حیوانات خانگی کوچک

آیا خرگوش‌ها می‌توانند در تاریکی ببینند؟

آیا خرگوش‌ها می‌توانند در تاریکی ببینند؟

 احتمالاً شنیده‌اید که خرگوش‌ها شب بیدار هستند. یا شاید شنیده‌اید هویج به شما کمک می‌کند تا در تاریکی بهتر ببینید. در هرصورت، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که خرگوش‌ها نوعی دید در شب دارند که می‌تواند به آنها کمک کند تا در تاریکی ببینند. آیا این حقیقت دارد؟ آیا چیزی بنام دید خرگوش ها در تاریکی در خرگوش‌ها وجود دارد؟ آیا آنها نیز در تاریکی به اندازه ما نابینا هستند؟

دید خرگوش

حیوانات شگفت انگیز هستند. آشنایی با نحوه‌ی تفکر آنها و دلیل رفتار‌های خاص آنها بخش عمده‌ای از لذت داشتن یک حیوان خانگی است.  یکی از جالب ترین سوالات این است که آیا حیوان خانگی من دنیا را همانطور که من می‌بینم، مشاهده می‌کند؟

پاسخ تقریبا همیشه نه است. چشمان اکثر حیوانات به شکل دیگری است که به آنها امکان می‌دهد در بعضی چیزها بهتر و در بعضی موارد بدتر باشند. برخی از حقایق مهم در مورد دید خرگوش شما شامل موارد زیر است:

  • موقعیت چشمان خرگوش‌ها به آنها امکان می دهد که تقریباً 360 درجه ببینند، اگرچه آنها فقط یک نقطه ی کور دارند. در حالی که ما فقط 180 درجه می‌بینیم.
  • آنها دوربین هستند. بنابراین می‌توانند اجسام دورتر را نسبت به اجسام نزدیک بهتر ببینند.
  • آنها می‌توانند رنگ را ببینند، اما در درجه‌ی اول در رنگ‌های سبز و آبی می‌بینند. این به دلیل این است که بیشتر غذای آنها سبز رنگ است. بنابراین برای آنها بهتر است که انواع مختلف پوشش گیاهی را با تفاوت سایه‌های ظریف تفکیک کند تا اینکه آنها رنگ‌های صورتی و نارنجی را ببینند.

دید خرگوش ها در تاریکی چگونه است؟

خرگوش شما می‌تواند در تاریکی بهتر از آنچه شما مشاهده می کنید، ببیند. اما این به دلیل هویج در رژیم غذایی آنها نیست. در حقیقت هویج برای خرگوش چندان سالم نیست. این افسانه که هویج به شما کمک می‌کند تا در تاریکی ببینید، شایعه‌ای است که در طول جنگ جهانی دوم برای پنهان کردن اختراع رادار آغاز شده‌است.

با این حال دقیقاً اینگونه نیست که بگوییم خرگوش شما در هر‌شکلی از دید در شب عالی است. گرچه ممکن است دید آنها بهتر از ما باشد، اما این دقیقاً دشوار نیست. زیرا ما بعنوان حیوانات فعال در روز که در طول روز بیدار هستند، هیچ چیزی مشاهده نمی‌کنیم. حقیقت این است که، دید خرگوش در طول روز و شب احتمالاً تقریباً از کیفیت مشابهی برخوردار است.  ساختار چشم آنها باعث می شود که جهان شب هنگام (دانه‌ای) یا حتی (تار) به نظر برسد. با این حال آنها همچنین می‌توانند از حواس دیگر خود برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد محیط پیرامون خود استفاده کنند.

سلول‌های استوانه‌ای و مخروطی

یک توضیح علمی برای این تفاوت در دید آنها وجود دارد. مانند همه‌ی حیوانات، کیفیت دید خرگوش توسط سلول‌های استوانه‌ای و مخروطی آنها تعیین می‌شود. سلول‌های مخروطی کیفیت و رنگ را تعیین می‌کنند، که چشم ما در آن عالی است. در حالی که سلول‌های استوانه ای حساسیت به نور را تعیین می‌کنند. خرگوش‌ها سلول‌های استوانه‌ای بیشتری دارند، که باعث می‌شود چشمان آنها شب بهتر از چشم ما باشد.  این به آنها امکان می‌دهد شکل‌های تار و حرکتی را انتخاب کنند. اما در طول روز بدتر است زیرا آنها باید  خیره  شوند.

 

دید خرگوش چه زمانی در بهترین حالت خود قرار دارد؟

این یک تصور اشتباه رایج است که خرگوش‌های حیوانات شب بیدار هستند، به این معنا که حیوانی است که در درجه ی اول شب‌ها بیدار است. این دلیل دیگری است که بسیاری از مردم معتقدند خرگوش‌ها نوعی دید در شب دارند. با این حال، خرگوش‌ها نه روزگرد هستند و نه شب بیدار. آنها غروب گرد هستند.

حیوانات غروب گرد در هنگام غروب یا طلوع آفتاب هنگام کم نور بودن در بهترین حالت قرار دارند. این بدان معنی است که دید خرگوش در طی ساعت‌های گرگ و میش، در حالی که برای سلول‌های استوانه‌ای آنها خیلی روشن و یا تاریک نیست، در بهترین حالت خود است. اگر می‌خواهید برای تماشای خرگوش‌ها بروید، هنگام طلوع و یا غروب بروید. زیرا این بهترین زمانی است که احتمال دارد که آنها از لانه شان بیرون بیایند تا از این مزیت بیناییشان بهترین استفاده را ببرند.

آیا خرگوش‌ها تاریکی را ترجیح می‌دهند؟

اگرچه ما ثابت کرده‌ایم که خرگوش شما می‌تواند در شب تار و ظهر آفتابی خوب ببیند. مهم  این است که ما فکر می‌کنیم که چه چیزی آنها را خوشحال تر می‌کند. این یک سوال پیچیده تر از آن است که شما فکر می‌کنید. زیرا می‌تواند به شرایط بستگی داشته باشد.

خرگوش‌های وحشی فضای تاریک را ترجیح می‌دهند. زیرا وقت زیادی را برای زندگی در لانه‌هاه ایمن ترین مکان برای آنها است می‌گذرانند. تاریکی پوششی را فراهم می‌کند که برای بقای آنها  ضروری است. بنابراین آنها احتمالاً آن را با آرامش و اضطراب کمتری می‌گذرانند. خرگوش حیوان خانگی شما این تجربه را نخواهد داشت. آنها ترجیح می‌دهند تا در نور روز با شما وقت بگذرانند و با شما خوشحال و ایمن باشند. هر‌خرگوش نیز ممکن است ترجیحات خاصی داشته باشد.

 

آیا خرگوش من به نور در شب احتیاج دارد؟

در مورد دید خرگوش ها در تاریکی این سوال مطرح است که، آیا اینکه خرگوش خانگی شما نور را ترجیح می‌دهد، به این معنی است که اگر شما شب شراغی را برای او روشن بگذارید خوشحال تر خواهد شد؟ پاسخ به خرگوش شما بستگی دارد. همانطور که اشاره کردیم، این حضور شماست که در نهایت باعث خوشحالی آنها می‌شود. بنابراین اگر انها بتوانند بطور مشابه در هر‌دو صورت ببینند، ممکن است وجود  نور  برای آنها آنقدر راحت نباشد. بعنوان حیوانات طعمه در طبیعت، خرگوش‌ها فقط در هر 24 ساعت حدود 4 ساعت می‌خوابند و ممکن است در روز یا شب در لانه‌ی خود ایمن‌تر بخوابند. خرگوش حیوان خانگی شما ترجیحات خاص خود را برای 4 ساعت وقت خود را دارند. شما باید این مسئله را در تصمیم خود برای گذاشتن یک چراغ در شب موثر بدانید. اگر خرگوش شما از تاریکی برای خوابیدن لذت می‌برند، گذاشتن چراغ باعث ایجاد اختلال می‌شود.

نور در شب برای خرگوش‌ها

ممکن است ارزشش را داشته باشد که امتحان کنید. شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اگر چراغی تعبیه  می‌کنید، همیشه یک گوشه‌ی تاریک و ایمن وجود داشته باشد تا خرگوش بتواند برای خواب به آنجا برود. مهم‌ترین نکته این است که یک چراغ خیلی پرنور را روشن نکنید، زیرا آنها از زندگی در افتاب دائمی ظهر سود زیادی نمی‌برند. بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خرگوش خود را در دنیایی روشن که خوابیدن برایش دشوار است نگه دارید.

اگر از چراغ استفاده می‌کنید، سعی کنید شرایط گرگ و میش را با استفاده از نور کم باز سازی کنید. کم نور بودن به احتمال زیاد مزیتی برای خرگوش شما ایجاد می‌کند. اگرچه اینکه گفته می‌شود خرگوش‌ها ذاتاً از تاریکی می ترسند نادرست است. اما کاهش بینایی آنها نسبت به شرایط کم نور، آنها را نسبت به سر و صدا و حرکت حساس تر می کند. نور کم در شب می‌تواند به آنها کمک کند تا از این احساس هوشیاری بیشتر رهایی یابند.

منبع

https://mypetneedsthat/rabbits-see-in-dark/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا