اسب ها

خارش در اسب

خارش در اسب منجر به مشکلات بی خوابی و خستگی شدید می شود. هنگامی که اسب خسته است، تغییرات رفتاری قابل توجهی می تواند رخ دهد. همچنین زخم معده زمانی رخ می دهد که اسب به دلیل خارش بسیار تحریک شود.

خارش در اسب یکی از شایع ترین شرایط در اسب ها است که نیاز به توجه دامپزشکی دارد. برخی از صاحبان اسب از خارش به عنوان خارش شیرین یاد می کنند. زمانی که به اندازه کافی شدید باشد اسب آشفته و احتمالاً تهاجمی می شود و پوست ممکن است در اثر خاراندن مداوم آسیب ببیند.

اسب‌ها بدن خود را روی هر چیزی می‌مالند که تا حدودی از خارش خلاص شوند. این می تواند باعث بریدگی ها و خراش هایی شود که دردناک است و در صورت عدم درمان مناسب، احتمال عفونت را ایجاد می کند.

علائم

اسب ها می توانند خارش را به روش های مختلف نشان دهند. این مسئولیت شماست که هر گونه تغییر در رفتار و پوست اسب خود را یادداشت کنید. وقتی متوجه خارش اسب خود شدید توجه داشته باشید که چه چیزی باعث خارش شده وآنها کجای بدن خود را می‌مالند یا گاز می‌گیرند. این اطلاعات به دامپزشک کمک می کند تا علت خارش و بهترین گزینه های درمانی موجود را تعیین کند.علائم خارش اسب عبارتند از:

  • کاهش وزن
  • تکان دادن سر
  • تکه های طاس
  • رفتار خشونت آمیز
  • ریزش مو در دم یا یال
  • خارش در امتداد پاها و زیر شکم
  • غلت زدن، مالیدن روی درختان یا حصارها
  • خارش و مالش، معمولا در امتداد پشت، دم و یال
  • آسیب پوست، معمولاً پوست شکسته باز که تمایل به خونریزی دارد.

علل خارش در اسب

خارش در اسب || دام و پت

همه عواملی که می توانند باعث خارش در اسب شوند به طور کامل شناخته نشده است. مشخص شده که خارش، ناشی از تحریک انتهای عصبی و گیرنده های پوست است. خارش پوست می تواند در نتیجه انگل های خارجی، عفونت یا آلرژی ایجاد شود. اکتوپارازیت ها گزنده ترین حشرات هستند. تغییرات فصلی نیز می تواند باعث شیوع خارش شود.

تشخیص خارش در اسب

هنگامی که دامپزشک به دلیل مشکل خارش بیش از حد برای مشاوره مراجعه می کند، تاریخچه کاملی از مشکلات پوستی را به دامپزشک خود بدهید. همچنین به آنها اطلاع دهید که چه زمانی خارش تشدید و چه تغییراتی در رفتار مشاهده کرده اید.

دامپزشک یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و به مناطقی که پوست آسیب دیده یا لکه های پوسته پوسته و خشکی ظاهر می شود، توجه زیادی دارد. معاینه فیزیکی مشخص می کند که آیا اسب از علل انگلی مانند کک، کنه، جرب دمودکس، کنه های مسری یا شپش رنج می برد یا خیر.

اگر هیچ علت انگلی یافت نشد، برای تعیین وجود کنه های میکروسکوپی، خراش دادن پوست انجام می شود. زمانی که دامپزشک وجود کنه های میکروسکوپی را تأیید کند، داروهای خاصی برای کاهش خارش و از بین بردن کنه ها تجویز می شود.

دامپزشک هنگام بررسی خراش های پوستی به دنبال عفونت های باکتریایی می گردد. کشت قارچ و بیوپسی پوست نیز می تواند برای تعیین اینکه اسب از خارش رنج می برد انجام شود. تست آلرژی را می توان برای تعیین اینکه آیا آلرژی های محیطی، فصلی یا غذایی وجود دارد که باعث خارش بیش از حد می شود انجام داد. مخمر بیش از حد نیز می تواند منجر به خارش شود.

درمان خارش در اسب

خارش در اسب || دام و پت

هنگامی که علت دقیق خارش در اسب مشخص شد، می توان یک برنامه درمانی برای کمک به مدیریت علائم و تسکین اسب ایجاد کرد. دامپزشک توضیح خواهد داد که علت خارش چیست و چگونه می توان به اسب کمک کرد که خارش غیرقابل کنترلی نداشته باشد.

اسیدهای چرب ضروری به عنوان یک گزینه درمانی طولانی مدت برای اسب مفید هستند. افزودن اسیدهای چرب ضروری به خوراک اسب به افزودن روغن به پوست کمک و از خشکی پوست پیشگیری می کند.

گلوکوکورتیکوئیدها موثرترین داروها برای مدیریت خارش هستند. گلوکوکورتیکوئیدها داروهای ضد التهابی  که به تسکین پایانه های عصبی و گیرنده های تحریک شده کمک می کنند.

این داروها نباید طولانی مدت استفاده شوند زیرا می توانند اثرات نامطلوبی برای اسب ایجاد کنند. آنها جایگزین ایمن تری برای استروئیدها هستند.

از کرم‌های موضعی می‌توان برای تسکین فوری استفاده کرد.

اگرچه هیچ اثری برای درمان خارش ندارد. کرم‌های استروئیدی موضعی می‌توانند بهترین تسکین را ارائه دهند، اگرچه آنها هرگز نباید طولانی مدت استفاده شوند. شامپوهایی که حاوی بلغور جو دوسر کلوئیدی و روغن‌های ضروری هستند می‌توانند خارش شدید را تسکین دهند. محصولات مبتنی بر گوگرد نیز فواید مثبتی در رفع خارش داشته اند.

در صورت وجود آلرژی از آنتی هیستامین ها استفاده کنید. آنها باید با احتیاط استفاده شوند زیرا می توانند باعث خواب آلودگی اسب شوند. در حال حاضر، هیچ آنتی هیستامینی در بازار وجود ندارد که به طور خاص برای استفاده در اسب مجوز داشته باشد. اکثر دامپزشکان آنتی هیستامین هایی را بدون نسخه تجویز می کنند که درجه انسانی دارند.

بهبود خارش در اسب

خارش در اسب || دام و پت

هنگامی که علت دقیق خارش بیش از حد مشخص شد و دامپزشک یک برنامه درمانی را تنظیم کرد، اسب باید خوب عمل کند و زندگی عادی داشته باشد. برخی از اسب ها به درمان های طولانی مدت و تغییر شیوه زندگی نیاز دارند تا از بروز خارش ناگهانی پیشگیری شود.

موارد شدیدی وجود دارد که فقط علائم را می توان درمان کرد تا اسب راحت باشد. در این موارد، دامپزشک بازدیدهای بعدی را برنامه ریزی و مراقبت طولانی مدت از اسب را مدیریت می کند.خارش می تواند به دلایل مختلفی و در هر زمان از زندگی اسب شروع شود.

معمولاً اسب‌ها ریزش مو (معروف به آلوپسی) را در زیر شکم و خط میانی شکمی خود تجربه می‌کنند. ژلدینگ ها احتمال دارد دارای غلاف های سفت و خارش فوق العاده با پوست خشک باشند. برخی از اسب‌ها موهای صورت یا سر خود را خارش می دهند.

در شرایط نادر، مادیان‌ها می‌توانند با عفونت غدد پستانی (ماستیت) مواجه شوند.

و زمانی رخ می دهد که سگ روی زمین بنشیند و شکم خود را به خاک بمالد. خاک وارد پستانک آنها شده که به نوبه خود باعث عفونت می شود. اما حتی مادیان‌هایی که فقط پستان‌هایشان کثیف است، می‌توانند به خارش‌های دم تبدیل شوند. تمیز نگه داشتن غلاف یا پستان اسب در این موارد مهم است.

برخی از اسب ها به صورت تکه هایی در سراسر بدن خود موهای خود را از دست می دهند، در حالی که برخی دیگر به طور مکرر دچار کهیر می شوند. صرف نظر از این، اسب ها معمولاً به لمس بسیار حساس هستند. برخی از آنها آنقدر خارش دارند که احساس درد می کنند.

اسب هایی که مدام خارش دارند می توانند عواقب فیزیولوژیکی جدی داشته باشند. بدیهی است که خود پوست می تواند با خاراندن مداوم آسیب ببیند. این بریدگی ها و خراش ها دردناک هستند و می توانند عفونی شوند. پس از درمان های مکرر، پوست می تواند به طور دائمی ضخیم و پوسته پوسته شود. این فرآیند «گلسنگ‌سازی» نامیده و در برخی موارد غیرقابل برگشت است.

علاوه بر خود پوست، خارش می تواند منجر به مشکلات فیزیولوژیکی دیگری نیز شود. در برخی از اسب ها، خارش آنقدر شدید است که اسب نمی تواند بخوابد.

خارش در اسب || دام و پت

بعد از مدتی بی خوابی اسب‌ها خسته و در واقع می‌توانند «منطقه‌بندی شوند» و تقریباً قبل از اینکه خودشان را ثابت نگه دارند، سقوط می‌کنند. این رفتار خوش خیم نیست، زیرا می دانیم که اسب ها برای حفظ عملکرد صحیح مغز باید بخوابند.

برخی از کارشناسان معتقدند که خارش بی امان اسب ها را تا حدی تحریک که زخم معده در آنها ایجاد می شود. به وضوح، اسب هایی که به شدت خارش می کنند واقعاً می توانند رنج بکشند.

علل شایع خارش در اسب

در مورد علل خارش در اسب ها، احتمالات مختلفی وجود دارد. اما حشرات گزنده شایع ترین علت هستند. اما چون مالکان اغلب هیچ حشره ای را نمی بینند، به آن شک دارند. مشکل این است که بیشتر حشرات به سختی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند.

کهیر

یکی دیگر از علل خارش اسب ها، کهیر است.همه اسب ها به نیش حشرات حساس نیستند. اما اگر اسب به بزاق یک حشره حساسیت دارد، زندگی ممکن است دشوار باشد. اسب‌ها هنگام خارش احساس کمی از خود نشان می دهند و در نتیجه بسیاری از اوقات پوست احتمال دارد عمیقاً ساییده و اجسام خارجی مانند خرده‌های چوب در آن جاسازی شود.

اگر بتوانید تشخیص دهید که چه نوع حشره ای باعث واکنش های پوستی اسب می شود، ممکن است شانس خود را برای کنترل مشکل افزایش دهید. با این حال، آنها احتمال دارد به انواع مختلفی از حشرات گزنده حساس باشند و این کار را دشوارتر می کند.

مدیریت حشرات و انبار.

از ماسک مگس با گوش استفاده کنید. اگر به دلیل داشتن دوستان مزاحم مرتعی در نگه داشتن ماسک اسب خود در مرتع مشکل دارید، درب Velcro را طوری برش دهید که دقیقاً با قسمت قلاب مطابقت داشته باشد تا اسب های دیگر چیزی برای گرفتن و کشیدن نداشته باشند. بسیاری از اسب ها فکر می کنند این یک بازی خوب است.

مطمئن شوید که بستن ماسک را به خوبی (اما نه محکم) با الاستیک به اندازه کافی برای راحتی قرار داده اید. این باعث می شود که اسب بتواند آن را مالش دهد. اگر به طور معمول اسب خود را در یک هالتر بیرون می آورید (به دلیل قوانین انبار یا یک ضرورت دیگر)، فقط از یک هالتر جدا شده استفاده کنید و برای امنیت بیشتر روی آن ماسک پرواز قرار دهید.

اگر اسب ها در محیطی امن، محصور و آشنا باشند، می توانند از ماسک استفاده کنند.

لبه های بینی و گوش از آفتاب سوختگی محافظت می کند و تا حد زیادی تحریکات ناشی از حشرات را از بین می برد.ماسک‌ها برای اسب‌ها راحت‌تر دیده می‌شوند، آنها به اندازه‌ای بادوام نیستند و اسب مالش‌دهنده آن‌ها را در کوتاه‌مدت از بین می‌برد.

ملحفه‌های فلای با لبه‌های دم، آستین‌های گردن و به‌ویژه نوارهای شکمی پهن، محافظت از نواحی مشترکی را که مگس‌ها در آن نیش می‌زنند، افزایش می‌دهد.

برخی از ورقه های مگس برای دفع حشرات استفاده می کنند. این کامل نیست، اما کمک می کند. ملحفه‌های فلای می‌توانند 24/7 روی اسب بمانند (زیرا برخی از حشرات حتی در اواخر عصر هنوز فعال هستند)، اما همیشه آن را بردارید و روزانه آن را تعویض کنید تا کت اسب را از نظر تحریک بررسی کنید. بیشتر ملحفه ها را می توان روی قفسه با شلنگ و مقداری مواد شوینده شستشو داد.

هواداران در مناطق اصطبل می توانند به پیشگیری از فرود مگس ها و گاز گرفتن اسب در غرفه کمک کنند.

انگل های مگس، زنبورهای کوچکی هستند که در توده کود زندگی و از لارو مگس تغذیه می کنند و می توانند جمعیت مگس ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. وادار کردن همسایگان خود به استفاده از آنها نیز یک مزیت بزرگ است زیرا برای مشاهده حداکثر سود به شعاع وسیعی در اطراف ملک خود نیاز دارید تا از سکنه خالی شود. این زنبورها مردم را نیش نمی زنند.

البته، می‌دانید که آب راکد یا ایستاده را با ریختن و تمیز کردن دوره‌ای حفره‌ها مدیریت کنید یا اگر آب‌خورها خیلی بزرگ هستند، از پشه ماهی یا حلقه‌های پشه استفاده کنید. همیشه آب راکد را از سطل‌ها، لاستیک‌ها، سطل‌های خوراک در جایی که تجمع می‌کند، بیرون بریزید.

آلرژن های گیاهی

برخی از اسب ها می توانند آلرژی های محیطی داشته باشند. هنگامی که عوامل مختلف گیاهان با پوست حساس آنها تماس پیدا می کنند، اسب ها می توانند واکنش های حساسیت شدید تماسی فوری و شدید داشته باشند.

برای اکثر حساسیت های بیش از حد مربوط به گیاه، حذف گیاه از محیط اسب بهترین است. البته، اگر در نیویورک زندگی می‌کنید و اسب شما به درختان افرا حساسیت دارد، یا اگر در کالیفرنیا هستید و درختان بلوط تکان نمی‌خورند، خوب، مشکل زیادی دارید.

اگر یکی از پیشنهادات ما را امتحان کردید و در عرض سه روز هیچ بهبودی در پوست اسب خود مشاهده نکردید، با دامپزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده بدتر شدن، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. هر چه منطقه بدتر و بزرگتر شود و هر چه مدت طولانی تری کنترل نشود، زمان بیشتری طول می کشد تا آن را تحت کنترل خود درآورید و اسب بیشتر رنج می برد.

منبع
https://www.equisearch.com/discoverhorses/the-itchy-horse-can-drive-you-crazy-6290

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا