اسب ها

حواس شگفت انگیز گربه

حواس شگفت‌ انگیز گربه

 حس‌های تقویت شده‌ی گربه مکانیسم‌های بسیار پیچیده‌ای هستند. حقایق جالب درباره‌ی . حقایق جالب درباره‌ی حواس شگفت‌ انگیز گربه و اینکه آیا ششمین مورد آنطور که برخی صاحبان مغرور گربه‌ها ادعا می کنند، وجود دارد. و اینکه آیا ششمین مورد آنطور که برخی صاحبان مغرور گربه‌ها ادعا می کنند، وجود دارد.

از نواختن پیانو گرفته تا اجرای بلی بک و بالا رفتن از درخت با غلبه بر گرانش، گربه‌ها توانایی‌های چشمگیر خود دائما ما را شگفت زده می‌کند. اما در پشت پرده‌ی این مهارت‌های شگفت انگیز، حواس دقیق تنظیم شده‌ی گربه است، که با بیش از هزاران سال جستجو ایجاد شده‌است.

گربه‌های ما دارای سبیل‌هایی هستند که مانند آنتن کار می کنند. گوش‌هایی که بعنوان دیش ماهواره کار می‌کنند و یک مکانیسم بویایی دوگانه که حتی حس بویایی قوی سگسانان را شکست می‌دهد. دنیای حسی گربه‌ها جذاب و از بسیاری از جهات بی‌نظیر است. ادامه‌ی مطلب را بخوانید تا دریابید که چگونه حواس گربه باهم کار می‌کنند تا جهان را به کانون توجه متمرکز تبدیل کنند. و برخی از حقایق جالب را در این روند کشف کنید.

حس بویایی گربه‌ها

قدرت یک گربه در تشخیص بو‌ها چیزی نیست که بتوان آن را انکار کرد. با تقریباً 40 برابر قوی تر از سلول‌های حساس به بو نسبت به بینی انسان، حس بویایی گربه مکانیزم کاملاً پیچیده‌ای است که حتی به ایده‌ی برخی از محققان بالاتر از سگ‌های قابل اعتماد ما هستند. پس جای تعجب نیست که گربه بیش از آنچه چشم‌های او می‌بینند برای درک محیط خود به آنچه توسط بینی‌اش بو می‌کند، اعتماد می‌کند. از پیوند فرزندان با مادر گرفته تا شکار، جفت گیری و گشت و گذار در محیط اطراف، حس بویایی گربه قابل اطمینان ترین ابزار برای جمع آوری اطلاعات حیاتی است.

خارج از تعاملات اجتماعی، این حس بویایی قدرتمند یکی از بهترین ابزار‌های شکاری گربه است که می‌تواند نیاز داشته باشد؛ شناسایی طعمه مدتها قبل از اینکه مشکوک به وجود خطر باشد. غذای گربه‌ای که بخوبی در پشت کمد آشپزخانه پنهان شده‌است، کاملا این مسئله را صدق می‌کند. فکر نکنید که حس بویایی گربه‌ی شما هنوز انباشته‌ی گرانبها را شناسایی نکرده‌است، بلکه به این دلیل است که آنها نمی‌توانند آن را ببینند!

حقیقتی جالب درمورد حس بویایی گربه

گربه‌ها دارای یک مکانیسم بویایی دوگانه هستند که یک ابرقدرت جالب و بسیار کمیاب در حیوانات است. مانند سایر حیوانات، گربه‌ها گیرنده‌های بویایی منظمی برای دریافت رایحه‌های موجود در هوا دارند. اما گربه‌ها دارای یک بینی دوم واقع در سقف دهان هستند که به آن اندام تیغه‌ای بینی گفته می‌شود. این مورد کمی متفاوت است زیرا مشخصه‌های هورمونی را دریافت می‌کنند که گیرنده‌های عادی رایحه نمی‌توانند آن ها را تشخیص بدهند. این هورمون‌ها برای اطلاعات اجتماعی، همسریابی و اطلاعات محیطی مهم هستند.

 حس بینایی گربه

بینایی گربه ممکن است برای نقاشی آثار هنری مناسب نباشند. اما وقتی نوبت به شکار در نیمه شب می‌رسد، چشم‌های گربه عالی هستند. میدان دید وسیع و توانایی‌های تشخیص حرکت آنها را چنین شکارچیان ماهری ساخته است. وقتی صحبت از توانایی دیدن گربه در تاریکی می‌رسد، یک مطالعه نشان داد که قسمت عظیمی از آنچه به آنها اجازه می‌دهد شب هنگام چنین عملکرد خوبی داشته باشند، این است که گربه‌ها می‌توانند نور ماوراء بنفش را ببینند که ما انسان‌ها حتی قادر به تشخیص آن نیستیم. با این وجود، بینایی آنها در نور روز کمتر می‌شود. زیرا آنها بیشتر شکارچیان شب هستند. بعلاوه گربه‌ها نوعی نزدیک بینی دارند. بنابراین می‌توانند به خوبی روی اشیاء نزدیک به خود تمرکز کنند، اما برای دیدن اشیایی که دور هستند بسیار کوشش می‌کنند.

نقاط کور بینایی گربه

با وجود چشمان باهوش گربه، یک موش متحرک هنوز هم ممکن است شانس متوجه نشدن گربه را داشته باشد. به نظر می‌رسد گربه‌ها یک نقطه کور دارند که درست زیر چانه قرار دارد. بنابرایناکنون می‌دانید چرا بچه گربه شما نمی‌تواند چیزهایی را که درست زیر بینی خود قرار دارد ببیند!

آیا گربه‌ها می توانند رنگ‌ها را ببینند؟

گربه‌ها می‌توانند برخی از رنگ را ببینند اما طیف وسیعی را نمی‌بینند. رنگ‌های سبز و آبی بیشتر طیف بصری آنها را پر می کنند. قرمز و صورتی به سختی در رادار آنها وجود دارند. این بدین معناست که اسباب بازی‌های با رنگ آبی و سبز بیشتر برای گربه‌ها قابل دیدن هستند.

حس شنوایی گربه

انتظار می ‌رود که طبیعت درنده‌ی گربه با مهندسی خوب گربه سانان پشتیبانی شود و شنوایی گربه نیز از این قاعده مستثنی نیست. خش خش کوچک در برگها روی زمین ممکن است توسط انسان مورد توجه قرار نگیرد، اما بچه گربه‌ی شما به سرعت گوشهای خود را بالا می‌برد و تحقیقات بیشتری را انجام می‌دهد. گوش‌های مخروطی شکل گربه مانند یک دیش ماهواره گربه‌ای به آنها کمک می‌کند تا طیف گسترده‌ای از فرکانس‌ها را بشنوند.

در واقع، آنها می‌توانند فرکانس‌های بیشتری را نسبت به پستانداران، از جمله انسان‌ها، بشنوند. شکل گوش خارجی گربه دو کار را انجام می‌دهد: هنگام انتقال به گوش میانی و داخلی به تقویت صدا کمک می‌کند و دقیقاً محل سر و صدا را تشخیص می‌دهد. شنیدن به ویژه هنگام بیرون رفتن برای شکار یا جلوگیری از شکار شدن بسیار مفید است. بنابراین جای تعجب نیست که این حس گربه به عنوان یک مکانیزم تشخیص چشمگیر تکامل یافته است.

یک افسانه‌ی اشتباه درمورد شنوایی گربه 

اگر بچه گربه‌ی شما سفید است و چشمان آبی دارد، احتمالاً بیشتر از سایر دارندگان گربه نگران شنوایی گربه‌ی خود هستید. بر اساس گزارش‌ها، این گربه‌های خاص توسط دوست داران گربه‌ها در دسته‌ای جدا طبقه بندی می‌شوند. به دلیل ترس از اینکه ظاهر آنها به نوعی با ناتوانی در شنیدن ارتباط دارد. اگرچه شواهدی وجود دارد که برخی از گربه‌های سفید در معرض ناشنوایی ژنتیکی هستند. اما این مسئله در مورد همه‌ی  گربه ها با چنین ظاهری درست نیست.

حس چشایی، یکی از حواس شگفت‌ انگیز گربه

 

درحالی که بیشتر حس‌های گربه بسیار حساس هستند، اما حس چشایی آنها از این قاعده مستثنا است. آنها در مقایسه با بیش از 9000 جوانه‌ی چشایی انسان، فقط چند صد جوانه‌ی چشایی(سلول های چشایی) دارند. این بدان معناست که بعنوان مثال گربه‌ها قادر به چشیدن چیز‌های شیرین نیستند. با این حال، بسیاری بر این باورند که افزایش حس بویایی آنها این حس چشایی ضعیف‌شان را جبران می کند.

هرچند باید هر چیز تلخ مانند قهوه و لیمو را از گربه‌ی خود دور نگه دارید. جوانه‌های چشایی آنها طرفدار این طعم‌ها نیستند. زیرا سیگنال‌های تلخ به معنای غذای خطرناک یا مسموم تعبیر می شود. به همین دلیل است که گاهی از مایعات و اسپری‌های تلخ برای منصرف کردن گربه‌ها از گاز گرفتن و جویدن مبلمان یا زخم استفاده می‌شود.

حس چشایی منحصر به فرد

کارشناسان معتقدند که گربه‌ها فاقد ژن شیرین هستند که به آنها اجازه می‌دهد که غذای شیرین را بچشند . ممکن است آنها تنها پستانداران با این وضعیت باشند. اگرچه برخی از صاحبان گربه ادعا می‌کنند که آنها به شیرینی علاقه دارند. اما ممکن است که محتوای چربی باعث جذابیت این غذاهای شیرین باشد نه شیرینی آنها.

حس لامسه، یکی از حواس شگفت‌ انگیز گربه

 لمس پیچیده‌ی گربه‌ها به پشتیبانی و تقویت بینایی آنها کمک می‌کند. سبیل‌ها رادار‌های قابل اعتماد گربه‌ها هستند. بعنوان گیرنده‌های لمسی کار می کنند. به آنها کمک می کند فاصله‌ها را بطور دقیق اندازه بگیرند. اگر می‌بینید که گربه‌ها با موفقیت در فضاهای باریک حرکت می کنند و یا با ظرافت از روی تاقچه های نازک می پرند، سبیل‌ها هستند که این وظایف را بر عهده دارند. راهنمای ما در باره‌ی دلیل سبیل داشتن گربه‌ها را مطالعه کنید. گیرنده‌های لمسی نیز روی بینی و پنجه‌ها قرار دارند. خز گربه خود باعث افزایش احساس لمس می شود. زیرا همیشه اطلاعات حسی را دریافت می‌کند. به همین دلیل گربه‌ی شما با خرخر کردن به ضربه زدن یا نوازش دادن شما، پاسخ می‌دهد.

واقعیتی شگفت انگیز در مورد حس لامسه‌ی گربه

احتمالا شما به سبیل‌های گربه‌ی خود بعنوان جزئی از صورت فکر می‌کنید. به نظر می‌رسد این سبیل‌ها در پای جلوی گربه نیز وجود دارند. آنها از زمانی نشأت می‌گیرند که گربه‌ها زیاد تعقیب می‌کردند.  سبیل های جلوی پا برای تشخیص موقعیت طعمه‌ای که قصد شکار آن را دارند، بسیار مهم است.

حس ششم گربه ها

گربه‌ها موجودات مرموزی هستند و اکثر صاحبان آنها فکر می‌کنند که وقتی با دقت به کاناپه خیره می‌شوند، چه چیزی را می‌بینند یا می‌خواهند  چه چیزی را با پنجه در هوا  بگیرند. ما نمی‌توانیم رفتار بچه گربه‌ها را کاملا توجیه کنیم. به همین دلیل است که بسیاری از صاحبان گربه معتقدند که توانایی خاصی وجود دارد. حس ششم گربه، که می‌تواند همه چیز را توضیح دهد. علی رغم اینکه برخی از عاشقان گربه‌ها ادعا می‌کنند شاهد پیش بینی خطر قریب الوقوع توسط گربه‌ی خود و یا برقراری ارتباط با افراد غیبی بوده اند. اما هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد گربه‌ها قادر به تشخیص چیزهایی فراتر از حواس پنجگانه معمول، هستند.

اما یک کار مهم وجود دارد که می‌توان به گربه سانان دوست داشتنی اعتماد کرد و آنها را جادویی دانست. مطالعات نشان داده است که همراه شدن یک بچه گربه با کودک اوتیسم یا حتی یک بیمار زوال عقل می‌تواند بسیار مفید باشد. ارتباط ویژه‌ی گربه با بیمار می‌تواند زندگی را دگرگون کند. بنابراین حتی اگر حس ششم گربه وجود نداشته باشد، گربه سانان ما هنوز موجودات شگفت انگیزی هستند.

حالا شما توانایی های حسی خارق العاده گربه را می دانید. سفر خود را به دنیای جذاب گربه ها با این حقایق جالب  ادامه دهید. برای سلامتی روانی بچه گربه ی خود با روانشناسی گربه سانان آشنا شوید تا گربه ی خود را بهتر بشناسید.

منبع:

https://www.purina.co.uk/cats/key-life-stages/kitten/cat-senses

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا