گربه ها

چرا گربه ها روی سینه ی شما می خوابند؟

چرا گربه‌ها روی سینه‌ی شما می‌خوابند؟

اگر شما صاحب گربه هستید، به احتمال زیاد رفیق گربه‌ای خود را دیده‌اید که کارهای عجیب و غریبی انجام می‌دهد. بالا رفتن از دیوار‌ها، جا شدن در کوچکترین جاهای ممکن، سرقت جوراب‌ها و سایر پوشاک تنها چند مورد از آنها است. اما یکی از عجیب ترین و البته در عین حال، بامزه‌ترین کارهایی که گربه‌ها دوست دارند، انجام می‌دهند، دراز کشیدن و خوابیدن گربه روی سینه ی شما می باشد.این در واقع یک رفتار کاملا متداول برای گربه‌ها است. اما خوابیدن و بیدار شدن در حالتی که گربه روی سینه (یا بدتر از آن روی سر) شما خوابیده باشد، خیلی عجیب است.

خوابیدن گربه روی سینه ی شما

گرچه پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد، زیرا هر‌گربه متفاوت است.  اما چند نظریه وجود دارد که بیشتر گربه‌ها عاشق نشستن و خوابیدن روی دامان و سینه‌های صاحبانشان هستند. بعضی از این نظریه‌ها در اینجا آمده است.

خوابیدن گربه روی سینه ی شما نشانه عشق گربه است.

بیایید با بارز ترین و مشهور ترین نظریه در‌مورد اینکه چرا گربه ها دوست دارند روی صاحبان خود دراز بکشند شروع کنیم. عشق. بله، گربه‌تان به همین اندازه  شما را دوست دارد_اگر بیشتر از این نباشد! همانطور که آنها را دوست دارید و آنها را از طریق رفتار‌های بامزه مختلف نشان می‌دهند. از جمله لیس زدن به دستان، مالیدن سر خود به پاها، مالیدن خود به دامن و خوابیدن روی سینه‌ی شما به دنبال راهی برای تقویت پیوند میان شما است. به عبارت دیگر، این نشانه‌ای است برای (من دوستت دارم انسان).

خوابیدن گربه روی سینه ی شما دلیل این است که آن ها به دنبال امنیت هستند.

گربه شما ممکن است رختخواب مخصوص خود را داشته باشد، ممکن است حتی رختخواب شما را هم برای خود داشته باشد. پس چرا ترجیح می‌دهند روی سینه‌ی شما دراز بکشند؟ هنگامی که حیوان خانگی شما بچه بود، برای غذا و ایمنی در اطراف مادر خود می خوابیدند و این نوع رفتار می‌تواند تا بزرگسالی آنها نیز ادامه یابد.

از آنجایی که بسیاری از گربه‌ها صاحبان انسانی خود را والدین و محافظ خود می‌دانند. آنها دوست دارند_برای امنیت_ در نزدیکی و حتی روی آنها بخوابند. مطمئناً ممکن است دوست گربه‌ای شما هنگام تعقیب موش‌ها، پرندگان یا اباب بازی ها کاملا قوی و قدرتمند به نظر برسد. اما وقتی زمان استراحت فرا می‌رسد، آنها آسیب پذیر هستند و برای اینکه احساس امنیت کنند، به نوعی محافظت می‌خواهند. بهرحال، گربه‌ها در طبیعت هنگام خوابیدن در معرض آسیب پذیری خود هستند. بنابراین نزدیک بودن به کسی که او را می‌شناسند و به او اعتماد کامل دارند، منطقی است.

در مورد عفونت ادراری در گربه ها، از علائم تا درمان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گربه‌ها گرما را دوست دارند.

آیا تابحال متوجه شده‌اید که بچه گربه شما عاشق جذب کردن نور خورشید است؟

حتی اگر در آپارتمان زندگی می کنید، احتمال دارد گربه‌ی خود را دیده باشید که اول صبح به پشت پنجره می‌دود تا در زیر اشعه‌ی گرم خورشید حمام آفتاب بگیرد. این کار بخاطر این است که گربه‌ها عاشق گرما هستند. حتی با وجود پشم‌ها ضخیم، مشاهده شده‌است که گرم ترین مکان ممکن برای خوابیدن از جمله نزدیک شومینه، کنار پنجره‌ی آفتاب گیر، کنار رادیاتور و تخت صاحب خود را انتخاب می‌کنند. اما طبق نظر گربه‌ها بهترین مکان گرم برای خوابیدن کجاست؟ سینه یا دامن شما. از آنجا که شما گرما را منتشر می‌کنید. قفسه‌ی سینه‌ی شما یک مکان خواب فوق العاده راحت، امن و گرم ایجاد می‌کند؛ که هیچ گربه‌ای نمی‌تواند از آن بگذرد.

ضربان قلب شما آنها را تسکین می‌دهد.

دلیل دیگر اینکه بچه گربه‌ها عاشق خوابیدن در کنار مادر خود هستند، این است که می‌توانند ضربان قلب او را بشنوند. گرچه ممکن است گربه‌ی شما بزرگسال باشد، اما ممکن است آنها این رفتار آرامش بخش را پشت سر نگذاشته باشد. دراز کشیدن روی سینه و شنیدن ضربان قلب باعث می شود بچه گربه شما احساس امنیت و آرامش کند. گویی که در کنار مادر خود می‌خوابند(که به تعبیری واقعا اینگونه است). شما خوشحال خواهید شد اگر بفهمید عکس این مسئله نیز صادق است. تحقیقات نشان داده است که خرخر گربه اثرات آرامبخش و درمانی بر سلامت انسان دارد. در حقیقت، نوازش گربه‌ای که در حال خرخر کردن است. می‌تواند نوعی تسکین استرس باشد که خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

شما راحت هستید.

هنگامی که شما امن و راحت هستید؛ حداقل برای گربه خود راحت هستید. بخصوص اگر ژاکت ضخیم، یا لباس خواب راحت پوشیده‌اید و در رختخواب خود دراز کشیده‌اید. شما هم اگر در روز 15 ساعت یا بیشتر بخوابید. به دنبال بهترین و راحت ترین مکان برای خواب خواهید بود. با توجه به نکته‌ی جدی‌تر، یکی از دلایل احتمالی اینکه گربه‌ شما دوست دارد روی سینه یا شکم شما بخوابد این است که شما برای خوابیدن جای راحتی هستید. شما بوی آشنایی می‌دهید، گرم هستید و همیشه بهترین همراه برای خوابیدن هستید.

گربه‌تان مدعی شما است.

اگر این سوال را می‌‌پرسید که (وقتی گربه روی شما می‌خوابد یعنی چه) به امید دریافت پاسخی مثبت و شایان ستایش مانند: این به معنای این است که او به شما عشق می‌ورزد، ممکن است غافلگیر شوید. برخی از گربه‌ها در تلاشند تا خود را به صاحبان خود برسانند. درست است، هرچه بیشتر اجازه دهید که گربه‌تان روی سینه ی شما بنشیند، بیشتر در اختیار او هستید. به این فکر کنید که شایان ستایش است!

به گربه‌ی خود اجازه ندهید برای مدت طولانی روی شما بخوابد.

گرچه بسیار دوست داشتنی است که گربه‌ی شما روی شکم یا سینه‌ی شما می‌خوابد اما این چیزی نیست که بخواهید برای طولانی مدت آن را دوست داشته باشید. دلایل آن در زیر وجود دارند.

می توانید سینه ی خود را در معرض چنگ زدن قرار دهید:

هرکسی که خواب گربه را تماشا کرده باشد، می داند که هراز گاهی دوست دارد کش و قوس کند و اجازه دهد در این مراحل چنگال‌هایش را بیرون بیاورد. بطور طبیعی، شما نمی خواهید گربه‌ی شما به سینه شما پنجه بزند زیرا اولا دردناک است، و دوم هر‌چند دقیقه بیدار شدن نمی تواند برای سلامت خواب شما مفید باشد.

مرتبا از خواب بیدار می شوید:

در ادامه‌ی ضرر قبلی، هر چند دقیقه یا چند ساعت بیدار شدن برای سلامتی شما مفید نیست. تحقیقات نشان می دهد که وقفه در خواب چنان بد است که در واقع از خواب کوتاه نیز بدتر است. و حتی اگر بچه گربه ی شما هنگام خواب آرام و ساکت باشد، گربه ها هنگام خواب گرمای زیادی ایجاد می‌کنند که در عرض چند دقیقه احساس گرما می‌کند و شما را از خواب بیدار می کند.

نمی توانید نفس عمیق بکشید:

شما در هنگام خواب، می‌خواهید نفس عمیق و صحیح بکشید اما نمی‌توانید این کار را با یک گربه‌ی بالغ که روی سینه‌ی شما دراز کشیده است، انجام دهید. مطمئنا، ممکن است بچه گربه‌ها برای مدتی خوب باشند، اما گربه‌های بالغ به زودی می‌توانند زیادی سنگین و محدود کننده‌ی قفسه‌ی سینه‌ی شما باشد.

ممکن است آلرژی بگیرید:

همراهان گربه‌ای ما علاوه بر خز، کمی شوره( سلول های مرده ی پوست) دارند که می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند آلرژی در برخی افراد شود. خوابیدن با گربه در نزدیکی گربه، به این معنی است که مقداری مو و پوسته استنشاق می کنید، که پس از سفر به ریه‌ها، می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. لازم به ذکر است که همه‌ی گربه‌ها، حتی آنهایی که بطور مرتب برس کشیده می‌شوند، شوره دارند ( اگرچه به راحتی کی توان گفت که این بچه گربه‌ها سلول‌های پوستی و موی مرده‌ی کمتری دارند).

ممکن است گربه‌ی خود را له کنید:

سر انجام، خوابیدن با حیوان خانگی در رختخواب ایده‌‌ی خوبی برای آنها نیست. زیرا شما می‌توانید در هنگام خواب به راحتی بچرخید و بچه گربه‌ی ضعیف خود را له کنید. نگران نباشید، بسیار بعید است که گربه‌ی خود را اینگونه بکشید. (مگر اینکه بچه گربه بسیار کوچک باشد)، اما ممکن است به انها آسیب برسانید.

اگر صاحب گربه‌ای باشید که عاشق لم دادن و خوابیدن روی سینه‌ی شما است چه باید کرد زیرا گربه را با راحتی، امنیت و عشق برابر می‌دانند ؟ یک راه حل وجود دارد: تختخواب‌های حیوانات خانگی. اگر گربه‌ی شما از گرما لذت می‌برد یک تخت گربه‌ی نرم و راحت با ویژگی گرمایشی تهیه کنید و آن را کنار تخت خود قرار دهید. به این ترتیب، حیوان خانگی شما همچنان احساس امنیت، راحتی و نزدیکی به شما خواهند کرد، اما دیگر مزاحم خواب شما نمی‌شوند. البته شما همیشه می‌توانید بچه گربه خود را برای مدت کوتاهی روی سینه‌ی خود بخوابانید و سپس آنها را به تخت یا محل خواب مورد علاقه‌ی شان منتقل کنید.  

۱۰ کاری که گربه ها از آنها متنفرند را بشناسید.

سوالات متداول:

چرا گربه من بین پاهایم می خوابد؟

برای گربه‌ی شما، خوابیدن بین پاهای شما تقریبا همان خوابیدن در یک بانوج برای شما است.

فوق العاده راحت، ایمن و آرامبخش. پاهای شما نوعی مکان محافظت شده ایجاد می‌کند. که بچه گربه‌ی شما می‌تواند با خیال راحت چرت بزند و تا جایی که دوست دارد بخوابد. البته در واقع، آنها نمی‌توانند به مدت طولانی اینگونه بخوابند زیرا ممکن است شما در خواب به آن‌ها لگد بزنید. به همین دلیل، بهتر است بگذارید گربه‌ی شما فقط هنگام بیداری بین پاهای شما بخوابد( هنگام خواندن، تماشای تلویزیون و غیره).

چرا گربه من در رختخواب من می‌خوابد؟

گربه‌ها هنگام خواب در معرض آسیب پذیر ترین حالت خود هستند.

به همین دلیل است که آنها دوست دارند به دنبال مکان‌های امن و راحت برای خواب باشند. گاهی اوقات، آن مکان می‌تواند تختخواب صاحب آنها باشد. چرا که نه وقتی تخت بوی والدین انسانی آنها را می‌دهد، راحت، گرم و از همه مهم تر ایمن است. خوب یکی از دلایلی که شما دوست ندارید بچه گربه‌ی شما در رختخواب شما بخوابد بخاطر پنجه‌های کثیف آنها است. خوشبختانه، اگر صاحب گربه یک گربه‌ی داخلی هستید و کف خانه و فرش خود را تمیز نگه دارید دیگر نگران این موضوع نخواهید بود.  

چرا گربه روی سینه ی من می خوابد؟

اگر وقت کافی برای خواندن کل مقاله را ندارید و می‌خواهید پاسخ کوتاه و مختصر بخواهید، به این دلیل است که شما خونگرم، راحت، آشنا و ایمن هستید. همچنین گربه‌ی شما شما را دوست دارد و خوابیدن در کنار شما یا روی شما پیوند میان شما را تقویت می‌کند. هرچند گاهی اوقات به این دلیل است که گربه‌ی شما سعی دارد شما را تسخیر کند.

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟

منبع:

Https://www.mypetneedsthat.com/why-do-cats-sleep-on-you/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا