اسب ها

خارش شیرین در اسب چیست؟

خارش شیرین در اسب ها را می توان به عنوان خارش توصیف کرد. اصطلاح فنی برای خارش، احساس ناخوشایندی است که اسب ها را به گاز گرفتن، خراشیدگی یا مالیدن روی پوست خود سوق می دهد. گاهی اوقات این حس به قدری قوی است که اسب‌ ها آسیب شدیدی به خود یا محیط‌شان وارد می‌ کنند، در حالی که در موارد شدید، اسب‌ ها نمی‌ توانند چسبندگی روی پوست خود را تحمل کنند، چه برسد به سوارکاری.

اگرچه مشخص شده است که خارش، ناشی از تحریک پایانه های عصبی و گیرنده های خاص در پوست است. اما با این وجود سه عامل اصلی ایجاد خارش پوست در اسب ها شامل انگل های خارجی (مانند حشرات گزنده)، آلرژی و برخی عفونت ها می باشد. گزش حشرات از جمله شپش، مگس سیاه و مگس اسب می‌ تواند باعث ایجاد خارش شود، اما موارد خفیف‌تر می‌ تواند به سادگی زمانی که اسب پوست خود را می‌ ریزد، رخ دهد.

خارش شیرین در اسب چگونه ایجاد می شود؟

در بیشتر موارد، خارش شدید از تعدادی خارش کوچکتر تشکیل شده است. نقطه ای که اسب به خارش پاسخ می دهد از حیوانی به حیوان دیگر متفاوت است و به عنوان آستانه خارش شناخته می شود. در زیر این آستانه، اسب ممکن است محرک‌ های خارش‌دار بالقوه‌ای داشته باشد، اما به آنها پاسخ ندهد.

یک مثال این است که اسب می تواند باری از انگل هایی مانند شپش را حمل کند که باعث آسیب به پوست می شود، بدون اینکه علائم بالینی نشان دهد. زیرا میگ ها در دمای کمتر از 4 درجه سانتیگراد که هوا به اندازه کافی سرد باشد قادر به پرواز نیستند. به همین دلیل، خریداران باید از خطر بالقوه خرید اسب بدون هیچ نشانه ای از بیماری پوستی در طول زمستان آگاه باشند چرا که تا اواسط تابستان می تواند به یک مورد عمده خارش شیرین تبدیل شود.

هر گونه نشانه ای از بی نظمی و تغییر رنگ پوست، که بیشتر در هنگام بریدن کت مشهود است، باید با دقیق بررسی شود. به طور مشابه، اگر یال یا دم کمی نازک یا نخی هستند، آنها را فقط به عنوان فرش یا مقنعه ای که ساییده می شود، ندانید. در واقع خارش شیرین زمانی ایجاد می‌ شود که اسب‌های آسیب‌ دیده، که معمولاً بدترین افراد مبتلا هستند، به محرک‌ های موجود در بزاق میش حساس باشند.

علائم خارش شیرین در اسب

خارش شیرین در اسب چیست؟ || دام و پت

برخی از علائم ایجاد خارش در اسب عبارتند از:

  • ریزش موی دم و یال
  • در برخی موارد، خارش در امتداد پاها و زیر شکم
  • خارش و مالش خفیف تا شدید، معمولاً در امتداد یال، پشت و دم
  • مناطقی از پوست دردناک و باز که تمایل به خونریزی دارند.
  • لکه های طاس که به دلیل ریزش دائمی مو و آسیب پوست می توانند زشت و خاکستری به نظر برسند.

در اثر خارش شیرین انواع مختلف میگ ها به قسمت های مختلف بدن حمله می کنند و در نتیجه نواحی مختلف پوست تحت تأثیر قرار می گیرند، اما خارش شیرین واقعی بیشتر بر یال و پایه دم تأثیر می گذارد که نشانه ای از مشکل زمینه ای است.

راه های مدیریت و پیشگیری از خارش شیرین 

برای پیشگیری از خارش شیرین در اسب، یک دافع مگس خوب ضروری است، دامپزشک می تواند شما را در این مورد راهنمایی کند. این مشکل را می توان در بسیاری از اسب ها با حرکت به مزرعه ای که دور از مسیرهای آبی است و اغلب نسیم شدیدی می وزد کنترل کرد. نواحی کوچک آب مانند آبراهه‌ها می تواند مناطقی برای تولید موش‌ها باشد، بنابراین باید اغلب تمیز شوند.

اسب خود را از ساعت 4 بعدازظهر تا 8 صبح در بدترین حالت خود نگه دارید. استفاده از توری ضد حشرات روی پنجره ها و درب اصطبل ممکن است کمک کننده باشد.

این واقعاً مهم است و باید در حالی شروع شود که هوا هنوز سرد است و میگ ها بیرون نیامده اند، در غیر این صورت فرد مبتلا به خارش شیرین از قبل خارش خواهد داشت و هر روکش را پاره می کند. همچنین باید درمان دارویی را به طور مکرر انجام دهید (اغلب درمان به صورت روزانه مورد نیاز است)، در غیر این صورت میگ ها شروع به گاز گرفتن می کنند که باعث چرخه خارش یا خراش می شود.

اگرچه تحقیقات محدودی در دسترس است، اما شواهد حکایت از آن دارد که مکمل‌ های خوراکی که برای حمایت و حفظ سلامت پوست طراحی شده‌اند، می‌ توانند به بهبود خارش شیرین در اسب ها کمک کنند. امید است که در آینده نسبتاً نزدیک، واکسن‌ هایی در دسترس باشند تا تحمل اسب‌ های آسیب‌دیده را نسبت به تحریک بیشتر کنند.

تشخیص خارش شیرین در اسب

خارش شیرین در اسب چیست؟ || دام و پت

برای بررسی علل خارش باید بر روی عوامل محرک اصلی (انگل ها و آلرژی ها) متمرکز شد، در حالی که عوامل بسیاری منجر به ایجاد خارش در اسب می شوند. اما با انگل هایی مانند کنه ها، عفونت شایع هستند. ارزیابی نواحی دردناک، مانند مادیان مالشی کلاسیک و دم همراه با خارش شیرین، می‌تواند با تشخیص الگوی ساده ضایعات موجود، به شناسایی انگل‌ها کمک کند.

گاهی اوقات درمان باید متوقف شود تا دامپزشک بتواند تصویری واقعی از مشکل را به دست آورد. دامپزشک ممکن است تحقیقات بیشتری را برای تعیین علت دقیق تحریک و خارش پوست توصیه کند. این ممکن است شامل آزمایش پوست داخل پوستی اسب باشد که شامل تزریق داخل پوستی طیف وسیعی از آلرژن‌های بالقوه مرتبط با منطقه جغرافیایی است.

درمان خارش شیرین در اسب

استفاده از استروئید ها برای مبارزه با تحریک

استروئیدها را می توان برای مبارزه با تحریک استفاده کرد، اما اگر با درمان علت زمینه ای خارش همراه نباشد، احتمال عود وجود دارد. آنها ممکن است برای تسکین کوتاه مدت مفید باشند، اگرچه همیشه آنطور که انتظار می رود مؤثر نیستند. با استفاده طولانی مدت، در نظر گرفتن عوارض جانبی ضروری است.

استروئیدها تنها گزینه موجود برای آرام کردن اسب نیستند. نرم کننده تسکین دهنده،  محلول ها و اسپری ها می توانند به برخی موارد کمک کنند. شلنگ آب سرد و کیسه های یخ اعمال شده روی نواحی تحریک شده نیز می تواند منجر به بهبود شود.

گوگرد یکی از قدیمی ترین محصولات ضد خارش موجود است و فواید مثبتی در تسکین خارش دارد.

استفاده از مرطوب کننده و نرم کننده

خارش شیرین در اسب چیست؟ || دام و پت

هر دو اسپری مرطوب کننده و نرم کننده به عنوان درمان در اسب های خارش دار موجود هستند. مرطوب کننده یک محصول بدون روغن است که جذب آب لایه بالایی پوست را افزایش می دهد و اثرات تسکین دهنده بعدی ایجاد می کند. نرم کننده محلولی بر پایه روغن است که پوست را می پوشاند و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. اسپری های روغنی که از طریق یک سمپاش گیاهی ساده استفاده می شود نیز می تواند از خشک شدن پوست جلوگیری کند.

استفاده از آنتی هیستامین

آنتی هیستامین ها می توانند باعث خواب آلودگی شوند بنابراین باید با احتیاط مصرف شوند. در حال حاضر هیچ آنتی هیستامینی با مجوز خاص برای استفاده در اسب ها وجود ندارد. بنابراین باید برای استفاده از آن با دامپزشک مشورت کنید.

سخن آخر

بدیهی است که به خطر انداختن رفاه اسب با ایجاد خارش صحیح نیست. با این حال در حین رقابت نمی تواند داروهای تقویت کننده عملکرد بالقوه مانند استروئیدها یا آنتی هیستامین ها را داشته باشد.

خوشبختانه کارهای زیادی می توان برای مدیریت خارش شیرین بدون استفاده از داروهای ممنوعه انجام داد. بهتر است با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که هر درمانی برای استفاده در رقابت قانونی است. دامپزشک همچنین می‌تواند در مورد درمان‌های موضعی که به صورت داخلی جذب نمی‌شوند، مشاوره دهد. مدیریت دقیق بسیار مهم است.

در ایمونوتراپی، که درمانی برای تنظیم یا برنامه‌ریزی مجدد سیستم ایمنی فرد مبتلا به خارش شیرین می باشد. تصور می‌شود راهی برای مدیریت خارش شیرین در آینده باشد. گزارش های وجود دارد که نشان می دهد واکسن اروپایی طراحی شده توسط کرم حلقوی برای تعدیل علائم خارش شیرین در سال جاری مفید بوده است. با این حال هنوز خیلی زود است که بدانیم آیا این موثر است یا خیر.

منبع
https://www.horseandhound.co.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا