پرنده ها

خستگی در پرندگان خانگی

آیا خستگی باعث مرگ پرندگان می شود؟

خستگی در پرندگان خانگی، می تواند باعث بروز مشکلات جدی در سلامتی آن ها شود. اما آیا خستگی باعث مرگ پرندگان می شود؟ مشکلاتی که در سلامتی آن ها ایجادشود، می شود، در صورت عدم درمان، می توانند جدی و خطرناک شوند. پرندگان خانگی، اگر برای مدت طولانی، بدون فعالیت و سرگرمی، تنها بمانند، می توانند خسته شوند. اما سوال اصلی این است که آیا پرنده خانگی شما، می تواند از خستگی بمیرد؟

اگر مشکل حیوان خانگی تان به مدت کافی ادامه پیدا کند، پرنده خانگی می تواند از خستگی بمیرد. زیرا بی حوصلگی می تواند منجر به بروز افسردگی شود. به این ترتیب، افسردگی می تواند منجر به کاهش اشتها و کاهش شدید وزن شود. برای حفظ سلامتی پرنده خود، باید برای پیشگیری از بروز کسالت و بی قراری، با پرنده تان بازی کرده و آن را همراهی کنید.

چرا خستگی باعث مرگ پرندگان می شود؟

به طور کلی، پرندگان خانگی، معمولاً از خستگی نمی میرند، اما همین خستگی و بی حوصلگی، باعث تحریک بسیاری از عادات ناسالم و خود ویرانگر در آن ها می شود. پرندگانی که به اندازه کافی بی حوصله مانده اند، ممکن است به علت بروز افسردگی، شروع به امتناع از خوردن غذای خود کنند. در این صورت، آن ها می توانند بمیرند.

به همین علت، باید به پرنده خود توجه داشته و علائم کسالت را بررسی کنید تا بتوانید زودتر به آن ها رسیدگی کنید.

۱۰ علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی را بشناسید.

علائم بی حوصلگی در پرندگان خانگی

خستگی در پرندگان خانگی | دام و پت

علائم اولیه بی حوصلگی در پرندگان خانگی، عبارت اند از:

  • قدم زدن و حرکت غیر معمولی
  • بیش از حد سر و صدا به پا کردن

این رفتارها، نهایتا می توانند منجر به بروز خودزنی، مثل کندن پر یا کندن پوست با منقار شوند. پرندگانی که به اندازه کافی بی حوصله هستند نیز ممکن است افسرده شوند. افسرده شدن یک پرنده خانگی، می تواند منجر به کاهش اشتها و کاهش وزن شود. در موارد شدید، این کاهش وزن، می تواند برای یک پرنده خانگی، کشنده باشد.

چگونه از بی حوصلگی پرنده خانگی پیشگیری کنیم؟

غنی سازی محیط زندگی و تحریک ذهن پرنده با انجام فعالیت های مختلف، برای حفظ سلامتی هر پرنده ای مهم است. خوشبختانه، کارها و فعالیت های زیادی وجود دارند که می توانید انجام دهید تا از بی حوصله شدن پرنده خانگی تان پیشگیری کنید.

تهیه پرنده دوم

یکی از راه‌ هایی که می ‌توانید به کمک آن، پرنده خود را سرگرم کنید، تهیه یک جفت برای آن است. با وجود این که معرفی پرنده دوم به پرنده مسن تر، می تواند دشوار باشد، اما غیرممکن نیست.  حتی اگر دو پرنده در سنین جوانی فرصت آشنایی با یکدیگر را نداشته باشند، باز هم با توجه به زمان و حوصله، می توانند هم اتاقی های خوبی برای همدیگر باشند.

نگهداری دو پرنده با جنس مخالف، که از نظر جنسی، بالغ شده اند، ممکن است دشوار باشد. زیرا ممکن است در رفتارهای پرورشی و تولید مثلی شرکت کنند. چنین رفتارهایی  می تواند شامل ساختن محل لانه برای زندگی و تولید تخم باشد. زمانی که پرندگان تخم می‌ گذارند، ذخایر غذایی آنها از بین می ‌رود. چنین شرایطی می ‌تواند باعث بروز پوکی استخوان و اختلالات سلامتی جدی، کشنده و خطرناک شود.

البته، با انجام برخی از اقدامات، می توان از تخم گذاری پرنده ها، جلوگیری کرد. برای اطلاع از این روش ها، با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید. اما بهترین اقدام این است که در وهله اول، یک جفت مولد را کنار همدیگر نگذاریم.

آموزش پرندگان

برخی از پرندگان، بیشتر از سایرین پذیرای آموزش هستند. اما همه آن ها، از آموزش، بازی و یادگیری، سود می برند. می‌ توانید از برخی خوراکی ‌ها، برای تحریک رفتارهای خاصی مانند بازگشت به قفس یا بالا رفتن از انگشت یا شانه ‌تان، استفاده کنید.

اگر پرنده بزرگ‌ تر و باهوش ‌تری دارید، می ‌توانید از ترفند هایی مانند بازی بسکتبال، ساختن یک مسیر با مانع یا شکل ‌های مشابه، استفاده کنید. همچنین، مطمئن شوید که غذاهای مناسبی را به پرنده تان ارائه می دهید. در دادن غذا به پرنده تان، زیاده روی نکنید. اما اگر مطمئن نیستید که بی حوصلگی پرنده شما چه معنایی دارد، با یک دامپزشک پرندگان مشورت کنید.

بدترین پرنده برای زندگی در آپارتمان کدامند؟

اختصاص زمان برای فعالیت در خارج از قفس

خستگی در پرندگان خانگی | دام و پت

پرندگان هر روز به چندین ساعت فعالیت در بیرون از قفس نیاز دارند و در صورت عدم فعالیت در بیرون از قفس، به راحتی می توانند بی قرار و خسته شوند. خوب است که مقدار قابل توجهی از این زمان صرف شده در خارج از قفس، تعاملی باشد. چه زمان در آغوش گرفتن، صحبت کردن یا آموزش باشد.

اما اگر محیط زندگی تان، امن باشد، خوب است که پرنده خانگی تان به تنهایی رها شود تا بیرون از قفس، محیط اطراف را کاوش کند. محیط امن برای یک پرنده، به معنای فضایی دور از گیاهان سمی و سایر حیوانات خانگی و همچنین ظروف باز آب، کشوها یا کابینت های باز و فن ها است.

شما باید مطمئن شوید که قبل از اینکه هر بار پرنده را بیرون می آورید، اتاق پرنده را کاملا آماده کرده اید.

عدم کوتاه کردن بال های پرنده

کوتاه کردن بال پرنده خانگی، روشی بحث برانگیز برای جلوگیری از خطر پرواز و فرار در پرندگان است و اگر به درستی انجام شود، از نظر فیزیکی به پرنده آسیب نمی رساند. با این حال، زمانی که اجازه پرواز به پرندگان داده نمی شود، به راحتی بی تحرک می شوند. نهایتا، سبک زندگی کم تحرک، تأثیرات منفی عمده ای روی پرنده دارد، از جمله کسالت و چاقی.

پرواز، یک فعالیت عالی برای پرندگان است که به آنها اجازه می دهد انرژی مصرف کنند. بدون صرف انرژی، پرنده می تواند بی قرار شده و رفتارهای مخرب انجام دهد. قبل از اینکه به پرنده تان اجازه پرواز بدهید، باید خانه خود را ایمن کنید. همه مکان هایی را که می توانند در حین پرواز به آن ها برسند را در نظر بگیرید و راه های فرار را پوشش دهید.

تهیه قفس بزرگ برای پرنده خانگی

خستگی در پرندگان خانگی | دام و پت

مهیا کردن یک اتاق برای پرنده، از قفس بهتر است. اما اگر باید پرنده خود را در قفس نگه دارید، مطمئن شوید که حداقل، قفس پرنده تان آن قدر بزرگ است که پرنده بتواند بال هایش را باز کند. یک پرنده برای اینکه سالم بماند، به فضایی برای حرکت نیاز دارد. زمانی که برای مدت طولانی، پرنده تان در یک فضای کوچک باقی بماند، ممکن است خسته و بی حوصله شود.

تهیه وسایل بازی

به طور کلی، بازی کردن، یکی از بهترین راه ها برای سرگرم کردن یک پرنده خانگی است. شما می توانید با خرید وسایل بازی مناسب، و قرار دادن آن ها در داخل قفس یا بیرون آن، برای پرنده تان، لحظات خوبی را رقم بزنید. مثلا، می توانید پایه های مخصوص پرواز تهیه کرده و پرنده تان را تشویق به استفاده از آن کنید. اسباب بازی های متنوعی برای پرندگان وجود دارد.

به طور کلی، تهیه اسباب بازی های مختلف، روشی عالی برای جلوگیری از بی حوصلگی پرنده شما است. برای پرندگان بزرگ ‌تر، اسباب ‌بازی ‌هایی را خواهید یافت که از چوب سخت ساخته شده ‌اند که درشت ‌تر و بادوام ‌تر هستند. متناسب با نوع پرنده تان، می توانید اسباب بازی مناسبی را تهیه کنید. برای پرندگان کوچک ‌تر، اسباب ‌بازی‌ های پلاستیکی و کاغذی کوچک ‌تری وجود دارند.

پرندگان همچنین می ‌توانند با زنگ ‌ها، آینه ‌ها و هر چیزی که ‌بتوانید با غذا پر کنید یا اجازه دهید پرنده ‌تان آن را بجود، بازی کنند. آن ها نیاز به جویدن اشیا دارند تا منقار خود را سالم نگه دارند، بنابراین جویدن اسباب بازی، برای پرنده خانگی تان، مهم است.

هر چه پرنده باهوش تر باشد، داشتن اسباب بازی های چالش برانگیز و پیچیده، برای آن ها اهمیت بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال، می توان به اسباب بازی جعبه علوفه اشاره کرد که به پرنده شما، به خاطر کشف یک پازل، با یک خوراکی پنهان، پاداش می دهد.

علل شایع مرگ در پرندگان خانگی

خستگی در پرندگان خانگی | دام و پت

پرندگان خانگی ممکن است به علت بروز تعدادی از عوامل استرس زا، از جمله رویدادهای آسیب زا و استرس های مداوم روزانه، دچار افسردگی و کاهش اشتها، تا حد مرگ، شوند. این عوامل استرس زا عبارت اند از:

  • تعامل با حیوانات درنده
  • اختلال در چرخه شب و روز
  • تغییراتی مانند یک حرکت ناگهانی یا ترک کردن خانه توسط افراد

سایر علل شایع مرگ در پرندگان خانگی، عبارت اند از:

بیماری کبد چرب

این یکی از علل شایع مرگ و میر در پرندگان خانگی است که ناشی از چاقی بوده و بیشتر در پرندگانی رخ می دهد که با رژیم غذایی پرچرب تمام دانه، تغذیه می شوند. ویروس آبله، یکی از علل شایع مرگ و میر در برخی از پرندگان است که بر سیستم عصبی آن ها تأثیر می گذارد و باعث ایجاد ضایعات پوستی می شود.

در صورت مشاهده ضایعات روی بدن پرنده، مهم است که پرنده خود را نزد دامپزشک ببرید. باقی ماندن تخم در بدن، که یکی از علل مرگ پرندگان است، زمانی اتفاق می افتد که یک پرنده ماده نمی تواند تخم را از بدن خود عبور دهد. این شرایط، معمولاً به علت کمبود کلسیم و ویتامین D، که ممکن است زمانی که پرنده از رژیم غذایی تمام دانه استفاده می کند، رخ دهد، بروز پیدا می کند.

کلامیدیوز

یک بیماری باکتریایی است که می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی و ضعف شود. در صورت عدم درمان، این اختلال می تواند باعث مرگ پرنده خانگی تان شود. بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از مرگ ناشی از کلامیدیوز انجام دهید، این است که اگر به نظر می رسد پرنده شما انرژی کمتری نسبت به حالت عادی داشته و یا به سختی نفس می کشد، آن را نزد دامپزشک ببرید.

سندرم اتساع پیش بطنی

یک بیماری مربوط به سیستم ایمنی است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. این اختلال، باعث نارسایی و کاهش وزن می شود. چنین شرایطی، می تواند منجر به مرگ شود. اگر پرنده شما در حال کاهش وزن است، بهتر است آن را نزد دامپزشک بیاورید.

شایع ترین انگل در پرنده خانگی را بشناسید.

سخن آخر

اگر پرندگان به اندازه کافی بی حوصله و نهایتا دچار افسردگی شوند، ممکن است از خستگی بمیرند، زیرا پرندگان در این شرایط اغلب تا حد کاهش وزن شدید، از تغذیه امتناع می کنند. برای پیشگیری از بروز این اتفاق، باید لوازمی را برای سرگرمی روزانه پرنده خانگی تان فراهم کنید. خواه تهیه یک پرنده دوم، اسباب‌ بازی یا گذراندن زمانی در خارج از قفس.

۲۴ میوه ای که طوطی ها آنها را دوست دارند، کدامند؟

منبع
https://birdgap.com/pet-birds-die-boredom/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا