سگ ها

انواع صداهای سگ را بشناسید.

انواع صداهای سگ را بشناسید.

انواع صداهای سگ را خوب گوش کنید تا بتوانید بهتر حیوان خانگی خود را بشناسید و به نیاز های آن به موقع پاسخ دهید. سگ ها صداهای متنوعی دارند که هر صدای سگ می تواند نشان دهنده یک نیاز یا موضوع خاصی باشد. هر سگ ویژگی ها و شخصیت منحصر به فردی دارد. نشانه های صوتی آنها نیز منحصر به فرد است. اگرچه سگ ها نمی توانند مستقیماً با انسان ارتباط برقرار کنند، اما به طرز شگفت انگیزی قادر به تعامل با تولید صدا و رفتارهای مختلف هستند. با شناخت معنای صداهای تولید شده توسط سگ، می توانید خواسته ها و منظور آنها را فهمیده و با آنها ارتباط برقرار کنید.

اصوات تولید شده توسط نژادهای مختلف سگ ها، متفاوت هستند. مثلا هاسکی ها به حرف زدن با تولید صدا معروف هستند.

گرچه نژادهای خاص ممکن است صدای مخصوص به خود داشته باشند، اما سگ های معمولی چندین صدای منحصر به فرد دارند که برای جلب توجه شما تولید می کنند. در این مقاله نکاتی برای کمک به درک معنا و مفهوم این اصوات آورده شده است.

صدا سگ و پارس کردن: صدای استاندارد و طبیعی

انواع صداهای سگ را بشناسید. | دام و پت

همه سگ ها، مستقل از نژاد شان، پارس می کنند. پارس کردن روش اصلی برقراری ارتباط توسط آنها است. صدای پارس برخی از سگ ها بم و مرعوب کننده و پارس برخی دیگر نازک و زیر است. از ترس، ناامیدی، نیاز به چیزی خاص، هیجان یا خوشبختی گرفته تا گرسنگی و سایر احساسات، پارس کردن روش اصلی بروز این رفتار هاست. در واقع این حالات و زبان بدن سگ است که مفهوم پارس کردن او را نشان می دهد.

مثلا، اگر غریبه ای درب خانه تان را بزند، سگ حالت آماده بودن و هوشیاری به خود می گیرد.

لحن صدای پارس سگ نیز می تواند نشان دهنده نوع احساس آنها باشد. در بیشتر سگ ها، صدای با نشاط، نشان دهنده شادی، هیجان و علاقه به یک چیز است. صداهایی با لحن بم، به طور معمول ترس، عصبانیت، یا تهدید را نشان می دهد.

صدای سگ و غرغر کردن: روشی برای تهدید دشمنان

بیشتر سگها در صورت احساس خطر یا آسیب دیدگی غرغر می کنند. این اصوات، صداهای هشدار دهنده ای هستند که به عوامل تهدید زا فرصت می دهند تا قبل از تهاجم سگ (مانند گاز گرفتن) اقدامات خود را متوقف کنند.
لحن غرغر سگ نیز بسته به شرایط می تواند متفاوت باشد. احساس ترس می تواند یک نوع صدای غرغر تولید کند، در حالی که دیدن یک گربه روی دیوار‌ ممکن است واکنش دیگری ایجاد کند. غرغر می تواند نشانه تمایل به بازی نیز باشد.

صدای سگ و ناله: نشان دهنده ناراحتی سگ

انواع صداهای سگ را بشناسید. | دام و پت

صدای ناله در سگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است در صورت گرسنگی، سگ در کنار ظرف غذای خود ناله کند. اگر دلش بخواهد به پیاده روی برود، ممکن است پشت در خانه نشسته و ناله بکند. در واقع تلاش‌ برای پیدا کردن دلیل ناله سگ می تواند به شما کمک کند تا خواسته او را برآورده کنید.

همچنین ناله کردن می تواند نشانه ابراز احساسات سگ باشد. سگی که مضطرب است، ممکن است در هنگام مواجهه با عوامل محرک (مانند اضطراب جدایی و ترک صاحب) ناله بکند. هنگامی که ناله کردن از روی اضطراب یا ترس انجام شود، سگ شما ممکن است این صدا را همراه با حرکات بدن، مانند پایین آوردن دم، جمع کردن گوش و لیسیدن پوزه انجام می دهد.
همچنین ناله، می تواند نشان دهنده وجود درد یا یک مشکل در سلامتی جسمی سگ باشد. در برخی از سگها، ناله کردن و نفس نفس زدن بیش از حد نشانگر وجود درد است. در چنین شرایطی باید سگ خود را معاینه کنید.

در هر صورت، تولید صدای ناله توسط سگ طبیعی نیست. بهتر است از یک دامپزشک برای تشخیص مشکل سگ کمک بگیرید.

آه کشیدن و صدای سگ

مانند انسان ها، سگ ها هنگام ناامیدی یا احساس رضایت و آرامش آه می کشند (به عنوان مثال اگر خیلی در رفاه‌ باشند). اگر سگ به شما التماس کند تا برای شام از استیک خود به او بدهید. ولی شما نسبت به او بی توجه باشید، ممکن است سرش را پایین انداخته و آه بکشد.

به همین ترتیب، سگی که بعد از مدت طولانی فعالیت، برای استراحت به رخت خواب خود برگشته، برای نشان دادن حس رضایت، آه خواهد کشید.

در مورد اصوات آه و ناله، انسان و سگ نسبتاً شبیه یکدیگر هستند.

فریاد کشیدن در سگ ها

انواع صداهای سگ را بشناسید. | دام و پت

در صورتی که سگ شما زخمی شود یا آسیب فیزیکی دیده باشد، سعی می کند با فریاد کشیدن به شما خبر دهد تا به کمک حیوان خانگی بشتابید. در واقع با شنیدن چنین صدایی، باید سریعا به سمت سگ خود بروید. زیرا به احتمال زیاد با یک مشکل رو به رو شده است.

یکی از انواع صداهای سگ، زوزه کشیدن می باشد.

زوزه کشیدن معمولا در میان هاسکی ها رایج است. این کار را اکثرأ برای پیدا کردن سگ های دیگر انجام می دهند.

اگر پس از مدت نسبتا طولانی به خانه برگردید یا این که بخواهید از خانه خارج شوید و سگ خود را تنها بگذارید. احتمالا با صدای زوزه سگ تان مواجه خواهید شد. این صدا در چنین شرایطی نشان دهنده تنهایی و انزوا سگ است.

یکی دیگر از انواع صداهای سگ، صداهای غیر عادی در سگ هاست.

درست مثل انسان ها، سگ ها نیز قادر به ایجاد صداهای عجیب و غریب هستند. احتمال معده شان غرغر کند، سینوس های آنها دچار اشکال شود و صداهایی عجیب و غریب و کمی ترسناک تولید کنند. اما مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر صداهای سگ کاملا طبیعی هستند. در ادامه به چند مورد از این صداهای غیرطبیعی سگ ها اشاره می کنیم.

صداهای شکم در سگ ها

صدای شکم، معمولا هنگام تولید گاز در بخشی از روده و حرکت آن به قسمت دیگر، ایجاد می شود. در حقیقت، حرکت گاز در روده کاملاً معمول و طبیعی است. برای جابجایی غذا در طریق دستگاه گوارش، تحرک روده لازم است. اکثر اوقات این حرکت گازها صدایی تولید نمی کنند.

صداهای معده در سگ ها

گاهی اوقات، این صداها کاملاً واضح و بلند شنیده می شوند. این اصوات احتمالاً به دلیل تولید مقادیر زیاد گاز یا بی تحرکی ایجاد می شوند. اگر سگ شما گرسنه باشد، شنیدن صداهای معده چیز غیر طبیعی نخواهد بود. این بدان دلیل است که در صورت گرسنگی، میزان گاز در دستگاه گوارش بیشتر از مواد جامد و مایع خواهد بود.

به ندرت، علل جدی برای تولید صداهای معده در سگ ها وجود دارد. مسائلی مانند انگلهای روده ای، وجود اجسام خارجی در دستگاه گوارش (هنگامی که چیزی در دستگاه گوارش گیر کرده باشد)، بیماری التهابی روده، واکنش نسبت به داروها، اختلالات غده ای یا مسمومیت ها همه می توانند از جمله علل ایجاد کننده اصوات در این حیوانات باشند.

یکی دیگر از انواع صداهای سگ، مشکلات تنفسی است.

انواع صداهای سگ را بشناسید. | دام و پت

مشکلات تنفسی می توانند باعث تولید اصوات غیر طبیعی توسط سگ شوند. علت اصلی آن تحریک یا اسپاسم گلو و کام نرم سگ ها است. سایر محرک ها معمولاً شامل کشیدن شدید بند، وجود اشیا خارجی، ویروس ها، آلرژی ها یا محرک های محیطی است.

یکی دیگر از انواع صداهای سگ، سرفه می باشد.

خیلی نگران سرفه کردن های گاه و بی گاه سگ خود نباشید. اما اگر‌ سگ شما به طور مداوم شروع به سرفه کند، باید به فکر راه چاره باشید. مشکلات جدی سلامتی اغلب با بروز سرفه های مداوم در سگ ها همراه است. از جمله این مشکلات عبارت اند از عفونت های قارچی، کرم های قلب، و نارسایی قلبی.

اگر حدس می زنید که سرفه سگ شما ناشی از یک مشکل تنفسی(مانند تورم و انسداد مجاری تنفسی) است، باید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات، چوب ها، غذا، بقایای غذاها یا سایر اجسام خارجی می توانند در مجاری تنفسی گیر کرده و منجر به بروز مشکلات تنفسی شوند.

عطسه مزمن

مانند سرفه های گاه به گاه، عطسه های گاه به گاه نیز نباید شما را نگران کنند. اما اگر سگ شما به عطسه های پی در پی دچار شود، باید برای شناسایی علت بروز این مشکل به یک‌ دامپزشک مراجعه کنید.

گرد و غبار، دود و کنه های بینی، می توانند عطسه های مداوم ایجاد کنند. همچنین، عفونت های سینوسی، رینیت و تومورها نیز می توانند همین علائم را ایجاد کنند. به همین دلیل مراجعه به دامپزشک در چنین شرایطی ضروری است.

خروپف در سگ ها

انواع صداهای سگ را بشناسید. | دام و پت

نژادهایی از سگ ها که به طور طبیعی پوزه کوتاه دارند، مستعد ابتلا به خروپف هستند. در واقع مجاری بینی آنها به طور قابل توجهی کوتاه و باریک است و باعث بروز خر و پف می شود. نژادهای مستعد برای این اختلال اغلب شامل پاگ، شی تزوس و بولداگ انگلیسی هستند.

اگرچه شنیدن صدای خروپف از سگ ها در اغلب مواقع کاملا طبیعی است، اما همیشه باید مراقب شرایطی که به نظر می رسد غیر طبیعی هستند، باشید. اگر سگ شما هرگز خروپف نمی کرده است اما به یکباره شروع به خروپف های شبانه کرده است، پس باید نگران وجود یک‌ مشکل در سلامتی او باشید. مراجعه به دامپزشک برای تشخیص علت اصلی اختلال ضروری است.

بیان این نکته ضروری است که فقط در صورتی باید به فکر راه چاره باشید که سگ شما به صورت مزمن و طولانی مدت به خر و پف مبتلا شده باشد.

خروپف می تواند به دلایل مختلفی، از جمله یک سرما خوردگی جزئی تا آلرژی نسبت به یک ماده تحریک کننده در مجاری تنفسی، رخ دهد. دود، گرد و غبار و آلرژن ها، به خصوص در سگ هایی که پوزه بلندی دارند، از جمله علل اصلی بروز خروپف هستند.

اگرچه نادر است، اما برخی از شرایط جدی می توانند باعث خروپف شوند که عبارتند از: اضافه وزن، کم کاری تیروئید، آبسه دندان و آپنه خواب.

به گذشت زمان و نگهداری بیشتر از سگ، شما رفتار ها و صداهای طبیعی یا غیر طبیعی سگ تان را خواهید شناخت. پس باید همواره نگران صداها و رفتار های غیر طبیعی که احتمالا نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی سگ تان است، باشید.

بیشتر صداهای تولید شده، احتمالاً طبیعی هستند. اگر احساس می کنید سگ تان در معرض ابتلا به یک مشکل جدی بهداشتی است، همیشه بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.

سخن آخر

اگر متوجه تشدید علائم سگ تان شدید، باید به دقت این علائم را تحت نظر گرفته و ثبت کنید. تاریخ، زمان، علائم و دفعات تکرار آنها را مشخص کنید. اگر علائم دیگری نیز وجود دارند (مانند ترشحات چشم، سرفه شدید، لرزش بدن، بلغم، یا آب ریزش بیش از حد از بینی)، این علائم را نیز ثبت کنید.

هرچه جزئیات بیشتری از اوضاع و احوال سگ خود داشته باشید، تشخیص دامپزشک نیز دقیق تر خواهد شد. با مراجعه به دامپزشک، او یک معاینه کامل بدنی انجام خواهد داد و بسته به نتیجه معاینه، ممکن است برای تعیین علت اصلی مشکلات نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد.

اگرچه برخی از علل این مشکلات ممکن است ساده باشند (به عنوان مثال، حساسیت و آلرژی)، برخی دیگر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند (به عنوان مثال، گیر کردن جسم خارجی در مجاری تنفسی). دامپزشک با توجه به مشکل سگ تان و علت ایجاد کننده آن‌، بهترین روش ممکن برای درمان سگ شما را پیشنهاد خواهد کرد.

منبع: https://topdogtips.com/dog-sounds-2/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا