پرنده ها

تغییر وزن در پرندگان

تغییر وزن در پرندگان

تغییر وزن در پرندگان می تواند نشان دهنده بروز بیماری باشد. صاحبان آنها بهتر است تغییر وزن در پرنده خانگی خود را جدی بگیرند. تکامل، به پرندگان آموزش داده است که همیشه در صورت ابتلا به هر گونه بیماری، تا حد ممکن پنهان شوند و خود را از خطرات احتمالی دور نگهدارند. یک پرنده بیمار، شکاری آسان و بی دردسر برای شکارچیانی است که حیوانات ضعیف و بیمار را هدف خود قرار می دهند. با گذشت سالیان سال از حیات پرندگان در طبیعت، حتی امروزه، پرنده خانگی شما، همچنان این غریزه را حفظ کرده است. در واقع پرنده شما سعی می کند تا بیماری خودش را پنهان کند.

اما نگران نباشید خوشبختانه با وزن کشی منظم پرنده خود، می توانید بر وضعیت سلامتی حیوان خانگی خود نظارت داشته باشید.

تغییر وزن یکی از مهمترین نشانه های وجود مشکل و بیماری در پرنده خانگی شما است. تغییر وزن در پرنده خانگی شما ممکن است نشانه وجود یک اختلال جدی در سلامتی حیوان باشد.

کاهش وزن، اغلب اولین هشدار و نشانه وجود یک بیماری در پرندگان است.

علائم تغییر وزن در پرندگان

تغییر وزن در پرندگان | دام و پت

باید هفته ای سه بار پرنده تان را وزن کشی کنید تا از طبیعی بودن وزن حیوان مطمئن شوید. به یاد داشته باشید که پرندگان، به حکم غریزه، علائم بیماری های خود را در برابر موجودات دیگر بروز نمی دهند. به همین دلیل، ممکن است هنگامی که پرنده خود را مشاهده می کنید، سالم و هوشیار به نظر برسد. اما اگر به صورت پنهانی و در حالی که او از حضور شما مطلع نیست، به او نگاه کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که حال او مساعد نیست. علائم زیر، نشان دهنده بیماری در پرنده خانگی شما هستند:

  • تنفس با دهان باز
  • تغییر در اشتها و عادات غذایی
  • افتادگی بال. ممکن است یک بال پایین تر از بال دیگر قرار گرفته باشد.
  • پرنده احتمالا به جای نشستن در مکان مخصوص تعبیه شده در قفس، بر روی زمین می نشیند.

کاهش وزن بیش از 3٪ از وزن بدن پرنده در طی چند روز، نشان می دهد که حیوان خانگی باید سریعا برای انجام معاینات، نزد یک دامپزشک برده شود. اگر پرنده شما بیش از 5٪ از وزن خود را از دست بدهد، نشان دهنده وجود یک بیماری جدی در پرنده است و باید سریعا تحت نظارت دامپزشک قرار بگیرد. ممکن است زندگی پرنده خانگی شما در معرض خطر باشد. پس هرچه سریع تر از یک دامپزشک مشورت بگیرید و وقت را تلف نکنید.

معمولا افزایش وزن در پرندگان نشان دهنده بیماری و اختلال خاصی در سلامتی پرنده نیست. افزایش وزن اغلب در اثر تغییر نوع رژیم غذایی ایجاد می شود. البته هرگونه افزایش غیرعادی وزن پرنده، باید با دامپزشک در میان گذاشته شود.

پس دانستن وزن پرنده خانگی، برای نظارت بر سلامتی او، ضروری است. در صورت مشاهده هرگونه تغییر غیرعادی در وزن پرنده، باید سریعا به یک دامپزشک مراجعه کنید.

علل تغییر وزن در پرندگان

تغییر وزن در پرندگان | دام و پت

افزایش وزن می تواند نشان دهنده کمبود ورزش و تحرک، به دلیل فضای ناکافی موجود در قفس باشد.

رژیم غذایی نامناسب می تواند منجر به افزایش وزن پرنده شود. شما باید مطمئن باشید که رژیم غذایی پرندگان شما با نیازهای آن ها مطابقت دارد. گاهی اوقات، افزایش وزن می تواند نشان دهنده ی مشکلات جدی تری مانند تومور یا مشکلات قلبی باشد.

هرگونه افزایش یا کاهش وزن عمده و غیر عادی، باید توسط یک دامپزشک با تجربه بررسی شود. کاهش وزن همچنین می تواند ناشی از یک رژیم غذایی ناکافی باشد. رژیمی که تمام نیازهای غذایی پرندگان را برآورده نکند، نهایتا می تواند باعث کاهش وزن پرنده شود.

انواع بسیاری از بیماری ها مانند عفونت باکتریایی، انگلی یا گواتر ممکن است منجر به کاهش وزن شود. بنابراین معاینه دامپزشک به یافتن علت و شروع روند درمان کمک می کند.

تشخیص تغییر وزن در پرندگان

همانطور که در بالا گفته شد، پرندگان به خاطر رفتار غریزی که دارند، مایلند وضعیت سلامتی شان را از سایر موجودات پنهان کنند. بنابراین بهترین راه برای تشخیص مشکلات سلامتی پرنده، نظارت و کنترل تغییرات جزئی رفتاری پرنده است. باید به گونه ای پرنده را تحت نظر داشته باشید که متوجه توجه شما، نشود. بیماری های مختلف می تواند به صورت روزانه، در رفتار پرنده تغییرات هرچند جزئی، ایجاد کند.

اگر بعد از غذا خوردن پرنده خود را وزن کنید، در این صورت افزایش وزن مشاهده خواهید کرد. اگر صبح بعد از اولین مدفوع، پرنده را وزن کنید، ممکن است متوجه کاهش وزن پرنده خانگی خود شوید. چیزی که مهم است، افزایش یا کاهش وزن در یک بازه زمانی نسبتا طولانی است. سلامتی پرندگان می تواند به سرعت آسیب ببیند. تشخیص زود هنگام اختلالات سلامتی پرندگان می تواند از بسیاری آسیب های احتمالی جدی پیشگیری کند. در مراحل اولیه بیماری، می توان به موثرترین شکل ممکن، درمان پرنده را شروع کرد. اگر پرنده شما طی یک ماه تقریباً 10٪ از وزن بدن خود را از دست دهد، به معاینه فوری دامپزشک نیاز دارد.

دامپزشک، پرنده شما را معاینه می کند و در صورت لزوم آزمایشاتی را برای تعیین علت ایجاد مشکل انجام می دهد. دامپزشک علل احتمالی تغییر وزن مانند رژیم غذایی ناکافی، انسداد ناشی از بلعیدن اشیا یا طناب و بیماری هایی مانند نارسایی لوزالمعده را بررسی خواهد کرد.

درمان تغییر وزن در پرندگان

تغییر وزن در پرندگان | دام و پت

درمان مناسب برای تغییر وزن پرنده شما به نتایج تشخیص و معاینه دامپزشک بستگی دارد. برای مثال، ممکن است دامپزشک یک دوره کوتاه مصرف آنتی بیوتیک را برای پرنده تان تجویز کند. دلایل زیادی برای ایجاد تغییر وزن در پرنده شما وجود دارد. اما از آنجا که تغییر وزن یک نشانه ثابت و جدی برای احتمال وجود بیماری در پرندگان است، باید هرچه سریع تر برای تعیین علت ایجاد تغییر وزن پرنده، با دامپزشک مشورت کنید.

دامپزشک می تواند به شما کمک کند تا وزن مناسب پرنده خود را از نظر نژاد و اندازه آن تعیین کنید. زمان مناسب برای وزن کشی پرنده بعد از اولین مدفوع در آغاز روز و قبل از اولین وعده غذا است. در این شرایط بدن پرنده تان از عوامل اضافی خالی است، پس می توانید یک میزان واقعی از وزن پرنده خانگی خود را بدست آورید. وزن پرندگان نسبتا پایین است و مصرف کوچکترین میان وعده یا ورزش و تحرک معمولی، باعث تغییر چشمگیر وزن پرنده می شود.

به محض مشخص شدن دلیل تغییر وزن، دامپزشک برنامه درمانی مناسب را تعیین می کند. برای درمان افزایش وزن، احتمالا تحرک بیشتر کارساز خواهد بود. قفس بزرگتر یا تنوع نشیمن گاه ها برای صعود و حرکت بیشتر، ممکن است روش مورد نیاز برای کاهش وزن طبیعی در پرندگان باشد. با این حال، اگر دلیل مشکل تومور یا اختلالات قلب باشد، دامپزشک به شما برنامه درمانی مناسب را توصیه خواهد کرد.

درمان کاهش وزن ممکن است شامل مصرف دارو یا فرآورده هایی برای از بین بردن عوامل انگلی یا معالجه عفونت هایی مانند عفونت های باکتریایی یا بیماری های قارچی باشد.

پیش آگهی تغییر وزن در پرندگان

تشخیص زودهنگام، بهترین روش برای جلوگیری از ایجاد بیماری و عفونت جدی در پرنده شما است. تشخیص زودهنگام نیازمند کمی تلاش از جانب شماست، ولی نهایتا سود کلانی بابت حفظ جان پرنده تان نصیب تان خواهد شد. عدم پیشگیری و درمان دیر هنگام، می تواند ناراحت کننده و پرخرج باشد. پیشگیری بهترین راه ممکن برای حفظ سلامتی حیوان خانگی شماست.

اصول بهداشتی حیوانات خانگی، داشتن یک رژیم غذایی خوب، آب تمیز و ورزش منظم را توصیه می کند. داشتن یک محیط زندگی امن و تعامل بین حیوان خانگی و صاحب آن، ضروری است.

پیشگیری از افزایش وزن در پرنده ها

تغییر وزن در پرندگان | دام و پت

هنگامی که انسان تصمیم به کاهش وزن از طریق اصلاح رژیم غذایی خود می گیرد، باید پیوسته وزن خود را کنترل کند. همین امر در مورد پرندگان نیز صدق می کند. یک ترازوی آشپزخانه بخرید که دقت اندازه گیری آن در حد ۱ گرم باشد. سپس، روزانه قبل از صبحانه پرنده خود را وزن کنید. وزن را یادداشت کنید تا بتوانید وزن روزانه پرنده خود را در یک نمودار نمایش دهید. این بهترین راه برای دانستن میزان پیشرفت در روند درمانی پرنده تان است.

ورزش

روش دیگر کاهش وزن شامل ورزش است. طبق تحقیقی که در دانشگاه یوتا توسط دکتر اسکات اچولز انجام شده، ثابت شده است که در صورت عدم تحرک و ورزش، توده استخوانی پرندگان ما به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این امر باعث پوکی استخوان ها و در برخی موارد منجر به شکستگی و آسیب دیدگی استخوان ها می شود. بنابراین حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم این است که به پرنده خود کمک کنیم تا حداقل روزانه مقداری پرواز داشته باشد. به یاد داشته باشید همیشه قبل از شروع یک برنامه ورزشی، ابتدا با دامپزشک مشورت کنید.

رژیم غذایی مناسب پرندگان

تهیه یک رژیم غذایی متعادل که تمام نیاز های تغذیه ای پرنده را تامین کند، بسیار مهم است .اسیدهای آمینه باید همراه با ویتامین ها و مواد معدنی محلول در چربی متعادل برای پرنده خانگی شما تامین شوند.

غذاهایی که باید مقدار مصرف آنها را در رژیم غذایی حیوان خانگی به حداقل برسانید شامل نخود فرنگی، ذرت و بسیاری از میوه های تازه هستند. زیرا آنها دارای مقادیر زیادی قند ساده هستند. غذاهایی که می توان از آنها به راحتی در رژیم غذایی پرنده ها استفاده کرد شامل سیب زمینی شیرین، سبزی چغندر، کلم پیچ، جعفری، کدو تنبل، غلاف نخود فرنگی، لوبیای سبز، گردو و انبه است. مواد غذایی فراوان دیگری هم برای تغذیه پرندگان موجود است. این فقط یک لیست ساده برای شروع تغذیه پرنده است. تهیه وعده های کوچک از لحاظ کالری برای کمک به کاهش وزن نیز مهم است. بنابراین برچسب تغذیه ای موجود روی بسته بندی محصولات غذایی را مطالعه کنید. رژیم کم کالری به کاهش وزن در حیوان خانگی شما کمک می کند.

سخن آخر

پرندگان، به حکم غریضه، سعی می کنند وضعیت سلامتی خود را از سایر موجودات پنهان کنند. باید به صورت پنهانی رفتار پرندگان را تحت نظر قرار دهید. در صورت مشاهده هر گونه رفتار غیر عادی به دامپزشک مراجعه کنید. روش دیگر که بسیار مهم بوده، کنترل وزن پرنده است. با کنترل وزن پرنده می توان از بسیاری از بیماری ها در پرندگان، پیشگیری کرد. در صورت مشاهده کاهش یا افزایش غیرعادی در وزن پرنده تان، سریعا از دامپزشک مشاوره بگیرید. روش های درمانی مناسب پرنده شما، توسط دامپزشک تعیین خواهد شد. ممکن است برای تشخیص مشکل پرنده، دامپزشک تعدادی آزمایش تجویز کند. نتایج آزمایش در تشخیص بیماری و تعیین روش درمانی مناسب، بسیار موثر خواهد بود. روش های درمانی گوناگونی برای رفع مشکلات تغییر وزن پرندگان وجود دارد. متناسب با شرایط پرنده شما، می توان از روش های گوناگونی برای درمان حیوان خانگی استفاده کرد.

منابع: https://lafeber.com/pet-birds/pet-bird-healthy-weight/

https://wagwalking.com/bird/condition/weight-change

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا