حیوانات خانگی کوچک

چگونه دیابت در همستر را درمان کنیم؟

دیابت در همستر، باید طبق روش های تایید شده توسط ‌دامپزشکان، درمان شود. دیابت یک بیماری شایع است که همسترها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. در این بیماری میزان گلوکز در سطح بسیار بالاتری قرار دارد و به همین علت، میزان انسولین در سطح بسیار پایین تری قرار می گیرد.

سوال اصلی این است که چگونه می توان دیابت را در همسترهای خانگی درمان کرد؟ با افزایش سطح انسولین، افزودن مواد غذایی بدون قند به رژیم غذایی، کاهش سطح کربوهیدرات، افزایش دریافت پروتئین و فیبر، افزایش زمان پیاده روی و ورزش، و مصرف برخی داروهای مناسب، می توانید دیابت را در همسترها درمان کنید.

برنامه های درمانی تجویز شده توسط دامپزشک، لازم است که به صورت دقیق دنبال شوند. در غیر این صورت، اگر این بیماری تشدید شود، به راحتی می تواند سایر اعضای اصلی بدن همستر را تحت تأثیر قرار دهد و به آن ها آسیب های جدی برساند.

علت دیابت در همسترهای خانگی

دیابت، به علت عملکرد نامناسب پانکراس رخ می دهد. این بیماری، بیشتر در همسترهای چاق و تنبل دیده می شود. یک همستر چاق، دارای لایه هایی از رسوب چربی است که به علت وجود آن ها، عملکرد پانکراس کاملا مختل می شود. به این ترتیب، لوزالمعده شروع به تولید غیرطبیعی انسولین می کند که در نتیجه پس از یک زمان مشخص، سطح انسولین به طور کامل کاهش می یابد و سطح گلوکز افزایش می یابد. از آن زمان، سطح گلوکز افزایش می یابد و همسترها به دیابت مبتلا می شوند.

چرا همستر من زیاد مدفوع می کند؟

درمان خانگی دیابت در همستر

چگونه دیابت در همستر را درمان کنیم؟ || دام و پت

سطح بالای گلوکز، از بسیاری جهات برای همستر خطرناک است. بنابراین، به محض اطلاع از ابتلا همستر خانگی تان به دیابت، فوراً درمان را شروع کنید و یک برنامه مراقبت ویژه را دنبال کنید که می تواند به همستر شما در مبارزه با این بیماری، کمک کند.

سطح انسولین بدن همستر را افزایش دهید.

در افراد مبتلا به دیابت، سطح گلوکز افزایش می یابد. با افزایش سطح گلوکز، انسولین کاهش می یابد و در نتیجه همستر به دیابت مبتلا می شود. برای حفظ مقدار انسولین در سطح متعادل، باید همستر خود را به پیاده روی طولانی ببرید. همستر شما باید پیاده روی کافی انجام دهد. به حدی که در طول فعالیت، عرق کند.

از آن جایی که تولید عرق، به سلول های B کمک می کند تا تولید انسولین را افزایش دهند، به خاطر همین موضوع، حداقل زمان ورزش برای یک همستر جوان، باید تقریباً 15 تا 20 دقیقه باشد. اگر همستر شما از کمبود شدید انسولین رنج می ‌برد، می ‌توانید انسولین را به صورت زیر جلدی به بدن حیوان تزریق کنید تا مقدار انسولین مورد نیاز بدن همستر را تامین کنید.

هم زمان با این مسئله که مقدار انسولین در بدن به سطح متعادل می رسد، به طور خودکار میزان گلوکز بدن کاهش می یابد.

غذاهای بدون قند را به رژیم غذایی همستر اضافه کنید.

چگونه دیابت در همستر را درمان کنیم؟ || دام و پت

مواد غذایی که حاوی قند یا جایگزین های قند هستند، برای همسترهای دیابتی خطرناک می باشند. مصرف قند برای همستر دیابتی، به عنوان مصرف سم در نظر گرفته می شود. غذای قندی، سطح گلوکز را که قبلاً در همستر دیابتی افزایش یافته است، افزایش می دهد. بنابراین این سطح بسیار افزایش یافته گلوکز باعث وارد شدن آسیب به سایر قسمت های بدن همستر می شود.

بنابراین در رژیم غذایی همستر خانگی تان، همیشه از غذای بدون قند استفاده کنید. زیرا این غذای بدون قند، به حیوان خانگی تان انرژی می دهد و به طور هم زمان، میزان گلوکز را در یک سطح متمایز حفظ می کند. غذای بدون قند نیز کالری بسیار کمتری دارد که این مسئله، به حفظ وزن همستر در محدوده متعادل، کمک می کند.

بنابراین اگر همستر خانگی شما به دیابت مبتلا است، غذایی به این حیوان بدهید که قند ندارد. غذاهای بدون قند شامل ماست بدون شکر، بیسکویت های بدون شکر و کیک می شود. میوه ها سرشار از ویتامین C و سایر مواد مغذی و بدون قند هستند. به این ترتیب، می توانید سلامتی همستر خانگی خود را تامین کنید و آن را از مصرف قند، در امان نگه دارید.

به همستر مایعات شیرین بدهید.

در کنار غذا، باید سطح قند نوشیدنی ها و آب میوه ها را نیز کنترل کنید. همستری که از دیابت رنج می برد، نسبت به سایر همسترها، تمایل بیشتری به مصرف آب دارد. همستر دیابتی، به شدت احساس تشنگی می کند، بنابراین مایل است که بیشتر آب بنوشد.

گاهی اوقات، برای اینکه همستر خانگی تان را پرانرژی نگه دارید، مقداری آب میوه هم به آن بدهید. اما همستری که از بیماری دیابت رنج می برد، نباید با مایعات شیرین تغذیه شود. در مورد تامین آب همسترهای دیابتی، می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید‌.

آب کدو تلخ برای همسترهای دیابتی

کدو تلخ، یک سبزی فوق العاده خوب است. می توانید این سبزی را به هر شکلی که می خواهید، برای همستر خانگی خود سرو کنید. به این ترتیب با مصرف مقدار بیشتری از کدو تلخ، همستر خانگی تان می تواند سود بیشتری به دست آورد. اما این سبزی بسیار تلخ است.

بهترین روش برای سرو کدو تلخ، این روش است که طعم آن را بپوشانید و با افزودن مقداری طعم دهنده یا رنگ دهنده، مزه آن‌ را تغییر دهید. البته باید از موادی استفاده کنید که برای همسترها مضر نیستند‌. به عنوان مثال، برای پوشاندن طعم کدو تلخ، می توانید آب پرتقال به آن اضافه کنید که هم طعم آن را بهتر می کند و همچنین تاثیر بسیار چشمگیری در ظاهر غذا دارد.

اگر همستر خانگی شما آب میوه دوست ندارد، آب کدو تلخ را تهیه کنید و در یخچال نگهدارید و به میزان سه تا چهار قاشق غذاخوری، روی هر وعده غذایی آن ها، بپاشید. به این ترتیب، همستر خانگی تان می تواند به راحتی آب کدو تلخ را مورد استفاده قرار دهد.

شما می توانید آب کدو تلخ را فقط به مدت سه روز در یک ظرف در بسته نگهداری کنید تا اثربخشی آن مانند یک آبمیوه تازه باقی بماند. علاوه براین، کدو تلخ برای درمان تومور در همسترهای خانگی، مفید است.

آیا همسترها از گربه ها می ترسند؟

آب گریپ فروت برای همسترهای دیابتی

چگونه دیابت در همستر را درمان کنیم؟ || دام و پت

آب گریپ فروت نیز یک رژیم غذایی بسیار عالی برای همسترها است. حتی آب گریپ فروت، بهترین آب میوه برای همسترها است که می تواند آن ها را از حملات مضر دیابت، در امان نگه دارد. از آنجایی که طعم آب گریپ فروت تلخ است، می توانید با مخلوط کردن آب سیب با آن، برای همستر خانگی خود سرو کنید.

بهترین روش برای سرو این میوه، استفاده از آن به شکل تکه های یخ است. آب آن را تهیه کنید و به صورت مکعبی در فریزر قرار دهید و سپس زمانی که به همستر آب تازه می ‌دهید، یک یا دو تکه یخ که همان آب گریپ فروت است، به آن اضافه کنید. هم زمان که همستر خانگی تان آب می نوشد، تغذیه آب گریپ فروت را نیز مصرف می کند.

از آنجایی که همستر، یک حیوان حساس است، نوشیدن چنین نوع آب تلخی، برای آن سخت است. پس پوشاندن طعم تلخ آن، ضروری است. از این رو باید با استفاده از برخی از ترفند های مناسب، طعم آن را بپوشانید.

میزان کربوهیدرات همستر را کاهش دهید.

اگر همستر شما دیابتی است، باید به اندازه یک سوم، سطح کربوهیدرات غذای حیوان خانگی تان را کاهش دهید. در غیر این صورت، سطح گلوکز همستر ‌خانگی تان، روز به روز افزایش می یابد و کنترل آن چالش برانگیز خواهد شد. سطح کربوهیدرات ها  با استفاده از سایر مکمل های غذایی، می تواند کاهش پیدا کند.

دز صورتی که در صبحانه به همستر خانگی تان نان گندم می دهید، شروع به جایگزینی آن با ماست کنید و از نان سبوس دار بهره بگیرید تا سطح گلوکز بدن همستر خانگی تان، در محدوده متعادل حفظ شود. همچنین، می توانید شروع به استفاده فرنی بدون قند در وعده ناهار، با مقداری سبزیجات مناسب و جوشانده، کنید.

چرا همسترها دعوا می کنند؟

میزان پروتئین ها و فیبرها را افزایش دهید.

مصرف پروتئین ها و فیبرها، برای همستر های خانگی، ضروری است. بنابراین، همانطور که سطح کربوهیدرات ها را کاهش می دهید، به طور مشابه سطح سایر مکمل های غذایی را افزایش دهید تا همستر خانگی تان بتواند رژیم غذایی متعادلی را دریافت کند.

برای افزایش سطح پروتئین، باید مقدار کمی عدس به وعده غذایی روزانه همستر اضافه کنید. همچنین نصف سفیده تخم مرغ را در صبحانه، به رژیم غذایی همستر، اضافه کنید. سفیده تخم مرغ بهترین گزینه برای تامین پروتئین مورد نیاز برای همستر است.

برای تامین فیبر مورد نیاز همستر خانگی تان، باید نصف یک میوه کوچک را یک بار در روز به حیوان خانگی تان بدهید. این خوراکی، به همستر خانگی شما کمک می کند تا عملکرد خوبی داشته باشد و فعال بماند. برای افزایش سطح فیبر مصرفی همستر خانگی، مقدار کمی پوسته را به رژیم غذایی حیوان خانگی تان اضافه کنید تا مقدار فیبر دریافتی آن به سرعت و به اندازه کافی، برآورده شود.

چگونه کرم حلقوی در همستر را درمان کنیم؟

علائم و نشانه های یک همستر مبتلا به دیابت

چگونه دیابت در همستر را درمان کنیم؟ || دام و پت

همستر های مبتلا به دیابت، دچار علائم و عوارض متعددی می شوند. یک همستر دیابتی، از نوروپاتی و رتینوپاتی رنج می برد. اگر همستر خانگی شما دیابتی است، همیشه احساس تشنگی خواهد داشت. یک همستر مبتلا به دیابت، در مقایسه با سایر همستر های خانگی، آب بسیار بیشتری می نوشد.

در صورتی که همستر خانگی شما به بیماری دیابت مبتلا شده است، متوجه خواهید شد که متعاقب افزایش آب مصرفی، تعداد دفعات دفع ادرار آن ها نیز افزایش پیدا می کند. رنگ ادرار یک همستر مبتلا به بیماری دیابت، به طور معمول نارنجی مایل به زرد است.

مشکلات بینایی

در صورتی که متوجه شده اید شب ها، حیوان خانگی تان مانند سابق در محیط حرکت نمی کند، احتمالا با مشکلات ببنایی رو به رو شده است. بروز مشکلات بینایی، از جمله علائم ابتلا به دیابت محسوب می شود. علاوه براین، با ابتلا به بیماری دیابت، وزن همستر خانگی‌ تان نیز کاهش می ‌یابد.

با ابتلا بیماری دیابت، اگرچه همستر مبتلا، به خوبی غذا می ‌خورد، اما به سرعت وزن بدن حیوان کاهش می‌ یابد. علاوه براین، اگر بریدگی یا زخم های ایجاد شده نیز دیر بهبود می یابند. بروز عفونت در آن ها به طور مداوم افزایش می یابد، باید بدانید که این شرایط نیز نشانه آشکار ابتلا به دیابت است.

مشکلات پوستی

در یک همستر دیابتی، یک زخم یا بریدگی کوچک، پس از التهاب، گسترش می یابد و دردناک می شود. در موارد معدودی، شدت التهاب به قدری افزایش می ‌یابد که قسمت زخمی بدن باید بریده شود. این اتفاق به ویژه اگر زخم در پا یا انگشتان پا باشد، رخ می دهد.

با ابتلا به دیابت، پوست همستر خانگی تان خشک می شود. علاوه براین، احساس‌ خارش نیز ایجاد می شود و اغلب همسترها، حتی پس از قرار گیری در معرض آسیب های مختلف، دچار عفونت بیش از حد می شوند. ممکن است درد شدیدی در ماهیچه ‌ها داشته باشند که به همین علت، حتی پس از فعالیت بدنی خفیف، همیشه احساس خستگی خواهند داشت.

در اثر خستگی، همستر خانگی تان دچار تنبلی و بی تحرکی می شود. اگر سوالات بیشتری درباره بیماری دیابت در همستر های خانگی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

علل سر و صدای شبانه همستر خانگی چیست؟

منبع
https://hamstersauthority.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا