حیوانات خانگی کوچک

ایورمکتین برای خوکچه هندی

داروی ایورمکتین یک لاکتون ماکروسیکلیک است که برای درمان انگل های خارجی در بسیاری از پستانداران استفاده می شود. ایورمکتین به ویژه برای از بین بردن انگل های کوچک در خوکچه هندی مانند کک، شپش و کنه مفید است. همانطور که هر صاحب خوکچه هندی می داند، بیماری های پوستی یکی از شایع ترین بیماری در خوکچه هندی است. این دارو نه تنها موثر است، بلکه برای استفاده در پستانداران کوچک نیز کاملا بی خطر است و عوارض کمی در خوکچه هندی ایجاد می کند. به خواندن این مقاله از دام و پت ادامه دهید تا در مورد استفاده از ایورمکتین در خوکچه هندی، دوز و عوارض جانبی آن بیشتر بدانید.

ایورمکتین چیست؟

ایورمکتین یک آندوسید است، یعنی دارویی که برای درمان و پیشگیری از انگل های خارجی و داخلی در گونه های مختلف جانوری از جمله خوکچه هندی استفاده می شود. این ماده فعال متعلق به گروه لاکتون های ماکروسیکلیک با مکانیسم اثر منحصر به فرد است.

ایورمکتین به طور انتخابی و با میل ترکیبی بالا به کانال های یونی کلرید فعال شده با گلوتامات در سلول های عصبی و ماهیچه ای بی مهرگان متصل می شود. این اتصال باعث افزایش نفوذپذیری غشای سلولی برای یون ‌های کلرید می‌ شود که منجر به هیپرپلاریزه شدن سلول‌های عصبی یا ماهیچه‌ ای و فلج و مرگ انگل می‌ شود.

ایورمکتین در سال 1970 کشف شد. از آن زمان، استفاده از آن گسترده شده است. ایورمکتین به علت اثربخشی آن در انسان و حیوانات در فهرست داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت قرار دارد. دانشمندانی که آن را کشف کردند، ساتوشی اومورا از دانشگاه کیتاساتو و ویلیام کمبل از مرک، در سال 2015 جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی را دریافت کردند.

ایورمکتین برای چه چیزی در خوکچه هندی استفاده می شود؟

ایورمکتین برای خوکچه هندی || دام و پت

از آن جایی که انگل های داخلی در خوکچه هندی بسیار نادر هستند، ایورمکتین بیشتر برای درمان انگل های خارجی مانند کنه ها، ماگوت ها و شپش ها استفاده می شود. با این حال، این درمان در برابر کرم‌ های نواری، کنه‌ ها یا کک ‌ها مؤثر نبوده است.

شایع ترین انگل ها، کنه ها هستند که عبارت اند از:

Trixacarus scabei. علائم شدیدی مانند خارش، ریزش مو، آسیب به خود ایجاد می کند که می تواند منجر به عفونت های ثانویه، قرمزی پوست، پوسته پوسته شدن، ضعف و تغییرات رفتاری شود. پارازیتوز مزمن منجر به ضخیم شدن لایه بیرونی پوست (هیپرکراتوز) و حتی در موارد شدیدتر تشنج می شود.

Chirodiscoides caviae. این مورد از شایع ترین کنه خز است که خوکچه هندی را درگیر می کند. در خوکچه های هندی سالم، آلودگی به طور کلی بدون علامت است.

Psoroptes cuniculi. پوسته های بزرگی در مجرای گوش ایجاد می کند و در صورت عدم درمان، می تواند آن را به طور کامل مسدود کند.

Cheyletilla parasitivorax. این انگل همچنین به عنوان “فلس های راه رونده” شناخته می شود، فلس های بزرگی را ایجاد می کند که به خصوص در پشت بدن خوکچه هندی ظاهر می شوند.

کنه های دیگری که ممکن است این حیوانات را به میزان کمتری تحت تأثیر قرار دهند، کنه های جرب گوش Notoedres) muris) و کنه خارش (Sarcoptes scabei) هستند. این انگل ها علاوه بر ایورمکتین با سلمکتین نیز قابل درمان هستند. اگر مشکوک هستید که خوکچه هندی شما ممکن است آلوده به شپش باشد، این مقاله را از دست ندهید.

دوز مناسب ایورمکتین برای خوکچه هندی چقدر است؟

ایورمکتین برای خوکچه های هندی با توجه به طیف وسیعی از کاربردها، به اشکال مختلف موجود است. محلول موضعی، تزریقی و خوراکی. دوز ایورمکتین برای خوکچه هندی بستگی به انگل تحت درمان دارد. به طور کلی دوز ایورمکتین به شرح زیر استفاده می شود:

  • برای درمان کنهTrixacarus scabeie . 0.2 میلی لیتر ایورمکتین به صورت زیر جلدی در خوکچه هندی بالغ و 0.1 میلی لیتر در خوکچه هندی جوان.
  • برای درمان کنه Chirodiscoides caviae. ایورمکتین موضعی (با دوز 0.5 میلی گرم بر کیلوگرم).
  • برای درمان کنه Psoroptes Cuniculi. ایورمکتین را می توان به صورت موضعی و زیر جلدی با دوز 200 میکروگرم بر کیلوگرم استفاده کرد، همانطور که برای سایر کنه ها، شپش ها و کک ها استفاده می شود.

به خاطر داشته باشید که دوز دقیق ایورمکتین باید توسط دامپزشک حیوان خانگی شما تعیین شود. دامپزشک سن و وزن خوکچه هندی شما و همچنین سایر عوامل مهم را در نظر می گیرد.

جرب سارکوپت یکی از شایع ترین بیماری ها در خوکچه هندی است. این بیماری تهدیدی جدی برای سلامت خوکچه هندی است. اگر می خواهید درباره جرب در خوکچه هندی بیشتر بدانید، می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و با او درباره سوالات تان مشورت کنید.

موارد منع مصرف ایورمکتین در خوکچه هندی چیست؟

ایورمکتین برای خوکچه هندی || دام و پت

ایورمکتین نباید در خوکچه های هندی که به این ماده فعال آلرژی دارند، که در آن سیستم عصبی آسیب دیده است، یا در خوکچه های هندی که تنها چند روز از عمرشان می گذرد، استفاده شود. زیرا به طور کامل رشد نکرده اند. به همین ترتیب، نباید همراه با سایر داروهایی که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارند، استفاده شود. شاید برای شما هم جالب باشد که چینچیلا یا خوکچه هندی کدام بهترند؟

داروی ایورمکتین برای خوکچه هندی چه عوارضی دارد؟

یکی از جذاب ترین ویژگی های ایورمکتین، نادر بودن عوارض جانبی آن است. با وجود این واقعیت که در دوزهای بسیار بالا می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی مرکزی خوکچه هندی شود که می تواند کشنده باشد، این ترکیب بی خطر است. زیرا پستانداران برخلاف انگل ها فاقد کانال های کلریدی هستند که توسط گلوتامات فعال می شوند.

از آنجایی که لاکتون‌های ماکروسیکلیک مانند ایورمکتین میل ترکیبی کمی برای سایر کانال‌های کلریدی فعال شده با انتقال ‌دهنده عصبی دارند و به آسانی از سد خونی مغزی عبور نمی ‌کنند، حاشیه ایمنی بالایی در خوکچه هندی دارند.

قبل از ظهور ایورمکتین (یک داروی انگل کش سیستمیک)، درمان کنه فقط می توانست درجه ای از کنترل را به جای حذف کامل کنه های جرب در خوکچه هندی فراهم کند. با توجه به ایمنی و اثربخشی ظاهری آن هنگام استفاده در دوزهای صحیح، ایورمکتین درمان ارجح برای کنه ها، به ویژه کنه جرب است. شایع ترین علل مرگ ناگهانی خوکچه هندی را بشناسید.

پیش آگهی مصرف ایورمکتین در خوکچه هندی

با مراجعه به دامپزشک حاذق مطمئن می شوید که استفاده از این دارو برای حیوان خانگی شما بی خطر است و به درستی تجویز می شود. دامپزشک همچنین ممکن است برای زخم های باز و عفونت ناشی از خاراندن و پوسته پوسته شدن پوست و سایر عوارض مربوط به کنه ها درمان موضعی انجام دهد.

از آنجایی که تراشیدن پوست (که وجود کنه ها را تایید می کند) دردناک و غیرقابل اطمینان هستند، بسیاری از دامپزشکان باهوش از انجام آن صرف نظر می کنند. خاراندن ناحیه‌ ای از پوست آلوده به کنه‌ ها با دست ممکن است چنان درد و سوزشی در خوکچه هندی ایجاد کند که به نظر می‌ رسد دچار گرفتگی شده است.

غالباً دامپزشک ایورمکتین را فقط در صورت وجود خارش و ریزش مو تجویز می کند. در صورت عدم بهبود، سایر بیماری ها مانند عفونت های قارچی را درمان می کند. مهم است که توجه داشته باشید که خوکچه هندی شما ممکن است از بیش از یک بیماری رنج ببرد.

گاهی اوقات دامپزشک عفونت کنه را کاملاً اشتباه تشخیص می دهد. در صورت مشکوک شدن به آلودگی با کنه هر کاری که می توانید برای درمان مناسب انجام دهید. به یاد داشته باشید که کنه های جرب می توانند حیوان خانگی شما را بکشند. هنگامی که آلودگی با کنه ها به درستی تشخیص داده شوند. همه خوکچه های هندی شما نیاز به درمان دارند و محل زندگی آنها باید تمیز شود.

قرنطینه حیوانات جدید

با قرنطینه کردن و درمان حیواناتی که به تازگی آن ها را خریداری کرده اید. در صورت مشکوک بودن به وجود بیماری، با مراقبت خوب و صحیح از بروز عفونت های مختلف در آینده پیشگیری کنید. برخی از پرورش دهندگان به طور معمول خوکچه های هندی جدید را در طول قرنطینه درمان می کنند (زیرا آن ها می توانند کنه ها را حمل کنند در حالی که هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند).

با درمان در قرنطینه، به جای اینکه خطر ابتلا یک گله کامل خوکچه هندی را تهدید کند. می توان آلودگی با این انگل را به خوبی کنترل کرد. توصیه می شود که یک خوکچه هندی قبل از درمان با ایورمکتین حداقل 12 اونس (340 گرم) وزن داشته باشد. طبق گزارشات، ایورمکتین در صورت تجویز در حیوانات باردار بی خطر است.

محاسبه دوز مصرفی داروی ایورمکتین برای خوکچه هندی

ایورمکتین برای خوکچه هندی || دام و پت

ایورمکتین با فرمولی تجویز می شود که دوز را بر حسب میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن برای هر گونه مشخص می کند. بنابراین دانستن وزن حیوانی که باید تحت درمان قرار گیرد و میزان دوز آن بر حسب میلی گرم در کیلوگرم برای آن حیوان ضروری است.

دامپزشک شما باید بتواند منابع دامپزشکی مورد نیاز را برای تعیین دوز صحیح مصرف این دارو پیدا کند. J. Harkness DVM و J. Wagner DVM اطلاعات دوز را در صفحه 175 “زیست شناسی و پزشکی خرگوش ها و جوندگان” (ناشر Williams & Wilkins – a Lea and Febiger Book) فهرست می کنند.

در حالی که منابع آنلاین پیشنهاد می کنند 0.2 میلی گرم ایورمکتین/  در هر کیلو وزن  بدن، دوز خوراکی صحیح است، انتظار می رود که صاحب خوکچه هندی مسئول برای درمان حیوان خانگی خود حتما با یک دامپزشک مشورت کند. تمام اشکال مایع ایورمکتین قدرت را بر حسب میلی گرم بر میلی لیتر فهرست می کنند.

در شکل خمیر، میزان دارو با درصد وزنی کل نشان داده می شود. خود منبع را برای مقدار دقیق ایورمکتین در هر میلی لیتر یا در هر اونس یا کیلوگرم بررسی کنید. زیرا اشکال دیگری از ایورمکتین غیر از موارد ذکر شده وجود دارند. تمام اقدامات احتیاطی مشخص شده برای محصول را بخوانید. به این ترتیب، می توانید به حفظ سلامتی حیوان خانگی تان کمک بسیار زیادی کنید.

با این حال، Pour-On رقیق ‌تر است، احتمالاً برای تسهیل انتشار ماده فعال روی پوست این شکل از دارو فرموله شده است. در حالی که شکل تزریقی را می ‌توان بیشتر رقیق کرد و به صورت موضعی استفاده کرد. Pour-On به عنوان یک محصول تزریقی استفاده نمی‌ شود.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که به شما توصیه می شود برای اطمینان از اینکه خوکچه هندی شما به درستی برای کنه ها درمان می شود، حتما با یک دامپزشک مشورت کنید. بنابراین، خواهد توانست با اطمینان کامل، مشکل خوکچه هندی خانگی خود را درمان کنید.

داروهای مختلفی برای درمان انواع بیماری ها در خوکچه های هندی وجود دارد. با این حال، برای انتخاب یک برنامه درمانی مناسب برای حیوان خانگی تان، ضروری است که با یک دامپزشک مشورت کنید‌.باید به این نکته توجه داشته باشید که درمان خودسرانه می تواند باعث بروز‌ عوارض جانبی نامطلوب در حیوان خانگی شما شود.

منبع
https://www.animalwised.comhttps://www.guinealynx.info

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا