اسب ها

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟

درمان تب در اسب ها در برخی شرایط ضروری و نیاز نیست. اما گاهی اوقات ممکن است شما مجبور شوید برای درمان تب در اسب خود از دامپزشک کمک بگیرید. دمای بدن “معمولی” برای اسب های مختلف می تواند متفاوت باشد. از حدود 98 تا 101 درجه فارنهایت، یعنی 100 درجه فارنهایت، متوسط دمای بدن اسب است. اما طبیعی است که دمای بدن اسب در طول روز نوسان داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است دمای بدن اسب، عصرها تا حدودی بیشتر از صبح باشد. احتمالاً در روزهای گرمتر یا بعد از ورزش به طور طبیعی افزایش می یابد.

همچنین، دمای مادیان ممکن است در مراحل مختلف فحلی افزایش و کاهش یابد. همه این نوسانات موقتی هستند.

اگر بر روی اسب خود سوار شوید و در یک روز گرم به سختی با حیوان خانگی‌ تان تمرین کنید، دمای بدن اسب افزایش می یابد. این طبیعی است. اما حالت افزایش بیش از حد دمای بدن، تب نامیده می شود. از جمله علل اصلی هایپرترمی، شامل ورزش، گرما و رطوبت شدید و آنهیدروز (ناتوانی در عرق کردن) است.

در چنین شرایطی، اجازه دادن به اسب برای استراحت و نوشیدن آب، باید دمای بدن این‌ حیوان را در مدت نیم ساعت یا بیشتر، به حالت عادی برساند.

اگر با این وجود، دمای اسب شما بدون هیچ دلیل مشخصی بالا می رود، وقت آن است که علل بروز این اتفاق را بررسی کنید. دامپزشکان می گویند، بیشتر اوقات، اگر دمای راست روده اسب در حال استراحت افزایش یابد، به این دلیل است که تب رخ می دهد.

در مورد ۲۰ ماده غذایی خطرناک برای اسب اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علت تب در اسب چیست؟

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

افزایش دمای بدن یکی از اولین و آشکار ترین علائم بروز بسیاری از بیماری ها است. تب کردن، بخشی از دفاع سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت است. در واقع، تب کردن، یک واکنش طبیعی بدن است (همراه با فرآیندهای التهابی) و برای مبارزه با عوامل بیماری زا، به همراه تحریک مولکول ها برای تسریع روند بهبودی، انجام می شود.

طول دوره بهبودی اسب، بسته با علل و شرایط حیوان، می تواند متفاوت باشد. سوالاتی مانند “درجه حرارت اسب چقدر بالا است و تب چقدر طول می کشد” می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که آیا بهتر است اسب بهبود طبیعی خود را ادامه دهد یا بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

نحوه عملکرد تب در اسب ها

بروز تب، مربوط به سیستم تنظیم دمای داخلی بدن است که توسط هیپوتالاموس کنترل می شود. هیپوتالاموس که یک ساختار کوچک در قاعده مغز است، ورودی های حسی را از سنسورهای سیستم عصبی مرکزی دریافت می کند که گرمای خون را در جریان گردش در مغز کنترل می کنند. همچنین از اعصابی که دمای نزدیک سطح پوست را تشخیص می دهند، اطلاعاتی دریافت می کند. این ورودی ها، به هیپوتالاموس اطلاعات مربوط به دمای داخلی و خارجی را می دهند.

در واقع، هیپوتالاموس نقطه تنظیم درجه حرارت بدن را تعیین می کند. یعنی، هیپوتالاموس دمای بدن “طبیعی” اسب را تعیین می کند. با وجود نوسانات دما در دنیای خارجی، دمای داخلی را ثابت حفظ می کند. هنگامی که دمای داخلی بدن از حد طبیعی بسیار دور می شود، هیپوتالاموس مجموعه ای از اقدامات غیر ارادی را برای “تنظیم ترموستات” ایجاد می کند.

اگر دمای بدن اسب بیش از حد سرد شود، ماهیچه های صاف پوست منقبض و موهای بدن بلند می شوند و یک لایه عایق هوای گرم را روی پوست ایجاد می کنند. انقباض ماهیچه همچنین باعث انقباض عروق می شود. این اتفاق باعث تنگ شدن رگ های خونی در پوست می شود تا گرمای خروجی بدن به هوا را کاهش دهند.

عوارض تب در اسب ها چیست؟

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

اگر دمای بدن اسب بیش از حد سرد بماند، برای تولید گرما، شروع به لرزیدن می کند. هیپوتالاموس همچنین ممکن است باعث ترشح آدرنالین و دیگر هورمون هایی شود که متابولیسم بدن را افزایش می دهند. افزایش متابولیسم، به طور موثری باعث می شود که بافت ها و اندام های بدن اسب “گرم تر” شده و رفتار اسب تغییر پیدا کند.

در چنین شرایطی، اسب به دنبال پناهگاه خواهد بود. برعکس، اگر بدن اسب بیش از حد گرم شود، هیپوتالاموس فعالیت هایی را برای کاهش دمای بدن آغاز می کند. ماهیچه های نگهدارنده مو شل می شوند. بنابراین خز اسب صاف می شود. همچنین، رگ های خونی برای تسهیل تابش گرمای بدن به بیرون، در سطح پوست قرار می گیرند. اگر این اقدامات برای خنک کردن اسب کافی نباشد، حیوان شروع به عرق کردن خواهد کرد.

فرایندی که باعث ایجاد تب می گردد، زمانی آغاز می شود که سیستم ایمنی بدن با عامل بیماری زا مانند باکتری یا ویروس مواجه می شود. از جمله اولین پاسخ دهندگان، لنفوسیت ها هستند که مجموعه ای از رویدادهای بیولوژیکی را آغاز می کنند. این سلول ها برای کمک به خنثی سازی عوامل بیماری زا و از بین بردن آن ها از بدن، تعداد زیادی سایتوکاین (پیام رسانهای پروتئینی منتقل شده از طریق خون) را آزاد می کنند.

این مواد بر رفتار سایر سلولها تأثیر می گذارند. بسیاری از این سایتوکاین ها دارای اثرات ضد التهابی هستند. آن ها همه علائم شناخته شده التهاب را تحریک می کنند (گرمای موضعی، درد، تورم و سرخی). یک نوع سیتوکین، به نام پیروژن، در خون گردش می کند و توسط هیپوتالاموس تشخیص داده می شود، که به افزایش “نقطه متعادل دمای” بدن به دمای بالاتر پاسخ می دهد.

تب یکی از جنبه های التهاب است.

افزایش دمای بدن از نقطه تنظیم درجه حرارت، نکته ای است که یک تب واقعی را از سایر انواع گرمازدگی ها متمایز می کند. اگر مشکلی مانند عفونت، در بدن وجود داشته باشد، بدن مواد شیمیایی تولید می کند که دمای بدن را تغییر داده و برای مدتی افزایش می دهد. چنین شرایطی، تب نامیده می شود.

در حالت طبیعی، دمای بدن افزایش می یابد، ولی باعث بروز تب نمی شود. هنگامی که دمای بدن از نقطه تنظیم شده پایین تر می رود، هیپوتالاموس بدن را تحریک می کند تا خود را برخلاف محیط که سرد است، گرم کند. انقباض عروق، گرما را در داخل بدن به دام می اندازد. همچنین، میزان سوخت و ساز بدن بالا می رود. در نهایت، اسب ممکن است شروع به لرزیدن کند تا گرمای داخلی بیشتری تولید شود، حتی در یک روز گرم.

مراحل ثانویه تب در اسب ها

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

اگر تب بیش از حد بالا برود، هیپوتالاموس ممکن است ناگهان به حالت خنک کننده تغییر کند. مرحله دوم تب شامل تعریق و نفس نفس زدن و اتساع عروق خونی در سطح پوست است تا خون بیشتری را برای خنک شدن به پوست هدایت کند. در این مرحله، پوست داغ می شود. همچنین، اسب به سختی نفس می کشد تا گرمای اضافی را از طریق دستگاه تنفسی دفع کند.

این که چگونه افزایش دمای بدن به مبارزه با عفونت کمک می کند، کاملاً مشخص نیست. بحث های پزشکی و دامپزشکی زیادی در مورد فواید تب وجود دارد. تب ممکن است با تسریع واکنشهای شیمیایی در بدن و بهبود واکنشهای التهابی در برابر مهاجمان خارجی، عفونت را از بین ببرد.

گرمای اضافی همچنین ممکن است فعالیت ویروس ها و باکتری های حساس به دما را مهار کند. دمای بالاتر متابولیسم اسب را افزایش داده و بنابراین توانایی مقابله با عفونت ها را افزایش می دهد.

با از بین رفتن عفونت، پاسخ ایمنی و سطح پیروژن ها در جریان خون کاهش یافته و نقطه تنظیم درجه حرارت بدن به حالت عادی برمی گردد.

در مورد اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تب خفیف در اسب

اگر اسب شما کمی کسل شده و کمتر غذا می خورد، ممکن است مشکوک به تب باشد. اما تنها راه اطمینان از ابتلا اسب به تب این است که درجه حرارت اسب را اندازه گیری کنید. همچنین برای تفسیر نتایج باید دمای نرمال و طبیعی بدن اسب خود را بدانید.

دمای بدن “طبیعی” برای یک اسب می تواند از 98 تا 101 درجه فارنهایت متغیر باشد. اندازه گیری منظم دمای بدن اسب می تواند به شما در تعیین میزان دمای طبیعی بدن اسب کمک کند.

اگر همه چیز به طور طبیعی پیش برود، اسب خودش از پس تب های خفیف بر خواهد آمد. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به طور منظم، بر سلامتی اسب تان نظارت کنید تا در صورت بروز هرگونه علائم و عوارض جانبی، سریعا با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

همچنین، اگر بعد از چند روز تب اسب بهبود پیدا نکرد، باید برای تشخیص بیماری احتمالی اسب، سریعا با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

تب بالا در اسب

تب بالا، که دمای بدن سه درجه یا بیشتر، از میزان طبیعی بالا می رود، یک علامت هشداردهنده جدی است. علاوه بر کسل و بی حال شدن اسب، ممکن است لرز، تعریق، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، نوسان در دمای پوست یا قرمز شدن لثه ها را مشاهده کنید.

تب حاد تمایل به افزایش شدید دارد اما به سرعت کاهش می یابد. تب شدید مزمن می تواند نشان دهنده بیماری جدی باشد. در هر صورت، بهتر است با دامپزشک خود تماس بگیرید.

تب بیش از حد بالا

تب های بسیار بالا (بالای 106 درجه) یا هر تب که به مدت طولانی ادامه پیدا کند، در نهایت می تواند آسیب فیزیولوژیکی برجای بگذارد. بدن از کالری و آب برای کاهش دمای بالاتر استفاده می کند، که با گذشت زمان می تواند منجر به کاهش وزن و کم آبی بدن شود.

تب شدید طولانی مدت ممکن است ساختار شیمیایی آنزیم های حساس به گرما را تغییر دهد، که می تواند بر عملکرد متابولیک در سراسر بدن اسب تأثیر بگذارد. علاوه بر این، تب بیش از حد بالا ممکن است پاسخ ایمنی اسب را کاهش دهد.

در مورد چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمان تب در اسب ها

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟ | دام و پت

برای کاهش تب، دامپزشک به احتمال زیاد داروهایی را برای کاهش تب بسیار بالا، در کنار سایر داروهای ضد بیماری زمینه ای احتمالی، تجویز خواهد کرد. به طور معمول، اولین دارویی که برای درمان تب استفاده می شود، یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند فلونیکسین مگلومین [بانامین] یا فنیل بوتازون است. این داروها، اغلب تب را پایین می آورند.

با این حال، این داروها باید با احتیاط و مطابق دستورالعمل تجویز شوند. نکته مهمی که صاحبان اسب باید بدانند این است که اگر این داروها در دوزهای بالاتر از توصیه دامپزشک تجویز شوند، بهتر عمل نمی کنند و در واقع مضر خواهند بود.

اگر داروها به تنهایی برای کاهش تب اسب شما کافی نیستند، دامپزشک ممکن است روش های دیگری را برای خنک کردن حیوان خانگی تان پیشنهاد کند. اغلب سعی می کنند دمای بدن را به روش دیگری، با استفاده از فن ها یا لوله های سرد، خنک کنند تا میزان تبخیر را در کل بدن افزایش دهند.

اگر بدن اسب واقعاً بیش از حد گرم شده باشد، می توان مایعات داخل وریدی خنک را تجویز کرد. لازم نیست مایع را زیاد خنک کنید، زیرا حتی در دمای اتاق نیز کمتر از دمای بدن خواهد بود.

تب خفیف ممکن است اسب شما را برای مدتی سست کند، بنابراین بهتر است به حیوان خانگی تان اجازه دهید کمی استراحت کند تا بهبود یابد. در اکثر مواقع، تب فقط نشانه این است که سیستم ایمنی بدن اسب، همه چیز را تحت کنترل دارد. اسب شما در مدت زمان کوتاهی به حالت قبلی خود باز می گردد.

منبع:

https://equusmagazine.com/.amp/diseases/what-fever-means-26391

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا