حیوانات خانگی کوچک

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟

صاحبان اغلب متوجه تغییر رنگ خز خرگوش می شوند. به نظر می رسد خرگوش ها گاهی اوقات چندین بار در سال به طور کامل تغییر رنگ می دهند. این وضعیت می تواند نگران کننده باشد زیرا ممکن است نشان دهنده و علائم یک بیماری باشد.

تغییرات رنگ یک مکانیسم بقای تکاملی ناشی از وضعیت خرگوش به عنوان حیوانات طعمه است. خرگوش ها چندین بار در سال پوست اندازی می کنند. خز آنها در ابتدا رشد و سپس با سایه متفاوتی رشد می کند و آنها را از شکارچیان بالقوه استتار می سازد. تنها زمانی که باید احتیاط کرد و مراقب تغییر رنگ خز خرگوش بود این است که پوست خرگوش شما زرد می شود که می تواند به دلیل عفونت ادراری باشد.

آیا خرگوش ها می توانند ناگهان تغییر رنگ دهند؟

خرگوش ها اغلب در طول سال تغییر رنگ می دهند. همچنین، یک بچه خرگوش ممکن است چندین بار قبل از رسیدن به بلوغ تغییر رنگ دهد. این نتیجه پوست اندازی و سازگاری خرگوش شما با تغییر فصل است.

خرگوش بدون خز متولد می شود . اولین پوست اندازی خود را در سن 4-5 ماهگی تجربه می کند. خرگوش ها خز بچه را می ریزند و “پوشش فوری” رشد می کنند. این لزوماً همرنگ کت بچه آن نخواهد بود. حدود 3 ماه پس از این اتفاق، خرگوش دوباره پوست اندازی می کند و پوشش بالغ خود را رشد می دهد.

هنگامی که یک خرگوش کت بالغ خود را دارد، لزوماً همان رنگ باقی نمی ماند. خرگوش ها هر 3 ماه یکبار پوست اندازی می کنند. این همزمان با تغییر فصول است و دمای مناسب بدن را حفظ می کند. خرگوش در زمستان به پوشش ضخیم تری نسبت به تابستان نیاز دارد.

همچنین، خز خرگوش ممکن است برای محافظت از آن تغییر رنگ دهد. این امر در حیوانات وحشی شایع تر از حیوانات اهلی است، اما در مورد همه خرگوش ها صدق می کند. این یک واکنش طبیعی به قرار گرفتن در معرض نور است. در تابستان، خرگوش از آفتاب بیشتر و روزهای طولانی تر لذت می برد. این باعث واکنشی در بدن خرگوش می شود و باعث تولید ملانین می شود.

خرگوش در طول تابستان موهای تیره تری خواهد داشت. در زمستان، با کوتاه شدن روزها، ملانین کمتری تولید می شود. این به نوبه خود به این معنی است که پوشش جدید خرگوش فاقد رنگدانه است. در آب و هوای برفی، کاملاً معمول است که پوست خرگوش کاملاً سفید شود.

خرگوش چگونه پوست اندازی می کند؟

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟ || دام و پت

همانطور که گفته شد، خرگوش ها هر 3 ماه یکبار هر زمان که فصل تغییر کند پوست اندازی می کنند. این روند می تواند بین 2 تا 6 هفته طول بکشد.

پوست اندازی اغلب از سر شروع می شود و به آرامی به سمت پایین بدن حرکت می کند. با این حال، هیچ دو خرگوش یکسان نیستند. برخی از خرگوش ها به یکباره تمام خز خود را از دست می دهند، در حالی که برخی دیگر به صورت دسته ای خز می ریزند. این بدان معناست که ممکن است در هنگام ریزش لکه های طاس روی کت خرگوش خود مشاهده کنید . تا زمانی که خز به سرعت رشد می کند، این جای نگرانی نیست.

با این حال، اگر لکه های طاس بیش از یک یا دو روز طول بکشد، این نشان می دهد که خرگوش شما احتمالاً به دلیل استرس در حال کندن خز خود است. خرگوش ها به راحتی دچار استرس می شوند، اما شما می توانید به حیوان خانگی خود در روند نظافت کمک کنید. از یک شانه دندانه پهن با انتهای صاف استفاده کنید. شانه ها و برس هایی با لبه های تیز برای پوست حساس خرگوش خیلی خشن هستند.

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟

اهمیت رژیم غذایی در پوست اندازی

خرگوش ها به طور منظم خود را اصلاح می کنند، به خصوص در زمان پوست اندازی. این بدان معنی است که آنها می توانند گلوله های مو را بخورند. این امر به ویژه در طول تابستان که خرگوش ها مقدار قابل توجهی خز می ریزند محتمل است. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما مقدار زیادی یونجه برای خوردن دارد زیرا این کار هضم آن را آسان می کند.

اگر می خواهید روند پوست اندازی خرگوش خود را تسریع کنید، مقداری پروتئین به رژیم غذایی آن اضافه کنید. مقدار مناسب پروتئین به خرگوش شما کمک می کند تا در فرآیند ریزش سریع عمل کند. با این حال، پروتئین بیش از حد هضم آن را کند می کند. این می تواند خطرناک باشد زیرا خرگوش ها قادر به استفراغ نیستند، به خصوص در هنگام پوست اندازی. اگر خرگوش غذای خود را هضم نکند، هر خزی که ببلعد ممکن است به دام بیفتد.

آیا حمام برای خرگوش بی خطر است؟

علت روشن شدن خز خرگوش

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟ || دام و پت

خز خرگوش در ماه های زمستان روشن می شود. هر چه خرگوش کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرد، خز آن روشن تر می شود. این اغلب بسیار قابل توجه است زیرا پوشش زمستانی خرگوش می تواند بسیار ضخیم باشد. این همچنین یک مکانیسم دفاعی است، بنابراین خرگوش شما می تواند راحت تر با محیط خود ترکیب شود.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، موهای خرگوش کفش برفی در طول تابستان خز قهوه ای دارند. وقتی زمستان فرا می رسد، این کت را می اندازند و کاملا سفید می شوند. این تضمین می کند که شکارچیان نتوانند به راحتی خرگوش را در برف تشخیص دهند. وقتی بهار می رسد و برف ها آب می شوند، خرگوش دوباره پوست اندازی می کند و به رنگ قهوه ای باز می گردد. این تغییر رنگ واکنشی به محیط طبیعی آنهاست. خرگوش کفش برفی در جنگل های متراکم زندگی می کند.

گاهی اوقات مدیریت قرار گرفتن در معرض نور خورشید خرگوش در طول زمستان می تواند چالش برانگیز باشد. یک خرگوش اهلی که در کلبه زندگی می کند نسبت به خرگوش وحشی کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد.

علت تیرگی خز خرگوش

همانطور که خز خرگوش در زمستان روشن می شود، در تابستان تیره می شود. این به دلیل واکنش ملانین در بدن آنها به نور خورشید است.

خرگوش در طول پوست اندازی تابستانی خود مقدار قابل توجهی خز می ریزد. این می تواند آن را در برابر سرما آسیب پذیر کند. خز تیره بهتر از خز روشن خورشید را جذب می کند و این اطمینان را می دهد که خرگوش شما دمای مناسبی را حفظ می کند.

خرگوش ها کرپوسکولار هستند، به این معنی که در سحر و غروب بیشترین فعالیت را دارند. بسیاری از خرگوش های اهلی تکامل می یابند تا به صورت روزانه (فعال در طول روز) تبدیل شوند. این یک واکنش به تولد در اسارت است.

صاحبان متوجه خواهند شد که بچه خرگوش ها ممکن است با افزایش سن تیره شوند. همه اینها به قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. یک نوزاد انسان با موی روشن ممکن است در کودکی موهای قهوه ای پیدا کند و خرگوش ها از این نظر تفاوتی ندارند.

چرا خرگوش من همه چیز را لیس می زند؟

علت زرد شدن خز خرگوش

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟ || دام و پت

2 دلیل برای زرد شدن خز خرگوش وجود دارد:

نور خورشید خیلی زیاد

یک کت خز تیره‌تر وقتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد شروع به زنگ زدن می‌کند. ضروری است که کلبه دارای یک منطقه سایه دار باشد که خرگوش شما بتواند در آن عقب نشینی کند. خرگوش ها می دانند که چه دمایی مطلوب است. اگر یک منطقه سایه دار تهیه کنید، خرگوش شما به طور غریزی از آن استفاده خواهد کرد.

خز آغشته به ادرار

زردی که می بینید لکه دار شدن ادرار خرگوش شماست . خرگوش ها از گذراندن زمان در جعبه زباله خود لذت می برند. غیر معمول نیست که خرگوشی را در حال خوردن یونجه در حین حذف پیدا کنید.

این می تواند ارتباط بین حذف و خوردن را در ذهن خرگوش شما ایجاد کند. ممکن است آن را پیدا کنید که برای خوردن به داخل جعبه زباله اش می پرد. بسیاری از خرگوش ها نیز دوست دارند در جعبه های زباله خود بازی کنند و حتی بخوابند. متأسفانه، این بدان معنی است که خرگوش ها در معرض ادرار خود هستند.

حمام کردن خرگوش توصیه نمی شود زیرا شوک ناگهانی می تواند منجر به حمله قلبی شود . می توانید مقداری تمیز کردن نقاط مرطوب را انجام دهید. فقط مقدار کمی سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و آن را روی خز لکه دار بمالید.

ماندن طولانی مدت لکه های ادرار می تواند منجر به سوزاندن ادرار شود . این شامل سوزش ادرار پوست خرگوش است. این باعث ریزش خز می شود که بسیار دردناک است. علاوه بر این، لکه های ادرار در خز خرگوش شما می تواند مگس ها را جذب کند. اگر این حشرات تخم بگذارند منجر به حمله مگس می شود.

چگونه خرگوش را سرگرم کنیم؟

علت خز خرگوش خاکستری

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟ || دام و پت

برخی از خرگوش‌ها دارای رنگ خاکستری روی خز خود هستند. با این حال، خرگوش ها نیز با افزایش سن خاکستری می شوند. خرگوش وقتی 5 ساله شود سالخورده محسوب می شود. طول عمر یک خرگوش اهلی سالم می تواند تا 14 سال باشد. علائمی که نشان می دهد خرگوش شما در حال رشد است عبارتند از:

  • آبسه روی پوست
  • تحرک کمتر و زمان بیشتری برای چرت زدن
  • کاهش پاسخگویی به دلیل ضعف بینایی و شنوایی
  • عدم علاقه به آراستگی یا زمین خوردن در حین انجام این کار
  • حذف خارج از جعبه زباله.این به این دلیل است که برای یک خرگوش مبتلا به آرتروز سخت است که در یک جعبه زباله بالا برود.
  • نوسانات وزن.برخی از خرگوش‌ها چاق می‌شوند چون غذای مشابهی دارند، اما کمتر ورزش می‌کنند. سایر خرگوش های مسن علاقه خود را به غذا از دست می دهند.

تغییر رنگ خرگوش کاملا طبیعی است. اگر خرگوش شما در طول زندگی خود به همان رنگ باقی بماند، این یک ناهنجاری ژنتیکی است. به شرطی که پوست خرگوش شما زرد نباشد، به ندرت در معرض خطر مشکلات اساسی سلامتی قرار می گیرد.

هنگامی که خرگوش شما شروع به تغییر رنگ می کند، باید در نظافت آن کمک کنید، ممکن است به نظر برسد که خرگوش شما دائما در حال پوست اندازی است، اما مراقبت به خصوص برای نژادهای مو بلند، مانند سر شیر ضروری است.

رنگ خز خرگوش شما به دلایلی تغییر می کند. همه اینها به زیست شناسی و بخشی از چرخه هورمونی سالانه آن بستگی دارد. وقتی خرگوش سفید شما در طول بهار لکه های قهوه ای پیدا می کند یا در طول زمستان سایه روشن تری پیدا می کند، جای نگرانی نیست.

چرا خرگوش پا می کوبد؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا