سگ ها

درمان عفونت گوش در سگ ها

درمان عفونت گوش در سگ ها

درمان عفونت گوش در سگ ها بسیار مهم و ضروری است. چون عفونت گوش یکی از شایع ترین بیماری های سگ است و می تواند برای توله سگ شما بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. ساختار منحصر به فرد آناتومی گوش سگ آنها را نسبت به انسان در برابر اوتیت (عفونت گوش) آسیب پذیرتر می کند. مجرای گوش آنها به شکل J یا L شکل گرفته است که به راحتی می تواند رطوبت اضافی را در خود جای داده و بقایا و باکتری ها را به دام بیندازد.

خوشبختانه، کسب اطلاعات کافی در زمینه درمان عفونت گوش در سگ ها و علائم عفونت گوش سگ، مراقبت از نزدیک با دامپزشک و اتخاذ رژیم مراقبت مناسب از گوش، همه در کنار هم می تواند در روند بهبود عفونت گوش در توله سگ شما موثر باشند. فقط کافی است راهکارهای درمانی عفونت گوش در سگ ها را بشناسید تا بتوانید با استفاده از آنها سگ خود را از شر عوارض احتمالی نجات دهید. پس برای یادگیری بهتر درمان عفونت گوش در سگ ها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

درمان عفونت گوش در سگ ها: شناخت علائم

درمان عفونت گوش در سگ ها | دام و پت

قبل از شروع به درمان سگ خود در درمان عفونت گوش، مهم است که علائم را تشخیص دهید، شایع ترین آنها عبارتند از:

خاراندن، خارش یا مالش بیش از حد

سگ هایی که نمی توانند بی حرکت بنشینند زیرا مرتباً گوش خود را پنجه می زنند یا آنها را به مبلمان می مالند، احتمالاً از عفونت گوش رنج می برند. در موارد بدتر، سگ شما ممکن است از تماس مستقیم با گوش خود اجتناب کند. در عوض سر خود را تکان دهد تا ناراحتی از بین برود.

التهاب یا قرمزی در اطراف گوش

علائم قابل مشاهده عفونت گوش را می توان در تورم، قرمزی و تشدید اطراف محل عفونت مشاهده کرد. با بررسی گوش سگ خود، ممکن است متوجه شوید که این ناحیه در هنگام لمس کردن گرم است. التهاب گوش همراه با مایعات یا زهکشی (به ویژه در ترشحات زرد، سبز یا سیاه) همیشه باید به عنوان نشانه هشدار دهنده ای در نظر گرفته شود که سریعا باید به از دامپزشک مشورت بگیرید. ممکن است متوجه خون در مجرای گوش سگ خود شوید. این وضعیت همچنین می تواند منجر به ریزش مو در اطراف گوش شود. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری مانند این، وقت آن است که برای ارزیابی کامل با دامپزشک خود مشورت کنید.

ناهنجاری در تعادل یا راه رفتن

گوش داخلی، برای سگ و انسان، برای حس جهت گیری، حس عمقی و تعادل ما بسیار مهم است. هنگامی که مایعات در گوش داخلی به دلیل عفونت دچار اختلال می شوند. ارتباط بین موهای حساس و ریز که در مجرای گوش قرار دارند و مغز ما به خطر می افتد. در سگ شما، این ممکن است به صورت لغزش و تعادل ضعیف یا کاهش فعالیت بدنی ظاهر شود.

مشکلات خوردن

گوش و سایر اندام های حسی اولیه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و علائم این مشکلات گوش سگ ممکن است به صورت مشکلات فک و چشم ظاهر شود. هنگامی که از عفونت گوش رنج می برید، سگ شما ممکن است بیش از حد از یک طرف دهان خود آبریزش کند. غذا را به طور مکرر رها کند یا به دلیل درد بیش از حد گوش در جویدن یا اجتناب از غذا دچار مشکل شود. همچنین ممکن است با مشکل پلک زدن، خشکی چشم های فوق العاده یا حتی اختلاف در اندازه مردمک چشم مواجه شوید.

اولین قدم برای درمان عفونت گوش در سگ، مشورت با دامپزشک

درمان عفونت گوش در سگ ها | دام و پت

در حین ملاقات با دامپزشکی، دامپزشک شما احتمالاً گوش را بر روی گوش آسیب دیده تمیز می کند، گاهی اوقات نیاز به آرام بخش برای از بین بردن توده می شود. همچنین ممکن است دامپزشک شما آزمایشات تشخیصی بیشتری را روی حیوان خانگی خود انجام دهد، از جمله:

 • سیتولوژی گوش. دامپزشک با استفاده از این روش می تواند مشخص کند که آیا عفونت توسط عفونت میکروبی به دلیل باکتری یا قارچ تحریک شده است یا خیر.
 • آزمایش کشت یا حساسیت. آزمایش کشت گوش برای تعیین نوع خاصی از باکتری های مسئول عفونت و آنتی بیوتیک ها خواهد بود.
 • آزمایش خون. در برخی موارد، عفونت گوش نتیجه یک بیماری زمینه ای جدی تر است. دامپزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای رد مشکلات هورمونی یا بیماری های غدد درون ریز که می توانند در بروز عفونت گوش سگ شما دخیل باشند، انجام دهد.
 • اشعه ایکس و اسکن. در موارد شدید عفونت مانند اوتیت میانی و اوتیت داخلی، جایی که محل عفونت در گوش میانی یا داخلی (به ترتیب) است، ممکن است نیاز به انجام اشعه ایکس، سی تی اسکن یا MRI داشته باشد.

ترکیبی از تمیز کردن اولیه، معاینه اتوسکوپی مجرای گوش و پرده گوش و در صورت لزوم، یکی از این پنج آزمایش باید بتواند ریشه یا علت اصلی عفونت گوش سگ شما را تعیین کند.

دامپزشک چگونه عفونت گوش سگ شما را درمان می کند؟

درمان عفونت گوش در سگ ها | دام و پت

در صورت بروز عفونت گوش حیوان خانگی شما سه دسته اصلی درمان وجود دارد.

درمان های موضعی

پاک کننده ها، پمادها و قطره های گوش، داروهای موضعی برای درمان عفونت گوش هستند. در حالی که علائم ممکن است در لایه های سطحی بافت گوش ظاهر شود. اما داروی گوش در عمق مجرای گوش تجویز می شود تا موثر باشد.

درمان های خوراکی

درمان های خوراکی مانند استروئیدها، ضد قارچ ها یا آنتی بیوتیک ها ممکن است برای عفونت های گوش ناشی از میکروبی تجویز شوند. این داروها ایمنی سگ شما و توانایی بدن او برای مبارزه داخلی با عفونت را تقویت می کند.

درمان های جراحی

عفونت های جدی و عمیق گوش مانند اوتیت داخلی ممکن است نیاز به رویکرد تهاجمی داشته باشد. دامپزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن بافت خورده در عمق گوش سگ توصیه کند.

در برخی موارد، سگ هایی که از عفونت مزمن گوش رنج می برند، ممکن است نیاز به فرسایش کامل مجرای گوش داشته باشند، در این صورت تمام مجرای گوش برداشته می شود تا به منبع عفونت برسد. در این مورد، عفونت گوش سگ شما ممکن است به حدی شدید باشد که توانایی شنوایی آنها به خطر بیفتد. فرسایش مجرای گوش توانایی شنوایی آنها را بهبود نمی بخشد، اما درد و ناراحتی زیادی را از بین می برد.

درمان خانگی عفونت گوش در سگ

تجویز درمان بدون مشاوره دامپزشکی زیاد توصیه نمی شود. در موارد شدید، گوش میانی یا پرده گوش سگ شما می تواند با استفاده از داروی اشتباه آسیب بیشتری ببیند، که ممکن است منجر به موارد زیر شود:

 • پیشرفت عفونت
 • ناشنوایی یا از دست دادن شنوایی
 • فلج صورت
 • آسیب عصبی

به همین دلیل بسیار مهم است که برای تعیین علت، شدت عفونت گوش و دوره درمان مناسب از دامپزشک مشورت بگیرید. اگر قبلاً به دامپزشک مراجعه کرده اید، باید پروتکلی برای درمان سگ شما در خانه تجویز کرده باشد. موثرترین اقدام برای پیشگیری از عفونت های آینده ایجاد یک برنامه منظم برای تمیز کردن گوش با استفاده از تکنیک های مناسب تمیز کردن است.

در اینجا توصیه های اصلی ما برای مراقبت از گوش سگ در خانه به بهترین شکل ارائه شده است:

مرحله 1: راه حل مناسب را انتخاب کنید.

درمان عفونت گوش در سگ ها | دام و پت

همیشه از محصولات موضعی توسط دامپزشک خود استفاده کنید. به خصوص اگر سگ شما آسیب فیزیکی به مجرای گوش خود وارد کرده باشد. هرگز از پراکسید هیدروژن به عنوان محلول تمیز کننده استفاده نکنید. این می تواند به گوش سگ حیوان خانگی شما آسیب برساند و منجر به مرگ سلول ها و بافت های سالم شود.

برای مراقبت منظم، بهترین گزینه این است که محلول تمیز کننده غیر سمی و با کیفیت بالا یا شستشوی گوش را انتخاب کنید. هنگام خرید محلول پاک کننده گوش، به دنبال محلول استفاده کنید که از اسید هیپوکلروس برای تسکین خارش، مبارزه با بوی گوش و پاک کردن گوش از عوامل بیماری زا، آلاینده ها و اجسام خارجی که باعث ناراحتی گوش می شوند، استفاده کنید.

مرحله 2: روش های صحیح تمیز کردن را بشناسید.

اگر به درستی انجام نشود، هیچ نوع درمانی به طور مطلوب موثر نخواهد بود. آگاهی از تکنیک صحیح استفاده، از پاک شدن عفونت در اسرع وقت برای جلوگیری از شیوع آن موثر است. برای ضدعفونی کامل گوش سگ خود، این پنج مرحله را دنبال کنید:

 1. گوش آنها را بلند کنید تا بتوانید تمام مجرای گوش را ببینید.
 2. محلول تمیز کننده گوش را برای سیل تمام کانال تجویز کنید. باید با محلول سرریز شود.
 3. فلپ گوش آنها را پایین بیاورید تا محلول در مجرای گوش گیر کرده و گوش خارجی را ماساژ دهید. باید صدای شستشو را بشنوید.
 4. گوش را رها کنید و اجازه دهید سگ شما آن را تکان دهد (همانطور که انسان هنگام بیرون آمدن از استخر سر خود را تکان می دهد). تکان دادن سر باعث می شود که بقایای عمیق تری از داخل مجرای گوش خارج شوند.
 5. باقی مانده ترشحات را پاک کنید.

هرگز شیء خارجی مانند سواب پنبه ای را در گوش سگ خود قرار ندهید. این وضعیت بقایای گوش را بهبود می بخشد. حتی ممکن است به آناتومی شنوایی سگ شما در این روند آسیب برساند.

ارائه یک برنامه جامع مراقبت از گوش، اولین دفاع شما در برابر جلوگیری از عفونت های بعدی در توله سگ شما است.

مرحله 3: در مراقبت از گوش کوتاهی نکنید.

برخی از نژادهای سگ به دلیل الگوی مو، آناتومی گوش یا مستعد حساسیت و حساسیت غذایی، مستعد ابتلا به عفونت های مزمن گوش هستند. نژادهای زیر هنگام مراقبت از گوش نیاز به توجه بیشتری دارند:

 • پودل
 • شناوزرها
 • شارپیس
 • لابرادور رتریورز و گلدن رتریور
 • کاکر اسپانیلز و اسپرینل اسپرینلز

اگر سگ شما موهای بلندی یا گوش های بلندی دارد یا دوست دارد وقت خود را برای شنا یا استحمام صرف کند.، بسیار مهم است که بهداشت منظم و کامل گوش را سنگ بنای مراقبت از او قرار دهید.

سخن آخر

اگر سگ شما از عفونت مزمن گوش رنج می برد، همکاری با دامپزشک برای تعیین سریع ترین پروتکل درمانی بسیار مهم است.

هنگامی که عفونت گوش ضعیف درمان می شود ممکن است در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم شده و درمان اوتیت به طور قابل توجهی کمتر موثر باشد. عفونت های طولانی مدت گوش همچنین می تواند منجر به تنگ شدن مجرای گوش، بافت گوش اضافی و کلسیفیکاسیون غضروف نرم شود. این شرایط می تواند برای سگ شما بسیار دردناک باشد. حتی درمان آن بسیار مشکل تر است.

منبع: https://vetericyn.com/blog/how-to-heal-an-ear-infection-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا