سگ ها

رنگ استفراغ در سگ های خانگی

تماشای استفراغ سگ های خانگی برای صاحبان آن ها منظره ای ناخوشایند است. با این حال می تواند بینش ارزشمندی در مورد سلامتی حیوان خانگی تان ارائه دهد. اگرچه بروز استفراغ در سگ ها مسئله ای شایع و اغلب خوش خیم است، اما می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای قابل توجه و جدی در حیوان خانگی تان باشد. یادگیری علت بروز رنگ های مختلف و قوام استفراغ سگ خانگی می تواند برای دامپزشک حیوان خانگی شما بسیار مفید باشد. در این مقاله که یک راهنما برای توضیح انواع رنگ استفراغ سگ های خانگی است، می تواند در حفظ سلامتی حیوان خانگی تان به شما کمک کند.

اگر در مورد معنای استفراغ سگ خانگی خود شک دارید، همیشه بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید.

رنگ استاندارد و ثابتی برای استفراغ طبیعی یک سگ وجود ندارد. در حالی که رنگ استفراغ سگ خانگی می ‌تواند از قهوه ‌ای تا سفید – زرد متغیر باشد، اما این رنگ ثابت و قطعی نیست. به طور کلی، رنگ استفراغ سگ خانگی کاملاً می ‌تواند بسته به نوع سگ و رژیم غذایی آن متفاوت باشد.

علاوه براین، اختصاص معانی و ویژگی های قطعی به یک رنگ خاص استفراغ در سگ ها امکان ‌پذیر نیست. برای مثال، استفراغ قرمز رنگ می ‌تواند به معنای وجود خون در استفراغ باشد، یا به سادگی می ‌تواند به این معنا باشد که یک سگ غذایی با رنگ قرمز خورده است. حتی چیزهایی که سگ‌ ها از روی زمین پیدا می ‌کنند و می‌خورند (مانند لاشه های حیوانات دیگر، ضایعات غذا، حتی مدفوع حیوانات دیگر) می‌توانند بر ظاهر استفراغ حیوان خانگی تان تأثیر بگذارند.

انواع استفراغ در سگ های خانگی

رنگ استفراغ در سگ های خانگی || دام و پت

مانند رنگ ‌های استفراغ سگ، رژیم غذایی و عوامل مربوط به سلامتی نیز می ‌توانند باعث تغییر قوام مدفوع سگ خانگی تان شوند. با این حال، برخی از انواع استفراغ در سگ های خانگی که باید مراقب آنها باشید، عبارت اند از:

استفراغ مواد هضم نشده درشت

هنگامی که غذا به درستی هضم نشده است، استفراغ درشت به نظر می رسد. اگر به نظر می ‌رسد که استفراغ غذای خورده شده توسط سگ با کمی لجن پوشانده شده است و در عرض 5 تا 10 دقیقه پس از خوردن غذا ظاهر شود، در واقع به آن برگشت غذای خورده شده می ‌گویند که می ‌تواند نشانه پرخوری حیوان خانگی تان باشد.

استفراغ مایع

دامپزشکان می گویند که سگ ها معمولا وقتی معده شان خالی است، به حالت مایع استفراغ می کنند. علاوه براین، استفراغ مایع در سگ یا استفراغ لزج در آن ها می تواند به این معنی باشد که سگ خانگی تان در حال دفع صفرا است. صفرا ماده زرد رنگی است که در کبد تولید می شود و به هضم غذا کمک می کند.

اگر یک سگ خانگی در صبح صفرا استفراغ کند، ممکن است یک مورد سندرم استفراغ صفراوی بروز پیدا کرده باشد. وجود صفرا همچنین می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی مانند آلرژی غذایی، پانکراتیت یا انسداد روده در سگ خانگی تان باشد.

استفراغ لزج مانند

حالت لجن مانند در استفراغ یک سگ خانگی ممکن است به معنای ترشح بیش از حد بزاق در سگ باشد که اغلب به علت حالت تهوع ایجاد می ‌شود. از آنجایی که حالت تهوع می‌ تواند نشانه‌ ای از مشکلات متعددی، از جمله نارسایی کبد، گرمازدگی و استرس باشد، اگر مطمئن نیستید که چه علتی باعث بروز استفراغ در سگ خانگی تان است، با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

استفراغ کف آلود در سگ های خانگی

دامپزشکان می گویند استفراغ کف آلود یا کف مانند ممکن است با صفرا همراه باشد. یک احتمال دیگر این است که سگ خانگی به اختلال kennel cough مبتلا باشد و کف سرفه کند. این کف می تواند بسیار شبیه به استفراغ باشد.

استفراغ تفاله قهوه مانند در سگ های خانگی

رنگ استفراغ در سگ های خانگی || دام و پت

اگر استفراغ سگ خانگی شما شبیه تفاله قهوه و به رنگ قهوه ای تیره است، فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید. خون هضم شده اغلب شبیه تفاله قهوه است، بنابراین این نوع استفراغ می تواند نشان دهنده خونریزی داخلی در حیوان خانگی تان باشد.

استفراغ بی رنگ در سگ خانگی

وقتی استفراغ سگ خانگی رنگ یا قوام ندارد، معمولاً به این معنی است که معده سگ خالی است. با این حال، “همچنین می تواند به معنای برگشت بزاق، یا احتمالات مختلف دیگر باشد.” یکی از این احتمالات این است که سگ خانگی شما خیلی سریع آب نوشیده است.

استفراغ سگ خانگی به رنگ فوم سفید

استفراغ سفید کف ‌دار سگ معمولاً با صفرا مرتبط است. سگ ‌ها به علل مختلف، از جمله سندرم استفراغ صفراوی، وجود جسم خارجی، پانکراتیت یا رژیم غذایی، صفرا دفع می کنند. این نوع استفراغ می ‌تواند به این معنا باشد که شکم سگ خانگی تان خالی است.

علاوه براین، احتمال دیگر این است که چیزی که شبیه استفراغ به نظر می ‌رسد، ممکن است در واقع ناشی از سرفه کنل باشد. عوارض این دو اختلال می توانند بسیار شبیه به نظر برسند، به خصوص در سگ هایی که به این اختلال مبتلا هستند. Kennel cough می تواند باعث شود سگ شما مایع سفید و کف آلود را از دهان خود دفع کند.

استفراغ زرد رنگ در سگ های خانگی

استفراغ مایع زرد رنگ می ‌تواند دفع صفرا را نشان دهد. به طور کلی، صفرا اغلب در استفراغ وجود دارد، مخصوصاً وقتی سگ با معده خالی استفراغ می ‌کند. سگی که مایع زرد رنگ (صفرا) یا کف زرد را پس از نخوردن غذا برای مدت طولانی (معمولاً در صبح اتفاق می‌افتد) دفع می کند، ممکن است به بیماری به نام سندرم استفراغ صفراوی مبتلا شده باشد.

دامپزشک حیوان خانگی تان می تواند به شما در مدیریت این وضعیت کمک کند. استفراغ زرد در سگ های مبتلا به بیماری کبدی نیز دیده می شود. مراقب علائم زردی باشید. سفیدی چشم ها را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها نیز زرد هستند یا خیر، به این معنی که مراقبت های دامپزشکی فورا مورد نیاز است یا نه. البته، مصرف چیزی به رنگ زرد – از جمله برخی از انواع علف – می توانند منجر به استفراغ زرد شوند.

استفراغ سبز رنگ

استفراغ سبز رنگ در سگ ها ممکن است مربوط به رژیم غذایی باشد. علف یکی از علل شایع رنگ سبز استفراغ است. با این حال، می تواند نشانه ای از مشکلات کبد و کیسه صفرا نیز باشد.

استفراغ قهوه ای

قهوه ای رنگ شایعی برای استفراغ سگ های خانگی است. اگر استفراغ شبیه تفاله قهوه است، توصیه می شود فوراً با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

استفراغ نارنجی

رنگ استفراغ در سگ های خانگی || دام و پت

دامپزشکان می گویند اگر سگ خانگی شما به رنگ نارنجی استفراغ می کند، این رنگ معمولاً به رژیم غذایی مربوط می شود. با این حال، در برخی موارد، خون در استفراغ زمانی که با رنگ زرد مخلوط می شود، ممکن است نارنجی به نظر برسد. اگر نمی توانید علت مربوط به غذا را برای ایجاد استفراغ نارنجی رنگ مشخص کنید، بهتر است با دامپزشک حیوان خانگی خود ملاقات کنید.

استفراغ  قرمز

استفراغ قرمز رنگ می ‌تواند ناشی از رنگ‌ های قرمز موجود در برخی غذاها و خوراکی ‌های سگ، یا از نوع دیگری غذای قرمز رنگی باشد که سگ خورده است. با این حال، این نوع استفراغ می تواند نشان دهنده وجود خون در استفراغ باشد (خونریزی در معده یا روده فوقانی)، بنابراین هرگز ایده بدی نیست که با تیم دامپزشکی حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

استفراغ تیره رنگ

استفراغ بسیار تیره رنگ در سگ های خانگی (مشابه رنگ تفاله قهوه) می تواند به معنای خونریزی در دستگاه گوارش سگ باشد. اما می تواند به سادگی نشان دهد که سگ چیزی تیره رنگ خورده است، به عنوان مثال شاید مدفوع حیوان خانگی دیگری را بلعیده باشد.

اگر استفراغ سگ خانگی شما تیره، قرمز یا سیاه است، دامپزشکان توصیه می کنند در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید. همیشه ایده خوبی است که اگر مشکلی در سلامتی حیوان خانگی تان وجود دارد، با دامپزشک مشورت کنید، زیرا این مقاله، فقط یک راهنما است و نه یک تشخیص قطعی.

کدام رنگ استفراغ در سگ یک حالت اضطراری را نشان می دهد؟

اگرچه استفراغ گاه به گاه در سگ شایع است، با این حال در صورت بروز هر یک از موارد زیر باید با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

  • استفراغ مکرر یا شدید
  • وجود خون در استفراغ
  • استفراغ همراه با تب، ضعف یا سایر علائم آشکار بیماری
  • احتمال اینکه سگ خانگی شما ماده سمی یا جسم خارجی را بلعیده باشد.

وقتی شک دارید، بهتر است احتیاط کنید و با تیم دامپزشکی حیوان خانگی خود تماس بگیرید یا سگ خانگی خود را برای ویزیت به کلینیک ببرید. اما به طور کلی، بهتر است در صورت ادامه استفراغ سگ حتی با معده خالی یا علائم دیگری مانند بی اشتهایی، در اسرع وقت به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

تفاوت استفراغ و نشخوار در سگ های خانگی

رنگ استفراغ در سگ های خانگی || دام و پت

تشخیص و تمایز بین استفراغ و نشخوار می تواند به دامپزشک حیوان خانگی شما کمک کند تا متوجه شود که آیا نگرانی خاصی در مورد سلامتی حیوان خانگی شما وجود دارد یا خیر. علل دامپزشکی مختلف می توانند منجر به بروز عوارض مختلفی شوند، بنابراین دانستن تفاوت بین آن ها می تواند به کنترل برخی شرایط دامپزشکی در سگ خانگی تان کمک کند.

از جمله تفاوت های کلیدی استفراغ و نشخوار در سگ های خانگی، عبارت اند از:

علائم استفراغ در سگ های خانگی. به طور کلی، استفراغ یک فرآیند فعال است. این فرآیند شامل حرکات کششی یا به سمت بالا در عضلات است. حتی ممکن است در حین استفراغ شاهد انقباضات شکمی باشید. استفراغ معمولاً بلافاصله بعد از غذا خوردن اتفاق نمی افتد. محتوای استفراغ می تواند با قوام بالا، مایع، لزج، مخاطی یا کف آلود باشد.

علائم نارسایی در سگ های خانگی. به طور کلی، نارسایی فرآیندی غیرفعال است. در نارسایی، غذا یا مایع به نوعی از مری “بیرون می ریزد” و حرکات انقباضی مشاهده نمی شود. برخلاف استفراغ در سگ های خانگی، نارسایی حدود 5 تا 10 دقیقه پس از خوردن غذا رخ می ‌دهد. همچنین در نارسایی، غذا تقریباً همیشه با کمی لجن پوشیده شده است.

اگر نمی توانید تفاوت این دو وضعیت را به دقت تشخیص دهید، نگران نباشید. مهمترین نکته این است که از سگ خانگی خود مراقبت کنید. اما سعی کنید تا آنجا که ممکن است اصول مراقبت را رعایت کنید. زیرا برخی از جزئیات ممکن است به دامپزشک حیوان خانگی شما کمک کنند تا تشخیص دهد چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

سخن آخر

در حالی که هیچ قانون قطعی درباره رنگ استفراغ سگ خانگی نمی تواند تشخیص قطعی به دست بدهد، اما رنگ استفراغ می تواند سرنخ های مهمی را برای دامپزشک حیوان خانگی شما ارائه دهد. هر سرنخی به طور بالقوه می تواند مفید باشد. به خصوص اگر در ترکیب با سایر علائم و نشانه ها، به یک‌ تشخیص قطعی و جامع منجر شود. این راهنمای رنگ استفراغ در سگ خانگی را به عنوان نقطه شروع برای ارتباط با دامپزشک حیوان خانگی خود در نظر بگیرید.

اگر مطمئن نیستید که رنگ استفراغ سگ خانگی شما ناشی از چیست، برای دامپزشک خود عکس آن را بگیرید. اگرچه ممکن است نامطلوب به نظر برسد، اما یک عکس می تواند به دامپزشک حیوان خانگی شما کمک کند تا تشخیص چه اتفاقی برای سگ خانگی شما افتاده است.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا