سگ ها

بیماری آدیسون در سگ

بیماری آدیسون در سگ ها در اثر اختلال عملکرد یا تخریب غدد فوق کلیوی ایجاد می شود. علائم اغلب تا زمانی که سگ خیلی بیمار نشده است ظاهر نمی شود. افتادگی، رنگ پریدگی لثه ها و تشنج می تواند نشان دهنده بیماری آدیسون در سگ ها باشد.

بحران آدیسون در سگ ها می تواند کشنده باشد. بیماری آدیسون در سگ ها قابل درمان نیست، اما اگر زود تشخیص داده شود، می توان آن را با دارو کنترل کرد. بیماری آدیسون در سگ ها ترسناک است زیرا به نظر می رسد که به طور ناگهانی و شدید ایجاد می شود. با این حال، تا زمانی که سگ شما علائم بیماری را نشان دهد، بیش از 90 درصد بافت تولید کننده هورمون در دو غده فوق کلیوی او غیرفعال است.

بیماری آدیسون که به عنوان هیپوآدرنوکورتیکیسم نیز شناخته می شود، تشخیص آن پیچیده است، زیرا علائم بسیاری از بیماری های سگ دیگر را شبیه سازی می کند. با دشوارتر کردن کار، علائم شیمیایی خون بیماری که دامپزشک شما به دنبال آن است ممکن است در ابتدا وجود نداشته باشد، حتی اگر سگ شما قبلاً بیمار باشد.

بیماری آدیسون چیست؟

بیماری آدیسون به دلیل اختلال در عملکرد یا تخریب غدد فوق کلیوی در سگ ها ایجاد می شود. غدد فوق کلیوی یک جفت اندام کوچک تولید کننده هورمون هستند که در نزدیکی کلیه ها قرار دارند و کورتیکواستروئیدهایی مانند کورتیزول و مینرالوکورتیکوئیدها مانند آلدوسترون تولید می کنند.

کورتیزول هورمونی است که به بدن سگ کمک می کند تا با استرس مقابله کند. این شامل استرس های روزمره مانند ورزش و استرس های شدیدتر مانند آسیب ها می شود.

آلدوسترون هورمونی است که به تنظیم الکترولیت ها مانند سدیم و پتاسیم در بدن سگ کمک می کند. این الکترولیت ها در بسیاری از عملکردهای مهم بدن از جمله نگهداری مایعات کافی در بدن نقش دارند.

سگ مبتلا به بیماری آدیسون این هورمون های آدرنال را به درستی تولید نمی کند. از آنجایی که هورمون ها به طور معمول در سراسر بدن گردش می کنند و اثرات خود را در همه جا می گذارند، کل بدن تحت تأثیر بیماری آدیسون قرار می گیرد که می تواند باعث کم آبی شدید، کما یا حتی مرگ ناگهانی شود.

گاهی اوقات، سگ‌های مبتلا به بیماری آدیسون فقط در تولید کورتیکواستروئیدها دچار کمبود می‌شوند. این بیماری آدیسون آتیپیک نامیده می شود. در حالی که تشخیص بیماری آدیسون آتیپیک دشوارتر است، اما معمولاً درمان آن آسان تر است.

چه چیزی باعث بیماری سگ ها می شود؟

بیماری آدیسون در سگ || دام و پت

علل خاص بیماری آدیسون در سگ ها به طور کامل شناخته نشده است. این بیماری در اثر تخریب یا اختلال عملکرد غدد فوق کلیوی ایجاد می شود که می تواند به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن یا در نتیجه ثانویه بیماری های دیگر اتفاق بیفتد.

علت بیماری آدیسون در برخی از سگ ها نیز ممکن است ایدیوپاتیک باشد، به این معنی که علت آن را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد و ناشناخته باقی می ماند.

سگ های ماده میانسال به احتمال زیاد به بیماری آدیسون مبتلا می شوند. پودل های استاندارد، لابرادور رتریورها، گریت دین ها، سگ های آبی پرتغالی، تریرهای وست هایلند، روتوایلرها و رتریورهای اردک نوا اسکوشیا بیشتر از سایر نژادهای سگی هستند که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند.

اگرچه این استعدادهای نژادی نشان می دهد که یک عامل خطر ژنتیکی در ابتلا به این بیماری وجود دارد، اما هیچ تحقیق فعلی که از پیوند ژنتیکی حمایت کند وجود ندارد.

اگر سگ شما به طور ناگهانی مصرف داروهای استروئیدی را متوقف کند، این می تواند باعث نوعی بیماری آدیسون شود. اگرچه این می تواند شدید باشد، اما اغلب قابل درمان است. همیشه دستورالعمل های دامپزشک را دنبال کنید تا به تدریج داروهای استروئیدی را در طول زمان کاهش دهید.

علائم بحران آدیسون در سگ ها

متأسفانه، تقریباً یک سوم سگ‌هایی که به بیماری آدیسون مبتلا می‌شوند، به این دلیل تشخیص داده می‌شوند که بسیار بیمار می‌شوند، که به عنوان بحران آدیسون شناخته می‌شود. این زمانی است که کم آبی بدن بسیار شدید می شود و جریان خون نیز ناکافی است.

سگ ها همچنین ممکن است یک عدم تعادل خطرناک در الکترولیت های خون داشته باشند که منجر به عملکرد غیر طبیعی قلب می شود.

علائم بیماری آدیسون در سگ ها عبارتند از:
  • کم انرژی. بی حالی علائمی است که می تواند متناوب باشد
  • لثه های رنگ پریده. جریان خون ضعیف باعث رنگ پریدگی لثه ها می شود.
  • اسهال. در واقع اسهال نشانه آن است که سگ شما احساس بیماری می کند و مختص بیماری آدیسون نیست.
  • تشنج. تشنج می تواند ناشی از قند خون بسیار پایین (هیپوگلیسمی) باشد که یک عارضه بالقوه بیماری آدیسون است.
  • ضربان قلب پایین. به دلیل عدم تعادل در الکترولیت های خون، ممکن است ضربان قلب آنقدر پایین بیاید که منجر به فروپاشی یا مرگ ناگهانی شود.
  • فروپاشی. این معمولا اولین علامت بیماری آدیسون است. فروپاشی ممکن است به دلیل سایر شرایط جدی مانند بیماری قلبی، نقایص عصبی، یا بیماری های صرع نیز رخ دهد.
  • استفراغ یا نارسایی. این می تواند هم حاد (ناگهانی) و هم مزمن (طولانی مدت) باشد. برای صاحبان حیوانات خانگی تشخیص استفراغ و پس زدن می تواند بسیار دشوار باشد.

بحران آدیسون در سگ ها می تواند کشنده باشد. سگ‌ها در این موقعیت ممکن است دارای علائم شدیدی باشند که شامل فشار خون پایین، قند خون پایین و ضربان قلب آهسته است. هر یک از این موارد بسیار جدی هستند و باید در بیمارستان توسط دامپزشک درمان شوند.

یک سگ در بحران آدیسون به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد که ممکن است روزانه 500 تا 1000 دلار یا بیشتر هزینه داشته باشد زیرا پزشکان و کارکنان آنها برای نجات حیوان خانگی شما تلاش می کنند.

تشخیص بحران آدیسون در سگ ها

بیماری آدیسون در سگ || دام و پت

تشخیص بیماری آدیسون نیاز به آزمایشات عمومی و اختصاصی دارد. مانند هر بیماری دیگر در حیوانات خانگی، اولین قدم یک معاینه فیزیکی کامل است. سگ های مبتلا به بیماری آدیسون تشخیص داده نشده اغلب کاملاً بیمار به بیمارستان دامپزشکی می آیند و معاینه فیزیکی برای تعیین مشکل مهم است.

دامپزشک شمارش کامل خون (CBC)، پانل شیمیایی شامل سطوح الکترولیت و آزمایش ادرار را انجام خواهد داد. اینها تست های عملکرد کلی بدن هستند. سگ های مبتلا به بیماری آدیسون عدم تعادل در سطح الکترولیت خود و همچنین ناهنجاری های احتمالی در ارزش کلیه دارند. به طور معمول، یک سگ بیمار دارای گلبول های سفید بالا است، اما این پاسخ در سگ های مبتلا به بیماری آدیسون وجود ندارد.

در مرحله بعد، اگر دامپزشک به بیماری آدیسون مشکوک باشد، آزمایش تحریک ACTH را توصیه می کند. ACTH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید می شود و به غده فوق کلیوی سیگنال می دهد تا استروئیدها را آزاد کند. اگر سطح استروئید خون به این تزریق پاسخ ندهد، سگ شما به بیماری آدیسون مبتلا شده است.

سونوگرافی شکم نیز می تواند برای تشخیص مفید باشد. غدد آدرنال، معمولاً اندام‌های کوچک، در سگ‌های مبتلا به بیماری آدیسون کوچک می‌شوند. سونوگرافی شکم می تواند سایر علل بیماری مانند سرطان را نیز رد کند. هزینه یک مجموعه کامل از تست های تشخیصی بین 600 تا 2000 دلار است، بسته به اینکه کدام آزمایش مورد نیاز است.

نحوه درمان بیماری آدیسون در سگ ها

بیماری آدیسون در سگ || دام و پت

بیماری آدیسون در سگ ها قابل درمان نیست، اما با دارو قابل درمان است. هنگام شروع دارو، دامپزشک آزمایش خون مکرر را برای اطمینان از عملکرد صحیح دارو توصیه می کند.

هنگامی که بیماری حیوان خانگی شما به خوبی تنظیم شد، ممکن است آزمایش خون هر 3 تا 6 ماه توصیه شود. سگ های مبتلا به بیماری آدیسون به خوبی کنترل شده می توانند زندگی عادی داشته باشند. با این حال، درمان نشدن بیماری آدیسون کشنده است.

دارو برای بیماری آدیسون در سگ ها

دو نوع دارو برای درمان بیماری آدیسون وجود دارد که هزینه آنها به جثه سگ شما بستگی دارد. این دارو ها عبارتند از:

  • فلودروکورتیزون: این قرصی است که باید هر 12 تا 24 ساعت یکبار مصرف شود. بسته به جثه سگ شما، 50 تا 200 دلار در ماه هزینه دارد. با گذشت سالها، دوز سگ شما افزایش می یابد.
  • تزریق دزوکسی کورتیکوسترون پیوالات (DOCP): این تزریق تقریباً هر 25 روز انجام می شود. دامپزشک سطح الکترولیت سگ شما را قبل از اولین تزریق و سپس هر 3-6 ماه یکبار بررسی می کند. هر تزریق تقریباً 100 تا 300 دلار هزینه دارد.

همچنین ممکن است نیاز باشد که به سگ شما پردنیزون خوراکی با دوز کم داده شود. قرص های پردنیزون ارزان هستند، معمولاً تقریباً 10 تا 20 دلار در ماه. رژیم دقیق دوز بستگی به سگ و سبک زندگی شما دارد. در مورد انتظارات دوز دقیق با دامپزشک مشورت کنید.

چگونه از بیماری آدیسون پیشگیری کنیم؟

متاسفانه هیچ راهی برای پیشگیری از بیماری آدیسون در سگ ها وجود ندارد. اگر یک نژاد در معرض خطر دارید، حتما از پرورش دهنده خود بپرسید که آیا سابقه خانوادگی بیماری آدیسون و سایر بیماری های مشترک در آن نژاد وجود دارد یا خیر.

اگر حیوان خانگی شما داروهای استروئیدی مانند پردنیزون مصرف می کند، آنها را به طور ناگهانی قطع نکنید. استروئیدها باید در طی چند روز تا چند هفته با توجه به توصیه های دامپزشک کاهش یابد. مترونیدازول برای سگ، خطرات و نحوه مصرف آن را بشناسید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا