پرنده ها

بیماری کبد چرب در طوطی

بیماری کبد چرب در طوطی (لیپیدوز کبدی) به دلیل تجمع تدریجی چربی در اطراف کبد ایجاد می شود که فرآیند سم زدایی را به خطر می اندازد. اگر این بیماری تغذیه ای حل نشود، می تواند منجر به مرگ ناگهانی طوطی ها شود.

بیماری کبد چرب معمولاً زمانی رخ می دهد که طوطی ها از رژیم غذایی پرچرب و مبتنی بر دانه تغذیه می شوند. این وضعیت منجر به تجمع چربی در اطراف کبد و اختلال در عملکرد آن می شود. علائم شامل رسوب چربی در شکم و قفسه سینه و منقار و پنجه هایی با لکه های سیاه (مناطق خونریزی) با رشد سریع است.

از آنجایی که طوطی ها بسیار مستعد ابتلا به بیماری کبد چرب هستند، این چیزی است که صاحبان آن باید بدانند و بدانند. یادگیری علائم به شما این امکان را می دهد که وضعیت را در مراحل اولیه شناسایی کنید. کبد یکی از معدود اندام هایی است که می تواند بازسازی شود، بنابراین تشخیص زودهنگام و اصلاح سبک زندگی می تواند منجر به بهبودی شود.

بیماری کبد چرب در طوطی چیست؟

بیماری کبد چرب در طوطی یکی از شایع ترین بیماری های تغذیه ای است که طوطی ها و سایر پرندگان را درگیر می کند. طوطی های آمازون و طوطی های کواکر به ویژه مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

بیماری کبد چرب زمانی رخ می دهد که رسوبات چربی در اطراف کبد جمع می شود. کبد برای هضم، سم زدایی و ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. همچنین پروتئین هایی تولید می کند که از لخته شدن خون و متابولیسم کربوهیدرات ها جلوگیری می کند.

در بیماری کبد چرب، چربی انباشته شده در جریان خون به کبد نفوذ می کند. این منجر به کاهش بافت عملکردی کبد می شود که عملکرد بهینه کبد را متوقف می کند. در بسیاری از موارد، کبد بزرگ می شود و باعث مشکلات سلامتی دیگری می شود.

در نتیجه چربی اضافی در اطراف قلب انباشته می شود و عملکرد اندام را به خطر می اندازد. لیپیدوز کبدی می تواند شدید باشد و منجر به مرگ ناگهانی شود زیرا طوطی شما دیگر نمی تواند با استرس های عادی کنار بیاید .

 علت بیماری کبد چرب در طوطی چیست؟

موارد زیر رایج ترین دلایلی است که باعث می شود طوطی ها به این عارضه مبتلا شوند:

رژیم غذایی پرچرب، یکی از علل بیماری کبد چرب در طوطی

رژیم غذایی ناسالم و نامتعادل یکی از دلایل اصلی است. چاقی یکی از علائم اصلی بیماری کبد چرب است که رژیم غذایی پر کالری و مبتنی بر دانه به آن کمک می کند. دانه‌ها، آجیل‌ها و گلوله‌ها فقط باید 50 تا 70 درصد از غذای روزانه طوطی شما را تشکیل دهند، زیرا تمام مواد مغذی مورد نیاز طوطی شما را تامین نمی‌کنند.

پرخوری یک مشکل است. طوطی‌ای که در تمام طول روز روی قایق می‌ایستد به 5 درصد غذا نسبت به طوطی‌های پرنده معمولی نیاز دارد. اگرچه بسیاری از صاحبان قصد ندارند، اما مقدار غذای مورد نیاز حیوانات خانگی خود را بیش از حد تخمین می زنند.

مقدار بی پایان غذا را برای طوطی خود باقی ندهید تا مصرف کند. نمی تواند کالری دریافتی خود را تنظیم کند و از سر کسالت پرخوری می کند. همچنین با بزرگ شدن معده، به غذای اضافی عادت می کند. برخی از صاحبان این امر را به عنوان نشانه ای می دانند که به طوطی های خود به اندازه کافی غذا نمی دهند.

در حالی که شیوع کمتری دارد، برخی طوطی های جوان به بیماری کبد چرب مبتلا می شوند. این بیماری معمولاً در پرندگانی رخ می دهد که برای مدت طولانی بیش از حد یا با دست تغذیه شده اند. بیشتر فرمول هایی که برای تغذیه با دست استفاده می شوند کالری متراکم هستند. و از آنجایی که طوطی‌های بچه زیاد حرکت نمی‌کنند، کالری‌ها به صورت چربی ذخیره می‌شوند.

طوطی های جوان باید در سن 10 تا 25 هفتگی از شیر گرفته شوند تا در آینده دچار مشکلات کبدی نشوند.

کمبودهای تغذیه ای، یکی دیگر از علل بیماری کبد چرب در طوطی

راهنمای  دامپزشکی MSD  ادعا می کند که بیماری تغذیه ای هنوز در پرندگان خانگی رایج است، حتی اگر وضعیت در دهه گذشته بهبود یافته باشد. بسیاری از صاحبان، دانه های خریداری شده از فروشگاه را به عنوان شکل اصلی رزق انتخاب می کنند و از اضافه کردن میوه ها، سبزیجات و برگ های تازه به رژیم غذایی طوطی های خود کوتاهی می کنند.

شایع ترین دلایل سوء تغذیه در طوطی ها، رژیم غذایی با دانه خالص و رژیمی است که به طوطی ها اجازه می دهد آنچه را که می خواهند بخورند انتخاب کنند. این غذا خوردن انتخابی را تشویق می کند و در نتیجه مصرف ناکافی مواد مغذی را به همراه دارد. کبد باید سخت‌تر کار کند تا مواد مغذی اضافی را از بدن خارج کند و این اندام را تحت فشار بیشتری قرار می‌دهد.

ژنتیک، یکی دیگر از علل بیماری کبد چرب در طوطی

برخی از طوطی ها دارای استعداد ژنتیکی به این بیماری هستند. اگر یکی از والدین طوطی یا هر دوی آنها این عارضه را داشته باشند، احتمال ابتلای نوجوان به این عارضه در مقطعی از زندگی بیشتر است.

طوطی باید از یک رژیم غذایی مغذی تغذیه شود تا سالم بماند. همچنین، اگر برای اولین بار است که طوطی می گیرید، تاریخچه سلامت والدینش را بپرسید تا بتوانید تشخیص دهید که آیا بیماری کبد چرب ارثی وجود دارد یا خیر.

کم تحرکی

ورزش کم باعث چاقی می شود که یکی از دلایل اصلی بیماری کبد چرب است. اطمینان از اینکه طوطی‌ها به اندازه کافی فعالیت دارند، سخت است، اما این باید بخشی استاندارد از برنامه روزانه آنها باشد.

طوطی شما باید از انجام ورزش روزانه خود هیجان زده باشد. بدون آن، طوطی سطوح بالای کلسترول و تری گلیسیرید، یک نوع چربی طبیعی، ایجاد می کند. سطح بالای تری گلیسیرید خطر سکته مغزی و بیماری قلبی را افزایش می دهد.

سطح کلسترول سالم 200 است. هر چه بالاتر باشد و طوطی در خطر بیماری کبد چرب و بیماری های قلب و کلیه است و امید به زندگی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

علائم بیماری کبد چرب در طوطی

بیماری کبد چرب در طوطی || دام و پت

در حالی که بیماری کبد چرب می تواند تهدید کننده زندگی باشد، علائم متعددی معمولا در طوطی های مبتلا به لیپیدوز کبدی مشاهده می شود. اینها هستند:

چاقی

مجله ای که توسط بیمارستان حیوانات نیلز منتشر شده است توضیح می دهد که چگونه چاقی در پرندگان مبتلا به بیماری کبد چرب رایج است. طوطی های مبتلا به این عارضه نه تنها دارای اضافه وزن به نظر می رسند، بلکه ممکن است پاکت های بزرگ تری از چربی روی سینه و شکم نیز وجود داشته باشد. در نتیجه ممکن است شکم متسع به نظر برسد و کبد در زیر کیل قابل مشاهده باشد.

رشد بیش از حد منقار

لیپیدوز کبدی می تواند باعث شود که منقار طوطی سریعتر از حد معمول رشد کند. همچنین ممکن است بدشکل و نرم شود و خوردن و نوشیدن آن را سخت تر کند. پنجه های طوطی نیز ممکن است در مدت زمان کوتاهی بیش از حد بلند شوند.

دامپزشکان متوجه این موضوع می شوند که طوطی را برای کوتاه کردن منقار معمولی آورده و می توانند در مورد مدیریت منقار و پنجه های بیش از حد رشد کرده توصیه کنند. بنابراین، صاحبان باید در جریان بررسی های سلامت حیوان خانگی خود باشند.

لکه های سیاه

یکی از علائم اصلی بیماری کبد چرب، ناتوانی خون طوطی در لخته شدن مناسب است. به دلیل عملکرد ضعیف کبد، ممکن است لکه های سیاه روی منقار و ناخن های پا طوطی ظاهر شود، جایی که خونریزی رخ داده است. این لکه ها شبیه کبودی های قدیمی و کوچک هستند.

بزرگ شدن کبد

کبد بزرگ شده به سختی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. با این حال، هنگامی که پرهای طوطی با قطره کوچک الکل مرطوب می شود، کبد از طریق پوست دیده می شود. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید، اما به خاطر داشته باشید که پس از اتمام معاینه طوطی خود، الکل را از روی پوست بشویید.

چاقی همیشه یک علامت نیست. ممکن است طوطی شما نیاز به رژیم غذایی داشته باشد، اما عکس‌برداری با اشعه ایکس و آزمایش خون می‌تواند تشخیص دهد که آیا این مورد است.

اسهال

به دلیل بیلی روبین بیش از حد در سیستم، طوطی های مبتلا به بیماری کبد چرب اسهال یا ادرار مایل به سبز را تجربه می کنند. این مشابه زردی در انسان است. طوطی ها به دلیل کمبود رنگدانه ای که رنگ زرد را ایجاد می کند، زردی را تجربه نمی کنند، بنابراین بیلی روبین از طریق مدفوع یا ادرار دفع می شود.

بیماری های پر

کیفیت پایین پرها نشانه دیگری است. پرها شکننده می شوند و به راحتی می شکنند و نواحی پوست خشک و لکه دار را آشکار می کنند. تحریک پوست همچنین ممکن است باعث گاز گرفتن یا کندن پرهای طوطی شود . اگر تغییری در کیفیت یا ظاهر پرها مشاهده کردید، طوطی را توسط دامپزشک معاینه کنید.

تشنج

در مراحل پیشرفته بیماری کبد چرب، سموم در جریان خون انباشته می شوند و باعث بی نظمی یا تشنج می شوند. سیستم عصبی مرکزی به شدت تحت تأثیر سموم مضر قرار می گیرد و شروع به خاموش شدن می کند.

از دست دادن اشتها

طوطی های بیمار اشتهای خود را از دست می دهند و رژیم غذایی پرچرب خود را رد می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که از خوردن غذاهای چرب خسته شده است، یا ممکن است غذاها در هنگام هضم باعث ایجاد درد شوند.

این کاهش اشتها باعث کاهش وزن و بی حالی خواهد شد. طوطی ها گاهی اوقات برای مقابله با کمبود غذا در بدن خود مقادیر زیادی آب مصرف می کنند.

اختلال در تنفس

برخی از طوطی ها به طور ناگهانی دچار مشکلات تنفسی می شوند و به طور مکرر دهان خود را در مراحل پیشرفته تر باز و بسته می کنند. این تصور را ایجاد می کند که طوطی نفس نفس می زند، اما در حال تقلا برای نفس کشیدن است.

مطمئن شوید که طوطی زیر نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و به آب شیرین دسترسی دارد. شما باید طوطی خود را در طول مراحل بهبودی راحت کند.

اگر علائم فوق به اندازه کافی زود شناسایی شوند، طوطی شانس بالایی برای بهبودی دارد. با این حال، به امید اینکه بهتر شود، نباید شرایط را بدون درمان رها کنید.

تشخیص بیماری کبد چرب در طوطی

بیماری کبد چرب در طوطی || دام و پت

فقط یک دامپزشک می تواند تشخیص دقیق بدهد. در حالی که مالکان باید علائم را درک کنند، خود تشخیصی گاهی اوقات می تواند طوطی شما را از دریافت موثرترین درمان جلوگیری کند.

دامپزشک جزئیات تاریخچه پزشکی طوطی را می پرسد. به تمام علائمی که مشاهده کرده اید توجه داشته باشید تا چیزی درمان نشده باقی نماند. تجزیه و تحلیل کاملی از رژیم غذایی و ترجیحات غذایی طوطی خود ارائه دهید.

در این مرحله، دامپزشک مراقب است که استرس ایجاد نشود، زیرا در موارد شدید بیماری کبد چرب می تواند کشنده باشد. به همین دلیل، طوطی ممکن است نیاز به بیهوشی با گاز داشته باشد تا دامپزشک بتواند یک معاینه پزشکی کامل انجام دهد. طوطی های جوان بعید است که نیاز به بیهوشی داشته باشند.

علاوه بر بررسی وزن، دامپزشک اطراف ناحیه شکم را برای هر کیسه بزرگ چربی احساس می کند. همچنین ممکن است برای بررسی اندازه کبد نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس باشد.

گاهی اوقات برای بررسی عفونت ها نیاز به خون گیری است، اما ممکن است دامپزشک ابتدا یک اقدام کمتر تهاجمی را توصیه کند و خون را به عنوان آخرین راه حل رها کند.

چگونه بیماری کبد چرب در طوطی را درمان کنیم؟

بیماری کبد چرب در طوطی || دام و پت

هنگامی که طوطی مبتلا به بیماری کبد چرب تشخیص داده می شود، دامپزشک درمان متناسب با آنها را ارائه می دهد. با این حال، درمان در همه طوطی‌های مبتلا مشابه خواهد بود و معمولاً با رژیم غذایی آن شروع می‌شود.

در برخی موارد، این بیماری در طوطی را نمی توان درمان کرد، اما می توان بیماری را مدیریت کرد تا کیفیت زندگی آن را بهبود بخشد. برای درمان بیماری کبد چرب، موارد زیر به شما کمک می کند:

بهبود رژیم غذایی

طوطی ها باید از یک رژیم غذایی ارگانیک غنی از فیبر و چربی کم تغذیه شوند. غذاهای ارزان و تجاری پرندگان حاوی آفت کش هایی هستند که در صورت مصرف طولانی مدت می توانند به کبد آسیب برسانند.

رژیم غذایی اصلی طوطی باید شامل غذای خشکی باشد که عاری از طعم و رنگ مصنوعی باشد. میوه ها و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا کبد و روده را از سموم مضر سم زدایی می کنند.

دانه های جوانه زده نیز یک گزینه غذایی عالی هستند زیرا چربی کمتری نسبت به سایر آجیل ها و دانه ها دارند. آنها همچنین می توانند به تشویق طوطی ها به خوردن میوه ها و سبزیجات کمک کنند زیرا بافت مشابهی دارند.

طوطی و بادام زمینی اغلب دست به دست هم می دهند. اما بادام زمینی و هر غذای دیگری که حاوی مایکوتوکسین (آفلاتوکسین) است می تواند به کبد آسیب برساند و باید از مصرف آن اجتناب کرد، حتی اگر پرنده شما طعم آن را دوست داشته باشد.

ارائه مکمل های غذایی

مکمل های غذایی به طرق مختلف از عملکرد کبد حمایت می کنند. بین کمبود ویتامین و ایجاد بیماری کبد چرب ارتباط وجود دارد، بنابراین افزودن آنها به رژیم غذایی طوطی مفید است. کولین، بیوتین و متیونین برای متابولیسم چربی و محافظت در برابر آسیب بیماری کبد چرب ضروری هستند.

مخمر آبجو، حبوبات و غلات سبوس دار سرشار از کولین هستند. میوه ها، مخمر آبجو و مخمر قهوه ای منابع بیوتین هستند. متیونین یک اسید آمینه است که از منابع گیاهی در دسترس نیست اما در ماهی و گوشت یافت می شود.

افزایش ورزش

در طبیعت، طوطی ها هر روز صدها مایل پرواز می کنند. در اسارت به فرصت هایی برای ورزش و آزادسازی انرژی نیاز دارند. اگر انرژی کافی مصرف نکنند، چربی شروع به تجمع می کند.

طناب ها و نردبان ها طوطی ها را تشویق به بالا رفتن می کنند. اسباب‌بازی‌های پا، عادت‌های ورزشی خوب را ترویج می‌کنند، زیرا طوطی‌ها با لگد زدن آن‌ها را در قفس خود می‌زنند و در حین کار با ماهیچه‌ها، خستگی را کاهش می‌دهند. از زمان خود برای بازی با طوطی خانگی خود استفاده کنید. آن را از قفس خارج کنید و به آن فضای بازی بدهید و بال هایش را باز کنید.

خار مریم

بیماری کبد چرب در طوطی || دام و پت

خار مریم (سیلیمارین) می تواند از کبد حمایت کند. این گیاهی با لوب مومی و خاردار است که به طور وحشی در اروپا رشد می کند و دارای طیف وسیعی از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. بررسی ها نشان می دهد هنگامی که به طور منظم مصرف شود، اندازه کبد را به سطح سالم تری کاهش می دهد. دوزهای پیشنهادی در طوطی بین 100-150 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12-8 ساعت است.

برگ قاصدک

برگ های قاصدک سموم را از بدن دفع می کند. طوطی ها از طعم آن لذت می برند و با کمی تشویق آنها را می خورند. برگ ها و ریشه ها گیاهان سم زدایی مفیدی هستند.

برگ ها همچنین ادرار آور هستند و مایعات اضافی را بدون کاهش سطح پتاسیم از بدن خارج می کنند. آنها همچنین درد مفاصل را تسکین می دهند، اسید اوریک و کلسترول را کاهش می دهند و سطح فشار خون را کاهش می دهند. اگر طوطی شما به دلیل بیماری کبد چرب به دلیل شکنندگی پرهای شما دچار سوزش پوستی می شود، چای قاصدک را می توان بر روی پوست خیس کرد.

حتی اگر طوطی شما به بیماری کبد چرب مبتلا نیست، تا زمانی که جوان است اقدامات لازم را برای پیشگیری از آن انجام دهید. این عارضه ممکن است بدون اینکه شما متوجه شوید ایجاد شود، بنابراین طوطی خود را در یک رژیم غذایی سالم و کم چرب قرار دهید و میوه و سبزیجات را پیشنهاد دهید تا طوطی شما در اوایل زندگی به آنها عادت کند. همچنین مطمئن شوید که طوطی شما به طور منظم ورزش می کند.

منبع
https://www.allaboutparrots.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا