گاو و گوسفند

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟

اسهال ویروسی گاو (BVD) بیماری گاو است که توسط ویروس اسهال ویروسی گاو (BVDV) ایجاد می شود. شیوع این ویروس گسترده است و بیشتر گله ها در معرض خطر عفونت ناشی از آن هستند. در گله حساس، BVD  می تواند یک بیماری جدی و حتی پرهزینه باشد.

علائم اسهال ویروسی گاو

علائم BVD به وضعیت ایمنی حیوانات و نوع ویروس بستگی دارد. دوره بروز علائم حدود سه تا پنج روز است. اگر حیوانات حساس (غیر واکسینه شده) به یک ویروس آلوده شوند، بیماری احتمالاً به صورت یک بیماری حاد شدید با علائم زیر بروز می کند:

  • ذات الریه
  • اسهال خونی
  • زخم های دهان
  • تب شدید (105-107 درجه)

معمولاً طی یک یا دو هفته برخی از حیوانات آلوده ممکن است بمیرند. در حالی که برخی دیگر بهبود می یابند. گاهی اوقات قبل از اینکه سایر علائم مشخص شود، یک حیوان خیلی زود می میرد. از آنجا که BVD یک بیماری ویروسی است. آنتی بیوتیک ها در درمان آن بی اثر هستند.

اگر حیوانات باردار بهبود یابند، ممکن است حدود 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به بیماری دچار سقط جنین شوند، به خصوص اگر در سه ماهه دوم بارداری به این بیماری مبتلا شده باشند. گاوهایی که در سه ماهه اول در معرض خطر قرار می گیرند ممکن است مرگ زودرس جنین را تجربه کنند .

هنگامی که گاوها به خوبی واکسینه می شوند (که امروزه واکسناسیون آنها رایج است). استرس زیادی ندارند. بیماری در گاوهای واکسینه شده معمولاً از شدت بسیار کمتری برخوردار است. غالباً تنها علائم قابل مشاهده سقط های پراکنده و یا تولید مثل مکرر است. با این حال، گاوهای واکسینه شده تقریباً بین 60 تا 120 روز حاملگی در معرض ویروس ممکن است گاهی اوقات گوساله های حامل مداوم آلوده تولید کنند.

پیامدهای اقتصادی اسهال ویروس گاو

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

بعضی از گاوها، اگر تقریباً بین 60 تا 120 روز بارداری در معرض خطر قرار بگیرند، ممکن است جنین خود را از دست ندهند. اما این احتمال وجود دارد که گوساله آنها به طور مداوم ناقل و آلوده (PI) به باشد. این گوساله ناقل PI تا آخر عمر ویروس BVD زیادی دارند و می تواند حیوانات دیگر را آلوده کند.

در حال حاضر بیماری BVD یکی از پرهزینه ترین بیماری در بین گاوها محسوب می شود.

سقط جنین، ناباروری و یا مرگ جنینی مرتبط با BVD منجر به کاهش قابل توجه عملکرد باروری و افزایش زایمان زودرس می شود. این علائم به ویژه در صورت وجود یک یا چند ناقل BVDV در گله مشخص می شوند. حیواناتی که به اسهال حاد و تب مبتلا می شوند ممکن است بمیرند. یا دوره های نقاهت طولانی و پرهزینه ای با کاهش تولید شیر و یا رشد داشته باشند. در طی دوره نقاهت، سیستم ایمنی بدن گاو ها اغلب ضعیف شده و باعث می شود گاوها در معرض بیماری های دیگر هم قرار بگیرند.

ویروس BVD چگونه انتشار می یابد؟

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

اکثر حیوانات در اثر تماس با سایر حیواناتی که اخیراً آلوده یا مدام آلوده شده اند (ناقل)، در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. همچنین گاوها ممکن است از طریق تماس با حشرات آلوده مانند سطل آب، غذای گوساله، جعبه تغذیه، تجهیزات IV، لباس یا افراد و کامیون های حمل کننده گاو آلوده شوند.

گاوها در هر سنی مستعد ابتلا به عفونت حاد هستند. با این حال، از آنجا که آنتی بادی های آغوز در پیشگیری از عفونت در حیوانات جوان موثر هستند، بیماری به ندرت قبل از 3 ماهگی مشاهده می شود. عفونت مداوم (ناقلPI) فقط در رحم ایجاد می شود.

چگونه BVDV تشخیص داده می شود؟

عفونت BVDV بر اساس علائم بالینی و تأیید از طریق یافته های کالبد شکافی و آزمایش های آزمایشگاهی نمونه های خون تشخیص داده می شود. اگر در مرحله حاد بیماری خونگیری انجام شود، آزمایشگاه اغلب می تواند ویروس را از گلبول های سفید خون (لایه بوفی) جدا کند. در صورت بدست آوردن دو نمونه سرم، یكی در مرحله حاد و دیگری چند هفته بعد، افزایش آنتی بادی های سرم  (آزمایشSN) بین دو نمونه نیز عفونت BVDV را تأیید می كند.

هنگامی که سقط جنین تنها علامت بیماری اسهال ویروس در گاو ها باشد، تشخیص آن اغلب دشوارتر است. در این موارد دامپزشک باید جنین و جفت سقط شده را علاوه بر نمونه های سرم از جفت، برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کند. تشخیص حیوان مداوم آلوده(حامل PI) آسان است.

روشهای آزمایشی دیگری از جمله آزمایش بریدگی پوست و تشخیص DNA ویروسی خون کامل که برای گوساله های تازه به دنیا آمده و همچنین حیوانات مسن تر قابل استفاده است، وجود داردو

چگونه BVDV وارد گله می شود؟

متداول ترین روش هایی که به BVDV می تواند از این طریق وارد گله شود، عبارتند از:

خرید حیوانات از طریق بازار حراج. این حیوانات هنگام عبور از بازار اغلب در معرض حیوانات دیگر آلوده به BVDV قرار می گیرند. علاوه بر این، آنها در این زمان استرس زیادی دارند، که استرس بیش از حد منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن آنها می شود. در نتیجه، احتمال زیادی وجود دارد که این حیوانات هنگام ورود به مزرعه، ویروس را به سایر حیوانات منتقل کنند. حتی این احتمال وجود دارد که جنین حیوانات باردار که از طریق موقعیت های بازار حرکت می کنند، در معرض خطر عفونت قرار بگیرد و به طور مداوم آلوده شوند یا سقط کنند.

ورود مستقیم حیوانات به گله بدون قرنطینه. اگر یک حیوان جدید ورود به گله قبل از اضافه شدن به گله به مدت یک یا دوهفته در قرنطینه نباشد احتمال شیوع بیماری در بین گله ها وجود دارد.

عدم واکسیناسیون مناسب. عدم رعایت یک برنامه واکسیناسیون گله قوی علیه BVD در همه زمان ها می تواند یکی دیگر از علل انتشار ویروس در بین گله ها باشد. یک برنامه واکسیناسیون خوب از بیماری در بیشتر حیوانات واکسینه شده جلوگیری می کند.

عدم آزمایش اضافات جدید برای اطمینان از اینکه ناقل BVDV نیستند. ناقلین BVDV ویروس زیادی را از بین می برند که حتی بهترین برنامه های واکسیناسیون را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

مایع منی آلوده. اگر گاو نر اخیراً آلوده شده باشد یا به طور مداوم آلوده باشد، منی آن می تواند به BVDV آلوده شود. بسیار بعید است که منی موسسات اصلاح نژاد مصنوعی دارای ویروس باشد. زیرا این سازمان ها همه گاوهای خود را برای عفونت BVD غربالگری می کنند.

اگر BVDV وارد گله شود، چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

اگر BVDV به گله ای که واکسینه نشده یا نادرست واکسینه شده وارد باشد، از حیوان به حیوان دیگر منتقل شود. بنابراین مهم است که یک برنامه واکسیناسیون BVDV قوی داشته باشید که شیوع و انتقال ویروس را به حداقل برساند. حتی ویروس را قبل از آلوده کردن قسمت بزرگی از گله مهار کند.

بخاطر داشته باشید که گاوهایی که در کمتر از 125 روز بارداری در معرض ویروس قرار دارند. ممکن است گوساله های ناقل به دنیا آورند. گله این گوساله ها اگر از جدا نشوند، به عنوان منبع مداوم ویروس که باعث تداوم بیماری در گله می شود، عمل خواهند کرد.

در نتیجه، هنگامی که BVD در گله رخ داد، تمام گوساله های متولد شده طی 12 ماه آینده باید از نظر عفونت مداوم آزمایش شوند. در صورت شناسایی چنین حامل هایی، باید سریعاً از گله خارج شوند. بهتر است گوساله ها از نظر تولد یا در اسرع وقت پس از آن، از نظر عفونت مداوم آزمایش شوند.

چگونه می توانم از ورود مجدد BVDV به گله جلوگیری کرد؟

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟ | دام و پت

یک برنامه موثر پیشگیری از BVDV به رعایت حداکثری نکات ایمنی و به حداقل رساندن قرار گرفتن گله در برابر ویروس است. برنامه مناسب برای هر مزرعه به اهداف مزرعه و سایر عوامل مختلف آن بستگی دارد.

واکسیناسیون

واکسن BVD بخش مهمی از برنامه پیشگیری بروز این بیماری است. واکسن ها به دو شکل (زنده اصلاح شده و از بین رفته) در دسترس هستند. هر دو فرم مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

یک مزیت واکسن های زنده BVD اصلاح شده این است که آنها کل سیستم ایمنی بدن گاو را تحریک می کنند. بنابراین، به طور کلی توصیه می شود که هر حیوانی حداقل یک بار در طول زندگی خود، ترجیحاً در سن 3-6 ماهگی، واکسن زنده اصلاح شده BVD دریافت کند. یک عیب واکسن های زنده BVD اصلاح شده این است که ممکن است محدودیت هایی در استفاده از آنها در بعضی یا تمام حیوانات باردار وجود نداشته باشد، بنابراین استفاده از آنها در جمعیت های مخلوط از حیوانات پرورش یافته در محیط های باز و سربسته باید به دقت کنترل شود.

یک مزیت واکسن های کشته شده BVD این است که می توان از آنها برای همه حیوانات استفاده کرد. بنابراین کل گله را می توان در هر زمان با این نوع از واکسن ها واکسینه کرد.

از معایب واکسن BVD کشته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • مدت زمان ایمنی کوتاهتر
  • افت کم تولید شیر به مدت یک یا دو روز پس از واکسیناسیون

همانطور که روی برچسب مشخص شده است، اگر حیوان برای اولین بار واکسینه شده است. واکسن های کشته شده باید دو بار (با فاصله دو یا سه هفته) تجویز شوند. پس از آن فقط در یک بازه زمانی 4 تا 6 ماهه فقط یک بار تزریق لازم است.

هر دو نوع واکسن در صورت استفاده صحیح و مطابق با دستورالعمل، ایمنی کافی را برای جلوگیری از شروع بالینی BVD حاد فراهم می کند. برای حفظ این سطح از مصونیت، حداقل سالانه باید واکسن زنده اصلاح شده تزریق شود. واکسن کشته شده نیز هر 4-6 ماه یکبار تزریق شود.

هر دو نوع واکسن همچنین می توانند از انتقال ویروس BVD به جنین جلوگیری کرده و از سقط جنین و یا تولد گوساله های آلوده مداوم جلوگیری کنند.

پیش بینی نمی شود هیچ واکسنی 100٪ از جنین محافظت کند. بنابراین هنوز ممکن است گاهی اوقات سقط جنین ناشی از BVDV و یا گوساله های مداوم آلوده در گله واکسینه شده در معرض سویه مزرعه BVDوجود داشته باشد.

واکسن ابزاری برای پیشگیری است نه درمان. قبل از تصمیم به واکسیناسیون منتظر اولین مورد BVD باشید.

استرس اضافی واکسیناسیون فقط ممکن است علائم را بدتر کند. به همین ترتیب، اگر حیوانات جدیدی وارد گله می شوند، بهتر است حداقل یک هفته قبل از اضافه شدن به گله واکسینه شود، نه اینکه منتظر بمانید تا آنها وارد گله شوند.

بخاطر داشته باشید حتی بهترین برنامه واکسیناسیون نیز ممکن است در محیطی با تغذیه نامناسب، ازدحام فشار روانی و فاقد امکانات جداسازی گله ها تاثیری نداشته باشد.

امنیت زیستی

در صورت امکان گله ها در یک محیط بسته نگهداری کنید .از آنجا که شیوع BVD معمولاً با ورود حیوانات جدید به گله ارتباط دارد، حفظ گله بسته روش ایده آل برای جلوگیری از شیوع ویروس است.

حیوانات را با کامیون خود مستقیماً از مزرعه ای به مزرعه دیگر منتقل کنید. به دلیل خطر بالای قرار گرفتن در معرض BVDV تحت این شرایط، آنها را از طریق بازار حراج خریداری نکرده و آنها را با گاوهای ناشناخته ادغام نکنید.

تمام ورود تازه واردان (خریداری شده یا تلیسه های شخصی) را برای مدت دو تا سه هفته در یک منطقه با تهویه مناسب، دور از بقیه گله، نگهداری کنید. در صورت مشاهده هر گونه بیماری، بلافاصله حیوانات مبتلا را خارج کنید. با دامپزشک تماس بگیرید تا رژیم تشخیص و درمان را تعیین کند.

آزمایش مداوم برای ناقلین BVD  (عفونت مداوم)

قرار گرفتن مداوم در معرض BVDV از یک یا چند حامل آلوده به طور مداوم ممکن است باعث ایجاد عفونت در حیوانات واکسینه شده شود. بنابراین گله ممکن است سقط جنین پراکنده و ناباروری را تجربه کند. بنابراین توصیه می شود قبل از ورود به گله، همه گاوهای خریداری شده آزمایش شوند. همه گوساله های تازه متولد شده نیز آزمایش شوند.

منبع:

https://www.vet.cornell.edu/animal-health-diagnostic-center/programs/nyschap/modules-documents/bovine-viral-diarrhea-background-management-and-control

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا