اسب ها

استرس در اسب چه زمانی بروز می کند؟

استرس در اسب ها می تواند منجر به بروز علائم و رفتار های زیادی شود. به طور کلی اسب ها استرس روانشناختی را به طرق مختلف از خود نشان می دهند. از طرفی هم موارد مختلفی می تواند اسب ها را تحت فشار قرار دهد، مانند تنهایی، جابه جایی با سوار شدن در تریلر، مراقبت های دامپزشکی، بازی در نمایش ها، تغییر در آب و هوا، تغییر افراد نگهدارنده از آن ها، رفتن به اصطبل جدید یا تغییر برنامه تغذیه متفاوت و داشتن سوارکاری که فشار زیادی به اسب ها وارد می کند.

اسب ها موجوداتی فوق العاده حساس با حس بینایی، شنوایی و بویایی بسیار قوی هستند. به عنوان یک حیوان، مرتباً با علائم ناشناخته و خطر ها سازگار می شوند. در نتیجه اسب ها می توانند به راحتی تحت تأثیر عواملی که نمی فهمند و باعث ترس آن ها می شود، دچار این حالت شوند. اسب ها حیوانات حساسی هستند، بنابراین با تغییر در روال زندگی، مرگ همدم، تغییر اصطبل یا مزرعه، استرس در آن ها به راحتی ایجاد می شود.

استرس بخشی از زندگی اسب ها بوده و اجتناب ناپذیر است و همه اسب ها علی رغم بهترین ثبات مدیریت و رژیم ها، در مقطعی از زمان دچار این حالت می شوند. بیشتر اوقات، اسب ها علائم استرس را نشان می دهند. به همین ترتیب صاحبان اسب باید میزان استرس دیده شده در اسب ها را کنترل کنند.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

اهمیت مدیریت استرس در اسب ها

بیشتر صاحبان اسب ها، از آنها بیشترین مراقبت را می کنند تا استرس آن ها را به حداقل برسانند. استرس می تواند منجر به آسیب و سایر عوارض طولانی مدت و مزمن مانند زخم معده یا دوره های حاد مانند قولنج شود. اما حذف همه منابع استرس در زندگی روزمره اسب تقریباً غیرممکن است. همچنین هرگونه رفتار استرس زا ناشی از درد نیست.

استرس کوتاه مدت به اسب ها امکان می دهد تا به محیط خود واکنش نشان دهند. با این حال، اگر یک اسب برای مدت طولانی این حالت را داشته باشد، ممکن است تغییرات چشمگیر در رفتار و سایر مشکلات سلامتی را نشان دهد. یک اسب می تواند نسبت به عوامل محرک محیطی یا اجتماعی دچار استرس یا اضطراب شود. استرس می تواند در زندگی روزمره یا در موقعیت های جدید ظاهر شود.

به عنوان یک سوارکار، شناختن اسب و عوامل استرس زا همراه با روش هایی که می توانید برای کاهش استرس استفاده کنید، مهم است .

علت استرس در اسب ها

استرس در اسب ها | دام و پت

هر اسب، نسبت به اسب دیگر به استرس متفاوت واکنش می دهد. آنچه که باعث استرس یک اسب می شود ممکن است اسب دیگری را آزار ندهد و همچنین نحوه پاسخ هر اسب به یک عامل استرس زا نیز متفاوت باشد. علت های زیادی برای استرس در اسب ها وجود دارد. اما چگونه استرس را در اسب های خود تشخیص دهیم ؟ آیا وقتی از اصطبل خارج می شویم استرس آن ها افزایش می یابد؟

اسب هایی که دچار استرس می شوند ممکن است علائم زیادی به صاحب خود نشان دهند. مثلاً ممکن است به نظر برسد ترسیده و یا عصبی هستند. ممکن است این حالت را به صورت دویدن بروز دهند. تعریق غیرطبیعی نیز می تواند علائم وضعیت استرس زا برای اسب شما باشد. اگر هر یک از علائم مشاهده می شود، بازرسی دقیق تر لازم است.

به منظور تشخیص کامل وضعیت اسب، بهتر است سوابق مربوط به هر اسب تحت مراقبت شما را به صورت کامل بدانید، از جمله:

 • اندازه وزن
 • دمای طبیعی
 • تاریخ و نتایج جراحی
 • شناسایی، تاریخ تولد و اسم
 • تاریخ و روش های آسیب دیدگی
 • یا تاریخ بیماری، نوع تشخیص و درمان
 • تاریخ واکسیناسیون و محصولات استفاده شده
 • آلرژی هایی احتمالی که اسب به آنها مبتلا شده است.

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟

انواع استرس در اسب ها

این حالت را می توان در چهار دسته مختلف دسته بندی کرد:

 • مکانیکی
 • متابولیک
 • ایمونولوژیک
 • رفتاری یا روانی

استرس رفتاری یا روانی در اسب ها

استرس در اسب ها | دام و پت

اسب ها مانند ما دنیا را نمی بینند. آن ها چیزی دارند که به دید تک چشمی و همچنین دید دو چشمی معروف است. با بینایی یک چشم، آن ها قادر به دیدن هر طرف سرشان هستند. آن ها همچنین دارای دوربین دو چشمی هستند که به آن ها امکان دیدن اشیا در مقابل آن ها را می دهد. با این حال، اسب ها قادر به دیدن تقریباً بیش از 4 فوت جلوی خود نیستند.

اسب ها بسیار بهتر از انسان می شنوند. هنگامی که اسب تحت استرس قرار می گیرد، ممکن است علائم تحریک نیز دیده شود. اسبی که تحریک شود احتمال دارد دراز بکشد گوش هایش را به عقب برگرداند و دمش را بچرخاند. در این شرایط نباید حیوان را با اسبی ترسناک اشتباه گرفت. اسب در حالت استرس، دم خود را پایین نگه می دارد، بدنش تنش دارد و چشم هایش ممکن است از حد طبیعی بازتر باشند.

پژوهشگران دریافتند که اسب ها در اطراف اسب های دیگر نیز استرس کمتری دارند. حتی اگر یک اسب نتواند داخل گله باشد، وقتی که بتوانند چراگاه دیگر اسب ها، را ببینند، احساس راحتی بیشتری خواهد داشت.

اصطبل مناسب برای اسب چه ویژگی هایی دارد؟

استرس مکانیکی در اسب ها

در صورت وجود نوعی درد در اسب، میزان استرس نیز بسیار افزایش می یابد، علائم ساختاری نمونه هایی از این درد شامل لنگش، التهاب موضعی، تورم و قرمزی است. بررسی صدمه یا لنگش باید بخشی از برنامه روزمره نگهداری از اسب خود باشد. بهترین زمان برای این کار هنگام تغذیه صبح و شب است.

استرس متابولیک

سیستم هضم اسب، برای کنترل مکرر وعده های غذایی کوچک طراحی شده است. بعلاوه، هنگامی که اسب در محیط چرا قرار دارد، آن ها توانایی بیشتری برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش خود دارند. برای کاهش استرس، باید نسبت مشخصی از رژیم غذایی آن ها نیازهای ویتامین و مواد معدنی را تامین کند.

استرس ایمنی

استرس در اسب ها | دام و پت

استرس ایمنی، استرس ناشی از بیماری و یا انگل است. یک برنامه واکسیناسیون خوب بهترین را مقابله در برابر بیماری های عفونی است. علاوه بر این، یک برنامه موثر کرم زدایی به عنوان استفاده منظم از داروهای ضد انگلی باید شامل اقدامات مدیریتی خوبی نیز باشد. برخی از دستورالعمل های مهم برای پیشگیری از این استرس، عبارتند از:

 • با همه اسب ها یکسان رفتار کنید.
 • اسب ها را برای تمیز کردن در مراتع بچرانید.
 • کود را مرتباً از غرفه ها و جایگاه ها جمع کنید.
 • با بررسی مدفوع، اثربخشی برنامه کنترل انگلی را کنترل کنید.
 • برای جلوگیری از آلودگی مدفوع، امکانات خوراک و آب را تامین کنید.
 • در مورد انتخاب و استفاده از داروهای ضد انگلی با دامپزشک مشورت کنید.

عوارض استرس درمان نشده در اسب ها

هر اسب، نسبت به اسب دیگر به استرس متفاوت واکنش می دهد. آنچه که باعث استرس یک اسب می شود ممکن است اسب دیگری را آزار ندهد و همچنین نحوه پاسخ هر اسب به یک عامل استرس زا نیز متفاوت باشد. استرس طولانی مدت می تواند بر سلامتی اسب تأثیر منفی بگذارد. حتی  باعث بروز برخی عوارض شود، از جمله:

 • قولنج
 • زخم معده
 • کاهش وزن
 • رفتار نامنظم
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • سایر تغییرات رفتاری

حرکات اسب خود را مشاهده کنید و به دنبال علائم اضطراب اسب باشید.

راه مدیریت استرس در اسب ها

استرس در اسب ها | دام و پت

شما به عنوان دارندگان اسب، هرگز به طور کامل نمی توانید کاری کنید که اسب هایتان دچار استرس نشوند. به اسب ها فرصت دهید تا با موقعیت های جدید، مانند جفت گله های جدید یا مکان های اصطبل سازگار شوند. تمام تلاش خود را انجام دهید تا اسب هایی که در تریلر قرار دارند یک سوار کاری آرام داشته باشند. پیشگیری از استرس تقریباً غیرممکن است، اما افراد باید مراقبت های اساسی را بیشتر کنند .

همیشه سعی کنید با اسبی که استرس دارد آرام رفتار کنید. زیرا اسب برای امنیت و راحتی به کنترل کننده نگاه می کند. اگر نمی توانید آرامش خود را حفظ کنید، بهتر است اسب را به شخص دیگری تحویل دهید. حتی اگر اسب با او آشنایی کمتری داشته باشد می تواند آرامشش را حفظ کرده و با اسب درست برخورد کند.

اسب ها استرس شما را می فهمند و درک می کنند. اگر شخص کنترل کننده نیز نگران باشد، کنترل آن ها برای انجام وظیفه دشوارتر خواهد بود. عوامل محرک استرس اسب خود را بشناسید. استرس را نمی توان به طور کامل از بین برد، اما با مدیریت و مراقبت می توان آن را به حداقل رساند تا در حد قابل قبولی برای اسب باشد و هیچ آسیبی به حیوان نرساند.

علت ریزش مو در اسب ها چیست؟

حرف آخر

اسب ها مانند انسان ها هستند، بنابراین برخی از اسب ها به طور طبیعی بیش از سایرین دچار استرس می شوند. اسب های پیر و باتجربه ممکن است کمتر از اسب های جوان نگران باشند. زیرا آن ها تجربه های بیشتری را که در زندگی رخ می دهد را دیده اند. هیچ نژادی وجود ندارد که بیش از سایرین استرس زا باشد، اگرچه برخی معتقدند که اسب های خونی و اسب های ورزشی حساس ترند. که معمولاً به نژاد اسب خاص برمی گردد.

اسب هایی که در طول زندگی خود به طور حرفه ای و مناسب نگهداری می شوند، نسبت به اسب هایی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند یا بدرفتاری و بی توجهی به آن ها شده است، استرس کمتری خواهند داشت. اسبی که بداند صاحب او چه انتظاری از حیوان دارد، بالتبع دستورات را می فهمد و از آن ها اطاعت می کند.

منابع :

https://www.thesprucepets.com/how-horses-express-stress-1887396

https://seriouslyequestrian.com/stress-in-horses/

https://www.uaex.edu/farm-ranch/animals-forages/horses/recognizing_stress_horses

https://proearthanimalhealth.com/9-unexpected-factors-that-could-be-causing-your-horse-stress/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا