گاو و گوسفند

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان

اطلاع داشتن از تفاوت گوسفند و بز در انتخاب نوع دام مناسب برای نگه داری در مزرعه تان کمک بسیاری خواهد کرد. پس از انتخاب گوسفند یا بز برای نگه داری در مزرعه تان، مهم است که شرایط محیطی ایده آلی را برای نگه داری از دام هایتان مهیا کنید. به این ترتیب مراقبت از دام هایتان، پیشگیری از بیماری ها و موارد دیگر برای شما آسان تر خواهد بود.

برخی از انواع بزها و گوسفند ها بسیار شبیه یکدیگر هستند. به همین دلیل تشخیص بین این دو نوع براساس ویژگی های ظاهری، اندکی دشوار خواهد بود.

هم گوسفند ها و هم بزها ویژگی های خوبی دارند که آن ها را برای پرورش در مزرعه مطلوب می کند. در ادامه مقاله به تفاوت های بین گوسفند و بز اشاره خواهیم‌ کرد.

انواع تفاوت گوسفند و بز

با وجود اینکه تقریبا تمام مردم می دانند گوسفند و بز دو گونه متمایز هستند، اما گاهی اوقات تشخیص دقیق تفاوت های این دو گونه، خصوصاً برای افراد تازه کار دشوار است. در ادامه مقاله به برخی از مهمترین تفاوتهای جسمی، بیولوژیکی و شخصیتی این دو حیوان اشاره شده است.

برخی از تفاوت های فیزیکی و بیولوژیکی گوسفند ها و بزها، عبارت اند از:

طبقه بندی

طبقه بندی علمی واقعی گوسفندان و بزها متفاوت است. طبقه بندی گونه های مختلف جانداران بر اساس اطلاعات کروموزوم ها، تفاوت های فیزیکی و بیولوژیکی آن ها انجام می گیرد. گوسفندها و بزها هر کدام گونه ها و جنس متمایز خود را داشته و زیرگونه های مختلفی نیز برای هر دو وجود دارد.

به عنوان مثال گوسفندهای Ovis aries، کلا 54 کروموزوم دارند، در حالی که بزها 60 کروموزوم داشته و به Capra aegagrus hircus معروف هستند.

دم

تفاوت دم این دو گونه اغلب به عنوان سریعترین راه برای تشخیص و جداسازی بزها از گوسفندان در نظر گرفته می شود. دم بزها به طور معمول به سمت بالا است، در حالی که دم گوسفندها معمولاً آویزان می شود. همچنین دم گوسفندان اغلب به دلایل بهداشتی آلوده می شود، بنابراین این ویژگی نیز می تواند تفاوت گوسفند و بز را بیش از پیش محسوس کند.

لب بالا

لب بالایی گوسفندان دارای خط جدایی خاصی است که در واقع یک فیلتروم مشخص محسوب می شود، در حالی که بز ها فاقد این فیلتروم هستند. این ویژگی لب بالا به شما کمک می کند تا بزها و گوسفندان را فقط با نگاه کردن به چهره آنها، از همدیگر متمایز کنید.

مو

بسیاری از انواع گوسفندان پشمالو هستند و پوشش آنها به صورت سالانه به پیرایش نیاز دارد. برعکس، بزها معمولاً خز و مویی دارند که نیازی به پیرایش منظم سالانه ندارند. تفاوت قابل توجه دیگری که بزها و گوسفند ها ممکن است در مو داشته باشند، این است که برخی گوسفندان ممکن است دارای یال باشند، در حالی که برخی از بزها دارای ریش هستند.

بعضی از نژاد های گوسفند ممکن است بعد از تراشیدن پشم، به خصوص هنگامی که صورت آن ها نیز پیرایش می شود، شبیه بزها به نظر بیایند.

شاخ

اکثر بزها دارای شاخ هایی باریک تر و راست تر از شاخ گوسفندان هستند. شاخ گوسفندها غالباً ضخیم، خمیده و حلقه دار است. البته باید بدانید که همه انواع گوسفندان شاخ ندارند.

اندازه

بزها و گوسفندها از نظر قد و طول تقریباً یکسان هستند. ولی بزها معمولاً اندام باریک تری نسبت به گوسفندها دارند. به زبان عامیانه می توان گفت که بزها جمع و جور تر از گوسفندان هستند. گوسفندان به خاطر داشتن پشم و متابولیسم خاص غذا در بدن، گوشت و چربی بیشتری روی کمر و قسمت پشت خود دارند. ولی بزها چربی کمتری داشته و از گوسفند ها سبک تر هستند.

ویژگی های رفتاری

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان | دام و پت

بزها معمولاً مستقل تر، کنجکاوتر و پر جنب و جوش تر از گوسفندان هستند. بزها عاشق جست و جو و اکتشاف هستند. بزها در مورد محیط پیرامون خود بسیار کنجکاو هستند و تا حدود زیادی با محیط زندگی خود تعامل خواهند داشت.

گوسفندان نسبت به بزها کم تحرک تر هستند. گوسفندان ترجیح می دهند صرفا غذایی را که در دسترس شان است بخورند و علاقه ای به جست و جوی محیط اطراف ندارند.

همه نژاد های بز فعال تر و قوی تر از گوسفندان هستند، بنابراین آنها تمایل به صعود به مناطق مرتفعی را دارند که گوسفندان نمی توانند به آن مکان ها برسند. به همین‌ دلیل اگر شما صاحب یک بز باشید، ممکن است گاهی اوقات بز تان را بر روی مکان های مرتفع خانه و حیات تان مشاهده کنید!

تعداد حیوانات در هر گله

در طبیعت، انواع بزها معمولاً در گله هایی با جمعیت حدود 20 راس  زندگی می کنند. گله هایی که در مزرعه نگه داری می شوند، می توانند از این بزرگتر باشند.

اگر قصد نگه داری از بزها را دارید، بهتر است حداقل دو بز داشته باشید تا بتوانند باهم زندگی کنند. بزها یکدیگر را سرگرم کرده و با هم بازی می کنند.

معمولا هر کجا که تعداد گوسفندان به ۴ راس برسد، چه در مزرعه و چه در طبیعت، این‌ حیوانات مانند یک گله عمل خواهند کرد. گوسفندان غریزه زندگی اجتماعی و دسته جمعی قدرتمندی دارند. گوسفندان ترجیح می دهند به هم بچسبند و ممکن است در اثر تنهایی، دچار استرس شوند.

گله های گوسفندان که موجوداتی بسیار اجتماعی هستند، می توانند بسیار بزرگ باشند. گله های گوسفندها نیز بر اساس جنسیت تقسیم می شوند. نرها معمولاً گله های پنج تا 50 گوسفندی را اداره می کنند.

آیا گوسفندها و بزها از نظر عادت های غذایی مشابه هم هستند؟

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان | دام و پت

تنها تفاوت های بز و گوسفند فقط مربوط به ظاهر، شخصیت، رفتار و بزرگی گله نیست. نحوه تغذیه و پیدا کردن غذا نیز در این دو گونه متفاوت است.

روند تغذیه در گوسفندان

رفتار چرا برای تامین غذا، در حیوانات مرتعی مانند گوسفندان معمول است. این بدان معناست که حیوان دوست دارد گیاهان کوتاهی را که بسیار نزدیک به زمین هستند، بخورد. گوسفندان معمولاً در حالی که به آرامی در مرتع پرسه می زنند، چرا می کنند. گوسفندان ترجیح می دهند چمن تازه بخورند. به همین دلیل، کوتاه نگه داشتن طول چمن برای تامین غذای گوسفندان ضروری است.

روند تغذیه در بز ها

بزها به خوردن غذاهایی که در مکان های مرتفع هستند، علاقه زیادی دارند. بز ها برای تغذیه، معمولا به دنبال برگ ها، شاخه ها، بوته ها، درختچه ها، انگورها و موارد دیگر می گردند. بزها بیشتر برای جستجوی غذا در محیط اطراف خود کاوش می کنند.

از آنجا که بزها بسیار چابک هستند، می توانند هنگام جستجوی غذا روی پاهای عقب خود بایستند. به خاطر داشتن این رفتار، به قسمت های مرتفع گیاهان‌ و درخت ها دسترسی پیدا می کنند. به همین دلیل رژیم غذایی آنها به طور کلی از گوسفندها مغذی تر است.

تنوع موادی که بزها می توانند بخورند در میان تمام مردم مشهور است. حتی گاهی اوقات ممکن است بز گله تان بخواهد لباس شما را نیز بخورد!

آیا گوسفندها مانند بزها بدبو هستند؟

اگرچه بزهای نر بالغ از نظر جنسی در هر دو گونه بز و گوسفند، بوهای بسیار زیادی ایجاد می کنند، اما بوی گوسفندان نر در مقایسه با بویی که بزهای نر تولید می کنند چیزی به حساب نمی آید! در واقع یکی دیگر از چیز هایی که بز های نر به آن معروف هستند، بوی بری است که از خود تولید می کنند. بوی بد در فصل تولید مثل بیشترین مقدار را خواهد داشت.

از طرف دیگر گوسفندها و بزهای ماده بوهای های مشابهی دارند. در بعضی مواقع، بوی آنها به نحوه مراقبت از آنها و پاکسازی فضای اطراف و رعایت نکات بهداشتی وابسته خواهد بود.

نگه داری از گوسفند و بز چه فرقی با هم دارند؟

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان | دام و پت

نگه داری از گوسفند ها به طور کلی راحت تر از بزها است. همچنین گوسفندان جاندارانی مقاوم هستند. گوسفندان می توانند هوای سرد را بهتر تحمل کنند و به همین دلیل، به راحتی به بیماری های مختلف مبتلا نمی شوند. البته عملکرد و دوام بز ها در آب و هوای گرم و مرطوب بهتر از گوسفندان است.

کاهش دمای بدن گوسفندان به دلیل داشتن پشم ضخیم در هوای گرم دشوارتر است. در فصل های گرم سال، می توان با پشم چینی به موقع از ایجاد مشکلات بهداشتی در گوسفندان جلوگیری کرد.

عفونت های انگلی در بز و گوسفند

هم گوسفند ها و هم بزها مستعد ابتلا به عفونت های انگلی هستند. این عفونت ها نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارند. در غیر این صورت، عفونت های انگلی می توانند منجر به مرگ حیوان یا انتقال عفونت به دام های سالم شوند.

همچنین باید مراقب آبسه های پا در گوسفندها و بزها باشید. آبسه عفونت باکتریایی است که سم حیوان را تحت تأثیر قرار می دهد. عفونت فوتروت یا لنگیدن پا گوسفندان را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. در بزها، تاول های پا بیشتر دیده می شود. با این وجود، درمان هر دو نوع عفونت پرهزینه و وقت گیر است.

حساسیت و آسیب پذیری بز یا گوسفند شما در برابر این عفونت ها به عوامل مختلفی از جمله سن، تغذیه، شرایط محیطی و ژنتیک بستگی دارد.

پرورش هر دو این حیوانات به کار زیادی نیاز دارد. پیش از خرید دام باید تمام مقدمات کار را فراهم کرده باشید. باید یک محیط زندگی مناسب، منابع تغذیه، مراقبت های دامپزشکی و موارد دیگر را برای آنها فراهم کنید.

هوش بز و گوسفند چه فرقی با هم دارند؟

بسیاری ا افراد دوست دارند بدانند که حیوانات چقدر باهوش هستند. اکثر افراد تصور می کنند گوسفندان به خاطر داشتن رفتار گله ای نسبت به بز ها کم هوش تر هستند. گوسفندها به عنوان یک گروه اجتماعی عمل می کنند، و واکنش آنها بسیار وابسته به دیگر گوسفندهای گله است، در حالی که بزها مستقل تر هستند.

حتی وقتی بزها در یک گله قرار می گیرند، کنجکاوی های فردی خود را باز نشان می دهند. باید بدانید گوسفندهایی که به تنهایی یا به صورت جفت پرورش می یابند اغلب می توانند به همان اندازه بزها کنجکاوی نشان دهند.

در واقع تصمیم گیر واقعی در این‌ زمینه، شرایط محیطی و نوع زندگی جمعی یا فردی است.

بز یا گوسفند، کدام برای نگه داری مناسب تر است؟

تفاوت گوسفند و بز + راهنمای مبتدیان | دام و پت

معروف است که چوپانان از گوسفندان در برابر آسیب های محیط محافظت می کنند، ولی درباره بز ها از محیط در برابر آسیب آن ها محافظت می کنند! در واقع جمله قبلی به یکی از مهم ترین تفاوت های رفتاری و عملکردی بزها و گوسفندها اشاره می کند.

هر دو حیوان کاربردهای خاص خود را دارند. شما می توانید بزها یا گوسفندها را در مزرعه یا خانه با سهولت پرورش دهید. در نهایت، با توجه به هدف تان از پرورش دام، باید بین هر کدام از این دو گونه یکی را انتخاب کنید . بنابراین، پیش از خرید دام باید درباره هدف خود از دامداری فکر کنید.

انتخاب شما به اهداف شما بستگی دارد. مثلا ممکن است برای تولید شیر و گوشت به دنبال دامداری باشید.

مهم است که تفاوت بین بز و گوسفند را بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را برای مزرعه خود انجام دهید. هیچ حیوانی بهتر از حیوان دیگر نیست. انتخاب به اهداف و امکانات شما بستگی دارد. البته می توانید هر دو این حیوانات را انتخاب کنید. بزها و گوسفندها معمولا با هم کنار می آیند!

منبع:

https://rurallivingtoday.com/livestock/difference-between-sheep-and-goats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا