اسب ها

دلایل غلتیدن اسب من

دلایل غلتیدن اسب من

شما، ممکن است از کنار مزرعه ای عبور کنید و متوجه شده باشید که اسبی در حالی که پاهایش را در هوا تکان می دهد، روی زمین به خود می پیچد یا، پس از اینکه زین  را  ازاسب خود جدا کردید و آن را به جایگاه خودش آوردید، ممکن است دراز بکشد و پشت و پهلوها خود را روی زمین بمالد. اینک این سوال برایتان مطرح می شود که دلایل غلتیدن اسب چیست؟ در هر صورت، آنچه مشاهده می کنید یک رفتار طبیعی است که به آن غلتیدن می گویند. غلتیدن اسب ،دلایل مختلفی دارد.که در اینجا به چند نمونه اشاره می کنیم.

رفتار طبیعی و سالم اسب

بعد ازاینکه شما سوار بر اسب خود شدید، ممکن است در یک مکان شنی فرود بیاید و به خوبی بغلتد. این کار ممکن است هرگونه زخم ناشی از عرق یازین وبرگ اسب را التیام بخشد. همانطور که ممکن است شما،  پس از درآوردن جوراب ها ی با کش یا شلوار با بند کمر زخمی شوید. غلت زدن پس از سوار شدن، ممکن است فشارهای عضلانی یا روانی را از بین ببرد. اگر پوست آنها از گزش حشرات، باقیمانده شامپوی یا محصولات نظافتی یا تعریق زیر آفتاب یا پتو دچار خارش شود، برای جلوگیری ازاین  خارش می غلتند. برخی از افراد، تصور می كنند كه غلتیدن در ماسه یا گل تا حدی از آفتاب سوختگی و گزندگی حشرات محافظت می كند.

آن ها ممکن است بعد از نظافت یا حمام کردن، در نزدیک ترین زمین شنی غلت بخورنند. این امر موجب ناراحتی شما می شود. اما گاهی اوقات نظافت و استحمام می تواند احساس بهتری به  اسب شما بدهد . غلتیدن، روشی است که با استفاده ازآن، اسب می تواند شرایطش را  به حالت عادی بر می گرداند.

اغلب غلت خوردن مسری به نظر می رسد. هنگامی که اسبی در حال غلت خوردن است، اسب دیگر از رفتار او تقلید می کند. غلتیدن اسب، کمی شبیه به ماساژ دادن به خودش است. بنابراین، فقط به این دلیل  که احساس خوبی  به آن ها دست می دهد، اسب ها یکی پس از دیگری یک مکان شنی برای غلتیدن را به اشتراک می گذارند. یافتن یک میدان ساده  و گود به عنوان مکان غلتیدن مورد علاقه، رایج است.

ریزش مو

غلتیدن  در فصل بهار،موجب شل شدن و ریختن خز های ضخیم زمستانی آن ها می شود. اگر دمای هوا به طور ناگهانی افزایش یابد، اسب ها در زیر خز گرم خود عرق می کنند و بدنشان مرطوب می شود. بنابراین غلتاندن، در حالی که مقداری از آن موهای زائد را از بین می برد به از بین بردن احساس خارش حاصل از عرق نیز کمک می کند. غلت زدن همچنین ممکن است به خشک شدن اسب کمک کند، به همین دلیل این کار را بعد از  بارش باران یا حمام کردن انجام می دهند.

نشان دهنده مشکلی است.

چرا اسب من غلت می خورد||دام وپت

بیشتر اوقات، غلت خوردن مشکلی را نشان نمی دهد و رفتاری طبیعی و سالم در اسب است. اما در چند مورد، غلت خوردن ممکن است  حاکی از یک مشکل باشد.

شما،  نمی خواهید در حالیکه سوار براسب هستید، او بغلتد. زمانی که شما سوار براسب هستید او ناراحت است و می خواهد بغلتد یا با استفاده از ین روش می خواهد  در برابر شما نافرمانی و مقاومت کند. اگر اسب شما به طور ناگهانی، هنگام سوار شدن سعی در غلتیدن دارد، با دقت زین و برگ اسب  یا هر چیزی که اوتحت فشار ومضیقه قرار می دهد را بررسی کنید. اسب شما ممکن است هنگام سوار شدن، نیز دچار درد عضلانی شود. اغلب اوقات، یک متخصص کایروپراکتور اسب می تواند به شما کمک کند تا این نوع مشکلات را حل کنید. برخی ازمربی های سوار کاری، غلت زدن اسب قبل از اینکه کاری انجام دهد راعمدی می دانند. اسب ممکن  است از حرکت کردن  امتناع کند و از غلتیدن به عنوان  طفره رفتن از کار استفاده می کند.

می تواند نشانه دل درد باشد.

چرا اسب من غلت می خورد؟|دام وپت

غلتیدن،  نیز می تواند از علائم دل درد باشد. شما می توانید یک غلتیدن سالم و طبیعی را با مشاهده نحوه غلت زدن اسب و نحوه حرکت پاهای او،تشخیص دهید. هنگامی که اسب شما برای لذت بردن غلت می خورد، ممکن است چند بار دور خودش حلقه بزند، پایین بیاید، غلت بزند، شاید دوباره بلند شود و از آن طرف بچرخد، پاهای خود را تجدید قوی کند و سپس با یک لرزش خوب، از شر گرد و غبار خلاص شود. و اسب های سالم به ندرت سعی می کنند در اصطبل خود غلت بزنند.

هنگامی که اسب به خاطر داشتن دل درد، غلت می خورد، غالباً ناگهان به زمین می افتد، به شدت می غلتد، و پس از شدت درد بی حال می شود و نیرویی برای او نمی ماند تا از شر گرد و غبار خلاص شود. ممکن است سعی کند دراصطبل خود بچرخد و ممکن است چندین بار غلت بخورد. اسبی که در اصطبل خود غلت خورده است ممکن است آشفته، عرق کرده و پوشیده از کود و تراشه باشد.

در مورد اینکه آیا غلتیدن می تواند باعث ایجاد دل پیچه ودرنهایت دل درد شود، بحث هایی وجود دارد. برخی افراد احساس می کنند که قبل ازاینکه اسب علائم دل درد، مانند غلت خوردن، را نشان دهد،دل پیچه می گیرد. اما، آیا واقعا غلتیدن باعث دلپیچه می شود؟  باید از غلتیدن اسب مبتلا به دل درد جلوگیری کرد. زیرا انرژی زیادی را صرف می کند و درحالیکه به شدت خراش می بیند، می تواند به خود یا افرادی که آن را اداره می کنند آسیب برساند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/why-horses-roll-1887340

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا