گربه ها

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید تا بتوانید راحت تر با گربه خود ارتباط برقرار کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل به صورت آنلاین با دامپزشک مشورت کنید. توجه به حالت دم گربه شما راهکار خوبی برای شروع در هنگام یادگیری نحوه خواندن زبان بدن گربه است. روشی که گربه شما دم خودش را حرکت می دهد می تواند چیزهای زیادی به شما بگوید. گربه ها واقعا با دم خود صحبت می کنند. یک دم بلند با یک حرکت سریع لرزانی می تواند به این معنی باشد، “من از دیدن شما بسیار خوشحالم!” و دم کرکی دارای پشت قوس دار قطعاً به معنای “عقب نشینی” است.

گربه ها با زبان بدن خود احساساتشان را بیان می کنند، بنابراین برای یادگیری زبان بدن گربه خانگی خود، به حرکات دم همراه با گوش ها، چشم ها و وضعیت بدن آنها توجه کنید.

قوانین دم سگ در مورد گربه ها صدق نمی کند. گربه ای که دم خود را تکان می دهد، نشانه تحریک است. اما در سگ ها می تواند نشان دهنده سلام و احوالپرسی باشد.

گربه ها برای برقراری ارتباط از حرکات دم خود به همراه چشم، گوش و حالت بدن استفاده می کنند. درک زبان دم گربه به شما کمک می کند گربه خود را بهتر درک کنید.

شما می توانید زبان بدن گربه خود را بخوانید تا احساس آنها در مورد برخوردهای خاص را تعیین کنید و موقعیت ها یا محیط هایی را که باعث گربه شدن گربه یا ایجاد ترس در شما می شود، شناسایی کنید. خواندن زبان دم گربه همچنین می تواند به شما کمک کند بیماری و درد را با آسودگی بیشتری شناسایی کنید .

این نکات برای درک زبان دم گربه، شما را قادر می سازد تا با گربه خود رابطه ای دوست داشتنی، با اعتماد و رضایت خاطر بیشتری برقرار کنید.

موقعیت دم گربه ها و زبان بدن آنها

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید. | دام و پت

دم گربه شما می تواند چیزهای زیادی در مورد خلق و خوی آنها به شما بگوید، به ویژه هنگامی که با چیز جدیدی آشنا می شود.

چرخش دم یک گربه بازیگوش به سرعت می تواند به یک حالت تهاجمی دم شلاق تبدیل شود. هماهنگی با روحیه و رفتار گربه شما می تواند به زمان و مشاهدات زیادی نیاز داشته باشد و این باعث تقویت پیوند شما می شود. موقعیت دم گربه نشان دهنده آنچه که در ذهن پیچیده گربه اتفاق میفتد، است. شناخت شخصیت آنها از طریق وضعیت دم، حالت های چهره و زبان بدن به زمان، تعهد و کنجکاوی نیاز دارد.

بالا بودن دم گربه، زبان بدن دم گربه

گربه ای که احساس خوشبختی، اعتماد به نفس و آرامش می کند، دم خود را بالا در هوا نگه می دارد و با افتخار تمام طول دم خود را نشان می دهد. هنگامی که گربه هنگام حرکت در اطراف قلمرو خود دم خود را در بالا نگه می دارد، آنها ابراز اطمینان و رضایت می کند. یک دم که مستقیم بالا نگه داشته می شود نشانگر خوشبختی و تمایل به صمیمی بودن است. کمی لرزش می تواند به معنای یک لحظه خوشحال کننده باشد.

دم گره زده در انتها، زبان بدن دم گربه

قلاب در انتهای دم یک حرکت دوستانه است که می تواند نشان دهنده دعوت به نزدیک شدن به گربه دیگر برای یک سلام شخصی باشد. در صحبت های بالینی ،این حالت “قصد یک تعامل دوستانه” در بین گربه ها را نشان می دهد.

پیچیدن دم به دور چیزی یا گربه دیگر

گربه به نشانه دوستی و اعتماد، دم خود را به دور شخص یا گربه دیگری می پیچد. این حالت در بین گربه ها می تواند نشان دهنده این باشد که «واقعا من شما را دوست دارم».

حرکت چرخشی دم گربه ها و زبان بدن

یک دم که به آرامی از این طرف به آن طرف حرکت می کند نشان می دهد که گربه روی یک شی مانند یک اسباب بازی، یک غذای مخصوص غذا یا یک همبازی متمرکز شده است. این موقعیت دم را می توانید درست قبل از برخورد گربه با اسباب بازی یا لگد زدن، از غذای گربه ای که بیرون ظرف غذا ریخته است، مشاهده کنید. اما مواظب باشید دم چرخشی همچنین می تواند نشانه اولیه احساسات پرخاشگری باشد. اگر مطمئن نیستید، گوش های حیوان خانگی را بررسی کنید. گوش های برگشته به عقب نشانه تحریک یا پرخاشگری هستند.

دم دور بدن پیچیده شده

گربه ای که دمش به دور خودش پیچیده و دراز می کشد، گربه هوشیاری است و محیط اطراف خود را برای هر آنچه اتفاق می افتد بررسی می کند.

دم مستقیم پشت بدن نگه داشته

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید. | دام و پت

هنگامی که گربه شما ایستاده است یا در حالی که دم خود را مستقیماً پشت سرش نگه داشته است، صاف یا با کمی خمیدگی راه می رود، این می تواند به معنی کنجکاوی او درباره اطرافش باشد. اما از نزدیک وضعیت حیوان خانگی خود را بررسی و تماشا کنید. حالت دم بسیار مشابه می تواند عدم اطمینان را بیان کند و ممکن است به سرعت به یک رفتار دفاعی تبدیل شود.

اگر گربه شما هنگام چرت زدن یا تنبلی آرام آرام، دم خودش را تاب می دهد یا به نوک دم خود ضربه می زند، این نشانه آرامش حیوان خانگی است اما به محیط اطراف خود توجه دارد. حتی اگر چشمان او بسته باشد، گوش ها، سبیل ها و بینی حیوان مرتب شده است.

دم پف کرده یا مویی، زبان بدن دم گربه

دم مستقیمی که به سمت بالا گرفته و پف کرده است، نشانه علائم گربه به عنوان یک گربه ترسیده یا پرخاشگر است. تشخیص این وضعیت آسان است زیرا معمولاً با غرغر کردن و یا نشان دادن دندان های تیز همراه است.

دم جمع شده بین پاها

دم جمع شده نشان دهنده استرس، عصبی یا مطیع بودن گربه شما است. در صورت استرس، گربه پاها و دم خود را جمع می کند تا خودش را ایمن نگه دارد.

دم به سمت پایین، زبان بدن دم گربه

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید. | دام و پت

گربه ای که دم خود را مستقیم گرفته و به سمت زمین اشاره کرده احساس مشکوک، ترس یا پرخاشگری می کند. تشخیص این مسئله گاهی اوقات دشوار است زیرا بسیاری از گربه ها، به ویژه گربه ایرانی و سایر گربه های موهای بلند، حتی در صورت آرام بودن تمایل دارند با دم خود در این حالت راه بروند. دم به سمت پایین می تواند نشانه حمله باشد. دم پایین حالت خیلی جدی است. با این حال، توجه داشته باشید که نژادهای خاصی مانند پارسیان، بدون دلیل خاصی تمایل دارند دم خود را پایین نگه دارند.

موقعیت منحنی دم

اگر دم خود را به صورت منحنی مشاهده کردید، بهتر است کمی زمان بگذارید و با حیوان خانگی خود بازی کنید. این موقعیت دم اغلب نشان دهنده روحیه بازیگوشی و گربه ای است که آماده است تا با شما سرگرم شود.

کشیدگی دم در نوک آن

وقتی گربه اذیت یا بیش از حد تحریک می شود، دم خودشان را از نوک به حالت کشیدگی در می آورند. بهتر است در این شرایط از نوازش گربه خانگی خود، پرهیز کنید. همچنین ممکن است این رفتار را در مطب دامپزشکی یا هنگامی که گربه برای اولین بار با یک حیوان جدید ملاقات می کند مشاهده کنید.

دم شلاق شده به سمت عقب

گربه ای که دم خود را به سرعت به عقب و جلو می برد، مانند اینکه سعی می کند مگس را از خودش دور کند، گربه ناراضی است. او عصبانی، ناامید شده، تحت فشار استرس یا فقط عصبانی است. در این وضعیت از گربه دور شوید!

چرا گربه ها به دم خود حمله می کنند؟

این رفتار بچه گربه ها با آگاهی بیشتر از محیط اطرافشان در کودکان معمول است. با بالغ شدن بچه گربه ها و تبدیل شدن آنها به گربه این رفتار کمتر در آنها دیده می شود. اگر گربه بالغ شما دائماً در تعقیب، حمله یا گاز گرفتن دم خود باشد، این می تواند نشان دهنده بی فایده بودن چیزی باشد.

“حملات دم” مزمن که به نظر شما خیلی سرگرم کننده نیست می تواند به این معنی باشد که بچه گربه شما از آلرژی، عفونت، آسیب دیدگی یا حتی یک بیماری عصبی مانند هایپرستزی رنج می برد. اگر نگران این نوع رفتار دم گربه هستید، دریغ نکنید که با دامپزشک تماس بگیرید.

دامپزشک از رفتار دم گربه شما چه چیزی می تواند بگوید؟

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید. | دام و پت

برخی از گربه ها کاملاً در مطب دامپزشک غافلگیر می شوند. این می تواند کار دامپزشک را برای تشخیص شخصیت و رفتار گربه سخت تر کند. دامپزشکان هنگام معاینه گربه،  وضعیت دم گربه را در نظر می گیرد و همچنین به صورت گربه، از جمله گوش ها، سبیل ها، گشاد شدن چشم و به طور کلی نحوه نگهداری آنها توجه زیادی می کند. اما غالباً، گربه ها هنگام حضور در دامپزشك سطحي از ترس يا اضطراب را از خود نشان مي دهند.

سخن آخر

در حالی که یادگیری زبان دم گربه برای صاحبان آنها یک امر ضروری است. اما در واقع بیشتر گربه ها نوازش اطراف ناحیه دم (پایه دم یا دم) را زیاد دوست ندارند. بلکه تمام نوازش و خاراندن در اطراف چانه و گوش را  بیشتر می پسندند.

اگر وقت و تلاش خود را برای یادگیری زبان دم گربه صرف کنید، در کمترین زمان می توانید با گربه خود رابطه برقرار کنید. دم ها شاخص های خوبی برای خلق و خوی حیوانات خانگی شما هستند. کمی وقت بگذارید و رفتار گربه خود را مشاهده کنید و از علائمی که دم آنها به شما می گوید باخبر شوید.

منابع:

https://www.hillspet.com/cat-care/behavior-appearance/cat-tail-language

https://www.rover.com/blog/cat-tail-meaning/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا