژه بی حالی، عدم تغذیه از شیرمادر یا مشکل در تنفس، فوراً با دامپزشک مشورت کنید.

بچه گربه از نظر عفونت یا انگل مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد. دامپزشک برای درمان هرگونه عفونت، جلوگیری از هیپوترمی، سوء تغذیه و کم آبی بدن، راهکارهایی را پیشنهاد می کند. در صورت اتفاق ناگوار که بچه گربه زنده نمی ماند، بدانید که شما تمام تلاش خود را برای کمک به آنها انجام داده اید. سعی کنید توجه خود را به گربه مادر و سایر بچه گربه ها معطوف کنید. تا از سالم بودن و پیشرفت آنها مطمئن شوید.

درمان کم رنگ شدن بچه گربه باید هم علت محو شدن و هم علائم ثانویه را برطرف کند. از طریق معاینه و آزمایش تشخیصی، دامپزشک می تواند هر بیماری قابل درمان مانند عفونت های تنفسی یا انگل های داخلی را تشخیص دهد. یا می تواند درمانهای مناسب را تجویز کند. با این حال، بچه گربه های در حال محو شدن معمولاً علائم ثانویه ای مانند کم آبی یا افت قند خون دارند. این وضعیت ها باید از طریق مراقبت های حمایتی برطرف شود.

سخن آخر

سندرم بچه گربه پژمرده | دام و پت

سندرم بچه گربه محو شدن مجموعه ای از علائم است که با عدم پیشرفت در بچه گربه های نوزاد همراه است. سندرم بچه گربه ضعیف و پژمرده  یک بیماری واحد نیست. این می تواند دلایل زمینه ای زیادی داشته باشد. اما بسیاری از آنها بدون دخالت فوری منجر به کاهش سریع سلامتی یا حتی مرگ می شوند. مراقبین می توانند به بچه گربه های مبتلا به سندرم  کمک کنند. علائم آن را کنترل کرده و در مواقع ضروری برای درمان سریعا عمل کنند.

با یادگیری مهارت های پیشرفته مراقبت از بچه گربه ها که می تواند بچه گربه در حال محو شدن را نجات دهد. برای مثال:

 • تغذیه لوله ای می تواند جان بچه گربه ای را که در حال مکیدن یا بلعیدن است، نجات دهد.
 • تجویز مناسب آهن، ویتامین B12 یا دکستروز نیز می تواند به بازگشت برخی بچه گربه ها کمک کند.
 • درمان با مایع زیر پوستی، هنگامی که توسط یک مراقب با تجربه تجویز می شود، می تواند به تامین آب ضروری برای حفظ عملکرد بدن بچه گربه کمک کند.

هر یک از این مهارتهای نجات را باید زیر نظر یک متخصص دامپزشکی مجرب آموخت و به کار برد. زیرا وضعیت هر بچه گربه متفاوت خواهد بود و نیاز به درمان خاصی دارد.

مهمترین نکته ای که مراقبان باید بدانند این است که سندرم بچه گربه محو شدن لزوماً حکم اعدام ندارد.

منابع:

https://www.petmd.com/cat/conditions/fading-kitten-syndrome-symptoms-and-treatment-options

https://www.thesprucepets.com/fading-kitten-syndrome-555165

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا